nlc.hu
Család
A Női Váltó Vállalkozói Klub

A nők hátránnyal indulnak a vállalkozók között, nagyon kell a megtartó női közösség – Bemutatjuk a Női Váltót

A Női Váltó Alapítvány által havonta megrendezett Női Váltó Vállakozói Klubban járva csupa energikus, magabiztos nő közé csöppenünk, akikből érződik, hogy tudják, mit akarnak és hajlandóak tenni is érte. Bemutatjuk a Női Váltót.

A Női Váltó Alapítvány által működtetett Női Váltó magazin küldetése, hogy tudást és támogató közösséget adjon az életükben fontos változásokkal szembesülő nők számára. A magazin alapító-főszerkesztője, Békéssy Olga mesélt arról az nlc-nek az ehavi Női Váltó Vállakozói Klub kezdése előtt, hogy hogyan jött létre a Női Váltó, és hogyan segít azóta is a nőknek abban, hogy megtalálják a saját útjukat a munkában és magánéletben.

A Női Váltó munkáját a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány tavalyi Nőnapi Élő Adás adománygyűjtő estjén közel 100 adományozó támogatta. Az alapítvány célja a Női Váltóhoz hasonló kezdeményezések bemutatása és támogatása, szolidáris közösségek építése és az emberek cselevésre ösztönzése, számukra fontos ügyeken keresztül. A Gyökerek és Szárnyak munkatársaival készített interjú itt olvasható.

Sok a kényszervállalkozó nő

Békéssy Olga öt évvel ezelőtt indította el a Női Váltó magazint, amit nagyrészt az hívott életre, hogy akkoriban 40 évesen, a gyerekei születése után szeretett volna karriert váltani, mert a tévés riporteri állás időbeosztásban nem igazán volt összeegyeztethető a kisgyerekes élettel, ám azzal kellett szembesülnie, hogy nem is olyan egyszerű anyaként és 40-es nőként az álláskeresés. Elindult egy olyan úton, aminek a szerves részévé vált végül a Női Váltó, ami tavaly megkapta a Bridge Budapest Üzleti Közösségi díját, a Womenpower díjat.

„Nagyon sokan azért akarnak karriert váltani, mert gyerekek mellett már sokkal nehezebb 8-10 órában dolgozni mondjuk egy multiban. Elképesztő történetek vannak nálunk a Vállalkozói Klubban arról, hogy miért kezdenek el vállalkozni a nők. Megfelelő számú rugalmas munka híján – négy százalék a részmunkaidős állások aránya Magyarországon -, a nők, ha dolgozni szeretnének, inkább létrehozzák a saját munkahelyüket. Nem tudom, hogy hányan kényszervállalkozók közülük, de biztos vagyok benne, hogy kevesebben vállalkoznának, ha lenne távmunka, job sharing és részmunkaidő” – fejti ki Olga a Női Váltó Vállalkozói Klub során, amikor kérdeztük a Női Váltó létrejöttéről.

Békéssy Olga

Békéssy Olga (Fotó: Bulla Bea)

Fordulópontok a nő életében

A szakember szerint a gyerekszülés után a másik nagy fordulópont a 40-45 éves életkor, amikor a tapasztalatai szerint felvetődik a karrierváltás gondolata a nők fejében. Ez az a kor, amikor a nők már elfáradnak az addigi mókuskerékben, szeretnének értéket teremteni; nagyobbak a gyerekek is, a nők pedig egy új szakaszba lépnek, amikor felszabadul annyi energiájuk, hogy a saját álmaikat kezdik el követni, vagy amit addig alkalmazottként egy nagy cégben dolgoztak, átviszik saját vállalkozásba.

„Mivel nem akartam visszamenni híradózni, létrehoztam a saját kommunikációs cégemet, de ettől még riporter maradtam belül, az ügyfelek emiatt is mélyen megnyíltak előttem és a nők fantasztikus történeteket meséltek a saját karrier útjukról, belső vívódásaikról. A női lét változásaival kapcsolatos történetek megérintettek, és úgy éreztem, hogy ennek felületet kell teremteni, hogy ne csak engem inspiráljanak, hanem eljussanak minél több nőhöz. Így jött létre a Női Váltó magazin.”

Az elsődleges célunk az, hogy megszólítsuk a nőket és a hozzájuk hasonló, hétköznapi nők történeteivel inspiráljuk és bátorítsuk őket arra, hogy merjenek változni, változtatni. Célunk továbbá az is, hogy olyan közösséget építsünk, ahol összekapaszkodhatunk, mert nagyon kell a megtartó női közösség.

Bár gyakori az a sztereotípia a nőkről, hogy ha sok nő összejön, ott biztos elkezdődik a furkálódás, Olgának egész más az élménye erről. A szakember szerint olyan egy közösség, amilyen a vezetője, ami a Női Váltó Vállalkozói Klub esetében azt jelenti, hogy a fő irányelv egymás segítése, ami Olga személyéből is fakad. „Akkor vagyok boldog, ha például itt a Vállalkozói Klubban minél több együttműködés születik – teszi hozzá Olga. – És ha minél többen őszintén képesek beszélni a saját útjukról, tudnak egymás felé fordulni és kapcsolódni.”

Nők, közösség, egymás

A kapcsolatépítés fontosságát és jelentőségét emelte ki Heintz Bernadett karrier coach is, aki a Vállalkozói Klubban az egyik kapcsolatépítő asztal moderátoraként nyilatkozott nekünk. Szerinte a kapcsolatépítés ereje abszolút jól megfigyelhető a Női Váltó eseményein, ahol a nők elmondhatják egymásnak, hogy mivel foglalkoznak, milyen készségeket tudnak munkába állítani, és így viszik tovább egymás hírét a világban, hogy aztán ezeken a kapcsolatokon keresztül az ismerős ismerősének is a tudomására jusson a szolgáltatás, amit pont az az ember tud nyújtani. És gyakran egymás kezébe csapva indítanak el közösen egy új szolgáltatást. De Bernadett szerint a munkán túl is rengeteget adhat egy ilyen női közösség, ami a Női Váltó körül kialakult.

Női Váltó Vállakozói Klub

Női Váltó Vállakozói Klub (Fotó: Bulla Bea)

„Hét évig Hollandiában éltem, amikor hazajöttem, akkor szembesültem vele, hogy nem nagyon maradtak köreim. Amikor az ember felépít külföldön egy életet, akkor csak a nagyon jó barátok és a család marad meg itthon, kollégák, ismerősök nyilván nem annyira vannak.

Karrier-tanácsadóként is az az egyik vesszőparipám, hogy mennyi mindent adhat egy munka, többek között egy nagyon fontos szociális közeget is, amit elveszítesz, ha huzamosabb ideig külföldön élsz.

Mikor már egyre több időt töltöttem Magyarországon, és kikristályosodott, hogy kétlaki életet fogunk élni, akkor beírtam a Google-ba a »nők, közösség, egymás« hívószavakat, és kidobta a Női Váltót. Három napon belül már kávéztunk Békéssy Olgival, meghívott a Vállalkozói Klubjába, aztán a fesztiváljukra egy külföldi életről szóló kerekasztalba, így kerültem ide. És itt is maradok, mert rengeteget lehet egy ilyen női közösségen keresztül kapni: védőhálót, ismerősi kört, figyelmet. Itt a hölgyek nagyon könnyen teremtenek kapcsolatot, és odafigyelünk egymásra a Női Váltón kívül is. Ha valakinek éppen öröme van, akkor örülünk neki, ha bánata van, akkor együtt sírunk.”

A nők hátránnyal indulnak

Bernadett is többször váltott már karriert élete során, úgyhogy pontosan tudja, milyen nehéz élethelyzet az, amikor az utunkat keressük nőként a munka világában. Olga szerint a nők eleve hátránnyal indulnak a karrierépítésben, pláne, ha vállalkozni kezdenek. Emiatt is tartja rendkívül fontosnak, hogy mi nők támogassuk egymást, jöjjenek létre jó együttműködések – ez az egyik fő célja a Vállalkozói Klubbal.

„Akkor vagyok boldog, ha látom azt, hogy a többieknek is egyre jobban megy, mert akkor érzem, hogy működik, amit kitaláltunk és hatékonyan tudunk segíteni. A nők hendikeppel indulnak a vállalkozók között. Gondoljunk csak bele, ha egy apuka vállalkozik, akkor általában mindenki körülötte alátesz mindent, ha egy anyuka vállalkozik akkor az a hozzáállás inkább, hogy »Jól van szívem, vállalkozz csak.« Sokan akkor kezdenek vállalkozni, amikor a gyerekek még kicsik, és minden feladatot továbbra is az anya visz a vállán: elmegy bölcsibe, oviba a gyerekért, megcsinálja a házimunkát, kimossa a ruhát, tehát a láthatatlan munka ottmarad neki amellett, hogy építené a vállalkozását. Ez azért nehezített pálya.

Sokszor van az, hogy elindít a nő egy vállalkozást, amihez a férfi támogató módon áll még az elején, de aztán van egy fordulópont: két-három év után el kell dönteni, hogy ez a vállalkozás hobbi marad, vagy visszamegy az anya a balettba ugrálni a multihoz, netán tud már eleget termelni a vállalkozással.

Női Váltó Vállakozói Klub

Női Váltó Vállakozói Klub (Fotó: Bulla Bea)

Ha a vállalkozása ki tudja magát nőni naggyá, akkor viszont az a probléma merül fel, hogy már a többieknek is bele kéne tenni az energiát, át kellene venni feladatokat az anyától, mert lehet, hogy délután is van megbeszélés, lehet, hogy másnak kell menni a gyerekért, vagy ha beteg, akkor a nőnek is dolgozni kell, nem tud otthon maradni. Ezen a ponton derül ki, hogy a család mennyire áll be a nő mögé, és hogy a férj tudja-e azt mondani, hogy »Oké, szívem, komolyan veszem azt, amit csinálsz, hogy ezzel te is egyrészt értéket teremtesz, másrészt hozzáraksz a családi büdzséhez, és mellesleg jól érzed magad, kiteljesedhetsz.« Gyakran ez nem így történik, és krízist okoz a helyzet, hogy egyre sikeresebb a nő, ami így párkapcsolati válsághoz vezethet. Szoktuk is mondani, hogy minden sikeres férfi mögött áll egy nő, és minden sikeres nő mögött pedig egy válás.”

45 felett a karrierváltás

Az alapító szerint a vállalkozói lét felé lökdösi az is a 45 feletti nőket, hogy a magyar munkaerőpiac egyszerűen nem számol velük. A társadalom, a munkáltatók mind azt üzenik a nőknek, hogy 45 felett ne akarjanak itt ugrálni meg karriert változtatni, mert elmúlt felettük az idő. Pedig ez ma már egyáltalán nem így van, nagyon motiváltak ezek a nők, hogy bizonyíthassanak. Feltéve, ha átjutnak a fiatal toborzó szűrőjén… Olga szerint rákényszerülnek lassan a munkáltatók is arra, hogy belássák, mekkora érték ez a korosztály, olyan nagy a munkaerőhiány.

„Muszáj odafigyelni a nőkre, akik szeretnének dolgozni, legyen szó a kisgyerekes anyukákról vagy a 45 pluszosokról, ahol már nagy a gyerek, és akiknek nagy tapasztalatuk van. Mi már nem azok a 60 pluszosok leszünk, akik nem beszélnek nyelveket, akik nincsenek képben a digitális eszközökkel, velünk már számolni kell. Ebben muszáj szemléletet váltani, nekem is nagy misszióm ez: egyrészt, hogy több részmunkaidős munkalehetőség legyen, másrészt pedig az, hogy lássák meg az értéket a nőkben, akik szeretnének dolgozni.

Mindenki csak az Y- és Z generációval foglalkozik, miközben itt van egy másik nagyon komoly társadalmi réteg, akik hálásak azért, hogy dolgozatnak, és beleadnak apait-anyait.

Ráadásul, amíg a fiatalok általában a spagetti karriert viszik, azaz egy-két évig vannak egy munkahelyen, majd tovább állnak, addig a 45 felettiek a hűséges típusok, akik lojálisak egy céghez.”

Női Váltó Vállakozói Klub

Női Váltó Vállakozói Klub (Fotó: Bulla Bea)

Békéssy Olga misszióként, társadalmi vállalkozásként tekint tehát a Női váltóra, azon belül is a Vállalkozói Klubra, ami azért is nagyon kifejező megfogalmazás, mert ahogy a missziók hagyományos értelmében, úgy Olga is ingyen és bérmentve végzi ezt a rengeteg munkát. Ami a Vállalkozói Klubban bevételként befolyik, azt visszaforgatja teljesen a Női Váltóba: ebből fizeti ki az újságírókat és minden fejlesztést. Az első időkben még a kommunikációs cégének a bevételéből tartotta fenn a magazint, de aztán világossá vált, hogy ez nem működik hosszú távon. Erre Olga nővére, Emese hívta fel a figyelmét, akivel azóta is együtt dolgoznak a Női Váltó működésén.

„Hazajött a nővérem külföldről, és mondta, hogy anyukám, te erre rámész anyagilag, fizikailag, mindenhogy. Ezért döntöttünk úgy, hogy segítséget kérünk a Gyökerek és Szárnyak Alapítvány eseményén, hogy kicsit fel tudjunk lélegezni, és tudjuk a weboldalt is fejleszteni. Nagyon sok tervünk van, aminek mind az a fő célja, hogy segítsünk a nőknek kiteljesedni egy megtartó, támogató közegben.”

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top