Alacsony spermaszámmal vagy rossz minőségű ivarsejtekkel a megtermékenyítés problémás lehet, mégis gyakran hosszú idő telik el sikertelen próbálkozással, mire a párok fejében megfogan a gondolat: kivizsgálás kéne. Előbb a női “praktikákat” veszik sorra: többnyire cikluskövetésen, hőmérőzésen, váladékfigyelésen, ovulációs teszteken is túl jön csak a spermateszt.
Csak tíz perc?
Pedig ezt a hatalmas jelentőségű tényezőt kimondottan könnyű tesztelni. Sőt már nemcsak laborban: léteznek házi használatra szánt tesztek is, melyek egyszerű terhességi teszthez hasonló módon mutatják meg, a spermaminta minősége megfelelő-e. A minta alapján tíz perc alatt megtudhatja bárki, kell-e tovább vizsgálódnia a spermaszáma irányába.
Habár a teszt nem tud különbséget tenni egészséges és kevésbé egészséges spermiumok között, jelzi, egyáltalán megfelelő-e a spermaszám. Magyarországon is kapható ilyen eszköz, tízezer forint alatti áron.
Megbélyegzés és félelem?
A férfiterméketlenség gyakran vezethető vissza a nem megfelelő ivarsejtszámra. Az átlagos spermaszám milliliterenként 50 millió, a teszt 20 millió milliliterenkénti spermaszámtól pozitív eredményt ad, az alatt pedig negatívat. Habár a 20 milliós spermaszám még bőven elegendő lehet a megtermékenyítéshez, egy az alatti eredménynél már tanácsos kivizsgálást kérni. (Az alacsony spermaszámot több tényező okozhatja, akár gyerekkorban átvészelt fertőző betegség is állhat a háttérben.)
Sajnos azonban sok férfi a mai napig ódzkodik attól, hogy megvizsgáltassa spermáit – vannak, akik egyenesen úgy érzik, “kiherélik” őket csupán a vizsgálat gondolatának felvetésével. A férfi meddősége ma még sajnos nagyobb társadalmi megbélyegzettséggel is jár, mint a nőké.
Spermamintát adni sok férfi szerint “kínos”. Az egészségügyi személyzet hozzáállásától is sokan tartanak, attól félnek, hogy a kabaréból ismert óvszervásárlási esethez hasonlóan a folyosón kiáltják majd világgá: “Kovács úr extra kevés spermát adott le”. Ez a félelem olyan erős, hogy a házi spermatesztet árusító weboldal is külön hangsúlyozza “a terméket egyszerű postai küldeményként szállítjuk, a borítékon semmi nem utal a csomag tartalmára”.
Az meddőség nem impotencia
A tájékoztatás hiánya miatt ráadásul sokan keverik a férfimeddőséget az impotenciával, nem csoda hát, ha sértésként élik meg, ha felmerül, “meddők” lehetnek. A férfiak terméketlenségének problémáit és diagnosztikáját, kezelési lehetőségeit érdemes lenne kampányokkal ismertebbé tenni, mert ez gyakori, de jó eséllyel eredményesen kezelhető probléma. Laborkörülmények között még a kevés spermiummal rendelkező férfiak ivarsejtjeit is fel tudják “turbózni”, hogy alkalmassá váljanak a inszeminációval vagy lombikeljárással történő megtermékenyítésre.
A nők vizsgálatai ugyanakkor jóval összetettebbek bármilyen spermamintaadásnál. Hormontükör és vérvétel, hüvelyi ultrahang, petevezeték-átjárhatósági vizsgálat, hormonkezelések… megannyi olykor fájdalmas beavatkozás.
Ti tesztelnétek a spermáitokat házi teszttel? Szerintetek a férjetek, párotok tesztelné az örökítőanyagát, ha ettől függne a babavállalás?