A brit orvosi egyetemeket tömörítő Academy of Medical Royal Colleges (AoMRC) nevű szervezet szerint az orvosok sokszor feleslegesen – vagy a betegek követelőzésének engedve – írnak elő olyan terápiákat és gyógyszereket, amelyekre a pácienseknek nincs szüksége. Az AoMRC becslései szerint a szigetország orvosai ezzel évente körülbelül kétmilliárd fontot (több mint 690 milliárd forint) pazarolnak el hatástalan vagy szükségtelen kezelésekre. Lássuk, mi az, ami a brit orvosok szerint felesleges. Az alábbi lista nem teljes, ugyanis nem szerepelnek rajta azok a tételek, amelyek a brit egészségügyi rendszerrel kapcsolatosak.
Hangsúlyozzuk, hogy ezek a brit orvosok ajánlásai, mielőtt bárki nekiállna követni az alábbi tanácsokat, mindenképpen egyeztessen előtte saját háziorvosával vagy szakorvosával!
- Egy részeg ember nem józanodik ki hamarabb attól, ha infúzióra hamarabb kikötik, vagy bármilyen egyéb intravénás kezelést kap.
- A derékfájásos panaszok esetén az esetek többségében teljesen felesleges röntgenfelvételt készíteni a páciensről.
- A vérátömlesztésre csak kritikus helyzetben – például súlyos vérzés esetén – lehet szükség.
- A lábfej kisebb töréseinek gyógyulásához nincs szükség gipszre, egy levehető rögzítő tökéletesen megfelel erre a célra.
- Egy végstádiumú rákos betegnél a kemoterápia több kárt okoz, mint amennyit javít a helyzeten.
- A palliatív – vagyis tüneti – sugárkezelés vagy kemoterápia esetén a kezelést követően felesleges CT- vagy MRI-vizsgálatokat végezni, ugyanis valószínűtlen, hogy ezek bármilyen előnyt jelentenének a páciens számára.
- Nincs szükség kalciumszint-mérésre vesekő, a csontok problémái, illetve idegi rendellenességek esetén, hacsak nagyobb műtét ezt nem indokolja.
- A gyerekeknél előforduló kisebb csuklótörések esetén nincs szükség gipszelésre, egy sín vagy rögzítő alkalmazása kielégítő.
- Szintén a gyerekeknél a légzési problémák java része orvosi kezelés nélkül elmúlik, a gépi lélegeztetésnek gyakorlatilag nincs hatása (természetesen ez alól kivételt képeznek a balesetben megsérült vagy fejlődési rendellenességgel világra jött gyerekek).
- A krónikus székrekedéssel küzdő gyerekeknél az orvosi kezelést megelőzően az étrend és az életmód megváltoztatása javasolt. Ha ez hatástalannak bizonyul, akkor laktulóz helyett polietilén-glikol alkalmazását javasolják a brit orvosok.
- Gyerekek esetében az epilepsziás rohamok enyhítésére a szájon át alkalmazott gyógyszerek hatékonyabbak, mint az injekciók, ugyanis hamarabb megszüntetik a rohamokat.
- Az ellaposodott koponyájú babáknál alkalmazott sisakterápia nem hatékony, helyette az orvosok az alvási minták szabályozását és a fizioterápiát ajánlják.
- A jó minőségű csapvíz ugyanannyira alkalmas a vágott sebek tisztítására, mint az orvosi sóoldat.
- Az életük végén járó, idősebb pácienseknél javasolt minden gyógyszer alkalmazásának leállítása, leszámítva azokat, amelyek konkrét tüneteket vagy fájdalmat csillapítanak.
- A kisebb fejsérülések esetén nincs szükség képalkotó vizsgálatokra.
- A legtöbb hüvelyi folyás normális, nem szükséges az orvosi vizsgálata.
- Bizonyos sérülések, mint például a csípő- vagy vállficam esetén nincs szükség általános érzéstelenítésre a kezelés előtt.
- A 45 évnél idősebb nőknél jellemzően nincs szükség vérvizsgálatra a menopauza diagnosztizálásához.
- Terhes nőknél nem ajánlott az aszpirin, a heparin vagy a progeszteron alkalmazása a vetélések megakadályozására, ha korábban már volt példa vetélésre. Az aszpirin alkalmazása szintén nem ajánlott a vérrögök kockázatának csökkentésére.
- Hacsak a várandós kismama nem szenved diabéteszben, az ultrahangos vizsgálatokkal felesleges ellenőrizni, hogy a baba mérete nagyobb-e az átlagosnál.
- Hasonló módon, a babák szívverését szülés közben csak akkor kell elektronikus úton figyelni, ha nagyon magas az esetleges komplikációk kockázata.
Az AoMRC jelezte, hogy bővíteni fogja a listát, és 150 olyan kezelési módszer vagy gyógyszer listáját fogja közzétenni, amelyeket újragondolásra javasol az orvosok és a páciensek számára.
További cikkek egészséggel kapcsolatos tévhitekről az NLCafén:
- Tévhitek az egészségünkről, amiket még mindig elhiszünk: a szervezetünknek szüksége van a méregtelenítésre
- Tévhitek az egészségünkről, amiket még mindig elhiszünk: az antioxidáns tabletták meghosszabbítják az életünket
- Tévhitek az egészségünkről, amiket még mindig elhiszünk: napi 8 pohár víz