„Á, ez csak egy megfázás!”– nagyjából ennyire szokott minket zavarni, ha meghűltünk. Továbbra is dolgozunk (maximum home office-ból, nehogy véletlenül megfertőzzünk valakit), végezzük a napi teendőket. Teljesen jogos elvárás, hogy a rutinunk részévé vált edzést sem szeretnénk kihagyni. Nem véletlenül: a testmozgás – megfázástól függetlenül – bizonyítottan jó hatással van a közérzetünkre, hiszen dopamint termel, amitől azonnal sokkal jobban érezzük magunkat.
De ez érvényes akkor is, ha meg vagyunk fázva? Akkor igen, ha olyan edzésformát választunk, ami nem túl megterhelő. „Ha a tüneteid nyaktól lefelé jelentkeznek azonban, akkor inkább kerülni kell a sportot” – javasolta dr. Jessalynn Adam, mégpedig azért, mert felesleges túlórába küldened az egyébként is keményen dolgozó immunrendszered.
Így tehát, ha a következő szimptómákat tapasztalod, eszedbe se jusson edzeni, mert csak rontasz a helyzeten:
- köhögés,
- nehézlégzés,
- fájdalom a testben,
- mellkasi fájdalom,
- láz.
De ezt a szabályt követve simán belevághatsz az edzésbe, ha a következő tüneteket észleled:
- orrfolyás,
- orrdugulás,
- torokfájás.
Ugyanakkor vedd figyelembe, hogy „a tested mégiscsak egy fertőző betegség ellen harcol”, így nem fogsz tudni úgy teljesíteni, mint általában. Ha kardióra vágysz, egy könnyed formáját válaszd, és ne csináld olyan sokáig, mint általában szoktad. Az erősítés viszont nagyobb kihívást jelenthet, ilyenkor nem érdemes a nagyobb súlyokkal küzdened. „Egy alacsony intenzitású séta a napsütésben a legjobb mozgásfajta, amire ilyenkor szavazhatsz, hiszen beindítja a vérkeringést és magadba szívhatsz némi D-vitamint, ami erősíti az immunrendszert” – magyarázta a szakértő.
Milyen edzés javasolt megfázáskor?
- laza kocogás
- szobabicikli
- elliptikus tréner
- könnyed rezisztencia tréning
- nyújtás
Milyen edzést kerülj?
- hosszú, kimerítő futás
- HIIT
- megterhelő rezisztencia tréning