A nyáron mindent megteszünk, hogy egy kicsit lejjebb nyomjuk a hőfokot a hálószobánkban.
Akiknek nincs klímájuk, gyakran nyúlnak a ventilátorért, amit éjjelre is bekapcsolva hagyva az ágy felé fordítanak. Ez némileg lehűti a testet, de számos veszéllyel is járhat.
Tüsszögés, megfázás, ízületi fájdalmak…
- A levegő mellett a port és a polleneket is felkavaró ventilátorokkal elsősorban az allergiákkal, asztmával és szénanáthával küszködőknek érdemes vigyáznia, az ő tüneteiken sokat ronthat a huzat.
- Ha a ventilátor túlzottan közel van hozzánk, és egész éjszaka megy, a ránk csapódó levegő kiszáríthatja az orr és a szájüreg nyálkahártyáját is. Ez fogékonyabbá tehet bizonyos felső légúti megbetegedésekre, sőt, akár a fogakat is károsíthatja.
- A közvetlenül a testünkre csapódó levegő nem tesz jót a bőrnek sem, mert ingerli a bőr idegvégződéseit, amelynek hatására a nyaki izmok megfeszülhetnek.
- A ventilátor miatt szárazabb lesz a levegő, így az érzékenyebbek bőre kiszáradhat, rosszabb esetben ki is cserepesedhet. Szintén ez a helyzet a szemmel is, könnyen irritáció léphet fel. Azok pedig, akik nyitott szájjal alszanak, könnyen ébredhetnek arra, hogy teljesen kiszáradt a szájuk és a torkuk.
Ha klímánk van: A levegőt hűtő berendezések használatánál káros lehet a kültéri és beltéri hőmérséklet közötti nagy különbség, 10 °C-nál több már nagyon megterhelő a szervezetnek. A hálószobában sem javasolt 20 °C alá menni éjszaka.
Dr. Len Horovitz, a Lenox Hill Hospital pulmonológusa szerint legjobb, ha este, lefekvés előtt kikapcsoljuk a ventilátort. Ha annyira elviselhetetlen a hőség, hogy éjszaka is muszáj üzemelnie, rakjuk távolabb az ágyunktól, hogy a levegő ne csapódjon ránk közvetlenül.
Mit tehetünk még?
- Eredményesebb lesz a hűtés, ha lefagyasztunk néhány üveg vizet, elalvás előtt pedig ezeket egy tálcára tesszük a ventilátor elé. A ventilátor által megszűrt levegő így hűvösebb lesz.
- A szobában párologtatót is elhelyezhetünk, a kicsit magasabb páratartalom hűvösebb érzetet kelt.
- A ventilátort szakaszosan működtessük.
- Kánikula idején szellőztessünk rendszeresen, de lehetőleg a hűvösebb órákban.
- A redőnyt eresszük le, a sötétítőfüggönyt húzzuk össze napközben is.
Olvass tuti házi praktikákat:
- Konyha és fürdőszoba felújítás olcsón: 7 változtatás, amit egyedül is könnyedén el tudsz végezni
- Pici a konyhád? Ezektől a színektől tűnik majd tágasabbnak!
- Tudtad? Rosszul tudtad! Gyakori konyhai tévhiteket cáfolunk meg
(Nyitókép: Getty Images/Darren Boucher)