Nyelvvizsga nélkül is kiadhatják majd a diplomákat az egyetemek és a főiskolák a végzős hallgatóknak – a többi között ezt tartalmazza a Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes által benyújtott törvényjavaslat, amely a felsőoktatási törvényt módosítaná.
A módosítás szerint a jövőben
az adott felsőoktatási intézménynek kell majd arról gondoskodnia, hogy a megszerezhető szakképzettséghez szükséges nyelvismeretet megszerezzék a hallgatók.
Az új szabályokat felmenő rendszerben vezetik be.
A követelményeket a doktori képzésnél is fellazítják. A javaslat szerint „a doktori képzés bejutási feltételeként előírt nyelvvizsga helyébe a doktori szabályzat szerinti nyelvismeret kerül”.
„A nyelvvizsga követelménye, egy adott idegen nyelv ismeretének igazolása számos ponton jelenik meg a felsőoktatási jogban. A nyelvvizsga mint adminisztratív követelmény önmagában nem biztosít kellő idegen szaknyelvi ismereteket ahhoz, hogy az adott felsőfokú végzettséget szerzett hallgatók megfeleljenek a munkaerőpiac elvárásainak, ezért célszerű, ha – a munkaerőpiaci folyamatokat elemző és vizsgáló – felsőoktatási intézmények döntési kompetenciájába kerül a végzettséghez igazodó idegen nyelvi ismeretek elsajátításának és mérésének meghatározása” – olvasható a törvényjavaslat indoklásában.
Csák János kulturális és innovációs miniszter még nyáron jelentette be, hogy megszüntetik az egyetemeken, főiskolákon a nyelvvizsga-kötelezettséget, de az intézményeknek gondoskodniuk kell arról, hogy a hallgatóik megszerezzék a szakképzettség gyakorlásához szükséges nyelvtudást.
(Kiemelt kép: Pexels)