Ha azt gondolod, hogy jó ötlet az alkoholt koffeinnel keverni, akkor komoly tévúton jársz! Elmagyarázzuk, mi történik a testedben.
Magas vérnyomást és szabálytalan szívverést okozhat
Serkentő és nyugtató hatásuk miatt a koffeintartalmú alkoholos italok remegést idézhetnek elő. „Ez különösen a szívbetegségben szenvedőket érinti” – mondja Bonnie Taub-Dix, a téma szakértője.
„A koffein önmagában stimuláns, az alkohol pedig negatívan befolyásolhatja a vérnyomást” – mondja a szakember.
A kutatások azt mutatják, hogy az alkohol többféleképpen emelheti a vérnyomásunkat, ami különösen akkor lehet problémás, ha azok közé tartozunk, akiké alkohol nélkül sem alacsony.
Ronthatja a szorongásos és depressziós tüneteket
Az alkohol és a depresszió közötti kapcsolat jól megalapozott. Bár a koffeintartalmú alkoholos italok fogyasztói eleinte jól érzik magukat, valójában ezek az italok erősen súlyosbíthatják a szorongást és a depressziót.
„Mivel az alkohol és a koffeintartalmú italok összekeverésével mindkettő ízletesebbé válhat, nemcsak a túlzott alkoholfogyasztás, hanem a túlzott koffein bevitele is aggodalomra ad okot, mert növelheti a szívverést, gyakoribb tőle az idegesség érzése, és megnehezíti az elalvást is. Ennek másnapra fokozott hatása lesz” – figyelmeztet Nicole Rodriguez dietetikus és személyi edző.
Megzavarhatja az emésztőrendszert
Mind az alkoholnak, mind a koffeinnek vizelethajtó hatása van, vagyis eltávolítja a sót és a vizet a szervezetből. Ha valaki túl sok alkoholt vagy koffeint iszik, akkor kiszáradhat, ezért jobb az alkoholt vízzel inni, hogy hidratáljuk magunkat.
Megzavarhatja az alvást
„Az alkohol segíthet elaludni, de nem segít pihenni, a koffein pedig tovább akadályozza a minőségi alvást” – magyarázzák a szakemberek.
A Harvard Health Publishing szerint néhány óra elteltével az alkohol megemeli az epinefrin szintjét – ez az a stresszhormon, amely növeli a pulzusszámot –, ezért fordulhat elő az, hogy éjszaka felébredsz, amikor alkoholt fogyasztasz. Ha valaki pedig az alkoholt koffeinnel kombinálja, nagyobb valószínűséggel lesz gondja az elalvással.
Városi legenda, hogy a kávé befolyással van a véralkoholszintre
A kutatási eredmények azt is alátámasztották, hogy a koffein fogyasztása nem változtatja meg az ember véralkoholszintjét.
„A máj feladata, hogy segítse az alkohol kiürítését, de a koffeinnek nincs hatása erre a folyamatra. Illúzió lehet azt gondolni, hogy egy csésze erős kávé kijózanít, miközben csak valami ahhoz hasonló érzést kelt valójában” – mondja Taub-Dix, a téma szakértője.
Az alkalmankénti kávé-martini vagy a vodka és a kóla valószínűleg jó azoknak, akiknek nincs szívbetegségük, de fontos, hogy mindenki csak alkalmanként igyon, azaz fő a mértékletesség!!