nlc.hu
Életmód

A TikTok Bold Glamour effektje és a beauty filterek káros hatásai

Bold Glamour: a TikTok új filtere apró darabokra rombolja a Z-generáció önképét

Új effekt érkezett a TikTokra: a Bold Glamour bár elsőre úgy tűnik, ártalmatlanul dob egy kis sminket az arcunkra, valójában kifejezetten veszélyes. A beauty filterek amúgy is ártalmasak, de a Bold Glamour még az eddigieknél is nagyobb károkat tud okozni.

Ami a milleniáloknak a heroinsikk volt, az a Z-generációnak egyértelműen a beauty filterek. A csont és bőr ideál olyannyira a kultúránk része volt, hogy a média pellengérre állított minden hírességeket, akiken meglátszott egy minimális narancsbőr, vagy nem komplett csontvázként sétáltak, és még a filmekben sem szabadulhattunk a káros testképtől: Bridget Jonestól az Igazából szerelem Natalie-jáig – mai szemmel teljesen átlagos alkatú nőket – husinak kiáltotta ki. Ugyan manapság már a testpozitivitás idejét éljük, a beauty kampányok során pedig kifejezetten olyan modelleket sorakoztatnak fel, akik a diverzitást és természetességet képviselik – jöhetnek a sebhelyek, bőrhibák, striák és ráncok –, ezzel mégsem vagyunk sokkal távolabb a kártékony szépségideáloktól. Mert ahogy azt a Huffpostnak nyilatkozó 17 éves Maya Al-Jamie tökéletesen megfogalmazta:

A testpozitív mozgalom cserbenhagyta a Z-generációt, mivel kevés olyan testet reprezentálnak, amik társadalmilag nem elfogadottak. Ugyanakkor a Z-generációnak azt tanítják, hogy fogadjuk el a testpozitivitásuk miatt az olyan alakkal rendelkező nőket, akik egyébként is megfelelnek a szépségideál standardjeinek.

És honnan tudják a fiatalok, mi a társadalmilag elfogadott külső? Az őket körülvevő közösségi médiából, az abból áradó megállíthatatlan szépségről papoló tartalomból. A Z-generáció az Instagram és a Snapchat érájában nőtt fel, és ők voltak az elsők, akik megszállták a TikTokot is, ennek következményeképp pedig ők a legtudatosabb nemzedék, ami az általuk megosztott imidzset illeti. Azaz: a zoomereknek a mindennapjaik részéve vált, hogy lőnek egy szelfit, megosztják, mit csinálnak épp a BeRealen, és fotókkal kommunikálnak a Snapchaten. És itt jönnek képbe a beauty filterek, azaz a szépségeffektek.

Beauty filtert használó lány

Fotó: Prostock-Studio/Getty Images

Hiába hirdetik a természetes szépséget a Z-generáció(t megcélzó márkák), az influenszerkultúra már olyan mélyen szövi át az életünket, hogy – a BeRealen kívül, ahol ilyen opció nincs – szinte automatikusan szerkesztjük a képeinket, hogy megfeleljünk az Instagram-celebek által felállított ideálnak. Mely ugyan nem realisztikus, de mivel a fiatalok gyakorlatilag születésük óta ezt látják, már tudat alatt is a szerkesztéssel és filterekkel elért „tökéletességhez” hasonlítják magukat.

2017-ben az Amerikai Arcplasztikai és Helyreállító Sebészeti Akadémia kutatása megállapította, hogy a plasztikai sebészeket felkereső páciensek 55 százaléka azért vágyik kozmetikai beavatkozásra, hogy jobban nézzen ki a szelfiken.

2021-ben pedig a Metrónak nyilatkozó Dr. Ahmed El Muntasar, plasztikai sebész elmondta, hogy manapság egyre többen a TikTokon látott trendekhez szeretnének hasonlítani.

@edinalujza

Ezek után csak filterrel!😂 #faceappfilter #edinalujza #boldglamour

♬ Funny Guy – Parry Music

Mint amilyen például a Bold Glamour nevű, mesterséges intelligencia által működtetett filter, ami a fenti videón is látható. A TikTok legújabb húzása 24 óra alatt virális lett, a cikk írásának pillanatában pedig már 9,6 millióan próbáltak ki. Ez már rég nem az az effekt, ami vicces kutyafüleket és -nyelvet csinált (apropó: tényleg egy ilyen fotóval varázsolta el Meghan Markle Harry herceget?!), vagy amit a szemöldököd felhúzásával már le is dob az arcod. Látszólag olyan hibátlan sminket kreál, amitől épphogy a saját, tökélyre fejlesztett másod néz szembe veled a telefonod képernyőjén.

@isaacrochell

I’m really bored frfr #filter #boldglamour #hah

♬ Boy’s a liar Pt. 2 – PinkPantheress & Ice Spice

Gyönyörű átverés

A Bold Glamourra a felhasználók kezdetben csak rácsodálkoztak, és ilyen feliratokkal osztották meg az effektussal készült videóikat:

  • „Basszus, bárcsak mindig így néznék ki.”
  • „Úristen, ez a filter őrületesen jó!”
  • „Bár lenne időm és energiám törődni a külsőmmel…”
  • „Egyre jobban bejön.”
  • „Elmentve a kedvencek közé!”
  • „Ez a filter megmutatja, hogy néznél ki, ha tudnál sminkelni.”

Majd érkeztek azok a posztok, melyekben influenszerek megpróbálták rekreálni a Bold Glamour-sminket. Sőt, egy plasztikai sebész, dr. Monica Kieu is úgy gondolja, hogy ezt a kinézetet jó megvilágítással és ügyes arcfestéssel simán el lehet érni.

@kellystrackofficial

Replying to @jennaharmon27 Recreating the viral bold glamour filter with makeup #fyp #makeup #beauty #makeuptutorial #beautyfilter #boldglamour #AXERatioChallenge

♬ original sound – Kelly Strack

@mimiermakeup

Replying to @Maria Andrea Urrea a catfish dream honestly #greenscreen #makeuphacks

♬ original sound – Mirta Miler

Mert mi is történik az arcunkkal, mikor rákerül ez a filter?

Simább, ragyogóbb lesz a bőrünk, vastagabb és sötétebb a szemöldökünk, a szempillánk prominensebb – a szem külső zugában hosszabb és dúsabb –, a szem és a száj nagyobbnak, az orr vékonyabbnak tűnik (a smink és a kontúr miatt), valamint hangsúlyosabbá válik az arccsontunk.

Dr. Kieu szerint tehát nem kell kés alá feküdni ahhoz, hogy valaki úgy nézzen ki, mint egy élő FaceApp-filter. Joanna Kelly beauty influenszer, aki a nők önbizalmának növeléséért küzd, azonban nem ért egyet az orvossal. „Sosem tudnánk pontosan így kisminkelni magunkat. De miért is kéne?” – mondta a Dazednek, a saját TikTokján pedig megfogalmazta, hogy a filter nélkül konkrétan rondának érzi magát. „Szerintem az agyam nem tudja, hogyan dolgozza fel, hogy az egyik pillanatban még így nézek ki – majd leveszi az effektet, és megmutatja a természetes, smink nélküli arcát –  a másikban meg így. Úgyhogy ezúton is emlékeztetnék mindenkit, akinek szüksége van rá: a filterezett bőr nem létező bőrtípus, és mi már magunk vagyunk a tökéletes változat.”

@joannajkenny

DON’T USE THIS FILTER ⚠️ This is the viral filter everyone is using rn. Tell me honestly, have you ever not shown up irl because of how you’ve misrepresented yourself on social media? If so, you’re not alone ❤️‍🩹 You deserve to live a full and happy life without worrying about how you look doing it 💅 #poresnotflaws #boldglamour #beautystandards #beautystandardsarefake #bodyimagemovement #bodyimagehealing #joannakenny #toxicbeautystandards #skinconfidence #skinconfident #nofilterchallenge #fyp2023

♬ original sound – Joanna Kenny

Nem Joanna az egyetlen, akinél az egynapos szenzáció hamar frusztráltságba csapott át. Hiszen az influenszernek abban abszolút igaza van, hogy még ha közel profi szinten is képesek vagyunk egy komplett sminket összehozni, soha nem fogunk pontosan úgy kinézni, mint a Bold Glamourral. Mert egyszerűen nem létezik olyan termék, ami konkrétan megszünteti a pórusokat, kifehéríti a szemed fehérjét, és bármennyire is esküszik Kylie Jenner a túlhúzott szájra, ajakkontúrral nehezen érhető el az, amit a filler nyújt. A következő hullámban már olyan posztok érkeztek, melyek azt tárgyalják, mennyire káros az ilyen irreális szépségideál népszerűsítése.

Ez a filter érzelmileg tönkretenne, ha pár évvel fiatalabb lennék. Összetörik a szívem azokért a lányokért, akikkel elhitetik, hogy mindenki így néz ki természetesen

– foglalta össze lényegre törően a @chars0far nevű TikToker.

A többi felhasználó igyekezett hangsúlyozni a „ne higgy el mindent, amit a neten látsz”-nézetét az effektussal kapcsolatban – dr. Kieu is ilyen kommenttel osztotta meg a videóját –, néhányan pedig azt is kiemelték, hogy a testképzavarban szenvedők állapotán kifejezett nem segít a Bold Glamour létezése. Ami tehát komoly pszichológiai, mentális hatással lehet mindenkire, de a fiatalokra különösen.

@chars0far

my heart breaks for younger girls on this app that think everyone just looks like this naturally

♬ Boy’s a liar Pt. 2 – PinkPantheress & Ice Spice

@bnagyreka

Nem értem🥲 #boldglamour #filter #faceapp #fy #fyp

♬ Pieces (Solo Piano Version) – Danilo Stankovic

A Dove felmérése úgy találta, hogy a lányok 50 százaléka nem érzi magát elég szépnek a fényképek megszerkesztése nélkül, 60 százalékukat pedig nyomasztja, ha a valódi külsejük nem egyezik önmaguk digitális verziójával. Mondták mindezt a Bold Glamour megjelenése előtt – nyilván. Azok a filterek azonban látványosan műviek: egy kéz az arc előtt, rossz megvilágítás vagy egy felkerülő szemüveg azonnal bezavar. Az ilyen glitchek – melyek még a legújabb fejlesztéseknél is előfordultak – képesek biztosítani, hogy legalább valamennyire a realitás talaján maradjunk. A Bold Glamour AI effektusa viszont pont azáltal lesz olyan veszélyes, hogy gyakorlatilag ráolvad az arcunkra: hiszen, ha a maszk sosem esik le, az emberek elfelejtik, hogy létezik. Bár NEM ilyen a természetes szépség, mikor az életünket online éljük, és állandóan ilyen arcot látunk viszont, normalizálódik és etalonná válik a mesterséges külső.

@kattheshepherd

We’re entering FaceApp tt era 😬😳 #faceapp #makeupfilter #tiktokfilter #fyp

♬ Love – kouz1

Megtévesztés és önbizalomrombolás

A hipergyorsan fejlődő mesterséges intelligencia korában szinte már meg sem tudjuk állapítani, mi a valóságos, és mi nem az. Az AI jelenleg leginkább evolválódó típusa szűk mesterséges intelligencia, melyhez a Machine Learning technológia is tartozik. Ez gyakorlatilag egy algoritmus, ami tanulás útján egyre jobban és jobban teljesít. Ennek egy fajtája a GAN (generative adversarial networks), ezt használja nemcsak a Bold Glamour, hanem a nemrégiben hasonló felháborodást generáló Teenage Look nevű effektus is. A hagyományos beauty filterekkel ellentétben, melyek kiterjesztett valóságot alkalmaznak.

@katherinemheigl

Ummm….I hate this bitch. #boldglamourfilter is not for me.

♬ Love – kouz1

A Zhangsta nevű tiktoker szerint a technológia úgy működik, hogy „az arcod minden pixelét regenerálja, majd egy képes adatbázissal való összehasonlítás után kiadja. Ezért tűnik annyira realisztikusnak a filter.” Mondjuk, hogy tényleg olyan valósághű-e akár a Bold Glamour, akár a Teenage Look, azt már nem olyan könnyű eldönteni. Mert míg egyesek valóban viszontlátják tinédzserkori önmagukat utóbbi esetben, és könnyes szemmel emlékeznek vissza a kamaszkori traumáikra – vagy transznemű emberek esetén örömmel üdvözlik azt az énjüket, amilyenek már gimnáziumban is lenni szerettek volna –, addig a legtöbbünknek még csak meg sem közelíti az igazságot. Cserébe viszont remekül megtéveszthetjük a követőinket akkor, ha nem osztott képernyővel alkalmazzuk a Teenage Look filtert – de valljuk be, leginkább saját magunkat csapjuk be. Ahogy a Bold Glamourral is.

@arpaattila

♬ Forever Young – Alphaville

@thelatinoteacher

🫠 #TheLatinoTeacher #TeenageLookFilter #greenscreen

♬ Believe Me – Navos

Már amikor az effektus tényleg önmagunk szebb verzióját mutatja.

Mert van még egy árnyoldala a TikTok új filterének: amikor úgy érzed, még ahhoz sem vagy elég vonzó/nőies, hogy Instagram modellt varázsoljon belőled egy effekt.

 

„Ez a filter nem néz ki »olyan szuper jól« mindenkin – fejezte ki sokak tapasztalatát Olivia Victoria tiktokker –, csak azokon, akiknek eleve hagyományosan lágy, feminin arcuk van.” Szerinte a Bold Glamour szögletesebbé teszi az arcunkat a nyugati szépségideálhoz alkalmazkodva. Csakhogy a „túl szögletes” arc már átlépi a maszkulin és feminin közti határvonalat, amely ezáltal már „férfiasnak” érződik. Tanúsítom Olivia Victoria elméletét: belőlem a Bold Glamour – egy munkájáért kifejezetten lelkesnek tűnő! – drag queent csinál. És mivel a filtert, mint mondtuk, egy képes adatbázisból táplálkozó AI működteti, ezért a technológia az eredeti elképzelés szerint képes felismerni a férfi és női arcokat. Néhány felhasználónak azonban nőként is természetesen maszkulin vonásai vannak, ezért konkrétan pasikká változtatja őket. Helyes, szimpatikus pasikká, de nem nőkké. Oké, jó esetben ez egy olyan szituáció, ami maximum röhejes, vannak azonban – a diszmorfiával, alacsony önbecsüléssel küzdők, netán transzneműek esetében –, akik számára akár triggerpont is lehet.

@kaboomalala

Dad’s Genetics Really Took The Wheel #boldglamour #boldglamourfilter #handsomesquidward #filterdidmedirty #thanksgenetics

♬ original sound – Isaac Yael563

@short_nail_geek

#boldglam #filter

♬ original sound – Jamie LaRue

@awaketill5am

I look like… idk what I even look like but it’s def NOT good😂 #relatable #boldglamourfilter

♬ original sound – Slay the day 👑😘

Nem szeretnénk, ha bárki is szorongana egy buta kis effektus miatt, ahogy azt sem, hogy még inkább elfogadottá tegye egy egész nemzedék azokat az irreális szépségideálokat, amiket az éppen aktuális média közvetít feléjük. Hiszen ahogy a milleniálok heroinsikk iránti megfelelési kényszere gyakran étkezési zavarokba torkollott, úgy a beauty filtereknek is lehet maradandó káros hatása. De ha a Z-generáció megfogadja a saját tanácsát – és velük együtt mi is hallgatunk rájuk –, mely a sokszínűségre, természetességre és önelfogadásra biztat, akkor talán javíthatunk a helyzeten.

(Forrás: The Take, Grazia, Dazed)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top