Viszonylag elterjedt vélekedés, hogy a kisbabák az apjukra hasonlítanak jobban, hogy a férfi ne kételkedjen abban, hogy a gyerek az övé. Bár ezt az elméletet már megcáfolták, a felfogás abban is tetten érhető, amikor a rokonok azt bizonygatják, hogy a csöppség „tiszta apja”. Hiszen ha megszületik egy gyerek, csak az a biztos, hogy ki az anyja, az apa személyét illetően mindig van némi kétely.
Egy kínai férfi például csak 16 év házasság után döbbent rá, hogy nem ő a gyerekek biológiai apja. A kamionsofőr akkor fogott gyanút, hogy a felesége megcsalja, amikor rájött, hogy a fogantatás idején nem tartózkodott otthon. De nem ez az egyetlen ilyen megdöbbentő történet, ami akár teljesen tönkre is tehet egy családot. Egy 28 éves ohiói lány például DNS-tesztet kapott karácsonyra a szüleitől, de rémálom lett az ajándékból: kiderült, hogy a férfi, akit egész életében az apjának hitt, genetikailag nem a rokona.
Közelítő becslések
Az efféle esetek jóval gyakoribbak, mint gondolnánk, bár a témában végzett kutatások elég nagy szórást mutatnak.
- A Human Reproduction című folyóiratban megjelent 2022-es tanulmány 1211 olyan férfi adatait vizsgálta meg, akik apasági tesztet kértek az Egyesült Államokban. Az eredményekből kiderült, hogy 11 százalék nem a vér szerinti apja volt az általuk nevelt gyermekeknek. Azt is megállapították, hogy a „téves biológiai apaság” jellemzőbb a húszas-harmincas éveikben járó férfiakra, illetve azokra, akik nem vették feleségül a gyerek anyját, valamint kockázati tényező a rövidebb ideje tartó párkapcsolat is.
- A Family Relations című folyóiratban megjelent 2023-as kutatás azokra a férfiakra összpontosított, akiket a bíróságok apasági vizsgálatra köteleztek. A tanulmány megállapította, hogy 12 százalékuk nem a biológiai apa volt.
- A Liverpooli John Moores Egyetem egy régebbi tanulmánya szerint az apák 4 százaléka, azaz minden 25. apa nem feltétlenül a vér szerinti szülője annak a gyereknek, akiről azt hiszi, hogy az övé.
Hangsúlyozni kell, hogy ezek leginkább közelítő becslések – és akkor az egészen elképesztő, 20-30 százalékról szóló eredményeket nem is említettük –, valamint az is borítékolható, hogy amikor egy férfi apasági vizsgálatot kér vagy kötelezik rá, akkor abban a körben nagyobb arányban derül majd ki, hogy valaki más a gyerek apja.
Az árulkodó vércsoport
A világ tíz legjobb kórháza között szereplő svéd Karolinska Institutet 2021-ben publikált kutatása a fentiekhez képest egy alacsonyabb arányra jutott Svédországban:
a tévesen megállapított apaság aránya 1,7 százalék.
A tudósok két különböző adatbázist kapcsoltak össze: a transzfúziós nyilvántartást, valamint a svéd többgenerációs regisztert, amely részletes adatokat tartalmaz a rokonsági kapcsolatokról, például ki van bejegyezve mint anya és apa. Az 1930 és 2010 között született gyermekek alapján közel kétmillió családi egységet hoztak létre az anya, az apa és a gyermek vércsoportjára vonatkozó információkkal.
Az adatok elemzéséhez két különböző statisztikai módszert használtak. Az elsőnél megvizsgálták az összes olyan vércsoport-kombinációt, amely genetikailag lehetetlen. Ilyen például, ha mindkét szülőnek nullás a vércsoportja, míg a gyereknek más. A másik metódus során a vércsoportok eloszlásából indultak ki, és a gyerek számára lehetséges és lehetetlen vércsoportokat vizsgálták.
„Mindkét módszer ugyanazokat az eredményeket hozta, a tévesen megállapított apaság előfordulása átlagosan 1,7 százalék volt. Ez azt mutatja, hogy a gyakoriság lényegesen alacsonyabb, mint sok korábbi tanulmányban” – mondta Gustaf Edgren, a tanulmány vezetője, a Karolinska Institutet orvosi tanszékének kutatója. Hozzátette, hogy a kutatási eredmények összhangban vannak más nyugat-európai tanulmányokkal is, többek között holland és flamand genealógiai anyagokkal, amelyek szerint a helytelenül megállapított apaság becsült előfordulási gyakorisága egy és két százalék között van.
A tanulmányból az is kiderült, hogy a tévesen megállapított apaságok száma az 1930-as években magasabb, mintegy háromszázalékos volt. Ez a szám az évek során fokozatosan csökkent, a 20. századik második felére nagyjából egy százalékra esett. Ennek az okát a szakemberek is csak találgatják, de az egyik hipotézis szerint ma már jobb és könnyebben hozzáférhető fogamzásgátlók vannak. A társadalom is megváltozott, régebben a válás nem volt annyira elfogadott.
Magyar apák tízezrei lehetnek érintettek
Itt álljunk meg pillanatra, és játsszunk el a gondolattal: ha a nagyon visszafogott, egyszázalékos arányt Magyarországra vetítjük, akkor is több tízezer férfiről derülhet ki, hogy – bár nem tud róla – nem a biológiai apja az általa nevelt gyereknek.
Ezek a kutatások persze nem térnek ki arra, hogy miért neveznek meg valakit tévesen vér szerinti apaként. Számos oka lehet ennek, előfordulhat, hogy az anya jóhiszeműen, de rosszul jelöli meg a biológiai apát a gyerek születésekor, mert nem tudja vagy csak feltételezi, hogy ki nemzette a gyereket. A szándékosság is elképzelhető, ilyenkor többnyire az anyagi támogatás megszerzése a cél, vagyis az, hogy a hamisan megnevezett személy gyerektartást fizessen, aminek akár jogi következményei is lehetnek.
(Források: Guardian, Fraud, Karolinska Institutet)