nlc.hu
Életmód
Az internetes nyomozók által felderített bűntények

Gyilkosság, eltűnt férj, húszéves baleset – Rejtélyes ügyeket derítenek fel az amatőr internetes nyomozók

Az internetes nyomozók olykor évtizedes „döglött ügyeket” oldanak meg, máskor meg személyiségi jogokat sértve azonnal bűnösnek kiáltanak ki valakit. Meddig mehet el egy amatőr detektív?

Nemrégiben ismét nagy napjuk volt az internetes nyomozóknak, mert kevesebb mint 24 óra leforgása alatt előkerítettek egy férfit, aki elhagyta a családját. A feleség tett ki egy posztot, amelyben azt írta: amikor várandós volt a legkisebb gyerekükkel, séfként dolgozó párja úgy döntött, „férjnek és apának lenni már nem az az életstílus, amit szeretne”, ezért egy évvel ezelőtt egyik napról a másik otthagyta őket, nyomtalanul eltűnt, és talán a telefonszámát is megváltoztatta, mert nem reagál a hívásokra. 

Ashley McGuire csak annyit szeretett volna elérni, hogy el tudjon válni a férfitől, és a gyerekeivel új életet kezdhessen. A foteldetektívek végül csupán 16 óra leforgása alatt Dallasban bukkantak rá a Charles nevű férfire, aki – McGuire elmondása szerint – hajlandó leülni vele és megbeszélni a dolgokat.

Internetes nyomozók akcióban

Nem az elhagyott feleségé volt az első eset, hogy az internetes nyomozók segítenek valakinek a megtalálásában, sőt évtizedes „döglött ügyeket” is megoldottak már a világháló és a közösségi oldalak segítségével. Íme néhány híres történet.

A hálás ismeretlen

Egy 1995-ös virginiai autóbalesetben meghalt a 21 éves Michael Hager és ismeretlen utasa. A férfi Grateful Doe néven vált ismertté, mert a Grateful Dead zenekar pólóját viselte, és koncertjegyek voltak a zsebében. A rendőrség nem tudta megállapítani az utas személyazonosságát (a sérülései felismerhetetlenné tették), és arra a következtetésre jutottak, hogy a sofőrrel nem ismerték egymást, valószínűleg egy stoppos volt.

2012-ben megjelent egy rekonstruált arckép a fiatalemberről, hogy megpróbálják azonosítani, de egészen 2015-ig nem történt előrelépés, amikor egy Jason nevű férfi fotója kezdett keringeni az interneten, mert nagyon hasonlított az ismeretlen utasra.

A Reddit és a BuzzFeed felkapta a történetet, így elég sokan látták a fényképet, köztük a zenekar rajongói, akik azt is tudták, honnan származik a férfi. A rendőrség felkutatta a Jason Callahan nevű férfi édesanyját, aki csak akkor jelentette be a fia eltűnését, holott 1995 óta nem hallott róla. Jason nomád életmódot folytatott, a Grateful Dead zenekart követte az országban, de mivel korábban is többször eltűnt otthonról, családja azt gondolta, egyszerűen csak nem akarja, hogy tudják, merre jár. A rendőrség 2015-ben megvizsgálta Grateful Doe maradványait, és egyértelműen Jason Callahanként azonosították.

Google Mapsen vették észre a kocsit

Bizonyára te is nézegetted már az otthonodat vagy a környékét Google Mapsen, így tett a floridai Wellington egyik kertvárosi részének volt lakója is, amikor korábbi házát pásztázta a műholdképeken 2019-ben. Az egyik kis tóban észrevett valamit, ami egy vízbe merült autónak látszott.

Értesítette a rendőrséget, és a helyszínre küldött járőrök tényleg találtak a tóban egy autót, amely ránézésre már évek óta víz alatt volt. A kocsiban egy emberi csontváz maradványaira bukkantak, amelyeket később azonosítottak. William Moldt eltűnését több mint húsz évvel korábban, 1997 novemberében jelentették. A 40 éves férfi aznap este egy szórakozóhelyen volt, fél tíz körül felhívta a barátnőjét, hogy hamarosan hazaér, de soha többé nem látták. Hogy pontosan mi történt, azt már nem lehet rekonstruálni, valószínűleg elvesztette az uralmát a jármű felett, és a tóba hajtott.

Embert is ölt a macskagyilkos

2010 decemberében jelent meg egy 1 Boy 2 Kittens című videó a YouTube-on. A felvételen egy nem felismerhető férfi két kiscicát tett egy visszazárható zacskóba, majd porszívóval kiszívta a levegőt, az állatok pedig megfulladtak. A videó óriási felháborodást váltott ki, és sokan az interneten próbálták kideríteni, hogy ki volt az elkövető, és hol történt a szörnyű eset. John Green és Deanne Thompson hatalmas elszántsággal, minden lehetséges nyomot felkutatva próbálták felderíteni a férfit. Vizsgálták a videón látható konnektorokat, az ágytakarót és hasonló dolgokat, hogy meghatározzák, hogy tartózkodott a macskagyilkos.

Végül több mint két évig tartó kutakodás után sikerült kideríteniük, hogy a tettes Luka Magnotta volt, aki Eric Clinton Newman néven született. Megtalálták több online felhasználói fiókját, és egy fényképbe ágyazott GPS-koordináták alapján még azt is meghatározták, hogy hol lakik az akkor 30 éves férfi. Szóltak a torontói rendőrségnek, de Magnotta már nem élt abban a lakásban.

Nemzetközi hajtóvadászat indult a férfi ellen, akiről kiderült, hogy nemcsak állatokat gyilkolt, hanem megölt egy Jun Lin nevű fiatalembert is. Magnottát végül 2012-ben egy berlini internetkávézóban tartóztatták le, miközben híreket olvasgatott magáról. Életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték. Az esetről a Netflix készített egy dokumentumfilmet Don’t F**k With Cats címmel.

Luka Rocco Magnotta

Luka Rocco Magnotta letartóztatása (Fotó: profimedia)

Hol van a határ?

Amikor kanadai Luka Magnotta után kutakodtak, az egyik online nyomozónak állítólag küldött egy üzenetet az elkövető. A szöveg egy Nietzsche-idézet volt, ami így szól:

„Aki szörnyekkel küzd, vigyázzon, nehogy belőle is szörny váljék. S ha hosszasan tekintesz egy örvénybe, az örvény visszanéz rád.”

Az idézet megrázta Thompsont, és feltette magának a kérdést, hogy nem megy-e túl messzire Magnotta üldözésével. Ez a dilemma szinte mindegyik hasonló esetben központi kérdés.

Bár az amatőr nyomozók valóban több fontos ügyet felgöngyölítettek az utóbbi években, előfordulhat, hogy az önjelölt online detektívek túlzásokba esnek, törvényt sértenek és több kárt csinálnak, mint hasznot. A családját elhagyó séf esetében például a feleség konkrétan kiposztolta, hogy nem kíván semmi rosszat a férjének. „Őszintén értékelem mindannyiuk támogatását, de kérem, hogy ne fenyegessék, ne terjesszenek gyűlöletet, és ne próbálják meg személyesen megkeresni” – fogalmazott Ashley McGuire.

Arra is volt már példa, hogy valaki arról posztolt egy videót, hogy a repülőn mellette ülő random férfi valószínűleg megcsalja a feleségét, és ezért minden általa megismert információt megosztott a pasiról, mert ha tilosban jár, akkor szerinte megérdemli a nyilvános megszégyenítést. És van Are We Dating the Same Guy? (Ugyanazzal a pasival randizunk?) nevű Facebook-csoport is, ahol a hűtlenség vagy más miatt kerülendő férfiakról osztanak meg a tagok infókat. 

@samn8r This was wild to see and really sad. Stay safe out there ladies. #hinge #cheater #airplane #orlando #chicago #travelstory ♬ original sound - samanator

De a megcsaláson túl rendőrségi ügyekbe is belevetik magukat a netes detektívek – akár offline is. Emlékezetes példája volt a „TikTok-nyomozással” járó visszásságoknak, amikor 2023 januárjában Nicola Bulley eltűnt egy angliai kisvárosban. A rendőrség azt feltételezte, hogy a nő vízbe esett és megfulladt, de miután nem foglalkoztak az elmélet ellen szóló körülményekkel, és a nyomozás is eredménytelen volt, az önjelölt bűnügyi szakértők elárasztották St Michael’s on Wyre városát.

Kutyákkal járták a folyópartot bizonyíték után kutatva, feltúrták a közeli földeket, és magukat újságírónak álcázva próbáltak információkat kihúzni a rendőrökből a lájkok és kattintások reményében. Egy férfi még azt is levideózta, ahogy a nő holttestét kiemelik a folyóból, majd a felvételt jó pénzért eladta. De megjelentek az összeesküvés-elmélet hívők is: volt, aki szerint a nő családtagjai fizetett szereplők, akik segédkeztek Nicola eltüntetésében, és még a férj Pinterest-fiókját is feltörték, hátha terhelő bizonyítékokra lelnek.

Azonnal ítélő kommentelők

Reneé Carr pszichológus az USA Todaynek azt mondta, hogy az online nyomozók igaznak fogadják el az interneten olvasott történetet, így túl hamar bűnösnek nyilvánítják a feltételezett elkövetőt, és mivel szerintük bűnös, ezzel indokolják, hogy megsértik a személyiségi jogait. Ezt erősíti az is, hogy mindenki szereti a könnyen értelmezhető, fekete-fehér történeket, amelyekben vannak a jók és a rosszak. Ám ezek a narratívák ritkán igazak, a legtöbb esetben nem ilyen egyértelmű a két oldal.

„A cancel culture megszületésével és az önérvényesítés erősödésével a társadalom felvette a »megvagy« mentalitást, valamint a sértéssel és az igazságtalansággal kapcsolatos túlérzékenységet” – teszi hozzá Carr, aki szerint a közösségi médiában ez még jellemzőbb. Ezért a celebek – de az átlagemberek is – egyre gyakrabban esnek áldozatul a netes csőcseléknek, ha egy kis jel is utal egy botrányra.

Sokan imádnak részt venni mások zűrös életében, mert ettől jobban érzik magukat. Az online nyomozás pedig lehetőséget ad az önbecsülésük növelésére, egy közösség tagjaként tehetnek valamit, valamint úgy érezhetik, ők irányítják az eseményeket és igazságot szolgáltatnak.

Ám eközben előfordulhat, hogy a fotelnyomozók olyan érzékeny információkat osztanak meg, amelyek súlyosan befolyásolhatják az érintett személy megítélését, mentális egészségét, zaklatás, verbális és fizikai bántalmazás célpontja lehet (nemcsak ő, hanem a családja is), és akár ártatlanul is megvádolhatják. Persze az is benne van a pakliban, hogy tényleg valami fontosra bukkannak, esetleg bűncselekményt lepleznek le. De csak azért, mert a digitális eszközök segítségével ma sokkal gyorsabban meg lehet találni valakit – nem kell például házról házra járva kérdezősködni és telefonkönyveket lapozgatni –, még nem jelenti azt, hogy elhamarkodottan, korlátozott információk birtokában szabad ítélkezni, személyes adatokat megosztani, pláne önbíráskodni.

(Források: USA Today, Guardian, Amongmen)

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top