A kínai kel mindig az év ezen szakaszában nyeri el valódi értelmét a konyhánkban. A november már a tél szférájába tartozik, a kertekben nem terem semmi. Ilyenkor különösen felértékelődnek a boltokban azok a friss zöldségek, amiket normális áron lehet kapni, viszonylag kevés munkával étellé alakíthatók, és nem csinálja ki a vesét a bennük lévő, nagy mennyiségű oxálsav.
Az egyik ilyen befutó a kínai kel. Szerényen megbújik a polcokon, sokan még az életükben nem figyeltek fel rá, de nem azért, mert valami baj lenne vele, hanem mert nincs ötletük, hogyan lehetne felhasználni. Pedig nagyon is sokféleképpen! Tulajdonképpen egy növényi jolly jokerről van szó.
A kínai kel a káposztafélék családjába tartozik, és innentől már tudhatjuk, hogy egy rendkívül egészséges alapanyagról beszélünk: a káposztafélék rákmegelőző hatása tudományosan bizonyított tény. A kínai kel emellett remek A- és C-vitamin-forrás, magas a folsav-, kálium-, kalcium-, foszfor- és a vastartalma. És ha még ezt sem győzött meg: Koreában ebből készítik a kimchit.
Na most, mi nem fogunk nekiállni kimchit fermentálni (bár ki tudja, egyszer lehet, hogy sor kerül rá), más ételeket viszont nagy sikerrel készíthetünk kínai kelből. Rendelkezik ugyanis azzal az előnyös tulajdonsággal, hogy nyersen és sütve-főzve is fogyasztható. Állaga sokkal beletörődőbb, mint a fehérkáposztáé, nem kell órákig reszelni és rágni, és főzni is elég néhány percig. Mivel az íze eléggé semleges, bátran fűszerezhetjük, ízesíthetjük, ahogy csak akarjuk.
A legjobban – minő meglepetés – a kínai típusú ízesítés áll a kínai kelnek. Többé-kevésbé ugyanazokkal a hozzávalókkal készíthetünk belőle ízletes salátát és főételt is. Vigyázat, nagyon könnyen beszippantja az embert, annyira finom mindkettő. De hát, abból még soha nem lett baj, ha az ember sok kínai kelt evett.
Kínai kel saláta
Hozzávalók:
- fél fej kínai kel
- 1 gerezd fokhagyma vagy 1 teáskanál fokhagymapor
- 1 teáskanál chilipehely vagy por
- 1 db piros chilipaprika felcsíkozva
- 1 merőkanál földimogyoró vagy szezámmag olaj, de az olívaolaj is megteszi
Az öntethez
- 1 evőkanál szójaszósz
- 2 teáskanál fehérborecet vagy balzsamecet vagy rizsecet
- 2 teáskanál halszósz
- 1 evőkanál méz
- 2 evőkanál szezámmag
Elkészítés
- A kínai kel alját levágjuk, így könnyen leveleire tudjuk szedni. Megmossuk, keresztben négyfelé vágjuk, majd az így kapott 5-7 centi hosszú leveleket egymásra tesszük és felcsíkozzuk. A teljes leveleket felhasználjuk, a vastag és a levélrészt is.
- Egy tálba tesszük, rászórjuk a chilit és az aprított fokhagymát (fokhagymaport), majd felforrósítunk egy merőkanálnyi olajat és rálocsoljuk a káposzta csíkokra. Összekeverjük.
- Most elkészítjük az öntetet: egy kis tálkában összekeverjük a hozzávalókat és ráöntjük a salátára. Máris fogyasztható.
Kínai kel gombával
Hozzávalók:
- 3 evőkanál olaj
- 20 dkg gomba
- 1 gerezd fokhagyma
- ujjbegynyi gyömbér
- 1 teáskanál chilipehely
- fél fej kínai kel
- 2 evőkanál szezámolaj
- 1 teáskanál rizsecet (vagy fehérborecet vagy almaecet)
- 2 evőkanál szójaszósz
- 2 evőkanál szezámmag
a tálaláshoz
- friss koriander
- lime
Elkészítés
- A gombát megtisztítjuk, felszeleteljük, majd az olajon, magas hőmérsékleten meg pir-pároljuk. (A pirítva párolás olyan eljárás, amikor egyszerre sül és párolódik az alapanyag.) Közben 5-7 cm hosszú, fél cm széles csíkokra vágjuk a kínai kelt.
- Amikor kész a gomba, lejjebb vesszük a hőmérsékletet, hozzáadjuk a reszelt gyömbért, a fokhagymát és a chilipelyhet. Rádobjuk a kínai kelt, megkeverjük, megvárjuk, míg összeesik.
- Ekkor hozzáadjuk az ízesítőket, egyet rottyan és kész.
Főtt rizzsel tálaljuk, a tetejére facsarjunk lime levet és szórjuk meg friss korianderrel (ami remekül termeszthető a konyhaablakban).