![Helen Fielding](https://nlc.hu/uploads/2025/02/gettyimages-2196632841-b.jpg)
Több tízezer indiai nő formált kedden mintegy 600 kilométer hosszú élőláncot az ország déli részén fekvő Kerala államban, hogy támogatásukról biztosítsák az indiai legfelső bíróság döntését, amely feloldotta a szülőképes korú nők belépési tilalmát a dél-indiai Kerala államban található Szabarimala hindu templomba.
India legmagasabb szintű igazságszolgáltatási fóruma szeptember végén alkotmányba ütközőnek minősítette, és feloldotta a nőkre vonatkozó belépési tilalmat a Szabarimala templomba. A szülőképes korú nők évszázadokon át nem léphettek be a hegytetőn fekvő ősi hindu szentélybe.
![](https://nlc.hu/uploads/2019/01/nok-elolanc-india.jpg)
Indiai nők élőláncot alkotnak az ország déli részén fekvő Kerala állambeli Kocsín településen, hogy támogatásukról biztosítsák az indiai legfelső bíróság döntését, amely feloldotta a szülőképes korú nők belépési tilalmát a Szabarimala hindu templomba, 2019. január 1-jén. Az india nők több mint 600 kilométeres élőláncot alkottak (MTI/EPA/Pramas Elamakkara)
A Nők fala nevű tüntetést támogatta Kerala állam baloldali kormánya is, számos kormánytag személyesen beállt az élőláncba.
A legfelsőbb bíróság döntése ellenére konzervatív hindu csoportok többször is megakadályozták a nőket a belépésben, és összecsaptak a helyszín biztosítására kivezényelt rendőrökkel, miközben kárt tettek autókban és buszokban.
Az alkotmánybíróság szeptember végi döntése ellen több mint egy tucat petíciót nyújtottak be. A legfelsőbb bíróság öttagú alkotmánybírósági tanácsa január 22-én tárgyalja a 49 kérelmet a legfelsőbb bíróság korábbi döntésének felülvizsgálatára.
A bőség istenének, Ajappának szentelt templom nők általi látogatására vonatkozó korlátozás hívei, valamint a szentély papjai azzal érvelnek a gyakorlat mellett, hogy az a cölibátus egyik záloga, valamint az Ajappának szentelt rítusok szükséges velejárója.
A templom szerzetesei, az istenséghez hasonlóan, önmegtartóztatók, és nem élnek nemi életet. Számos hindu közösségben ráadásul a menstruáló nőket tisztátalannak tartják, ami korlátozásokat von maga után a vallási gyakorlatokban.