

Napi lépésszámunk növelésével javíthatjuk a mentális és fizikai jólétünket. Összefüggést mutattak ki ugyanis a napi lépésszám és a boldogság között. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint napi 7000 lépés megtétele 31 százalékkal csökkentheti a depresszió kialakulásának esélyét, és minden további 1000 lépés további 9 százalékos kockázatcsökkenéssel jár. A kutatás 96 ezer ember adatait elemezte, és azt találta, hogy a napi 7000 lépésnél többet tevők 31 százalékkal kisebb valószínűséggel szenvedtek depresszióban.
A tanulmány azt is megállapította, hogy már a napi 5000 lépésnél több gyaloglás is kevesebb depressziós tünettel és jobb mentális egészséggel jár együtt. A kutatók szerint a lépésszám növelése egyszerű változtatásokkal – például egy megállóval korábbi leszállással vagy a lift helyett a lépcső használatával – érhető el.
Már egy 2023-as tanulmányban leírták, hogy az a határérték, amelynél a gyaloglás csökkenti az általános halálozást, mindössze napi 3867 lépés. A jelentősen jobb szív- és érrendszeri egészséghez pedig már 2337 lépés is segít.
Bár a kutatás erős korrelációt mutatott ki a lépésszám és a depresszió kockázata között, nem bizonyítja egyértelműen az ok-okozati összefüggést. Szakértők hangsúlyozzák, hogy hosszú távú, randomizált vizsgálatokra van szükség a kapcsolat megerősítéséhez. Mindazonáltal a rendszeres séta nemcsak a mentális egészséget támogatja, hanem csökkenti különböző betegségek kockázatát is.
A gyaloglás, mint pszichoaktív csodaszer
A depresszió és a szorongásos zavarok ellen is ajánlják a gyaloglást, függetlenül attól, hogy beltéren vagy szabadban, gyorsabban vagy lassabban sétálunk-e.
Nem is gondolnád, mennyire hatékony a gyors gyaloglás!
Napi 30 perc gyaloglással több száz kalóriát égetünk el, de aki kizárólag gyaloglás segítségével szeretne fogyni, annak nem árt tudnia, hogy ehhez a napi félórás séta nem elegendő, mivel a mozgás alacsonyabb hatásfoka miatt 30 perc alatt a szervezet az elraktározott zsírkészletéhez még csak hozzá sem nyúl. A fogyás érdekében a napi adagot 1-1,5 órára kell emelni.
A gyaloglás pozitív mellékhatásai:
- átmozgatja az egész testet
- felpezsdíti a vérkeringést
- segít az izomépítésben
- növeli az állóképességet
- erősíti az immunrendszert
- növeli a szív- és érrendszeri erőnlétet
- kíméletesen megdolgoztatja az ízületeket
- élénkíti az anyagcserét
- boldogsághormonokat szabadít fel
- csökkenti a csontritkulás kialakulásának rizikóját
- javítja a testtartást
Emellett pedig egy intenzív séta ellenszere lehet a depresszióra. Jobban hat, mint egyes pszichotróp gyógyszerek.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock