Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Tölcsérmell

Torolt_felhasznalo_876910
Torolt_felhasznalo_876910
Létrehozva: 2006. január 23. 20:40

Sziasztok!

Van valami aki tud nekem segíteni ebben a témában?

Mitől alakul ki? Öröklődik? Okoz-e egészségügyi problémát?

Akinek van tapasztalata lszi írjon.

Előre is köszi,

 

  1. Torolt_felhasznalo_151129
    Torolt_felhasznalo_151129
    2007. október 5. 12:1725.

     Szia Bodom!

    Ha érdekel a műtét és a következményei,szivesen elmesélem!

    A kislányom most májusban esett túl a Nuss műtéten,nagyon féltünk,de nem akartuk,hogy örökké visszahúzódó depressziós legyen! Sikerült a műtét ha gondolod és van kérdésed szivesen segítek !

    Üdvözlettel:

                      Ildi

    előzmény:
    Bodom (23)
    2006-09-21  22:29
  2. Torolt_felhasznalo_151129
    Torolt_felhasznalo_151129
    2007. június 7. 09:0724.
    Sziasztok!
    Ha vkit érdekel ill.segítségre szorul a témában,szivesen elmondom.Mi már túl vagyunk a műtéten!
    előzmény:
    Bodom (23)
    2006-09-21  22:29
  3. 2006. szeptember 21. 22:2923.

    hmm. látom jó régen véstek eme elektronikus táblára. de én akkor is megteszem.

    sokmindent nemtudok mondani a betegségről, annyit viszont tudok, hogy átélem(túléltem? vagy elvesztettem...) most 20 vagyok. az egész úgy 14-15 éves koromba kezdődött, egy minimális torzulással(tölcsérmellkasom van.a neve Pectus Excavatum).akkor mentünk szüleimmel(vittek) a helyi kórházba,ahol azt mondták,hogy idővel elnövöm. elnőttem... győnyörűen néz ki,változás volt,rossz irányba.utánna mondták,még fiatal,nem lehet műteni.18 voltam mikor azt mondták,hogy szervet még nem veszélyeztet.azóta nem megyek orvoshoz. ha nem muszály,utcára se megyek. strandról nem is beszélve. szép kellemes kökemény meredek völgyeket jártam be 14-éves koromtól fogva,megtapasztaltam a depresszió legsúlyosabb fajtáit. jártam pszihológushoz,sokat az sem ért. engem az hogy "vékonyabb" vagyok iszonyatossan zavar. barátnőröl már nem is beszélve. így huszonéves fejjel az hiányzik a legjobban. hihetetlen gátlásos lettem. beszéltek nekem a Nuss-féle műtéti módszerröl,ez a legújabb,és legegyszerübb, de van egy hátulütője. én szakmát tanultam,jó szakma,simán megélek belőle.kemény fizikai munka,de szeretem csinállni,és ez a lényeg. namármost,ha műtét,akkor jópár évre elfelejthetem a megeröltető fizikai munkát. akkor miböl fogok megéllni? rokkantosítsam le magam,és éljek havi 25-30e forintból? akkor inkább a halál. levegőt még hálisten (isten? van isten egyáltalán? isten az aki ilyen sorsot ad?) még kapok,a szívem nem fáj(átvitt értelembe már cafatokban) uh még élek. heh élek... dolgozok. ha nem dolgozhatnék,már biztos hogy nem élnék,mert azt az érzést,és tudatot elviselni nem lehet. lényegébe ennyi. még annyit hozzáfűznék,hogy akinek ilyen gonddal küzd a gyermeke,és utállja az iskolát, emlegeti,hogy kivégzi a társait, azonnal kezdjenek vele beszélgetni,mert tuti hogy a "társai" cikizik,bántják miatta. én átéltem a poklok-poklát,és még épp elég kín vár rám.egyedül. ennyi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2006. január 24. 14:4422.

    OK.

    Tehát a feltételezések az eredetet illetően:

    1. A rekeszizom bizonyos részei kóros irányú ill. erejű húzást gyakorolnak a szegycsontra, mellkasfalra.

    2. Valami miatt felborul a szegycsont és a bordák harmonikus fejlődése.

    3. Mesenchymális dysplasia - a mesnchyma az embrionális korban kialakuló sejtrétegek egyike, ebben van valami hiba.

    De hogy miért vannak ezek a hibák, senki nem tudja, s a fentiek is csak elméletek, bizonyíték nélkül.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_876910 (21)
    2006-01-24  12:57
  5. Torolt_felhasznalo_876910
    Torolt_felhasznalo_876910
    2006. január 24. 12:5721.

    Kedves Anura,

    Ha nagyon-nagyon érdekel, akkor leírod? :-) Köszönöm!

    "Mitől alakul ki? Nem tudjuk, veleszületett rendellenesség, csak feltételezések vannak eredetére vonatkozóan. Ezeket csak akkor írom le, ha nagyon-nagyon érdekel."

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. 2006. január 24. 08:1320.

    Mili!

    Ezek a problémák nem hirtelen jönnek elő. Ha időnként elviszed ellenőriztetni, légzésfunkció stb., akkor időben kiderül, hogy alakulóban van-e a baj. A háziorvos segíthet ebben. Lehet esetleg, hogy majd öreg korában jönnek elő, hát, én nem tudom, mit tennék. De biztosan nem tenném ki a gyerekemet egy kockázatos műtétnek, ha nem muszáj. A műtét-párti orvosok szeretnek operálni, és biztos találnak érveket amellett, hogy miért kell most megcsinálni. Én nem vagyok műtét párti, és inkább ellenérveket keresek.

    előzmény:
    mili70 (19)
    2006-01-23  22:23
  7. 2006. január 23. 22:2319.
    Küldetés teljesítve... visszajöttem még pár percre, mert most meg aludni szeretne ez a kis drága, de kíváncsi voltam, hogy milyen fejlemények történtek, amíg hátat vakargattam.

    Anura végülis összefoglalta a lényeget, kb. én is ennyit tudok, csak én nem tudtam volna ilyen szépen kifejezni magamat.

    A műtétpárti doki azt mondta, hogy ha nem műtetjük meg a fiamat, akkor felnőttkorában még előjöhetnek a már leírt problémák. Most akkor kinek a lelkiismeretén száradjon ha baj lesz? És ha nem lesz baj, akkor minek tegyem ki a fiamat feleslegesen egy ekkora tortúrának?
    (Az viszont kétségtelen, hogy gátlásossá teszi, már strandra sem akar járni)
    Na "röviden" ennyi. Ezen dilemázok már évek óta. Amíg nem okoz problémát addig várakozó állásban vagyunk.

    Na már megint sokat beszéltem.... bocsi
    előzmény:
    Anura (18)
    2006-01-23  22:08
  8. 2006. január 23. 22:0818.

    Kistorpe!

    Mitől alakul ki? Nem tudjuk, veleszületett rendellenesség, csak feltételezések vannak eredetére vonatkozóan. Ezeket csak akkor írom le, ha nagyon-nagyon érdekel.

    Öröklődés: A tölcsérmell öröklődHET, de nem öröklődik törvényszerűen. Általában egy család férfitagjainál halmozódik, de lehet az apának tölcsérmelle, a fiának tyúkmelle, vagy csak kicsit aszimmetrikus a mellkasa a szegycsont táján. De lehet, hogy csak egyetlen családtagnál van mellkasdeformitás. Fiúknál 2-4-szer gyakrabban fordul elő, mint lányoknál.

    Ha nagyon nagy a deformitás, valóban okozhat egészségügyi problémát, ahogy mili70-nek mondták. Ezt egyszerű vizsgálatokkal [szív-ultrahang, légzésfunkció, röntgen] folyamatosan lehet ellenőrizni.

    Kezelés: gyerekeket valóban nem szoktak operálni, csak ha annyira nyomja a szívet, tüdőt, hogy ez egészségkárosodást okoz. Légzőtornát, gyógytornát szoktak ajánlani, és figyelni, hogy az évek során hogy alakul. Javulhat is és rosszabbodhat is a növekedéssel.

    Műtét: régebben csináltak egy nagy metszést a mellkason keresztben, most már csak a mellkas két oldalán csinálnak egy-egy kisebb metszést, és egy hajlított fémet tesznek be, azzal emelik elő a behorpadt részt. Így írta comic. Nem kis műtét ez se, és persze vannak kockázatai, de elég jó eredményt lehet vele elérni. Ha nincs szervi probléma, nagyban a pácienstől függ, hogy vállalja-e a műtétet, vagy leéli az életét a panaszt nem, csak esztétikai hibát okozó tölcsérmellkasával.

    Mili70-t azért zavarták ösze, mert ahány orvos, annyi hozzáállás. Van, aki műtét párti, van, aki inkább lebeszéli a betegeket a műtétről. Operálni csak akkor kell, ha akadályozza és veszélyezteti a szervek működését. A többi esetben a beteg [szülője] döntheti el.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_876910
    Torolt_felhasznalo_876910
    2006. január 23. 22:0417.

    Hú, nem gondoltam volna, hogy ilyen hamar írtok.. :-)Arról esetleg tud valaki bővebbet, hogy öröklődik-e? Mitől alakul ki egyáltalán?Akinek a gyerkőcének van, a dokik mit mondtak?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  10. 2006. január 23. 21:4316.

    Gondolom, de csak ha nem okoz gondot. Előre is köszi.

    Különben csak a város nevére voltam kíváncsi, mi Miskolcon voltunk anno, ott javasolták a műtétet.

    Most mennem kell hátat vakarikázni, hiába anya csak egy van...

    előzmény:
    comic (15)
    2006-01-23  21:36
  11. 2006. január 23. 21:3615.

    Lehet, hogy azóta már újítottak a beavatkozáson. A barátomat 1999-ben műtötték. A kórház nevére pontosan nem emlékszem, valami Pulmonológiai Intézet és a 22-es busz jár oda fel. A kórház előtti megállóban egy katonai laktanya vagy objektum vagy mi. Budakeszin van talán? Lehet, h most hülyeséget mondtam, az tuti viszont, hogy a Moszkva térről indul a 22 busz és oda visz fel. Talán az utolsó megállója, ami még Budapest közig. határán van. Régen úgy csinálták (és ezért nyitották fel teljesen) mert odafúrták a csonthoz azt a lécet. De egyáltalán nem volt fájdalmas az alatt az egy év alatt. Annyit mondott a doki, hogy óvakodjon a hirtelen törzsből való oldalra fordulásra. A doki nevére is emlékszem (vezetéknév), de nem tudom, h le lehet-e ide írni, priviben elküldöm, ha gondolod. De csak a vezetéknevét tudom. Viszont jó fej volt még akkoriban

    Comic

    előzmény:
    mili70 (14)
    2006-01-23  21:29
  12. 2006. január 23. 21:2914.
    Szia!

    De, szerintem egyre gondolunk.
    Az én fiam nem fulladt, járt gyógytornára, meg úszni is, de nem sokat javított az állapotán. Nem tudod hol műtötték az ismerősödet? Én úgy tudom már nem is kell nagy vágás, csak a mellkas két olalán "ejtenek egy lukat" - már ha jól értettem az orvost, és azon keresztül teszik be ezt a bizonyos lemezt. Bocsi ha hülyeségeket írok, de valami ilyesmit magyaráztak el rendkívül "szakszerűen".
    előzmény:
    comic (8)
    2006-01-23  21:09
  13. 2006. január 23. 21:2813.
    Ne bántsátok vitézt! Nekem se ugrott be, miről lehet szó.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2006. január 23. 21:2312.

    én se... de lehet, hogy nem is erre gondolt a topiknyitó...

    comic

    előzmény:
    Glacier (11)
    2006-01-23  21:17
  15. 2006. január 23. 21:1711.
    Nem tudtam, hogy ezt így nevezik, azt hittem, tényleg a mellével van valami. Én azt hallottam, hogy az úszás is segíthet. De ezt nem konkrétan orvostól tudom.
    előzmény:
    comic (8)
    2006-01-23  21:09
  16. 2006. január 23. 21:1310.
    Attól még hogy poént csináltam egy általam nem ismert dologból még nem kéne köcsögözni,bemoldal nélkül ismeretlenül...
    előzmény:
    karkarra (4)
    2006-01-23  21:03
  17. 2006. január 23. 21:119.
    nem is vaslemez, hanem hosszú és keskeny vas"léc". VAgyis orvosi acélból egy léc.
    előzmény:
    comic (8)
    2006-01-23  21:09
  18. 2006. január 23. 21:098.

    Szia! Nem tudom, egyre gondolunk-e, de nekem volt ilyen ismerősöm. A mellkasán volt egy "horpadás", végülis a tyúkmell ellentéte. Sokszor fulladt, főleg, ha futott, vagy tornázott. Az orvos megvizsgálta és mondta, hogy eldöntheti, vállalja-e a műtétet. De előbb-utóbb meg kell műteni, mert rosszabb is lehet. A szívét nyomta leginkább. 20 évesen feküdt be a kórházba, másnap volt a műtét. Egy napig volt intenzíven, utána még egy hétig volt megfigyelés alatt a kórházban, aztán hazaengedték. Széltében van a metszés és egy vaslemezt ültettek be, hogy nehogy visszahorpadjon. Egy évig volt benne a vaslemez (nem lehetett látni, nem volt zavaró vagy ilyesmi), egy év után pedig öt perces "műtéttel" kiszedték, azóta rendben van, szép a mellkasa, nem horpadt vissza és a fulladások is elmúltak.

    Ha nem egyre gondoltunk, akkor bocsi

    Comic

    előzmény:
    mili70 (5)
    2006-01-23  21:04
  19. 2006. január 23. 21:097.
    én úgy tudom, hogy gyógytornával lehet rajta némiképp korrigálni. legalábbis vannak speciálisan tölcsérmelltől szenvedő gyermekek számára kialakított gyakorlatok. azt nem hiszem, hogy öröklődhet, de erről nincs infóm
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_876910 (1)
    2006-01-23  20:40
  20. 2006. január 23. 21:056.
    Vitéz!
    Ez egy nagyon primitív hozzászólás volt, gondolom, te sosem éltél még át ilyen helyzetet, hogy képes vagy más egészségügyi problémájából viccet csinálni?? Mi a fenének kell ilyen hülyeséget beírni??
    előzmény:
    vitez (3)
    2006-01-23  20:55
  21. 2006. január 23. 21:045.
    Szia!

    Sajnos segíteni én sem tudok, de mi is hasonló cipőben járunk, a fiamnak van tölcsérmellkasa. Voltunk már több orvosnál is, akik csak még jobban összezavartak. Az egyik azt mondta műteni kell, a másik azt, hogy Isten ments hozzányúlni! Szóval bennünket is csak jól összezavartak.
    Az az orvos aki a műtétre szavazott, azt mondta, hogy meg kell várnunk a kamaszkor végét (most 15 éves a fiam, ezt kb. két éve mondták), mert még nőnek a csontjai. Állítólag most már van valami "egyszerűbb" műtét, (egyszer már rá is kerestem a neten, biztos Te is megtalálod, ha beírod a keresőbe a "tölcsérmellkas" szót), ami már nem olyan kockázatos. Azt is mondták, ha nem okoz szervi problémát akkor nem kell műteni.., meg azt is, hogy meg kell műteni, mert szervi problémát okozhat. (Nyomhatja a tüdőt, a szívet). Ha a gyereket nem zavarja nem kell műteni, ha nincs más panasz (hogy a fenébe ne zavarna egy kamasz fiút, tudod milyen undokok tudnak egymással lenni a kölykök), de ha lelkileg megviseli, akkor műteni kell. Na akkor most döntsél okosan, felelősen...
    Bocsi, hogy ennyit írtam, de én is nagyon kíváncsi vagyok, hogy milyen válaszokat fogsz kapni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_876910 (2)
    2006-01-23  20:49
  22. 2006. január 23. 21:034.
    Sajna nem.  Vitéz ze meg köcsög vagy nem vitéz
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_876910 (2)
    2006-01-23  20:49
  23. 2006. január 23. 20:553.

    Én csak arra emléxem,hogy Zalatnay tölcsért csinált a kezéből,/bele is szartak/

    de tölcsért ki csinált a melléből azt még nem hallottam!  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_876910 (2)
    2006-01-23  20:49
  24. Torolt_felhasznalo_876910
    Torolt_felhasznalo_876910
    2006. január 23. 20:492.
    Bocs.. van nem valami, hanem valaki :-)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_876910 (1)
    2006-01-23  20:40

Címlap

top