Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Hamburgeradó

amen
Létrehozva: 2011. március 1. 20:21

"Aki elvesztegeti egészségét, annak többel kell hozzájárulnia az egészségügyi rendszer fenntartásához – szögezte le hétfői napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök. Azóta már meg is erősítették, hogy bevezetheti a kormány a hamburgeradóként emlegetett törvényt.

 

A kormány elképzelései szerint az egészségtelen vagy annak tartott ételekre pluszadót vetnének ki, a különbevételek pedig az egészségügybe folynának be. Az alapötlet ugyanis az, hogy aki tudatosan, hosszú távon rongálja az egészségét,  valamilyen módon járuljon hozzá az egészségügyi ellátás többletkiadásaihoz. Az eddig információk szerint az új különadót többek között a színezett italokra, kávéra, édességre, illetve egyes gyorséttermi ételekre vethetnék ki."

 

 

 

Felmerült bennem néhány kérdés.

 

1. Eleve az elnevezés: hamburgeradó. Miért pont az? Miért nem  mondjuk lángos-adó? Ugyanolyan egészségtelen...ha nem még jobban.

 

Egyáltalán, mit takar az egészségtelen, vagy annak tartott étel (ital) ? Ki tarthatja annak? Gondolom, akkor eztán a finomított cukor, a fehér liszt, a zsír,  kolbászok, szalámik, a virsli, a szalonna, a tepertő, a belsőségek, a párizsi, a fehér kenyér, a kifli stb. is feketelistára kerül többek között... vagy nem? Ha nem, akkor miért nem? Mert valaki ezeket egészségesnek tartja? Szívesen ennék én is gyakrabban   Cézár salátát egy gyorsétteremben, és öblíteném le 100 %-os narancslével, mint vennék  már a jó ég se tudja mit tartalmazó, de húst sose látott párizsit meg zsömlét...

 

2. Hogy értik azt, hogy "...aki tudatosan hosszútávon rongálja az egészségét" ??

 

Ez maximum a cigarettára vonatkozhat....Honnan tudják majd az illetékesek, hogy én hányszor veszek egy évben pacalt, tokaszalonnát, kólát vagy hamburgert? És ha csak egyszer-egyszer? Már az is tudatos egészségrongálásnak (hosszútávúnak) fog számítani?

 

3.  Miért nem csökkentik inkább az egészséges élelmiszerek árát, ezzel is sarkallva a népet a tudatos, egészéges táplálkozásra?  Szívesen ennék én csak saját sütésű teljes kiőrlésű tönkölybúzából kenyeret, ennék folyton  feketeretket, jégsalátát meg póréhagymát, almát, grape-fruitot és  kivit, meg sovány csirkehúst és halat, nádcukrot, mézet a kristálycukor helyett (és még sorolhatnám) , ha a rendszeres vásárlásuk nem lenne számomra lehetetlen...

 

A dohányáru, a szeszes ital talán valóban más lapra tartozik, de a kávé...??  Miért lenne káros? Egyre több helyen olvasni, hogy a mértékkel történő fogyasztása nemhogy nem káros, hanem egészséges...

 

 

 Mi a véleményetek?

 

 

  1. 2011. március 2. 07:25101.
    Elsi, szerintem ezt a vitát hagyjuk abba, mert csak elbeszélünk egymás mellett. Én ÉTELről beszélek, te meg narancsról. A narancs jó és kell, de nem étel, hanem vitamin forrás. Naranccsal nem fog jól lakni senki. Én azt kérdeztem tőled, hogy az ételek minőségén hogyan lehetne havi 7 ezer Ft-ból 4 ember részére változtatni. Erre jöttél a naranccsal. Nem ez volt a kérdés, mert az most is van. Napi 230,- Ft-ból hogyan oldod meg, hogy a krumpli főzelék, rántott leves kombinációt egészségesebb étel váltsa fel? Erre nem válaszoltál, mert nem is lehet.
    előzmény:
    elsi1 (98)
    2011-03-02  01:27
  2. 2011. március 2. 02:58100.

    Nem kefélnek rá,megszokják,úgy mint Nagy-Britanniában,ahol már bevezették,pedig a pubok erősen dohányzós helyek voltak és képzeld, megszokták,55 millió ember.

    Sőt,sokan épp azért nem mentek eddig korcsmába,mert gyűlölték a cigifüstöt.Én is így vagyok pl.

    Véleményem szerint minden ételt lehet egészségesen készíteni és egészségteleül sem.

    Egy disznóhúst is csinálhaz az ember disznózsíron ,jó zsírosan pörköltnek,krumplival, zsírban tocsogó rántott húst,szintén zsírban tocsogó sült kruplival  és pl kakukkfüves sült húsként is adhatja párolt zöldségekkel.De ha apüörköltet kevés olajon készítjük,vagy a sült krumplit, rántott húst papírkendőre tesszük,hogy feligya az olajat,már akkor sokat tettünk az egészségért.

    Az étkezés terén sok minden szokás kérdése ,de az ízlés alakítható.

    Pl. utóbbi terhességemkor enyhén magas volt a vérnyomásom, fűszer- sószegény diétára fogtak ,na,gondoltam,ezt nem fogom kibírni és mégis, megszoktam és ma már sokkal sótlanabbul étkezem.

    Igen,talán nem ez a legfontosabb dolog most a kormánynak,de váégülis,nem rossz ötlet és ártani nem árt.

    Kiwi:sajnos,az a baj,hogy az irodai-szellemi dolgozók is pont annyit esznek,mint a fizikai dolgozók.

    De ne gondoljuk,hogy régen  is húst-hússal ettek,mert ez a tévképzet.

    Apám mesélte,hogy gyerekkorában csak vasárnap,de volt olyan időszak,hogy kéthetente vasárnap ettek húst.

    előzmény:
    rahan (95)
    2011-03-01  23:58
  3. 2011. március 2. 02:3999.

    Elsi, ezt ugye nem mondod komolyan, hogy Magyarorszagon lehet/megengedett/szabad az iskolakban dohanyozni???!!!

     

    Egyszeruen :  NEM HISZEM EL!

     

    2011-ben, egy EU-s orszagban biztos, hogy nagyon szigoru torveny van ra, hogy tilos a dohanyzas, nemcsak az iskolakban (az epuletben), de meg annak a kornyeken is.

    előzmény:
    elsi1 (98)
    2011-03-02  01:27
  4. 2011. március 2. 01:2798.

    Az biztos,hogy most már általános iskolákból is dől a cigifüst szünetekben(nem csak tanárok)

    Mi a drága?Ha két gyerek+ 2 szülő lerobban télen ,az belefájhat 20.000 ft-ba is.

    Plusz kiesik a gyerek a suliból,szülők melóhelyről-cikis,tanarak szívóznak,főnök ideges. Az 350 ft-os narancsárral is 57 kg.

    Egy kg narancs az négy szép,nagy narancs(vagy négy babán).

    Azaz két hónap minden napjára van mindenkinek egy narancs+ 1 banán(azért két hónapnál tovább nem tart a fluszezon)

    Mi még nem voltunk betegek a télen,hallelujjaaaah:)

    Szemlélet kérdése az egész.

    Tudom,vannak szegény emberek ,tudom,vannak,akiknek az is luxus,ha egyáltalán esznek de szerintem jellemzően nem azok neteznek(és most nem azt mondom,hogy itt mindenki jujdegazdag,mert nem és sajnos,én sem vagyok az)

    Szerintem. 

    Tüdőrák,szív-és érrendszer,pszichiátriai betegségek,a fő halálokok ma Magyarországon és ez mind-mind erősen táplálkozás és életmódfüggő.

    Vagy pl mindenki veszi ezt a szörnyű-cukmis fornettit,őrülten drága,tele van cukorral,e-számokkal,jól nem laksz tőle,csak a pénzed szórod.

    Egyre inkább megjelennek a tinik között is a korábban elsősorban felnőttbetegségeknek tartott kórságok: magas vérnyomás,cukorbetegség,ortopéd betegségek.

    Amikor én gyerek voltam, minden osztálynak megvolt a maga kövérje,aztán mindneki giliszta volt, most meg 7-8-10 éves lányoknak már olyan alapzatuk van,hogy csak na.

    előzmény:
    kivi39 (97)
    2011-03-02  00:04
  5. 2011. március 2. 00:0497.
    Én nem kötöttem bele a döntésbe, csak nem tudom, mi számít egészségtelennek? Mert szerintem az olaj, a zsír, a cukor, a liszt, a krumpli, a rizs, a szalámi, a sertéshús, a szalonna, a kolbász, mind-mind olyan, ami része lehet az egészséges étrendnek, de lehet egészségtelen is. Ha az agyon ízfokozózott félkész termékeket, zacskós levesnek nevezett vackokat adóztatnák meg, egy szavam sem lenne. De így? Jó lenne végre tudni, hogy mi is számít egészségtelennek.
    előzmény:
    elsi1 (90)
    2011-03-01  23:52
  6. 2011. március 1. 23:5996.
    Figyelj, addig, amíg nem próbáltál egy olyan embert etetni, aki napi 12-14 órán keresztül végez nehéz fizikai munkát, addig nem tudod, hogy mivel is lehet jól lakatni. Nem brokkolival és gyümölccsel, akkor sem, ha egyébként szereti. Mert az én párom is szereti a zöldséget, a tésztát, a gyümölcsöt, de ha nem enne krumplit, húst, kenyeret, felfordulna. Nagyon szereti a levest, ezért sokszor főzök zöldség levest, rántás nélkül, sok zöldséggel, kevés tésztával. Klassz dolog, amikor a 4 literes fazék 3/4-ét egyedül megeszi egy ültő helyében és utána megkérdezi, hogy mi a kaja.
    előzmény:
    elsi1 (90)
    2011-03-01  23:52
  7. 2011. március 1. 23:5895.

    Én meg az egyetlen vagyok az összes ismerősöm közül, aki még dohányzik.....mégsem mondhatnám, hogy nagyon el vannak eresztve anyagilag az ismerős családok.

    Nyilván olyan is van, amit mondasz, de azért minden nehézséget nem lehet arra fogni, hogy ja, biztos piál, meg bagózik. (Meg egyébként akkor is, ha így van: ha "kisnyugdíjas" ledolgozta az egész életét és nem engedheti meg magának hogy dohányozzon/pityizáljon ÉS fűtsön, akkor nem jogosan rí? Dehogynem.)Igen, nagyon drága a cigi, még drágább lesz, mindig egyre drágább:) , ez ellen nem is nagyon hallasz lázongást, mert abba nem fog belehalni senki, ha nem lesz pénze cigire (még ha úgy is érzi:)) , de abba igen, ha enni se.

    Egyébként az, hogy valaki dohányzik, nem azt jelenti, hogy kötelező módon napi egy dobozzal eldurrant, na, mindegy, ettől még nem olcsó mulatság.

     

    A kocsmák majd rákefélnek, amikor a dohányzási tilalom miatt a látogatók kétharmada elmaradozik....úgyhogy nem maradnak ki ők se a jóból :)

    előzmény:
    elsi1 (87)
    2011-03-01  23:47
  8. 2011. március 1. 23:5794.

    Fitnesz sem kell,csak egy jó erős napi séta,ahhoz különleges cipő sem kell,de ha veszel egy edzőcipőt,belehalsz?Tudom,ninncs  pénz,se kajára,se cipőre.

    Még az a jó,hogy netre,számítógépre van.Nem hiszem el,hogy esti 11-kor mindenki melóból,vagy könyvtárból nyomja.:))

    Ja,külön "kedvenceim",a dohányzó kismamák.. rajtam kívül mindenki fújja,tudom,nem ártalmas az,csak belemagyarázom.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (79)
    2011-03-01  23:31
  9. 2011. március 1. 23:5793.

    Más kávét nem szeretek, az Omnia és a Jacobs  Kr. még elment valahogy, de leszoktam róluk...először az áruk miatt, most meg már megszoktama Tchibo ízét, nem térnék vissza.

    Az én luxusom a sütögetés, imádok egészséges péksütiket sütni, találtam pár jó oldalt....ma is készült három rozmaringos sokmagvas  rozscipó, boltban sokkal drágább lenne,  ha lenne, de ilyen nincs is...

    Nem eszünk húst hússal, én amúgy sem sokat, de a fiúk rendre éhesek maradnak a kölesfasírtomtól, pedig próbálkoztam, úgyhogy kell nekik produkálnom ennivalót is, nem  csak száraz falevelet, ahogy ők mondják... :D

    Na lépek, holnap korán kelek a kakasommal...  remélem hoz majd nekem ágybakávét

    előzmény:
    elsi1 (83)
    2011-03-01  23:40
  10. 2011. március 1. 23:5592.

    Egyébként meg az elnevezésbe belekötni szvsz nevetséges.

    A RobinHood-adóba belekötöttetek  hogy miért nem Rózsa Sándor adó szvsz?

    A linkelt cikk,hát az index ugye balos,szóval  gyakorlatilag azt is kritizálják,ha Orbán Milka bon-bont vesz az asszonyának,hogy miért nem Mercit vett?::))

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (68)
    2011-03-01  21:54
  11. 2011. március 1. 23:5491.
    Na, arra azért én is kiváncsi lennék, hogy mégis hogyan lehet erkély nélküli panelban kiskertet tartani? Nem mondom, jól jönne egy kis paradicsom, de max a mosogatót tudom beültetni....
    előzmény:
    elsi1 (84)
    2011-03-01  23:44
  12. 2011. március 1. 23:5290.

    Egyébként meg,tudod meg, minden döntésbe  bele lehet kötni.

    Fitneszbe nem köll járni,otthon beteszel egy  kazit,vagy ha emlékszel  tornaórákról a gyakorlatokra és nyomod.

    Persze,nyafogni mindig lehet.

    Amire akarja az ember,akkor arra van pénz és idő is.

    De tőlem,nem kötelező egészségesen élni.

    Szívja mindenki a kis bagóját,igyon,meg nézze VVAlekoszt. Aztán sápítozhat  a hitvese,hogy jaj ,szegény Bélám/Gizim,hogy meghalt 65 évesen,nem értem,miért.

    előzmény:
    kivi39 (86)
    2011-03-01  23:45
  13. 2011. március 1. 23:5089.
    Jó, a cigit nem védem, én leszoktatnám a páromat, ha hagyná, de nem lehet. De mi a baj azzal, ha 4 ember 1 hónap alatt megeszik 2 vagy 3 tábla csokit és egy kiló nápolyit?
    előzmény:
    elsi1 (84)
    2011-03-01  23:44
  14. 2011. március 1. 23:4888.
    Napi 233 Ft. Fejenként 58,- Ft. Kb. egy szem alma ára. Sokkal egészségesebbek leszünk tőle, valóban. Egyébként az egy szem alma árát megspórolom a ruházkodásomon.
    előzmény:
    elsi1 (84)
    2011-03-01  23:44
  15. 2011. március 1. 23:4787.

    Nem egy családot ismerek,ahol apaanya nap iegy doboz cigivel nyomja fejenként.Egy doboz Helikon 620(nemrég voltam boltban,láttam) ez egy hónapban 37.000 ft és akkor apa még nem ivott meg egy sört sem.

    Tudjátok,hog mi volt az egyetlen" iparág",amely nem szenvedte meg  a gazdasági válságot?

    A kocsmák:)

    Nem egy kisnyugdíjast ismerek,aki sír,hogy fagyoskodik,de közben napi egy doboz cigi+ pia alap.

    előzmény:
    rahan (73)
    2011-03-01  22:35
  16. 2011. március 1. 23:4586.
    Először is, 7000,-Ft-ot írtam, nem 14 ezret. Én most is házi tejet vásárolok, amennyire lehet, egy dolgon belül a magasabb minőséget. Nálunk hús egy héten egyszer van, azért, mert gyakrabban nem tellik rá. A tészta jó és finom is, csak éppen nem laktató. Ugyanis megemeli az inzulin szintet, amitől fél óra múlva az emberre rátör a farkasétvágy.
    előzmény:
    elsi1 (83)
    2011-03-01  23:40
  17. 2011. március 1. 23:4485.

    Mese habbal ez az egész, a multik illetve a mi megadóztatásunkról szól, nem arról, hogy az egészségünkért lépnének valamit...és azt is kötve hiszem, hogy az egészségügybe lesz visszaforgatva ez  a pénz....illetve lehet, majd úgy, hogy az eü fejesek feneke alatt jobbra cserélik   a kocsikat..

    Sőt,  mintha pont azt pengették volna meg a minap, hogy a gyógyszertámogatás egyharmadát is lenyúlják...éljen az egészség, forduljunk fel mielőbb.

     

     

    Na én megyek, elég pesszimista hangulatban...holnap is lesz nap.

    Kávé, csakazértis....vegyen, aki kér :)

    előzmény:
    kivi39 (80)
    2011-03-01  23:32
  18. 2011. március 1. 23:4484.

    Azért már nem is venném meg,kávéból vagy normális,vagy semmi.Votl szerencsé mmár 300 ft-os kv-t inni,na akkor inkább a semmi,mint az.

    Kivi 39,évi 168.000 ft-ot költötök el a három egészségtelen dologra.Ez ne mond,hogy nem sok,napi 460 ft.

    Az meg sem merem pendíteni,hogy vidéken járva is azt látom,de a pesti kertesházas övezetekben is,hogy a kerteket vagy   a gaz veri fel,vagy teljesen le van kövezve. De tudokolyat is,aki bár panelben lakik,tart kiskertet  a várostól nemmessze.

    Jó,tudom,nincs rá időd,hát,darling,a kényelmet meg kell fizetni.

     ps: nem muszáj addig enni,amíg visszafele jön:)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (81)
    2011-03-01  23:36
  19. 2011. március 1. 23:4083.

    80%-ban gyümölcsön-zöldségen élek,hús heti egyszer,hal heti egyszer.

    Sütitől már kicsi undoritiszem van(párom cukrász)

    Pl ma tudod mi volt?Brokkolis-sajtos tészta.

    Tudod milyen jól lehet vele lakni?Csak ehhez persze gondolkodni is kell és nem beragadni a rántotthúspörkölthúsleves szentháromságba.

    Miért Ti mindennap húst esztek,hogy jóllakjatok?

    De: van alternítívám is.

    Libazsíros kenyér lilahagymával,almával.

    finom is, laktató is és zöldségek is vannak benne.

    A sütés drága és egészségtelen.Bár,ha akarnék minden nap ehetnék.

    Inkébb bedobok két körtét.:)

    Csoki: ritkán eszem,de akkor inkább veszek egy jót és azt eleszegetem egy hétig,mint napi egy americana.

    a banán mellesleg iszonyat laktató és hízlaló,nem is véletlen,hogy fogyisoknak kerülni kell.

    Pl egy tejes banánturmix?:)

    Kivi 39: 14.000 ft-ból?Ne viccelj már,ez elég ahhoz,hogy az egy fokkal magasabbat válaszd,hogy mondjuk ne a 100 ft-os tejnek nem nevezhető akármit vedd,hanem a 200 ft-osat

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (79)
    2011-03-01  23:31
  20. Torolt_felhasznalo_726618
    Torolt_felhasznalo_726618
    2011. március 1. 23:3782.

     "ki a lakásában egy szobát fűt, a többi helység jéghideg és penészes, ettől reumásak és asztmásak lesznek majd ő és a gyerekei, az vajon veszélyezteti a saját és gyerekei egészségét?"

     

    Ja-ja. Itt az ideje, hogy oket is megadoztassak vegre. Mi a turot kepzelnek, majd en fizetem az adombol a gyogyitasukat?! 

     

    Beteg dolog ez a hamburger ado. Felvilagositasrol, pozitiv visszacsatolasrol, sikeres kampanyrol meg sose hallottak nyilvan. Nem az egeszsegunkrol szol ez, hanem a koltsegvetesi hianyrol.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (72)
    2011-03-01  22:29
  21. 2011. március 1. 23:3681.
    Ja a kávé, ami szerinted luxus,  : 290-ért veszem a Tchibo Family-t egy eurós boltan, majd egy hónapra elég a negyedkilós, mert csak én kávézom...micsoda megtakarítás lenne, ha ezt is elhagynám.
    előzmény:
    elsi1 (76)
    2011-03-01  23:06
  22. 2011. március 1. 23:3280.
    Arra én is nagyon kiváncsi leszek, hogy mi alapján döntik el, hogy mi az egészségtelen? Hiszen ha fél liter olajban párolom a hagymát, az is egészségtelen, ha pedig egy evőkanálnyiban, akkor segíti felszívódni a vitaminokat. Most végig gondoltam, de szinte minden, amit én vásárolok, egészségtelen. Cukor, liszt (fehér, mert a teljes kiőrlésűből olyan lesz tészta, a süti, mintha fűrészporból lenne), olaj, zsír, 20 %-os tejföl, teljes tej, vaj, margarin, felvágott (bocs, prágai sonkára nem tellik), sertéshús. Ezek  alap élelmiszerek és ha nem ész nélkül fogyasztják, nem egészségtelenek. Akkor most mindnek felemelik az árát? Erre azért nagyon kiváncsi leszek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946854 (1)
    2011-03-01  20:21
  23. 2011. március 1. 23:3179.

    Úgy gondolod, tartsam a családot csak narancson és banánon? (mellesleg nem mindenhol  kapni akciós 250 forintos narancsot, a banánt az én gyomrom történetesen nem is bírja, mert a falat kaparnám utána, olyan savam lesz tőle).

     

    Csak gyümölccsel és némi zöldséggel jóllakatni egy  öttagú családot  fizikai munkát is végző férjjel, kamasz gyerekekkel...hát nem tudom, hogy képzeled.

     

    Mi nem dohányzunk, ritkán veszek édességet, inkább sütit sütök, mert olcsóbb és kiadósabb, cukros üdítő, csipsz hébe-hóba kerül a kosárba, sör sosem, mert borosak lennénk, de a jó bor drága, kannásat nem veszek...így marad ünnepekkor egy kis pezsgő meg finom vörösbor.

     

     

     

     

    előzmény:
    elsi1 (76)
    2011-03-01  23:06
  24. 2011. március 1. 23:2378.
    Ja, és naranccsal, banánnal nem fogsz jól lakatni egy fizikai munkát végző embert. De még egy 14 éves fiút sem. Ez max nasinak jó, de nem étel.
    előzmény:
    elsi1 (76)
    2011-03-01  23:06
  25. 2011. március 1. 23:2277.
    Én meg azt utálom, hogy állandóan ezzel példálóznak azok, akik szerint nem drágább egészségesen élni, mint egészségtelenül. A múlt hónapban összeírtam, mennyit költöttünk az általad felsorolt egészségtelen dolgokra. A férjem dohányzik, tehát cigire elment 5000,- ft. Szeretjük az édességet, tehát csokira és kekszre kifizettem 2000,- Ft-ot. Ez 7000,- Ft. Ebből az összegből mennyivel tudnál egészségesebb ételt tenni egy négy fős család asztalára 1 hónapon keresztül? Nem hiszem, hogy sokkal egészségesebb ételeket tudnék venni, ha ez a pénz nem menne el.
    előzmény:
    elsi1 (76)
    2011-03-01  23:06

Címlap

top