Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Forrónadrágban a burkatilalom ellen

N?k Lapja Café
N?k Lapja Café
Létrehozva: 2010. október 5. 11:23
Felül nikáb, alul forrónadrág és magas sarkú cipő – ebben az öltözékben tiltakozik Párizs kormányzati negyedében sétálgatva két fiatal lány az ellen a francia parlament által a közelmúltban elfogadott törvény ellen, amely megtiltja az arcot teljesen elfedő iszlám női viselet, a nikáb és a burka viselését nyilvános helyen.

Tovább a cikkre...
  1. 2010. október 5. 23:0526.

    Szia,

     

    nagyon köszönöm neked, h írtál ide! Nagyon jó végre egy muszlim nő véleményét is hallani erről a dologról, hiszen végül is ti vagytok az "érintettek" ez ügyben.

     

    A hsz-edben minden szavaddal egyetértek, ez egy nagyon korrekt hozzáállás :) Néhány mondatodat idézem:

     

    A probléma itt valóban az azonosításról szól. És sajnos történnek olyan borzalmak amik valóban okot adnak a félelemre az esetlegesen nem azonosítható emberek ( muszlimhak ) miatt.

     

    pedig én niqabot hordok, megértem és egyet értek azzal,hogy mindneki azonosítható legyen.

     

    a törvény az törvény,és valóban európában nem az iszlám törvényei érvényesek.

     

    De meg kell próbállni megérteni a muszlim félt is,hiszen egy muszlimnak egyetlen törvény van,az amit Allah megparancsolt neki.

    Ezt nagyon nehéz ám elfogadni. :-)

     

    Persze, én elhiszem, h ezt nehéz elfogadni, csak sajnos most egy olyan esetről van szó, hogy ami (arcot elfedő kendőviselés) az egyik kultúrában (muszlim vallás) kötelező, az egy másik kultúrában (EU) tilos, mégpedig teljesen különböző okokból. Az egyik egy ősi vallási előírás, a másik pedig egy modern biztonsági előírás. Így a két fél között valószínűleg nem is lesz megegyezés ebben sosem. Hogy az embernek végül is melyik "törvény" betartása a fontosabb, az pedig egyéni döntés kérdése.

     

    De a törvény az törvény.. és mivel én Allah törvénye előtt állok így én nem is lakok európai országban :-)

    Ha igen akkor pedig megpróbálok alkalmazkodni.... 

     

    Erről van szó! Igazán, le a kalappal előtted ;))))) 

    előzmény:
    Hadiyah (25)
    2010-10-05  22:27
  2. 2010. október 5. 22:2725.

    Salam Aleikum !

     

    Sziasztok

     

    Én muszlimah vagyok, és niqabot hordok 7amdolillah!

     Nem vagyok vészmadár,hanem nagyon segítő szándékú ember :-)

    A probléma itt valóban az azonosításról szól. És sajnos történnek olyan borzalmak amik valóban okot adnak a félelemre az esetlegesen nem azonosítható emberek ( muszlimhak ) miatt.

    Az aggódás jogos, de azért nem gondolnám hogy ennyire súlyos a helyzet.

    Nem kell ahoz niqab sem burka,hogy valaki rossz ember legyen vagy ártó szándékkal lépjen be egy új országba.

    Ha valaki robbantani, ölni, gyilkolni akar ahoz nem kell niqab sem burka,csak egy elferdült lélek.

     

    Az azonosíthatóság jogos, én nem is mondom azt,hogy nem.

     

    Én is, pedig én niqabot hordok, megértem és egyet értek azzal,hogy mindneki azonosítható legyen.

     

    Megértem mind a két oldalt,hiszen én sem venném le a niqabom egy férfi előtt,vagy egy nem muszlim nő előtt, de a törvény az törvény,és valóban európában nem az iszlám törvényei érvényesek.

     

    De meg kell próbállni megérteni a muszlim félt is,hiszen egy muszlimnak egyetlen törvény van,az amit Allah megparancsolt neki.

    Ezt nagyon nehéz ám elfogadni. :-)

     

    Én csak remélem,hogy muszlimah testvéreim rossz érzésén könnyít majd Allah emiatt a dolog miatt, és remélem nem kényszerül senki levenni a niqabot....de ha nem megy másként ezt bizony meg kell érteni és valahogy elszámolni a dolgokkal Alah előtt. Aki muszlim az biztosan érti mit is mondok.

     

    Azoknak akik pedig nem muszlimok, kívánom, hogy egy kicsit csak egy kicsit nyissák ki a szívüket vagy legalább gondolják át a dolgokat.

     Nem azért hordja senki mert vészmadár stb. akar lenni....

     Nekem is rossz érzésem van a tarkopaszra nyírt kiluggalt orrú lányok láttán.....

     

    De a törvény az törvény.. és mivel én Allah törvénye előtt állok így én nem is lakok európai országban :-)

    Ha igen akkor pedig megpróbállok alkalmazkodni....

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  3. 2010. október 5. 20:5724.
    Egy ilyen feketébe ötözött, elfedett arcú nő nem gondol arra, hogy esetleg másokban így kelt riadalmat? Mint egy vészmadár. Én pl. soha nem vennék fel egy halálfejes pólót az utcára, mert esetleg valaki ettől megijed vagy rossz érzése lesz. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  4. 2010. október 5. 20:4323.

    megszabjuk egy embernek, hogy mit viselhet???

     

    Azt értsd már meg végre, h itt nem az ilyen-olyan viselet a probléma, hanem az, h egy talpig lefátyolozott ember NEM beazonosítható, nem látszik az arca, amely pedig az európai kultúrában kell, h látsszon, a személyazonosság megállapításához. Nyaktól lefelé tökmindegy, h mivel fedi magát, de az arcának látszania kell.

    Aki ezt nem képes elfogadni, az valóban ne akarjon egy olyan kultúrában élni, ahol követelmény az arc láthatósága.

     

    Ha én vendéget várok és tudom, hogy az vegetáriánus, akkor nem fogok disznósültet feltálalni és nem fogom elvárni, hogy tiszteletben tartsa, hogy én disznózabáló vagyok.

     

    Ez az érvelésed ott vérzett el, h vendégek hívásánál egyrészt te eleve meghívod magadhoz a másikat, másrészt te megszabhatod, h kit engedsz be a házadba.

     

    Őket viszont egyrészt a kutya se hívta a másik országba, ők maguk mentek oda, mert nyílt rá lehetőségük. Másrészt pedig egy ország nem szabhatja meg, h milyen nemzetiségű és milyen vallású embereket enged be, és milyeneket NEM enged be a saját területére. Persze kivételek vannak, de most az EU-ról van szó, ott pedig az ilyen viselkedés súlyos diszkriminációnak minősülne.

     

    Ha pedig nem így gondolkodom, akkor elkerülöm azt a helyzetet, hogy eljöjjön hozzám!

     

    Hát éppen ezt nem teheti meg az EU. Pedig könnyen lehet, h megtenné, ha tudná.

     

    Egyébként nem értem, h ezen miért kell ennyire kiakadni. Ha én elmegyek egy helyre (ahová NEM hívtak, hanem én magam akarok odamenni), akkor előtte tájékozódom, h ott mit szabad és mit nem, mik a szokások. Ha pl egy különleges templomba megyek, akkor elfogadom, h oda csakis lefedett vállal és térd alattig érő szoknyában léphetek be. Balhézhatok emiatt, csak épp nincs semmi értelme.

    Ha pedig egy muszlim országba megyek, akkor tudomásul veszem az ottani, nőknek szóló öltözködési előírásokat. Ha ezt nem tudom elfogadni, akkor nem megyek oda. Ilyen egyszerű.

    előzmény:
    cactusgirl (18)
    2010-10-05  16:28
  5. Torolt_felhasznalo_220005
    Torolt_felhasznalo_220005
    2010. október 5. 18:4822.

    Nekem erről a sötét lepelről és az arc eltakarásáról az éjféli 18-as karikás horrorfilm ugrik be. Mintha a kaszás jelenne meg. Ha nem érzik magukat biztonságban úgy, hogy az arcuk látható legyen, akkor talán el kellene gondolkodniuk azon, hogy nem Európa a legmegfelelőbb földrész számukra és kereshetnének más lakhelyet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  6. 2010. október 5. 18:1121.

    Nem győztél meg.

    Valaki felhozta példának, hogy ha vendégségbe megyek, akkor is a vendéglátóhoz alkalmazkodom... ezzel sem értek egyet. Ha én vendéget várok és tudom, hogy az vegetáriánus, akkor nem fogok disznósültet feltálalni és nem fogom elvárni, hogy tiszteletben tartsa, hogy én disznózabáló vagyok. Ellenkezőleg: nyilván zöldésgeket tálalok neki, mert én tartom tiszteletben az ő szabályát. Ja, hogy az többletköltséggel és idő ráfordítással jár? Ez van. Ha pedig nem így gondolkodom, akkor elkerülöm azt a helyzetet, hogy eljöjjön hozzám! Nem gondolod, hogy ennél a törvénynél már az is szimpatikusabb lett volna, ha egyszerűen megtiltják, hogy átlépjék az országhatárt? Ja, hogy az nagyobb port kavarna... hm.

     

    előzmény:
    száncsez (19)
    2010-10-05  16:47
  7. 2010. október 5. 16:5720.
    Akkor sem kéne a visszahúzódó, s nagyon vallásos muszlimákat a kíváncsi és szemetelen tekintetek elé kényszeríteni fedetlenül.
    előzmény:
    száncsez (15)
    2010-10-05  15:31
  8. 2010. október 5. 16:4719.

    Nem értek egyet veled. Itt a leglényegesebb dolog nem az, hogy mekkora lepel a burka, hanem hogy a teljes arcot elfeldi. Persze mindenkinek más a megítélése, olvasd el ezt a cikket:

     

    http://www.hirado.hu/Hirek/2010/05/04/14/Nem_ tul_egyseges_Europa_a_burka_megiteleseben_.aspx

     

    Én személy szerint azzal értek egyet, hogy azt kifogásolják, mennyire megnehezít bizonyos dolgokat.

     


    "Olaszországban ez az első eset, hogy pénzbüntetéssel sújtottak valakit burka viseléséért. A bírságot Novara város rendőrsége szabta ki hétfőn a polgármester január végén elfogadott rendelete alapján. A nő fellebbezhet a bírság ellen - mondta Mauro Franzinelli, a novarai rendőrség illetékese, egyben a bevándorlást élesen ellenző Északi Liga párt helyi képviselője.
       

    A fiatal muszlim nőt és a férjét egy postahivatal épülete előtt akarták igazoltatni a járőrök. A férj felmutatta a hatóságoknak a saját, illetve a felesége személyi okmányait, ám azt nem engedte, hogy a férfi járőrök azonosítsák a feleségét. Emiatt egy második járőregységet kellett a helyszínre hívni, és az azonosítást végül egy női járőr végezhette el."

     

    Erről van szó. Ezt egyes országok szó nélkül megteszik, többletköltséggel kihívnak másik járőrt, meg átalakítják az irodai procedúrákat, van akik meg úgy vannak vele, hogy ha már ott él etc. amit eddig leírtam, akkor talán lesz szíves nem nehezíteni a többiek dolgát. Ennyi. És nem ballonkabát, meg nem az alácsempészhető balta a lényeg.

    "Olaszországban egy 1975-ben elfogadott törvény értelmében a közterületeken nem szabad olyan ruhadarabot viselni, amely nem teszi lehetővé az arc felismerését. " Tehát ez egy törvény. Nem a burka ellen, nem a muzulmánok ellen találták ki. És aki Olaszországban él, az éljen az olasz törvények szerint.

     

    Más országokat meg nem zavar, akár hat járőrt is küldhetnek.

     

     


    előzmény:
    cactusgirl (18)
    2010-10-05  16:28
  9. 2010. október 5. 16:2818.

    Itt nem a befogadó országon és a bevándorlón van a hangsúly! És ne is a vallás felől közelítsétek meg a problémát!

    Fennen hirdetjük a toleranciát, elfogadjuk a melegeket, a leszbikusokat, a zsidókat, a Jehovákat, de hogy ne menjek ennyire messzire, elfogadjuk a punkokat, az emosokat, DE megszabjuk egy embernek, hogy mit viselhet???

    Egy általános iskolában határtalan ellenállást vált ki már csak az ötlete is annak, hogy köpenyt kelljen viselniük a gyerekeknek, mondván, hogy ne látszanak az öltözködésbeli különbségek és a 6-14 év közöttiek is harcolnak a saját megjelenésükért, akkor hogyan hozhatnak törvényt arról, hogy valaki mit viselhet és mit nem???

    Innen már csak egy lépés, hogy valahol kitalálják, hogy ne lehessen a nőknek nadrágban járni???

    Miért nem azon vagytok felháborodva, hogy 2010-ben BÁRHOL a világon BÁRKI beleszólhat egy ember öltözködésébe? Ez a demokrácia és az emberi szabadságjogok súlyos arculcsapása...

    És a hülye érvelés, hogy fegyver tehető a ruhájuk alá... én ezennel megtiltom a ballonkabát viselését, mert az alá is befér egy géppisztoly... ész megáll.

    előzmény:
    munkatars (17)
    2010-10-05  15:53
  10. 2010. október 5. 15:5317.

    Mind a két hozzászólásod érthetően volt leírva!

    Pontosan ez a véleményem nekem is. Nem a befogadó országnak kell alkalmazkodni a bevándorlókhoz, hanem pont fordítva! Ennyi!

     

    előzmény:
    száncsez (16)
    2010-10-05  15:34
  11. 2010. október 5. 15:3416.
    Picit zavaros volt amit írtam: tehát nem az érthetetlen, hogy másik országban keresnek hazát, hanem az, hogy fel sem merül, hogy alkalmazkodjanak. Nekem is egyszerű az álláspontom: nem tetszik, menjen haza. Én vállalom azt, ha egyszer arra vinne a sorsom, hogy más országban éljek, akkor elfogadom az ottani szabályokat. Ha meg nem bírom, akkor hazamegyek. De nem jut eszembe egy idegen országba tiltakozni azért, mert ők úgy élnek, ahogy. Ez nonszensz. Tudod: jogok és kötelességek. Ha megilletik őket bizonyos jogok, nyugodtabb életkörülmény - hiszen nem véletlenül menekültek el otthonról -akkor bizony van néhány szabály, amit be kell tartani. A burkaviselés tiltása pedig teljesen egyszerűen felfogható: nem azért tiltják, mert az a másik vallásának szerves része, hanem rengeteg probléma merül fel ezzel kapcsolatban.
    előzmény:
    száncsez (15)
    2010-10-05  15:31
  12. 2010. október 5. 15:3115.
    Pontosan: ahogy írod. Más kultúráját illene tisztelni. S most tényleg ne menjünk bele a hazai kisebbség helyzetébe. De ha a többség, a befogadó országnak az a kultúrája, hogy nem hord ilyesmit, s ő azt érzi fenyegetőnek, hogy gyakorlatilag teljesen beazonosíthatatlan az, aki a burka alatt van, akkor szerintem elvárható, hogy ehhez meg a bevándorlók alkalmazkodjanak. Tökéletesen felfoghatatlan számomra, hogy vannak népek, akik elmenekülnek az otthoni terror, elnyomás stb elől - tenni nem tudnak-akarnak elenne, így egyszerűbb - s utána más országban élnek. Jobb esetben nem élősködnek, de azt hiszem mégsem a többségnek kéne hozzájuk alkalmazkodni. Nem?
    előzmény:
    Pilizota (14)
    2010-10-05  15:13
  13. 2010. október 5. 15:1314.

    Mások kultúráját illene tisztelni.

    Ha egy nő úgy érzi magát jól/biztonságban, ha a kívácsi, zaklatónak érzett tekintetek elől elrejti az arcát, hadd tegye.

    Inkább ez, mint a mostani divat - visszatetszőnek tartom, hogy az a divat, hogy normális dolog a puttanát játszani.....

    Csoda, hogy a fiatal lányok már 12 évesen .....olyasmiket csinálnak, amihez még gyerekek és amikről igazából halvány fogalmuk nincsen?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-05  11:23
  14. 2010. október 5. 15:1213.

    hallgasd meg a másik oldalt is. Nekem egyiptomi fönököm van és mindig azzal jön ,hogy mindenki hülye bunko a magyarok speciell nagyon és  ahogy ö latja mind alkoholista.

     

    Se erröl se arrol nincs jó véleménye. 

    előzmény:
    Nevető_sokadik (12)
    2010-10-05  15:01
  15. 2010. október 5. 15:0112.
    Nahát, ez nagyon vicces. Miközben egyik oldalról elszántan küzdünk a globalizáció, azaz a kulturális különbségek eltűnése ellen, a másik oldalon képtelenek vagyunk tolerálni, hogy valakit nem tudunk beleszuszakolni a saját világunkba. Miért baj az, ha valaki másik országot választ, de a saját kultúrája szerint akar tovább élni? Mégis kinek fáj az, ha az egyik elfedi az arcát, a másik pajeszt hord, a harmadiknak raszta haja van? Mindenkit be a darálóba, aki nem olyan szép fehér és "normális", mint mi? Ledöbbenek, mekkora bennünk az emberbaráti szeretet.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  16. 2010. október 5. 14:4811.
    na de legala´bb a szemét fogják nézni ha dumálnak vele nem a mellét :)
    előzmény:
    nagyo1 (7)
    2010-10-05  12:43
  17. 2010. október 5. 14:4610.

    ez igy van .Egy török családbol átlag egy vagy max két ember melozik de vannak vagy 8an is .

     

    Ez azért nem igazán egyenjoguság nem? 4 tagu magyar vagy német családbol ketten meloznak beszélik a nyelvet, adoznak st. 

    előzmény:
    munkatars (3)
    2010-10-05  11:41
  18. 2010. október 5. 14:379.

    Nem írnék olyat, amiről nem tudok!

    Természetesen tisztelet a kivétel.

    Egyébként éltem 13 évet és azóta is visszajárok, mivel a fél családom ott él!

    előzmény:
    niloofar (8)
    2010-10-05  14:13
  19. 2010. október 5. 14:138.

    "Németországban nagy felháborodást kelt, hogy a törökök ragaszkodnak a török jogaikhoz, szinte kis Törökországot akarnak csinálni az országból. Persze dolgozni nem akarnak."

     

     Komolyan mondod........? Még nem jártál akkor német országban....!

    előzmény:
    munkatars (3)
    2010-10-05  11:41
  20. 2010. október 5. 12:437.

    Hat ezzel en is egyetertek, hogyha mi mennek az o orszagukba nekunk kotelezo viselni......szornyu.

     

    A masik szerintem irritalo az , hogy valaki eltakarhatja az arcat egy vallasi okokra hivatkozva. Azert Soma szeretnem tudni, hogy neked kellett-e hivatalosan ilyen emberel dolgoznod? Nekem volt az ingatlanirodaba egy francia no aki takarta az arcat teljesen. ferfi nem lehetett az irodaban mikor megmutatta az arcat, hogy valoban o az aki az utlevelben van. Az o vallasa miatt egy csomo hercehurcan kellett keresztul mennie az irodanak. Es mi van az en vallasommal, az en elveimmel amiket en vallok?

     

    Szerintem nagyon konnyu egy burka, nikab stb moge bujva ugatni, es jogokat kerni. Az en velemenyem szerint igenis fedjek fel az arcukat, ha eltakarjak a hajukat az nem erdekel. Annak idejen az iskolaba sapkaban se lehetett venni, nemhogy burkaba takarozni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  21. 2010. október 5. 12:366.
    Nos, igen, végül is így egy hosszú vendégségbe megy, ahol illik alkalmazkodni a vendéglátókhoz. Vagy nem muszáj hozzájuk elmenni.
    előzmény:
    munkatars (3)
    2010-10-05  11:41
  22. 2010. október 5. 12:135.
    Így van, szerintem is. Abszolút egyetértek.
    előzmény:
    munkatars (4)
    2010-10-05  11:44
  23. 2010. október 5. 11:444.

    Rosszul fogalmaztam meg az utolsó mondatomat:

    EGYETÉRTEK azzal, hogy ha valaki elhagyta az országát, más országban ne ragaszkodjon az "elhagyott" hagyományaihoz, hanem alkalmazkodjon a befogadó országhoz.

    előzmény:
    munkatars (3)
    2010-10-05  11:41
  24. 2010. október 5. 11:413.

    Aki a burka viseléséhez ragaszkodik, az miért nem marad ott, ahol ezt nem tiltják?

    Németországban köztudott, milyen sok török nemzetiségű ember él...vagy élősködik?

    Sokan menekülnek az országukból valamiért, de nem hajlandóak alkalmazkodni ahhoz az országhoz, ahová menekülnek.

    Németországban nagy felháborodást kelt, hogy a törökök ragaszkodnak a török jogaikhoz, szinte kis Törökországot akarnak csinálni az országból. Persze dolgozni nem akarnak.

     

    Nekem nincsen bajom az emberekkel, a különböző népekkel. De én sem értek egyet azzal, hogy ha valaki elhagyta az országát, más országban ne ragaszkodjon az "elhagyott" hagyományaihoz, hanem alkalmazkodjon a befogadó országhoz.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_686442 (1)
    2010-10-05  11:23
  25. 2010. október 5. 11:232.
    Ez már kb az 1001. topic arról, h mennyire furcsálkodunk más vallások szokásain.

    Javítsatok ki, ha tévedek, de én úgy tudom, h NEM azért lett betiltva a nikáb (vagy burka? Bocsánat, ezt nem tudom pontosan), mert azt furcsának találták a törvényhozók, hanem azért, mert sok volt vele a visszaélés: nem lehetett látni, milyen alak van a burka alatt, ilyen trükkel állítólag még bankot is raboltak (vagy legalábbis próbáltak), hiszen bármilyen fegyver elfér a kendők alatt.

    A két lány kezdeményezése ötletes, csak nehogy ennek is félreértés legyen a vége. El tudom képzelni, h szélsőségesek majd rájuk támadnak emiatt, h "bemocskolják" az iszlám hagyományokat, vagy nem is tudom.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     

Címlap

top