Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerek lakásban egyedül

elsi1
Létrehozva: 2011. június 11. 15:23

Te mikor hagytad egyedül  a lakásban a gyereket?

a.Rövidebb időre(kevesebb,mint fél óra)

b.hosszabb időre

Azt vettem észre,hogy a mi korosztályunkat már egész kicsi korunkban magunkra hagyták,míg ma még a 11-12 évesek körül is otttüttyögnek:)

  1. 2011. június 11. 17:3226.

    Én még nem tudom.

    Csak eszembe jutott,hogy engem,barátaim bőven 10 alatt is simán magunkra hagytak.

    Egyikőnk sem ugrott ki az ablakon és ne lőtte le a szomszéd nénit.

     

    Most meg azt látom,hogy a gyerek már rosszul van,hogy az anyja tukmálja rá magát.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_844975 (23)
    2011-06-11  17:24
  2. 2011. június 11. 17:2825.
    Biztosan van ilyen is, de úgy általában mindenki meg tudja ítélni, hogy baj esetén a gyereke alkalmas-e arra, hogy mondjuk kimeneküljön a házból, segítséget hívjon, megoldjon egy váratlan helyzetet. Nem az a veszély az otthon hagyott gyerekekre nézve, hogy két óra alatt éhen halnak, mert nincs, aki megkenje a kenyeret, hanem - az utóbbi hetek híradásaiból merítve - kimegy az erkélyre és jól kiesik, amíg nincs otthon senki, aki szemmel tartsa. Vagy beleesik a szennygödörbe. Vagy halálra marja a kutya. Vagy felgyullad a kiságya és nem tud kimenekülni. Vagy megtalálja a nagyi gyógyszerét. Vagy a takarítószereket kóstolja végig. Vagy egyszerűen nagyon szarul érzi magát egyedül. 
    előzmény:
    elsi1 (19)
    2011-06-11  17:14
  3. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 17:2724.
    Aki még 16 évesen is lüke, azt egyrészt sajnálom, másrészt ott már szerepe lehet a nagyfokú (félre)nevelésnek is. Igen, sok olyan 16 évest ismerek (sajnos), akinek szájába kell adni az uzsonnát, mert magától nem szállna ki a gép elől, vagy "ostorral" kell elzavarni lefeküdni éjfélkor a számítógép mellől, mert - hiába van másnap iskola - képtelen felelősen előre gondolni erre. Itt a szülőt is hibáztatom, ezt nem lenne szabad hagyni. Én pont annak köszönhettem, hogy nem kéredzkednem, csak közölnöm kellett, ha bárhova el akartam menni 16 évesen, mert addigra már kiderült rólam, hogy van önkontrollom, saját magam iránti felelősségérzetem, és még a bulik időpontját is úgy választom, hogy ne legyen a köv. héten nagydoga... ill. ha másnap hajnalban kell kelnem, magamtól fekszem le korábban. Nem csoda hát, ha a fiatalok azért lázítanak, hogy "rájuk másznak", a szülők meg azért, mert nincs saját felelősségérzetük a gyerekeiknek. Persze szerencsére ma is van olyan, aki képes másképp csinálni. Tőlük kéne tanulni, nem azért, mert kőkorszakiak, hanem mert értelmesek (kortól függetlenül  már megint).
    előzmény:
    elsi1 (19)
    2011-06-11  17:14
  4. Torolt_felhasznalo_844975
    Torolt_felhasznalo_844975
    2011. június 11. 17:2423.

    5 évesen fennhagytam, igaz, a dvd előtt, míg a kutyát levittem, 10 percre.

    Ablakok bezárva, szájába rágva, tűzhöz - vízhez nem nyúlhat. Így indult.  

    6 évesen is csak 10-15 percnél tartunk, de mindig a dvd előtt hagyom...

     

    És mikor engedidek le először? (pl. emeletes házból az ablakból látható játszótérre?) 

     

    És mikor kezdett először egyedül iskolába járni?

     

    És mikor ment először boltba? 

    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23
  5. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 17:2122.
    Én is. De ki mondta, hogy a nyolcvanas évek a kőkorszak??? :DDD Csak példának írtam, hogy nem érdekel, mi volt húsz éve vagy a kőkorszakban, az érdekel, hogy MOST mi van, de főleg, hogy én most mit hogy érzek helyesnek. Nem vagyok persze tévedhetetlen, de legalább hű vagyok magamhoz. :)
    előzmény:
    elsi1 (18)
    2011-06-11  17:12
  6. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 11. 17:1521.
    Mindig a gyerektől és annak érettségétől függ.
    előzmény:
    elsi1 (19)
    2011-06-11  17:14
  7. Torolt_felhasznalo_907450
    Torolt_felhasznalo_907450
    2011. június 11. 17:1420.
    Felelőtlenségnek-elég nagxfokúnak tartom azt a szűlőt aki 10 éves kor alatti gyereket több órára egyedül hagy a lakásban.
    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23
  8. 2011. június 11. 17:1419.

    Aztán ahogy növöget az értelme, felfogja, hogy ez is őérte van,

     

     

    Nade mikorra nő ki az értelme?Vana,ki még 16 évesen is lüke.

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (17)
    2011-06-11  17:11
  9. 2011. június 11. 17:1218.
    A nyolcvanas évek mióta a kőkorszak?Akkor voltam gyerek.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (12)
    2011-06-11  17:00
  10. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 17:1117.
    Már megint ez a "régebben". Hidd el, ma is ismerek sok olyan szülőt, akinek nem kell hatszor elmondani valamit, hogy felfogja a gyereke. Hatszor elmondós szülő meg régen is volt, úgy hívják és hívták régen is ezt, hogy következetlen. Ugyanis azt mondja "nem mondom többször, ha nem fejezed be, hazaviszlek", és persze nem viszi haza, hanem elmondja még ötezerszer. Na így alakul ki a mindenkori hatszorelmondós szülő, ez kortól független. Érdekes módon, ha én azt mondom a gyerekemnek, hogy egy finomságot (gyümölcs stb. nem számít annak, hanem pl. egy csoki vagy jégkrém, vitaminból természetesen nincs korlát), választhat egy nap a boltban, és ennek ellenére kettőt akar, akkor azt mondom, egy vagy semmi. És érdekes módon, mikor egyszer eljátszotta, hogy bőgött, hogy de ő mindkettőt, és nem lehetett eltántorítani, nem kapott semmit, azóta egyszer nem jutott eszébe megszegni ezt az (amúgy szintén az ő egészsége érdekében hozott) szabályt. Aztán ahogy növöget az értelme, felfogja, hogy ez is őérte van, ameddig meg nem, betartatom a szabályt következetességgel és kész, mert én vagyok az anyja, én vagyok a felelőse testileg-lelkileg.
    előzmény:
    nemérdekel (15)
    2011-06-11  17:04
  11. 2011. június 11. 17:0616.
    Tényleg, most néztem! Örülök, hogy nem vagyok egyedül a (mások szerint túlzott) aggodalmammal. 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (14)
    2011-06-11  17:04
  12. 2011. június 11. 17:0415.

    +Régebben egy gyerek mindenki gyereke volt.

    Ha hülyeséget csinált és a szomszéd látta,simán rászólt,hogy ne,ez veszélyes.

    Ma,az ember hozzá sem mer szólni más gyerekéhez,mert egyből feljelentik zaklatásért.

    Meg valahogy akkor volt a szülőnek respektje,ha azt mondta anyám,hogy nem Zsanka,nem csinálod,akkor nem csináltam.

    Nem kellett hatszor mondani.

    előzmény:
    csengi2 (9)
    2011-06-11  16:57
  13. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 17:0414.
    Jézusom, azt fogják mondani, hogy két nicken írok... Kb. szó szerint én is ezt írtam...
    előzmény:
    Anda39 (11)
    2011-06-11  16:58
  14. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 17:0213.
    Engem se riogattak, én érzem így, és nem tudom magam meghazudtolni, képtelen lennék jól érezni magam úgy egy szórakozóhelyen, hogy a gyerek egyedül van otthon, vásárolni vagy bárhova máshova meg magammal tudom vinni, szintén nem kell otthon hagyni. Vagy szervezek felügyeletet. Nem az "okítás" miatt, magam miatt.
    előzmény:
    nemérdekel (8)
    2011-06-11  16:54
  15. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 17:0012.
    Ja, és még valami :). Én nem azt nézem, hogy régen hogy csinálták, Afrikában hogy csinálják, a szomszéd asszony hogy csinálja, hanem hogy az én felelősségérzetem, személyiségem, aggódási "faktorom" :), egyáltalán a saját gyermekem ismerete függvényében a saját érzésem mit diktál. És őszintén eszembe nem jut hasonlítgatni azzal, mi volt az "én időmben" vagy a kőkorszakban vagy faluhelyen, mert én nem ott élek, hanem itt és most, ezek között a körülmények között. Nem is szeretem, mikor valaki azzal jön, hogy ne engedjük pl. a tiniket együtt járni, mert régen milyen szégyen lett volna... elismerem, voltak régen olyan dolgok, amelyeket sokan visszasírunk, de el kell fogadni, hogy változott a világ, ezerrel több az elektromos kütyü, ezerszer gyorsabban rohan az élet, több a veszélyforrás, kevesebb az idő a lassú szemlélődésre stb. Ezt lehet helyteleníteni vagy örülni, de alkalmazkodni akkor is kell, és nem azok szerint az elvek szerint szabni a határokat, amelyek még más körülmények között "íródtak".
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (7)
    2011-06-11  16:51
  16. 2011. június 11. 16:5811.
    Én SOHA  nem hagyom/hagytam egyedül a gyerekeimet, amíg úgy ítélem meg, még nem tudnak megoldani váratlan helyzeteket. A legkisebbik most elsős, de még őt sem hagynám egyedül a lakásban. Szerencsére mindig van itthon valaki, de ha mégsem, viszem magammal. Nem szeretnék benne lenni az esti híradóban azzal, hogy meghalt egy kisgyerek, mert...nos, mert a szülei nem vigyáztak rá megfelelően.  Teszem fel (régi házakban bizony előfordulhat) kigyullad a lakásban az elektromos vezeték, vagy a kályhából kicsap egy szikra, mint ahogy az meg is történt már többször, mint elfogadható lenne, és szegény gyerek, aki nem tud magán segíteni, meghal.  Biztosan sokan mondjátok, hogy eltúlzom és rémeket látok, viszont sajnos elég gyakran hallani tragédiákról, amik azért következtek be, mert a szülők sajnos nem voltak elég körültekintőek. Utólag aztán már lehet sírni. Én ezt elkerülendő inkább "ott tüttyögök" a gyerekeim körül.
    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23
  17. 2011. június 11. 16:5810.
    Én soha nem hagytam egyedül a lányomat míg kicsi volt egyedül.Mondjuk ma sem tenném.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  18. 2011. június 11. 16:579.
    Régebben más világ volt.Ma már biztosan nem hagynának otthon minket sem a szüleink egyedül.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2011. június 11. 16:548.

    Régen nem riogatták ennyire az anyákat,hogy ez és az a veszély,nem voltak tudományosan kiokítva.

    Engem is magamra hagytak a tesókkal egész kiskorunkban.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (7)
    2011-06-11  16:51
  20. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2011. június 11. 16:517.
    Szerintem ez teljes mértékben személyiségfüggő, mégpedig a szülő személyiségéé. Én pl. egyetlen másodpercre is képtelen voltam magára hagyni a babámat majdnem egyéves koráig, magam miatt. Mert megevett volna a fene az aggodalomtól, hogy mi van vele, míg nem velem van. Persze fokozatosan és folyamatosan figyelembe vettem, hogy mire képes már és mire nem, most hatéves, de ha fél órára is,  szervezek gyerekfelügyeletet, ha más dolgom van. Nem, mintha nem bíznék benne, önálló, okos, értelmes gyerek, de az én lelkem így nyugodt és kész. Nem mellesleg: általában nem az ilyen típusú anyukák gyerekeiről hallod a híradóban, hogy tragédia történt velük, mert a szülő "csak egy fél percre" kiszaladt vagy nem nézett oda... És nem, a másik véglet sem történik meg vele: önálló, nemanyucihisztiskedvence, órákig eljátszik egyedül is szépen, csak magam miatt nem tudom megtenni, hogy ne legyen rajta a fél szemem, ha csinálom is közben a saját dolgom. Úgy gondolom, egy gyerek kb. tízéves koráig (persze gyerekenként változó, mert van, akinek 16-ra se érik be a feje lágya) nem érett arra, hogy biztonságggal egyedül lehessen hagyni egy lakásban, pont azért, mert nem ismerhetjük még a reakcióit vészhelyzetben (pl. egy hirtelen elektromos tűz, csőtörés stb.), egyedül, és azért mégis csak egy gyerek. Arra meg, hogy a kisgyerekekre vigyáznak az angyalok, mégse alapozhat felelősségteljes szülő. Szóval nyugodtan paramamizzanak le, vállalom, én így érzem magam és a gyerekem biztonságban. És tényleg igyekszem figyelni, mikor tanúsít majd olyan korral összefüggő személyiségfejlődési jegyeket a lányom, mikor megpróbálhatjuk az első önálló boltba menetelt, utcán átkelést, otthon maradást... ez még nem jött el, érzem.
    előzmény:
    elsi1 (5)
    2011-06-11  16:13
  21. 2011. június 11. 16:476.
    Az én lurkóim 9 ( lány ) és majdnem 5 ( fiú ) évesek. Kb. 3-4 hónapja néha-néha itthon hagyom őket fél - max. 1 órára, míg bevásárolok, vagy apróbb ügyeket elintézek. Semmi veszélyeset nem csinálhatnak ilyenkor ( kés, olló, szerszámok, elektromos kütyük kizárva )  - ált. berakok nekik egy dvd-t és a telefon mellettük van, ha bármi gond van csörögnek.
    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23
  22. 2011. június 11. 16:135.

    Engem már elsőben otthon hagytak kis időre, 7 - 8 évesen meg hosszabbra.Barátaimat is.Barátaimat is.Egész pic időre  ovis koromban is.

    Akkoriban a szüleink nem lógtak állandóan a s...ünkben.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_628072 (4)
    2011-06-11  15:45
  23. Torolt_felhasznalo_628072
    Torolt_felhasznalo_628072
    2011. június 11. 15:454.

    Ne általánosíts, kérlek. Vannak olyan családok, ahol... ha így fogalmazol akkor el tudom fogadni, ellenkező esetben  az ottttütyögnek szót bántónak érzem.

     

    Amikor a nagyobbik lányom 8 éves volt a kisebbik öt, akkor rutinszerűen hagytuk rövidebb időre egyedül őket.

    Aztán fokozatosan  két éven át havi rendszerességgel két-három estét, másfél - két órát  töltöttünk kettesben a férjemmel, tőlük távol, de többnyire az esti lefekvés idejére haza értünk hozzájuk.

     

    Most már (13 és 10 évesek) bátran el merek indulni este kettesben, mert telefonon kapcsolatban vagyunk velük, ha bármi gond lenne.

    Mostanra a kisebbik  lányunk is biztonsággal használ kést, ha kell kenyeret is szel magának, és az elektromos készülékeket is biztonsággal kezeli.

     

    Az  már persze más kérdés, hogy szeretek akkor otthon lenni, amikor a gyerekek ágyba indulnak, hogy az esti kis szertartásunk ne maradjon el.

    A tavaszi, nyári nagy viharoktól nagyon féltem őket, és ők is félnek viharban, ezért akkor  semmi nem lehet olyan sürgős, hogy egyedül maradjanak  otthon.

     

     

     

     

    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23
  24. 2011. június 11. 15:353.

    Gondolom ezt az én topikom alapján nyitottad.

    Az most elsőt végző gyerekemet nem szoktam egyedül itthon hagyni.

    Volt már úgy itthon,hogy az apja éjszakás volt és aludt, a gyrek pedig elvolt.Ez max. 1 óra volt, míg a kicsivel lementem.

    Tudom, tudom, szted a régi rendszer nagyon jó volt, akkor majd te aszerint neveled a tiédet és nyugodtan hagyd otthon akár már 6 évesen is.

    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23
  25. 2011. június 11. 15:322.
    2 honapos voltam mikor a faluban ahol laktunk eleg durvän megaradt a patak (mi egy dombon laktunk, szoval mi nem voltunk veszelyben) es anyumeknak el kellett szaladniuk segiteni egy közeli rokon ingosägait kimenteni a hazabol. Mindezt este 11kor. 2 orära simän ott lehetett hagyni ugyanis marhajo alvokäm volt.
    előzmény:
    elsi1 (1)
    2011-06-11  15:23

Címlap

top