Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kezdő kertész

Torolt_felhasznalo_509021
Torolt_felhasznalo_509021
Létrehozva: 2009. március 17. 11:06

Sziasztok!

 

Tudom, hogy van már kertészkedős topik, de ami pörög, abban sokan vannak, rég ismerik egymást...

 

Olyanokat várok ide, akik most vagy nemrég kezdtek/kezdenek kertet művelni, zöldséget, virágot termeszteni. Beszéljük meg, ki milyen tippeket hallott, mit olvasott, mi jött be, mit szeretnétek csinálni és hasonlók.

 

Nekünk ez az első szezonunk, amikor kertet művelünk. Rengetegféle zöldséget szeretnénk termeszteni, 3600 m2 kert van, persze nincs az egész művelve :) Itt van anyósom segíteni, de több véleményt is szeretnék :)

 

Gyertek!

  1. 2009. március 20. 21:4976.

    Imeldina: Csodálatos a kerted! Hát az én kertem kb. 200 nm.

    Köszi a fű tippeket!! Valamit megpróbálok kezdeni majd vele, mert annyira idegesítő, hogy csúnya! Az én legnagyobb problémám hogy valakinek a cicája folyamatosan belepiszkít a kertembe, és ez már nagyon dühít hogy a mulcsomban folyamatosn rohadó macskaürülékbe botlok bele!

    Nem tudja valaki hogy a verbéna (futó), az nagyon illatos növény? Nekem tavaly volt csodaszép petúniám, de az illatára annyira jöttek a darazsak, hogíy megfogadtam bármennyire szeretm is és bármennyire a csodájára jártak idén, sőt soha többet nem lesz! A verbéna tetszett még. De most rendeltem futó muskátlit. Arra nem jönnek...

    előzmény:
    Imeldina (67)
    2009-03-19  09:57
  2. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. március 20. 13:0675.

    Sziasztok!

     

    Párom csinált még egy ágyást krumplinak, még épp időben, mert most meg esik a hó. Nagypapám József, mondtam neki tegnap, hozza már a meleget... azt mondta, jövő hónapra ideér :)

     

    Kisnyusz, palánta és többi tapasztaltabbak, meséljétek el, hogy hogy lesz a krumpli! Pontosan hogy kell vetni, mit kell vele csinálni, hogy kell töltögetni és a többi. Köszönöm! Van újkrumplinak való és késői vetőkrumplink is.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_976483 (74)
    2009-03-19  17:23
  3. Torolt_felhasznalo_976483
    Torolt_felhasznalo_976483
    2009. március 19. 17:2374.

    Sziasztok!

     

    Imeldina: Hát remélem nekem is sikerül úgy kialakítani a kertet, hogy öröm legyen benne sétálni, bár nekem így is öröm, imádom, hogy van kertünk!!! :)

    Csináltam pár képet a kis növényeimről... A kertről inkább nem teszek fel, mert eléggé le van pukkanva...  Majd talán ha már kicsit rendesebb lesz.

    Alig várom, hogy jobb idő legyen, megcsináljam a virágágyást, átültessem a szobanövénykéimet és kivigyem őket a teraszra... Már rájuk férne....

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  4. 2009. március 19. 14:3673.
    szerintem büszke lehetsz a kertedre nagyon szép bárcsak az enyém is ilyen lenne csak igy tovább
    előzmény:
    Imeldina (71)
    2009-03-19  12:33
  5. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 19. 12:3572.
    helló Imeldina!valószínüleg igazad van,kicsit sokat vettünk, ma is 2 díszcserjét...a tuját a színe miatt nem szeretjük, ezért gondoltunk a magas sövényre, amit meg lehet formára nyírni.a férjem szerint a 4 db gyümölcsfát folyamatosan nyesni kell, ne nöjenek meg nagyra, úgyis csak az ágak végén hoz gyümölcsöt.a rózsát a kerítésre futtatnám fel, mögötte lenne a sövény, max.belenö kicsit(?),majd meglátjuk.a cserjéket is nyírom majd, egyelöre a benti teraszon vannak, és csak nyárra mennek ki.még minden kicsi (70cm).sokat szeretnénk, de úgy néz ki, Neked lesz igazad, és maradnak a házban a növények.a 7. rózsát a házfalra futtatnánk.igaz, hogy északi-keleti fekvésü a kert, de napos egész nyáron.
    előzmény:
    Imeldina (68)
    2009-03-19  10:31
  6. 2009. március 19. 12:3371.

    Szia Saturnus87!

     

    Egyáltalán nem is gondoltam arra, hogy kritizálsz. 

    Csak kíváncsi voltam, hogy neked mi tetszik. 

    Nekem így tetszik a kertem. Mindenkinek más tetszik. Ezért változatos a világ. Én is szeretnék még ötleteket kitalálni, hogy feldobjam egy kicsit a hangulatot. Mindig gondolkozom újabbnál újabb tervekről. Nekem a virágok szoktak gondot jelenti, hogy minden évben más legyen, de viszont kis növésűek legyenek. Az biztos, hogy nagyon sok időt igényel egy ilyen kert. Szinte nincs is idő a pihenésre, mert mindig van mit csinálni benne. A kertet meg kell szeretni, másképp ez nem megy. De az nagy örömet jelent nekem, amikor végig sétálunk a kertben a férjemmel és gyönyörködünk a fejlődő virágokban.

    Reggel a legszebb, szinte kár volna ezt az időpontot kihagyni, hogy végig sétáljunk benne.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_976483 (70)
    2009-03-19  12:01
  7. Torolt_felhasznalo_976483
    Torolt_felhasznalo_976483
    2009. március 19. 12:0170.

    Sziasztok!

     

    Nem kritizálni akartam kertedet, szerintem nagyon szép! Le a kalappal! Gondolom rengeteget foglalkoztok vele.

    Hogy mit is jelent a természetesebb?... Hát nem is tudom. Ami nem túlon túl rendezett, kicsit zeg-zugos, barátságos.  Attól nem is félek, hogy a mienk parkszerű lesz. Más nem igen kertészkedik, apu szokott füvet vágni, felásni a ház előtt az ágyást, ennyi.   Épp amennyi időm van kapálgatok, gazolgatok kicsit. Van egy csomó virágmagom még tavalyról, talán megpróbálom elültetni azokat is, hátha lesz belőle valami, bár már jobban szeretem a hagymás virágokat. Mamámtól szerzek majd hortenziát, akarok ültetni bokrokat.

    A kerti tavacskán én is gondolkodtam már, meg is csinálnám, csak ahhoz kell egy csobogó ami állandóan működik...

    Sziklakertet szerintem fogok is csinálni, csak még nem tudom hogyan és miből... :)Túl sok pénzünk nincs rá, úgyhg így kell kihozni belőle valamit.

    Legutóbb vettem egy liliomot (hagymás), egy kis örögzöldet és jó pár tő árvácskát. Majd azokat is kiültetem. Mivel az egész kertünk be van füvesítve (gazosítva :D ), így nehéz felásni... Nekünk is agyagos, köves a föld. MIkor apuék elkezdtek építkezni talajvizes volt a terület és tiszta dzsungel. Aztán hozattak földet de nem a legjobb minőségű, mert eléggé köves. Régen rendes kert volt, sok zöldséggel és sövény választotta el a kert többi részétől. Mivel anyu gyűlöli a kertet, így abba maradt. Én is inkább virágokat szeretnék, max. 1-2 zöldséget ültetek. Hát ennyit most.

    Legyen szép napotok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2009. március 19. 10:4869.

    Szia Noricsi!

     

    Mennyi az a zsebkendőnyi terület? 

    Szerintem, ha csináltok kalodákat és azt felfogjátok tölteni termőfölddel, akkor nem lesz gondod a talajra. 

    Az előre megcsinált faládikákat pedig szépen be lehet ültetni hamvaskával, középre rózsával. Lehet ültetni bele nagyfejű büdöskét is ami szinte késő őszig virágzik. Tele lehet ülteni öket egynyári növényekkel, amik ugyan csak mutatósak egész nyáron. Lehet csinálni sziklakertet is, itt ugyanis az igénytelenebb növények nagyon jól megvannak. Szóval sokféle variáció lehetséges, csak hozatni kell egy teherautó termőföldet és már van is jóminőségű talajod.

     

    Üdvözlettel.

    előzmény:
    Noricsi (57)
    2009-03-18  11:29
  9. 2009. március 19. 10:3168.

    Szia Vanille!

     

    Amit ide leírtál, hogy vettetek az északibb fekvésű területre, az szerintem nagyon sok lesz. Gondolni kell arra is, hogy idővel azok a növények majd nőni, bokrosodni fognak. A fák pedig terebélyesedni.

    A gyümölcsfáktól, nem fog a többi növény érvényesülni, mert azok is 3-4 év múlva terebélyesek lesznek. Szerintem ennyi növény el sem fog férni azon a területen. Nem lesz majd áttekinthető, ha majd meg fognak nőni a fák a rózsák a tuják. Azt pedig hogyan gondoltad, hogy a sövény közé rózsát fogtok futtatni? Én ezt nehezen tudom elképzelni, hogy az ilyen elrendezés milyen lenne. Írd le nekem, hogy eltudjam képzelni. A sövény akkor szép, ha egyenesen meg van nyírva. A futórózsa szerintem megint önmagában mutat, mert a hajtásai esetleg belenőnének a sövénybe, és akkor pedig nehéz dolgod lenne rendben tartani így azt a részt. Ha nem akarod, hogy belássanak a kertedbe, akkor szerintem ültess tuja sort. Egy picit felfogja a zajt és a port is. Lehet sövény is, ha neked az jobban tetszik, de nekem hangulatosabb lenne a tuja. Inkább az oszlopos fajtából. Az sem elhanyagolható, ha szép lesz majd a füved is, ahol esetleg egy napozó, vagy nyugány is helyet kapna. Ezért kellene szerintem a tuja, hogy ne lássanak be, ha elakarsz majd egy kicsit bújni, ha pihenni szeretnél.

    Az a tujafa amire gondolsz az smaragd tuja. Oszlopszerű növése van. 

     

    Üdvözlettel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_975778 (60)
    2009-03-18  18:03
  10. 2009. március 19. 09:5767.

    Szia Mackósajt!

     

    Milyen nagyságú az a picuri kert, ami nektek van? 

    A füvesítésnél az a lényeg, hogy kora tavasszal kell elkezdeni, hogy a nap ki ne égesse a gyenge hajtásokat. Közben állandóan locsolni kell, hogy ki ne száradjon a talaj. Ha olyan területre szórtad ki a fűmagot, amely nem volt kellőképpen kitisztítva a gyommmagvaktól, akkor azt állandóan gyomtalanítíni kell, mert nagyobb lesz benne a dudva mint maga a fű. Meg kell várni amíg eléri kb. a 6-7 cm magasságot és azután pedig gyakran kell nyírni fűnyíróval. A lényeg az, hogy ha szép füvet szeretnél, állandóan locsolni kell és állandóan fűnyíróval nyírni, hogy növésre serkentsd az új hatásokat. Egy évben pedig kétszer meg is kell fűtápozni az egész területet, hogy szép zöld színe legyen és bírja a szárazságot.

     

    Ödvözlettel.

    előzmény:
    Mackósajt (62)
    2009-03-18  18:57
  11. 2009. március 19. 09:3166.

    Szia saturnus87!

     

    Köszi a dícséretet. Vannak konyha kertek, falusi kertek, városi kertek és vannak parkok. A miénk inkább parkszerű kert. Így minden növényt megpróbáltam  rendezetten elültetni. Úgy, hogy minden belátható legyen. Minden szimetrikusan elhelyezve. A virágoknak kicsiknek kell lennie, mint a parkokban, hogy mutassanak. A nagyvirágokat kidönti a szél és nyáron leverheti a földig a jégeső, ami már nálunk sem ritkaság számban megy. Erre mindig fel kell készülni a virágok ültetésénél. Mi is próbálkoztunk kezdetben mindenféle nagyvirággal, de inkább a kicsik és az erős virágok jöttek be. Legyen erős, igénytelen mint a büdöske, pistike ami a fa alatt egész nyáron virágzik, rózsák amelyek folyamatosan hozzák a virágaikat, lángvirág ami ugyancsak nem túl magas és még októberben is folyamatosan virágzik, árvácska ami fagytűrő és egész júliúsig díszítheti a kertünket. Én az ilyen virágokhoz ragaszkodom, mert gondolni kell az időjárás viszontagságaira is ami könnyen semmivé teheti a szép, de gyenge érzékeny virágokat. Ha nincs túl sok időd a gondozásukra, akkor ilyeneket kell ültetni. Persze a büdöske minden fajtájánál az a lényeg, hogy állandóan le kell szedni az elvirágzott bimbókat, mert ha nem, akkor könnyen beérik a virág magja és vége a szép növénynek. Többet már nincs arra késztetve, hogy virágot hozzon.

    Neked mit jelent a  természetesebb kert? Írd le nekem.

     

    Üdvözlettel.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_976483 (59)
    2009-03-18  13:14
  12. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. március 19. 08:5565.

    Nagyon szépek a virágaid! Majd virágban kérek Tőled tanácsot, mert saját virágoskertem még nincs, de van pár kiültetendőm - boglárka, primula, harangvirág, egyelőre cserépben.

     

    Nekem hatéves kisfiam van, ő már segít, és szeptemberre várom a testvérét, kíváncsi vagyok, vele milyen lesz majd, mennyire lesz majd idő és mód a kertre :)

    előzmény:
    Mackósajt (62)
    2009-03-18  18:57
  13. 2009. március 18. 19:3264.
    namég kettő
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  14. 2009. március 18. 19:0663.
    És még...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2009. március 18. 18:5762.

    Szia Norcsi! Azt hiszem hogy talán a Levendula bírja ezt a terepet, de rá kéne keresni a neten!

     

    Amúgy sziasztok!

     

    Én is csatlakoznék! Szeretek ültetgetni, gondozgatni, ápolkodni, de főleg gyönyörködni a kertben. Sajnos nekünk csak egy picuri kertünk van, de néha így is sok nekem, mert van egy majd' 1 éves kisfiam, aki leköti minden időmet!

    Vannak rózsáim, levenduláim. hortenziáim, nyári orgonám, gránátalmám, pici sziklakertem, krókuszaim, most bújnak a tulipánjaim, van egy kis boltíves rózsafuttatóm, amire egyik oldalról egy illatos rózsaszín, másik oldalról egy hófehér rózsa fog futni. Vannak bokorrózsák, tearózsák, parkrózsák, és még jópár növényke. Rendeltem pár dolgot idénre is bele...még nincs kész, és még nem teljesedtek ki a növényeim, mivel tavaly kezdtük el megcsinálni a kertünket. Sajnos a füvesítés nem lett túl szép nagy bánatomra, úgyhogy ha van valakinek valami tuti tippje hogy mitől lesz gyönyörű a fű, azt szívesen veszem. Teszek fel képeket a tavalyi virágokról. Igyekszem idén is fotózni.  

    előzmény:
    Noricsi (57)
    2009-03-18  11:29
  16. Torolt_felhasznalo_509021
    Torolt_felhasznalo_509021
    2009. március 18. 18:3961.

    Sziasztok!

     

    Kisnyusz, a mi kertünk is hasonló lesz, bár kukoricagóré meg hasonlók nem lesznek, de kutya, macska van, gyümölcsös, zöldséges, virágos és kis pihenő füves rész. Igazából ahol ekkora föld van, én sajnálnám nem kihasználni zöldségeknek.

     

    Noricsi, hol laktok? Felénk is erősen köves, kicsit agyagos a talaj, de leginkább meszes. Milyen növényre gondolsz? Itt például a mandulafák imádnak, de jól elvan sok minden: tuja, diófa, bodza, bukszus, fügebokrok, még bambusz is van. 

     

    Végülis elvetettem mégis ma a fehérrépát, meg a baradék helyre egy kicsi borsót, de a borsót még majd folytatom. Volt erős szél, de napsütés is, hideg nem volt, inkább összeszedtem magam és kiraktam, minthogy később esetleg napokig ne tudjam.

    előzmény:
    kisnyusz (56)
    2009-03-18  11:19
  17. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 18. 18:0360.
    kedves Imeldina! az egyik kert (70nm)déli fekvésü, oda pergolát terveztünk terasszal,és füvet--mivel ezen az oldalon van a kutyánk. a másik kert (szintén 70nm) az északi oldalon van, forgalmas föutcán.a kert maga 7m széles, 10m hosszú.itt lehet virágokat ültetni,mert még teljesen üres.vettünk pár gyümölcsfát,2 magnóliát,7 db futórózsát; és 53 db kicsi tuját, de ezek már nem tetszenek.a tuják helyett kellene vmilyen más sövényfajta, ami szép(?van ilyen?)úgy gondoltuk, a sövény közé rózsát futtatunk,legyen virágos.a kertedben az a sötétzöld oszlopos növény tuja, vagy ciprus? az nagyon jól néz ki, de nem smaragdtujának nézem. köszi válaszod.(ui:a kertbe tilos pergola vagy bármi építmény)
    előzmény:
    Imeldina (53)
    2009-03-18  09:15
  18. Torolt_felhasznalo_976483
    Torolt_felhasznalo_976483
    2009. március 18. 13:1459.

    Sziasztok!

     

    Imeldina: Gyönyörű a kerted! Mondhatni elképesztő!...

    Nekünk biztos nem lesz ilyen soha, bár én nem is bánom. Én jobban szeretem a természetesebb kertet, ez nekem egy kicsit túl szabályos.  Meg én nem is értek annyira hozzá. A családban más nem igen kertészkedik, mondjuk én se túl sokat, de szeretném rendbe tenni a kertet, mert most eléggé semmilyen...

    Mongúz: Nekem már most is tetszik a kertetek!  Szeretem az ilyen zeg-zugos kerteket, mindenféle növénnyel, sok bokorral. Erdőre-mezőre emlékeztetnek, nekem bejön.

    Alig várom, hg szebb idő legyen és kivigyem a szobanövényeket! Már ők is unják a bezártságot!

    Szép napot Nektek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2009. március 18. 11:4158.

    Németországban láttam, és most én is ezt próbálom a ház előtt megvalósítani.

    Ott a házak előtt betonszegéllyel körülrakott kis ágyások vannak.

    Attól függően hogy mekkora ez a hely, tesznek bele kis törpe örökzöldeket, sziklakerti terülős növényeket, és néhány egynyárit, mint pl. a büdöske, és társai, és esetleg egy rózsát.

    Aztán leszórják fenyőkéreggel az egészet.

    Nincs úgy telerakva évelőkkel és egynyáriakkal, mint nálunk a kertek, nem is kell annyit vesződni vele, de mégis szép, és mutatós.

     

    előzmény:
    Noricsi (57)
    2009-03-18  11:29
  20. Torolt_felhasznalo_770932
    Torolt_felhasznalo_770932
    2009. március 18. 11:2957.

    Sziasztok!

     

    Nekünk tényleg ey zsebkendönyi területünk van..ráadásul anyagos köves a föld.

    Tudna vki vmilyen növányt ajánlani ami jol nézne ott ki és túl is élné?

     

    Elöre is köszönöm!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. 2009. március 18. 11:1956.

    :-))))))

    Az én kertem ( udvarom) sosem lesz ilyen, mert ez egy tipikus falusi udvar lesz őszre, tyúkóllal, kukoricagóréval, kutyák már most is vannak, macskák is...szóval esélytelen:-))

     

    előzmény:
    Imeldina (55)
    2009-03-18  09:39
  22. 2009. március 18. 09:3955.

    Szia Antoinette!

     

    Neked is köszönöm a dícsérő szavakat. 

     

    Szép napot neked is. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_509021 (51)
    2009-03-18  07:57
  23. 2009. március 18. 09:3154.

    Szia kisnyusz!

     

    Köszönöm, hogy neked is tetszik. Persze természetesen Magyarországon található. Ha van kedved csinálni, akkor neked is lehet nagyon szép a kerted, csak sokat kell vele foglalkozni, és persze szeretni is kell a virágokat. Én szeretem őket elültetni, locsolni, ápolgatni, kapálgatni, gondozni. Reggel a felkelő napsütésnél legszebbek a virágok és ez egész kert.

     

    Szép napot neked is. 

    előzmény:
    kisnyusz (50)
    2009-03-17  17:36
  24. 2009. március 18. 09:1553.

    Szia Vanille!

     

    Köszönöm, hogy tetszik. Nem tudom, hogy milyen fekvésű a kiskerted, de ha napos területen van, akkor inkább ajánlanám neked az egynyári növényeket, virágokat, esetleg törpe kicsi tujákat, vagy rózsa bokrokat, ami díszitheti a környezetedet. Egy picike kerti tó sem mutatna rosszul pici szökőkúttal. Feldobná a kert, és a te hangulatodat is. Még egy pergola is elférne azon a 70 négyzetméteren.


    Üdvözlettel. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_975778 (49)
    2009-03-17  17:31
  25. 2009. március 18. 09:0052.

    Jó reggelt mongúz!

     

    Köszönöm a dícséretet tőled. A kert fokozatosan alakult ki.

    Azt is mondhatnám, hogy nem volt előre eltervezve. 

    Először a férjem meglepetésszerűen megvette a kicsike tujákat, mert akkoriban nagyon drága volt. Tíz év alatt lettek ilyen nagyok. Nyáron állandóan locsolom őket, hogy ki ne száradjanak és tápoldatozom, hogy szép zöldek legyenek. A füvet is állandóan locsolni kell és minden héten kétszer nyírni, hogy szép dús legyen. Minden esős időben pedig fűtápozni szoktuk, egy nyáron kétszer. Azután jöttek a rózsa bokrok, a futórózsák, a fekvő tuja elültetése a kerti tó megépítése. Minden évben  egynyári növényekkel kísérleteztünk, hogy melyik állja ki az időjárás viszontagságait.  Egy szóval nem egy olcsó mulatság annak, aki ilyen parkot szeretne létrehozni. De fokozatosan mindent szépen el lehet érni. A tiéd is kifog majd alakulni, csak győzd majd energiával és pénzzel. 

     

    További szép napot neked. 

    előzmény:
    Mongúz (48)
    2009-03-17  16:56

Címlap

top