Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Igaza van anyámnak?

helvécia
Létrehozva: 2011. szeptember 9. 11:32
Pár napot dekkoltam egy pozsonyi kórházban, ahol a kezelőorvosom ugyan szlovák volt, de beszélt magyarul, amikor először bejött, akkor szlovákul beszélt, majd másodszor megkérdezte, hogy szlovák vagyok -e , vagy magyar. Azt mondtam, h magyar, erre a doki azt mondta, hogy de azért tud jól szlovákul?Majd kérdezte, milyen iskolába jártam, mondtam h gimibe, erre ő kérdi:szlovákba?
Nem, magyarba. mondtam én, a doki erre furcsán nézett.
Kérdezte: de egyetemre már legalább szlovákra megyek?
Anyának is ezt elmondtam, ő ezeken a kérdéseken felháborodott, és azt mondta, a helyemben ennek a pasasnak jól beolvasott volna. És mivel én nem tettem semmit, anyám azt mondta, majd jól elbeszélget ezzel a soviniszta orvossal.
  1. 2011. szeptember 9. 14:2551.

    3x olvastam el a hszedet, hogy biztosan nem káprázik-e a szemem.

     

    Neharagudj, de 34 év alatt ekkora gigantikus baromságot én még nem halottam!

     

    Szlovákiában születtem de ettől még soha az életben nem voltam szlovák.

     

    Te meg annak hiszed magad aminek akarod, de hülyeségeket másokkal kapcsolatban ne írj!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (48)
    2011-09-09  14:15
  2. Torolt_felhasznalo_383279
    Torolt_felhasznalo_383279
    2011. szeptember 9. 14:2150.

    Előrebocsájtom, én nagyon bírom a svábokat, sok barátom, ismerősöm sváb. Szeretem, ahogy őrzik a kultúrát, zenében, táncban stb... De: aki svábként itt maradt Magyarországon, mert magyarnak vallotta magát, és így nem telepítették ki az országból, az elmagyarosodott.

    Ugyanezt nem lehet elmondani egy magyarként Szlovákiában élő emberről, vagy mondjuk egy székelyről, ők sosem mondanák magukról, hogy szlovákok, vagy románok.

    Itt elég nagy különbség van.

    A kanadai barátod maximum magyar állampolgárságú kanadai lehet, ettől ő még nem lesz magyar érzelmű.

    Egyébként meg mindenki az, aminek érzi magát.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (44)
    2011-09-09  13:54
  3. 2011. szeptember 9. 14:2049.

    Minden sz**rért felkapjátok a vízet, ozt megy a duma, hogy így űldöznek meg úgy űldöznek.

    Egy korházban sok minden szóba kerül,  egy normális orvos megpróbál kontaktust teremteni a beteggel, és akár magyar, akár nem, érdekelheti a téma. Lehet hogy valamilyen szinten érdekelt is. Nem utasított, nem kioktatott kérdezett? Egy egyszerű beszélgetésből, nem lehet következtetéseket levonni.

    idézet:
    jevuska (29)
    2011-09-09 13:08:54

    Ezt most vegyétek úgy, hogy hajszálpontosan ez a véleményem, minek még egyszer leírni, inkább idézem.

    A doki beszél magyarul, mi több hajlandó magyarul beszélni (amire jó pár évvel ezelőtt az ott élő magyarok nem voltak hajlandók!), csak társalgott a beteggel. Ennyi. Egy felnőtt ember meg ne hagyja, hogy helyette intézkedjen az anyja.

    előzmény:
    jevuska (29)
    2011-09-09  13:08
  4. Torolt_felhasznalo_946698
    Torolt_felhasznalo_946698
    2011. szeptember 9. 14:1548.

    Már ne is haragudj, de én magyar vagyok. Ide születtem. Aki Szlovákiába - vagy Csehszlovákiába - született, az meg szlovák. Akárhogy is csavarod. És van nemzetisége. Nekem sváb, neki magyar. De attól én még magyar vagyok, ő meg szlovák.

     

    És akkor még nem is beszéltünk arról, hogy hova álljanak a belgák, ugye? :)

     

    Egyébként ha megszámlálom majd magam a népszámláláson, azt fogom beírni, hogy magyar. Mert annak érzem magam. Még akkor is, ha tudok cepedlizni :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (46)
    2011-09-09  14:11
  5. Torolt_felhasznalo_946698
    Torolt_felhasznalo_946698
    2011. szeptember 9. 14:1147.

    Légy szíves, mutass nekem német köztársasági vagy miniszterelnöki ösztöndíjat, amiből úgy élhet kinn a kölkem, mint itt a román vagy szlovák gyerek! Azonnal kiküldöm! Aztán remélem kinn is marad, mert itt nem lesz helye!

     

    A szlovén srácnak miért az a természetes, hogy Szlovéniába tanuljon szlovénül? És mellette magyar néptáncot járjon?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_495813 (45)
    2011-09-09  13:58
  6. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 9. 14:1146.

    "Magyar nemzetiségű szlovák. Szeritnem ez így jól is van..."

     

    Ilyen nincs, aki a határon kívül magyarnak mondja magát, az nemzetiségileg és etnikailag is magyar.

     

    Őket nem telepítették ide, mint a svábokat és a tótokat, hanem Magyarország területét különféle államokhoz csatiolták.

     

    Ők a saját őseik hazájában vannak, ellentétben veled, hiszen a svábokat a 18. századtól telepítették be Magyarországra, I. Habsburg Lipót kezdeményezésére.

     

    Ha te is a saját őseid hazájában akarnál lenni, akkor Németországban élnél vagy tanulnál vagy tanulna a gyereked.

     

    Neked inkább identitászavarod van, mert a családod valóban magyarországi állampolgár, de etnikailag, nemzetiséget tekintve nem vagytok magyarok,  hanem németek és az identitásprobléma ott van, hogy ugyan németek vagytok, de németül már nem tudtok, viszont nem is vagytok magyarok, ez abszolút átjön a hozzászólásokból is.

     

    A népszámláláson is majd így nyilatkozzál, hogy német, aki elveszítette a nyelvét. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (44)
    2011-09-09  13:54
  7. Torolt_felhasznalo_495813
    Torolt_felhasznalo_495813
    2011. szeptember 9. 13:5845.

    Egy határon túli magyar Magyarországra jön tanulni, ez természetes, mi ebben a furcsa.

    Ennek az a megfelelője, ha egy magyarországi sváb pedig Németországba megy tanulni, különösen ha az ugyanúgy ingyen van.  

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  8. Torolt_felhasznalo_946698
    Torolt_felhasznalo_946698
    2011. szeptember 9. 13:5444.

    Azt hiszem, egy normális ember így gondolkodik, ahogy Te. De sajnos nagyon sokan vannak, akik azt hiszik, "Magyarba" van a kánaán. Jelenlegi politikusaink pedig ezt el is akarják velük hitetni. Szerintem ezzel csak a szakadékot növelik a magyarok, és a határon túl élő magyar nemzetiségi szlovákok, románok, szlovének, osztrákok stb között.

    Nekem sváb származásúként érdekes módon nem jutott még eszembe, hogy német állampolgár akarok lenni - még akkor se, mikor "azoknak" jobb világuk volt. Ellenben szeretem a nemzetiségem zenéjét, táncát, kultúráját (kajáját :), sőt, ha válaszolni nem is nagyon tudok, de megértem az öregeket (gyerekként nagyon élveztem, mikor a rokonok azt hitték, nem értem amit direkt svábul mondtak, mert "nem a gyerek fülének való". Aztán egyszer lebuktam, mert nem bírtam ki röhögés nélkül, mikor a nénikék a bácsikák ágybeli viselt dolgait tárgyalták ki... :) Sajnos a nagymamám, aki nem is nagyon tudott magyarul, meghalt, mikor öt éves voltam. Vele csak svábul lehetett beszélni. A tesóm 10 volt, azóta is abból él, amit tőle tanult.

     

    Nincs egyébként bajom a magyar nemzetiségű külföldiekkel. De nekem akkor is magyar nemzetiségű szlovák leszel, mint a hogy a 20 éve itt élő, már magyar állampolgárságú barátom is kanadai srác marad nekem...

    Úgy látom egyébként, hogy ezt Te is így érzed. Magyar nemzetiségű szlovák. Szeritnem ez így jól is van...

    előzmény:
    melind@_SK (37)
    2011-09-09  13:22
  9. 2011. szeptember 9. 13:3243.

    "Mondjátok meg nekem, a burgenlandi meg szlovén magyar származásúak miért nem sírnak azért, hogy magyar állampolgárok akarnak lenni?"

     

    Köszönöm, hogy feltetted a kérdést. Azt hittem, ez a szentségtörő gondolat csak az én fejemben motoszkál rendszeresen, és nem győztem pironkodni miatta...

     

    A topiknyitó "problémájára" visszatérve, szerintem az orvos egyszerűen valami személyes kontaktust akart kialakítani. Jobb lett volna, ha az időjárásról kezd beszélgetni? Én semmi támadást nem érzek a kérdéseiben. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  10. 2011. szeptember 9. 13:3242.
    Engem is szlovák nemzetiségű srác(ok) inspirált(ak), hogy tökéletesitsem a tudásomat.
    előzmény:
    helvécia (35)
    2011-09-09  13:20
  11. 2011. szeptember 9. 13:3041.

    Az orvos egy tahó volt. Te betegen, páciensként jó, hogy nem kezdtél ilyen kiszolgáltatott helyzetben beszólni egy ilyen embernek.

    Anyádnak elviekben (hogy az orvosnak nem az a dolga, amit ez művelt) igaza van. De fölösleges egy kórházban, ahol ki tudja, hány soviniszta van ellenséget szerezni, ez a fórum nem odavaló. (magán összejövetelen magánemberként más, de így nem lenne semmi jó eredménye.)

    előzmény:
    helvécia (1)
    2011-09-09  11:32
  12. 2011. szeptember 9. 13:2440.

    Igazad van. Annyira elterjedt ez a magyar nyelvű-egyetem hisztéria. Aki amerikába megy tanulni, az is magyar egyetemet választ.

    Én nem szlovákiában élek, de szintén határontúl. A középiskolát még magyarul végeztem, de  eszembe sem jutott volna magyar egyetemet végezni, sőt a felsőbb osztályokban elvártuk a szaktanártól, hogy a szaktantárgyak szakszavait is megtanítsák nekünk az állam nyelvén. Most itt is nyakra főre nyítják a magyar egyetemeket, a végzősök meg arra számítanak, hogy majd Magyarországon kapnak munkát, mert még egy kérvényt sem tudnak leírni az állam nyelvén. 

    A 60 éves anyámat hívták, aki épp korházban volt, egy szűlő nőhöz, hogy segítsen fordítani. Ez nem abszurd?

    előzmény:
    melind@_SK (33)
    2011-09-09  13:15
  13. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2011. szeptember 9. 13:2239.

    ?

     

     

    Azért kedvesem, mert Szlovákia is más, mint Szlovénia vagy Ausztria.

     

    Ezért.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  14. Torolt_felhasznalo_583839
    Torolt_felhasznalo_583839
    2011. szeptember 9. 13:2238.

    "A szegedi egyetemen már lassan több a határon túli gyerek, mint a magyar. Csak ők köztársasági meg miniszterelnöki ösztöndíjjal ülnek a koleszba, a magyar gyerek magyar szülei meg beledöglenek az albérlet kifizetésébe!"

     

    egy ismerősöm is ösztöndíjas, lakásban(!) él, sokszor albitársak nélkül(!), ingyen(!), van kajajegye(!), némi fizetése is. és nyíg. és hogy fúj magyar bürokrácia. de mégis az első körben lett magyar állampolgár. ccc. 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  15. 2011. szeptember 9. 13:2237.

    Szubjektiv vélemény: eszem ágában sincs sirni, hogy magyar állampolgár lehessek és a környezetemben egyetlen ember sincs, aki kérvényezte.

    A külföldön élő magyarok választójogának kérdéséről pedig csak ennyi: WTF? Ki a bánatot érdekel, hogy melyik hülye magyar párt van hatalmon??

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  16. Torolt_felhasznalo_886091
    Torolt_felhasznalo_886091
    2011. szeptember 9. 13:2036.

    Tudom, hogy most köveket fogok kapni, de már nagyon kikívánkozik belőlem (még úgy is, hogy én echte sváb származék vagyok). Egy szlovák állami kórházban szlovák orvosok vannak, szlovák betegekkel. Legfeljebb magyar nemzetiségűek. Teljesen jogos, hogy egy szlovák - még ha tud is magyarul - a szlovák egyetemet preferálja.

     

    Pont ma láttam a Duna2-őn egy filmet, ahol egy magyar nemzetiségű szlovén családnál forgattak. Volt egy gimnazista gyerek, aki szlovén iskolába járt, de tanult magyart is, mint nemzetiségi nyelvet. A riporternő mindenáron azt akarta a szájába adni, hogy vagy magyar nyelvű felsőoktatást keressen, vagy tanuljon Magyarországon. A gyerek meg nagyon egyszerűen - bár magyarul! - közölte vele, hogy neki Szlovénia a hazája, ezért szlovén egyetemre megy, ahol szlovénül fog tanulni. Az egyetem mellett meg továbbra is táncolni fog az ottani magyar nemzetiségi tánccsoportba, mert ápolja a hagyományait. Ennyi. Mondjátok meg nekem, a burgenlandi meg szlovén magyar származásúak miért nem sírnak azért, hogy magyar állampolgárok akarnak lenni?

     

    A szegedi egyetemen már lassan több a határon túli gyerek, mint a magyar. Csak ők köztársasági meg miniszterelnöki ösztöndíjjal ülnek a koleszba, a magyar gyerek magyar szülei meg beledöglenek az albérlet kifizetésébe!

    Aztán csodálkozunk, hogy elmegy az értelmiség meg az értelmesség Magyarországról!

     

    Nna!

    idézet:
    Kiszsófi (32)
    2011-09-09 13:09:45

    echte svab es germankent egyetertek

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  17. 2011. szeptember 9. 13:2035.
    teljesen igazad van,magyar iskolában szlovákul perfektül nagyon kevesen tanulnak meg,én se ott tanultam meg,hanem a szlovák barátoktól
    előzmény:
    melind@_SK (33)
    2011-09-09  13:15
  18. Torolt_felhasznalo_325942
    Torolt_felhasznalo_325942
    2011. szeptember 9. 13:1934.
    Kórház fóbiád van?
    idézet:
    Csendike (15)
    2011-09-09 12:13:06

    Majd jon semiramis es elmodja, hogy ez nem az, de patologias

    mert hol egy het utan beleszeretett az orvosaba

     

    http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=284284&forumuser=helv%E9cia&forumuserid=1137178 

     

    nemreg hazajovetel utan durva kothazi storikkal jott

     

    http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=284834&forumuser=helv%E9cia&forumuserid=1137

     

     

     

    idézet:
    wineguy (27)
    2011-09-09 12:56:22

    El is olvasom.

     

    Mégis mi a jó csoda ez, ami ilyen meghatározó volt a topiknyitó életében.

     

    Gondoltam hogy a fóbia szó nem fedi azt, ami ez lehet, viszont nem is az egészség- vagy betegügyben dolgozom.

     

    Meglátjuk a szakértők mit mondanak.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
    2011-09-09  12:56
  19. 2011. szeptember 9. 13:1533.

    Anyukádnak igaza van, ebből akár nagyobb ügyet is lehetne csinálni...

    Kérdés, megéri-e.

    Azért lehet, hogy el kellene vele beszélgetni legalább...

    idézet:
    magicca (11)
    2011-09-09 11:56:30

    Miért is? Azért, mert Szlovákiában egy szlovák orvos megkérdezi egy szlovák állampolgártól, hogy milyen tannyelvű intézményben tanul?

    Sokkal könnyebb dolga van egy olyan gyereknek, akit szlovák óvodába/iskolába járatnak, nem lesznek később nehézségei az miatt, hogy nem beszéli tökéletesen a nyelvet (magyarul megtanitják otthon a szülei), sokkal egyszerűbb dolga lesz, ha szlovák középiskolából megy szlovák egyetemre. Magyar tanitási nyelvű iskolában KIZÁRT, hogy valaki rendesen megtanul szlovákul.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383279 (11)
    2011-09-09  11:56
  20. 2011. szeptember 9. 13:1532.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_946698 (30)
    2011-09-09  13:09
  21. 2011. szeptember 9. 13:1331.
    Én semmi különöset nem találtam a párbeszédbe, annál inkább, hogy nem voltam tanúja, csak a topicindító interpretációját olvastam. A doki biztos máskép mesélte volna el.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383279 (23)
    2011-09-09  12:48
  22. Torolt_felhasznalo_946698
    Torolt_felhasznalo_946698
    2011. szeptember 9. 13:0930.

    Tudom, hogy most köveket fogok kapni, de már nagyon kikívánkozik belőlem (még úgy is, hogy én echte sváb származék vagyok). Egy szlovák állami kórházban szlovák orvosok vannak, szlovák betegekkel. Legfeljebb magyar nemzetiségűek. Teljesen jogos, hogy egy szlovák - még ha tud is magyarul - a szlovák egyetemet preferálja.

     

    Pont ma láttam a Duna2-őn egy filmet, ahol egy magyar nemzetiségű szlovén családnál forgattak. Volt egy gimnazista gyerek, aki szlovén iskolába járt, de tanult magyart is, mint nemzetiségi nyelvet. A riporternő mindenáron azt akarta a szájába adni, hogy vagy magyar nyelvű felsőoktatást keressen, vagy tanuljon Magyarországon. A gyerek meg nagyon egyszerűen - bár magyarul! - közölte vele, hogy neki Szlovénia a hazája, ezért szlovén egyetemre megy, ahol szlovénül fog tanulni. Az egyetem mellett meg továbbra is táncolni fog az ottani magyar nemzetiségi tánccsoportba, mert ápolja a hagyományait. Ennyi. Mondjátok meg nekem, a burgenlandi meg szlovén magyar származásúak miért nem sírnak azért, hogy magyar állampolgárok akarnak lenni?

     

    A szegedi egyetemen már lassan több a határon túli gyerek, mint a magyar. Csak ők köztársasági meg miniszterelnöki ösztöndíjjal ülnek a koleszba, a magyar gyerek magyar szülei meg beledöglenek az albérlet kifizetésébe!

    Aztán csodálkozunk, hogy elmegy az értelmiség meg az értelmesség Magyarországról!

     

    Nna!

    előzmény:
    helvécia (1)
    2011-09-09  11:32
  23. 2011. szeptember 9. 13:0829.

    Minden sz**rért felkapjátok a vízet, ozt megy a duma, hogy így űldöznek meg úgy űldöznek.

    Egy korházban sok minden szóba kerül,  egy normális orvos megpróbál kontaktust teremteni a beteggel, és akár magyar, akár nem, érdekelheti a téma. Lehet hogy valamilyen szinten érdekelt is. Nem utasított, nem kioktatott kérdezett? Egy egyszerű beszélgetésből, nem lehet következtetéseket levonni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_383279 (23)
    2011-09-09  12:48
  24. Torolt_felhasznalo_886091
    Torolt_felhasznalo_886091
    2011. szeptember 9. 13:0128.
    Azt hittem svajcban mert Helvetia Svajc latin neve. Gondoltam elmentel olcsobb kezelesre Szlovakiaba.
    előzmény:
    helvécia (25)
    2011-09-09  12:55
  25. Torolt_felhasznalo_383279
    Torolt_felhasznalo_383279
    2011. szeptember 9. 12:5827.

    Akkor azért neked is az az érzésed volt, hogy helyteleníti, nem?

    Egyébként szerintem is inkább hagyjátok mostmár, nem kell az ilyen pöccsel foglalkozni, úgyis olyan suliba méssz, amilyenbe akarsz, hál'Istennek ebbe nem szólhatnak bele.

    előzmény:
    helvécia (24)
    2011-09-09  12:52

Címlap

top