Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

IQ a kapcsolatokban

Chilimosoly
Létrehozva: 2015. március 5. 17:35

Számít az IQ a kapcsolatokban? Számít az IQ a barátságban, vagy a párkapcsolatokban? Lehet hosszú távú kapcsolatban például egy átlagos intelligenciájú egy zsenivel??

  1. 2015. március 9. 19:3476.

    Szerintem meg... ahány ember annyiféle  eset lehet.
    Azt mondják.. sok ember  másolja a szüleit.
    követi az ő értékrendjüket.. vagy életformájukat.--- én meg ebben nem vagyok feltétlenül biztos.. - de  lehet némely dologban  igy van.  Mindegyikre tudnék példát és ellenpéldát hozni. Nem is egyet.


    másik kedvenc közhelyem...- hogy a lányok olyan partnert választanak aki hasonlit az apjukra...  minap  mondta ezt nekem valaki.. aki ismeri évtizedek óta apámat.. és most frissen megismerte a páromat is.. én meg röhögtem, mert tényleg volt az észrevételnek alapja...
    De szerintem még forditva is  igaz...és ráadásul ez nem is tudatos, hanem inkább ösztönös.


    Az ember igazán egy bonyolult lény...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (75)
    2015-03-09  19:28
  2. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. március 9. 19:2875.

    A fene tudja. Szerintem úgy általában túl nagy jelentőséget tulajdonítanak a szülői háttérnek. Ha már számok, én meg azt olvastam, hogy egy 5 éves már teljes birtokában van annak a képességnek, hogy önállóan megmondja, mit tetszik neki, és mi nem, azaz már ekkor van (nyilván még kezdetleges, de már létező) SAJÁT értékrendje. A legtöbb tudatos felnőtt már tudatos gyerek is volt, legfeljebb gyerekkorában még nem tudott szabadon kibontakozni.

    előzmény:
    Lillaréka (74)
    2015-03-09  19:19
  3. 2015. március 9. 19:1974.

    Nem mondtam, hogy ugyanaz!


    De ha egy gyereknek nem mesélnek kicsi korában akkor késöbb már nehéz lesz vele megszerettetni  az olvasást.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (73)
    2015-03-09  19:12
  4. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. március 9. 19:1273.

    Nem ugyanaz.

    előzmény:
    Lillaréka (72)
    2015-03-09  19:11
  5. 2015. március 9. 19:1172.

    Pedig... éppen 6 éves korig  lehet megszerettetni a meséket- verseket a gyerekkel, éppen úgy, hogy felolvasol neki... hogy együtt lapozod vele a mesekönyvet, hogy verset mondasz neki, vagy  mesét akár fejből is... és hogy lát téged olvasni.
    Aztán amikor olvasni tanul, leülsz mellé és   kéred, hogy most ő meséljen aztán elmesélitek egymásnak mit gondoltok az adott meséről.
    HA ez nem ment.. abban a kicsi korban nem alakult ki a gyerek  fantáziája hallott dolgok alapján utána már nem nagyon fogja érdekelni ha ő maga olvas.


    Szerintem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (71)
    2015-03-09  19:06
  6. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. március 9. 19:0671.

    Ezt a 6 éves választóvonalat azért én fenntartásokkal kezelném. Pl. 6 éves koromig biztosan nem tanulok meg folyamatosan olvasni. Hogy rögzülhetne az olvasás szeretete eddig a korig, ha azt sem tudom, mi az? (Az, ha más olvas fel, nem ugyanaz.)

    előzmény:
    Zsánna (59)
    2015-03-09  13:44
  7. 2015. március 9. 18:4770.

    Miért kérdezted tőlem, hogy mi az az Értékrend, amikor te biztosan tudod, hogy a tied milyen- ill mit jelent számodra.. mi jelenti számodra az értéket.


    Egyébként ebbe a fogalomba sok -sok minden belefér.


     


    Én is  negyvenen  túl, sokszor elgondolkodom  mi is vagyok  valójában. Nem akarok semmiféle skatulyába beleférni. Liberálisnak vallom magam... közben kiderül.. hogy lehet tök konzervatív vagyok. A fene se tudja. Jelszavam.. élni és élni hagyni!
    Bármit tehetsz, ha azokkal nem sértesz egy másik embert...


    amikor azt írtam, hogy legyen hasonló felek értékrendje akkor olyanokra gondoltam.. pl.. hogy  legyen hasonló a vallási- vagy éppen nem vallási felfogás. Elképzelhetetlennek tartom, hogy olyan  emberrel éljek együtt, aki mondjuk fanatikus hivő- mert én nem vagyok az.-- ok ezt akár világnézetnek is hivhatod.

    Vagy nézzünk más.. A legfontosabbat. Ha már Család akarunk lenni, akkor legyen hasonló  jelentése és jelentősége a számunkra a Család-nak. Tehát először van a MI és az én csak utána jön..  és legyenek a legfontosabbak a gyerekek ha már vannak.  Gyereknevelésnél egyforma  vagy hasonló  következetesség... ne legyen abból vita, hogy amit anyu megenged apu megtiltja..

    Anyagiak...  a lehetőségek arányában mire mikor és mennyit akarunk költeni...


     


    tudod.. elég sok mindent lehetne még itt emliteni....


    Ami az érdeklődési kört illeti.. azzal továbbra sem értek egyet. 
    Nem kell  átfedés.. -  kompromisszumkészség kell és  tolerancia.
    Bizonyos kulturáltság is, persze, műveltség és olvasottság... de ezek egyike sem IQ-függő.
    (a multkor olvastam egy cikket arról, hogy alacsonyabb iqvan rendelkező emberek is képesek nagy célokat elérni.. egyszerűen szorgalommal és kitartással és akaraterővel. Lehet nem lesz kutató vagy feltaláló, de ami megtanulható azt pl képes megtanulni egy átlagember is. )


     


     


    Az előző kérdésedre...mindenki mást ért  értékrend alatt.
    amit én értek azt nagyjából leirtam.. de  még elég sok mindent ide tudnék sorolni.

    előzmény:
    Antenka (62)
    2015-03-09  17:50
  8. 2015. március 9. 18:4569.

    "azt tartják, 6 éves korig ami nem rögzül, az utána már soha nem válik természetessé, nélkülözhetetlen igénnyé."


    Szerintem a mai, gyorsan változó világban ez az elmélet megdől.


    Bárki bármelyik életkorban bármilyen képességet elő tud hozni magából. A kulcs a nyitottság és az elszántság. (Ha ez a kettő kellően erős, még az sem igazán lényeges, hogy - legalábbis eleinte - tud-e benne hinni, hogy megcsinálja.)

    előzmény:
    Zsánna (59)
    2015-03-09  13:44
  9. 2015. március 9. 18:4268.

    Szuper!!!!!


    Végre valaki megértette, hogy mit próbáltam több hozzászóláson keresztül közölni. Már megérte ide írnom.


    (Az irónia nem neked szólt, kedves iop, elnézést. Az általad leírtakat tényleg üdítő volt olvasni. )

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (58)
    2015-03-09  13:23
  10. 2015. március 9. 18:3767.

    Öcsém 155-ös IQ-jú, Mensa-tag, és eléggé lobbanékony (a józan viselkedés határain belül természetesen).


    Mondjuk a baráti köre számára ő az, aki mindenről szeret kiselőadásokat tartani .

    előzmény:
    Antenka (66)
    2015-03-09  18:35
  11. 2015. március 9. 18:3566.

    De ugye ezzel nem azt akarod implikálni, hogy magas (140+) IQ-jú ember = érdekember?

    előzmény:
    Nikita 666 (40)
    2015-03-07  11:50
  12. 2015. március 9. 18:2965.

    Hát, nem gondoltam, hogy valaha ezt fogom neked írni, de az egyetlen legutolsó szavadat korrigálva (a nem megengedett helyett én inkább azt írnám, hogy nem etikus, nincs rá erkölcsi alapja), mindennel, amit írtál, 100%-osan egyetértek.

    előzmény:
    Nikita 666 (56)
    2015-03-09  12:47
  13. 2015. március 9. 18:1864.

    Kiegészítés:


    "Fura, hogy valahányszor eszembe jut a "bezzeg az én időmben", akkor mindig a tabudöntögetést, radikalizmust, a merészséget, a forradalmiságot, a futurizmust, divatban pedig a polgárpukkasztó avantgárdot hiányolom."


    Mármint a mából, a mostani korból, amelyet rettentően nyárspolgárinak, elfuseráltan wannabe-konzervatívnak, alamuszinak és mindent agykozmetikázónak érzek. Ennek a kornak egy rettentően tipikus képviselője az általam semmire sem tartott Beyoncé. (Húsz Grammy ide vagy oda.) Úgy gondolom, hogy mindazt, amit ő megcsinált, azt még tíz évvel őelőtte is nagyságrendekkel jobban megcsinálták mások. (És akik ráadásul minimum ugyanannyira jó külső adottságokkal rendelkeztek, mint ő, csak a "célcsoportjuk" nem volt annyira kiterjedt és átfogó, mint Beyoncé-é.)

    előzmény:
    Antenka (62)
    2015-03-09  17:50
  14. 2015. március 9. 18:0863.

    Egy olyan ember igenis meg tudja mondani a "bugrisnak" úgy, hogy hallgasson is rá, akire a "bugris" szempontjából semmilyen oldali elfogultságnak az árnyéka sem vetül. Azaz, senkinek sem áll az oldalán, kizárólag saját magát, egyfajta "semleges, kívülálló"nézőpontot képvisel. Ha ez az ember - kizárólag nem-verbális eszközökkel - még jobban kihangsúlyozza a saját "következetes, elvhű, semleges kívülálló" voltát, és emellett még tapintatos is abban, ahogyan közli a "bugrissal", hogy most hibát követett el, és nem úgy tálalja, hogy a hibája miatt itt a világ vége, hanem kihangsúlyozza, hogy ezt a hibát - máshol, más emberekkel szemben, más időpontban - jóvá tudja tenni, akkor a "bugris" képes lesz tanulni a saját hibájából.

    előzmény:
    Nikita 666 (60)
    2015-03-09  14:05
  15. 2015. március 9. 17:5062.

    Bocsánat, ezt a kérdést csak most vettem észre. Úgy látszik, már engem is utolért a szelektív olvasás nevű kór, bár ezúttal nem szándékosan.


    A kérdésedre a válasz, csakis személyes tapasztalatból, és szigorúan a saját szubjektív szűrőmön keresztül:


    Balliberálisként úgy látom, hogy pl. a konzervatívok egy mesterségesen és hermetikusan lezárt szellemi világban élnek. Ezért szidnak minden változást, amit látnak a világban, mert az ő jól körülzárt, általuk biztonságosnak vélt kis valóságuknak a létét alapjaiban fenyegeti. Számukra az a fogalom, hogy értéksemlegesség, már önmagában egy fenyegető rossz. Ők képtelenek elfogadni olyan dolgokat, amikre nem lehet azonnal ráütni vagy a "jó" (= egyértelműen jó), vagy a "rossz (= egyértelműen rossz) pecsétet. Számukra ezen a két kategórián kívül nem eshet semmi, ha igen, az önmagában súlyos gond, amit minél gyorsabban meg kell oldani.


    Számomra, a született individualista balliberális számára, a dolgokat - amelyek önmaguk jogán léteznek, és szintén önmaguk jogán olyanok, amilyenek - nem kell külön magyarázni, címkézni pláne nem. Állandóan figyelmeztetem saját magamat, hogy az, hogy valami az én számomra jó, vagy rossz, az csak az én teljesen önkényes szempontjaim alapján történő kategorizálás, ami kizárólag az én kis világomban érvényes, és másra - pláne a világ egészére - alkalmazni dőreség lenne. A változásokat én az élet működésének a jelének tartom, ami kismillió újabb és újabb lehetőséget hoz az utamba állandóan. Ha nosztalgiázni támad kedvem, akkor mindig rájövök, hogy az általam "jó idők"-ként aposztrofált kor folytatását éljük, amiben mindaz, amit annak idején jónak tartottam, továbbfejlődött változatban van jelen, és csak rajtam múlik, hogy kiélvezem-e azokat. Stb. Fura, hogy valahányszor eszembe jut a "bezzeg az én időmben", akkor mindig a tabudöntögetést, radikalizmust, a merészséget, a forradalmiságot, a futurizmust, divatban pedig a polgárpukkasztó avantgárdot hiányolom.


    Egy neokonzervatív szerint az az ő dolga, hogy "értékeket őrizzen", vagyis bármi áron, még a világban történő természetes változásoknak (= pl. addig nem létezett, új összefüggések és összekapcsolódások születése), erőn fölül történő ellenszegülés révén is, fönntartsa azt a világot, amelybe beleszületett, és amely számára nemhogy kényelmes, hanem minden, ami azon kívül esik, számára tulajdonképpen értelmezhetetlen.


    Én, inkább habitusban, mint politikában balliberális ember, úgy határozom meg a saját "feladatomat" az életben, hogy az állandóan jövő változásokkal kooperáljak, együttműködjek,  együtt mozogjak, a saját különbejáratú elvrendszerem betartása mellett, és mindig kihozzam azokból a magam számára legjobbat, és akiket kedvelek, vagy szeretek, azokkal az így nyert pozitívumokon osztozzak (már ha ők ezt igénylik). Slussz.


    Remélem, ha körülírás szinten tudtam csak válaszolni, azért ebből le lehet szűrni némi választ a kérdésedre! Bocsi a bő lére eresztés miatt!

    előzmény:
    Zsánna (34)
    2015-03-07  07:24
  16. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. március 9. 14:1761.

    akkor is balhézik ha nem acsarkodnak vele a vélt igazáért


     

    előzmény:
    Nikita 666 (60)
    2015-03-09  14:05
  17. 2015. március 9. 14:0560.

    Kérdés, ki fogja mindezt elmondani a bugrisnak? Egyszerűbb átnézni a hisztijén, és diplomatikus módon kitérni az állásfoglalás elől.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (57)
    2015-03-09  13:09
  18. 2015. március 9. 13:4459.

    Igen, azt gondolom, az értékrend, az valójában egy igény szint, ami nagyon korán kialakul, azt tartják, 6 éves korig ami nem rögzül, az utána már soha nem válik természetessé, nélkülözhetetlen igénnyé.


    Az igény szintünkkel megegyező igény szintű emberrel gördülékeny a kapcsolat, legyen az csak barátság, avagy több.


    Viszont minél jobban eltér, minél több a differencia, annál nehezebb az úgymond: egy húron pendülés.


     


     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_613491 (58)
    2015-03-09  13:23
  19. Torolt_felhasznalo_613491
    Torolt_felhasznalo_613491
    2015. március 9. 13:2358.

    Valószínű, hogy mindenki egy kicsit mást ért alatta. Én azt értem alatta, hogy nagyon hasonlóan gondolkodunk a világról. Nagyjából ugyanazt tartjuk fontosnak, egy adott helyzetre nagyon hasonlóan reagálunk, ha írnánk egy listát, ő is, én is, hogy mit tartunk fontosnak az életben, mi a kiemelt jelentőségű, általában mi a vezérfonal a cselekedeteink során, nagyon sok lenne az átfedés.

    előzmény:
    Antenka (53)
    2015-03-08  20:22
  20. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. március 9. 13:0957.

    mondok 1 egyszerű sima általánost


    van 1 emberileg elég szar elkésős feleség


    kirúgják a melóból késései miatt


    azt várja el, hogy a férje, minden rokona ismerőse rohadékozza a főnökét


    pedig ki a rohadék valójában? az elkéső


    ilyen mellé nem fog állni a sok iq-s

    előzmény:
    Nikita 666 (55)
    2015-03-09  12:34
  21. 2015. március 9. 12:4756.

    Én sem használom ezt a szót, gyűlölöm.


    A társadalom által alkotott erkölcsi normákra kitalált szó.


    Velem szemben sűrűn használják ezt a kifejezést, hogy nem érem el az ő értékrendjüket. Az fel sem merül bennük, hogy van, aki már túllépte a társadalom által felállított értékrendeket, korlátokat. Az ilyen emberek szabadabban élnek, ami természetesen nem jelenti azt, hogy a társadalom, és azok tagjai ellen tegyenek.


    Ha a szót külön választod, már megjelenik az érték, értékelés, és a rend, rendszerezés szó. Tehát, az illető veszi a bátorságot, hogy ő mint halandó ember, kiértékeljen, esetleg besúvasszon egy másik halandó embert egy rendszerbe. Ha ebből a szemszögből nézed, akkor mindenki kizárólag saját részre szabott értékrenddel rendelkezhet, másokat ilyen szempontból minősítenie nem megengedett.

    előzmény:
    Antenka (53)
    2015-03-08  20:22
  22. 2015. március 9. 12:3455.

    Persze hogy ismerős, itt is hangoztatják napi szinten.


    Én is azt vallom amit te. Ha valakihez érzelmileg kötődünk, és az illető olyan tette, viselkedése mellett kellene kiállnunk amivel nem értünk egyet, akkor jobb semlegesnek maradni. Ellene tenni nem fogunk, hiszen az érzelmi kötődés megvan, de nem azonosulunk a tettével.


    Ami az egyik embernek igaz, az a másiknak ugyanúgy lehet hamis. És mindkettőnek igaza van a maga szemszögéből. Valóban, ostoba ember ezt nem látja át, buldózerként tarol, kompromisszumra képtelen. Érdekes amit te írsz, hogy ezek az emberek várják el az érzelmi adakozást, belegondolva igen, így van. Érzelmet erőszakolnak ki. De ezek az emberek azok, akiket lehet manipulálni egy cél érdekében, képtelenek átlátni. Akár "érzelmeket" is kaphatnak, ha képesek valami mással kompenzálni. Most nem az anyagiakra gondolok, lehet akár segítségnyújtás is.


    És azt nem képesek megérteni, hogy egy magasabb IQ-jú a céljait elérve dobni fogja őket, átlép rajtuk.


    És amit egy 120-as, fejlett IQ-jú ember még képtelen felfogni, az az, hogy az IQ nem csupán az értelem mértéke, hanem az ösztöné is. A százhuszasok csak azt tudják, hogy a zsenit egy hajszál választja el az őrülttől. Ez így van. Egy 120 feletti már annyira ösztönös, hogy meg meri tenni azt, hogy elsősorban a saját érdekeire összpontosítson. Magas egójúak, gátlások nélküliek. És amikor két fejlett IQ-jú ember érzelmileg kerül közel egymáshoz, ott már mindent megélnek a párkapcsolatban.


    Ebbe a hozzászólásba most bárki beleköthet, nem is fogok vele hadakozni, hiszen nem fogja érteni miről beszélek. Egy matek képletet sem tud olyasvalaki levezetni, aki csupán az alapműveletek képességét birtokolja.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (54)
    2015-03-09  07:53
  23. Torolt_felhasznalo_397210
    Torolt_felhasznalo_397210
    2015. március 9. 07:5354.

    ismerős a szöveg?


    támogasson mindenben, álljon mellettem, álljon ki értem...


    aki iq és egyéb észbeli dolgokban nem hiányos az nem fog ellenzős lóként senkiért kiállni


    az ostoba ember hiszik mindig, hogy igazuk van, pedig csak nagyon ritkán


    DE azt várják el, hogy mindenki nekik adjon érzelmi alapon


    normális embert pedig az érzelmei nem befolyásolják hanem a tényekre hagyatkozik


     


     

    előzmény:
    Nikita 666 (40)
    2015-03-07  11:50
  24. 2015. március 8. 20:2253.

    Magyarázd már el, hogy az emberek többsége, aki (velem ellentétben) használja ezt a kifejezést, mit ért értékrend alatt?

    előzmény:
    Lillaréka (43)
    2015-03-08  07:45
  25. 2015. március 8. 20:1952.

    "Nem azonos az érdeklődésű területünk..."


    Szövegértelmezés rulez... :-/ átfedést írtam, nem azonos érdeklődési területet.


     

    előzmény:
    Lillaréka (43)
    2015-03-08  07:45

Címlap

top