Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Iskolakezdés 2015

bucimanci
Létrehozva: 2015. július 30. 11:54
Tegnapelőtti híradóban panaszkodott arról egy nő, hogy már csak ötezer beiskolázási támogatást kapnak a melóhelyéről a korábbi 35 helyett, és abból ő nem tudja beiskolázni a gyerekét. Egyrészt menjen a fenébe , aki beiskolázási segélyből akarja beiskolázni a gyerekét, másrészt kurva anyját annak az államnak, aki ahelyett, hogy normális fizut adna (kórházi dolgozó volt), segélyekkel machinál. Fizut nem lehet csökkenteni ugyanazért a munkakörért, mindenféle szirszar segélyeket lehet. A gyerekvállalási kedvnek is jobbat tenne szerintem, ha kiszámíthatóak és egyformák lennének a fizetések, nem lenne gyerekes és gyereketlen fizuja között különbség, nem lenne adókedvezmény meg semmi ilyesmi, hiszen ugyanazt a munkát végzik, a munkájukra kapják a fizetést, nem arra, hogy hányat szültek. Ha normális fizu lenne, kiszámítható, akkor mindenki annyit szülne, amennyit el tud tartani és be tud iskolázni teszem azt... Igazságtalan és  dühítőek  az ilyen kategóriák, hogy ingyenes ebéd, ingyenes tankönyv meg beiskolázási támogatás..... 

Itt most nem szólok olyan esetekről, ahol a gyerekvállaláskor adottak voltak a lehetőségek, de jött egy váratlan élethelyzet ami miatt megváltoztak a család lehetőségei. Itt és most csak arról van szó, hogy miért gondolják sokan úgy, hogy az állam, a munkáltató kötelessége gondoskodni az ő gyerekeik iskoláztatásáról és mennyivel ér többet egy adott esetben magasabb jövedelmű, de több gyerekes családban nevelődő gyerek, mint egy, a szülők jövedelmi és egyéb viszonyai miatt esetleg egyedüli. Mert számtalan ilyen család is van, ahol minden jár alanyi jogon, mert a törvény így írja elő, holott csikkzsebből meg tudják oldani. Általában ők azok, akik azon az állásponton vannak, hogy "a családi pótlék még a napközit sem fedezné". Nem hát. Azt nem is arra adják. Igaz, az összege legalább 13 éve nem változott egy petákot sem. De ez egy kiegészítés, nem ebből kell eltartani a gyereket, mert az nem az állam feladata.

Hát ennyi lenne a gondolatébresztőm, ki-ki tegye hozzá a magáét.
  1. 2015. július 30. 16:3876.

    A jelenlegi szocpol. sem egészen ezt célozza ám! Naivitás ezt hinni.


    Elvileg igen,de gyakorlatilag most is az a szlogen,hogy "3királyfi,3királylány",meg ugyan szülessen már meg az óhajtott gyerekszám,szaporodjon a magyar! stb.


    És most is csak azok dölnek be ennek a becsali szövegnek,akik egy gyereket is alig képesek önerőből(!!) eltartani. Aztán ezek számolgatnak és arra a következtetésre jutnak,hogy ha bevállalnak még legalább két gyereket,akkor milyen kedvezményekre lesznek jogosultak és az mennyivel jobb lesz nekik. Akik meg nem,azok is elégedetlenek,mer' ez semmire nem elég! Nem hát,ha nincs önerő!


     


    Csak ugye ők sem számolnak az önerővel,ami azt jelenti logikusan,hogy mindenféle szocpol és juttatás nélkül a szülők képesek-e eltartani,felnevelni akár egy gyerkőcöt is. És sokan nem képesek erre sem,mert annyira szar a fizetésük. 


    Azt is fejbe kellene tartani mindenkinek,hogy amit állambácsi ma juttatásként ad,az holnap lehet,hogy már semmire nem elég,meg állambácsi vissza is veheti,mert juttatás!


    A mindenkori állami juttatásokra csak plusz ajándékként volna szabad tekinteni mindenkinek,nem pedig szuper /megélhetési/kiegészítésnek! Mert valljuk be,ne legyünk álszentek,hogy ezekkel a kiegészítésekkel igenis mindenki számol,(az is,aki tagadja) de sajnos akkor csak alamizsna a normális munkabérek helyett! 


    Ez a topik is kb. erről szól.

    előzmény:
    évi* (66)
    2015-07-30  16:02
  2. 2015. július 30. 16:3875.

    Az adókedvezménnyel az a baj, hogy nem tudj(t)ák a kiskeresetűek maradéktalanul kihasználni. Állítólag ezt kompenzálják azzal, hogy ők minden más járuléktól is mentesek lehetnek, HA KÉRIK. Legalábbis nagyon lebutítva így hangzott el korábban. (Nem érint egyik formája sem, nyugger vagyok) Pedig ők is beleteszik a közösbe, amit rájuk róttak, ahogy minden becsületesen bejelentett dolgozó.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (68)
    2015-07-30  16:13
  3. 2015. július 30. 16:3174.

    Persze, hogy nem, gondolom kínjában találta ki, hátha...


    Hogy tudná állambácsi a fizukat a magánszférában európaibb szintre hozni? Ahogy írta Ardian is, csomó cég folyamatosan "csődközeli" állapotban van. Rajtuk hogy lehetne fizetésemelést behajtani? Közben meg vándorol a kp. zsebből zsebbe...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (72)
    2015-07-30  16:22
  4. Torolt_felhasznalo_799254
    Torolt_felhasznalo_799254
    2015. július 30. 16:3173.

    +100 (upvote)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (27)
    2015-07-30  14:08
  5. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 30. 16:2272.

    De ezzel nem éri el a célját az állam, csak kidob egy csomó lóvét fölöslegesen. Ahelyett,hogy a fizetéseket próbálná picit európaibb szintre hozni,és ezt elvárni a maszek munkáltatóktól is. Mert így csak annyi van, hogy aki kicsit is jobban ért a munkájához, az húz kifelé külföldre normális keresetért. És ott adózik onnantól, nem pedig itt.

    előzmény:
    évi* (70)
    2015-07-30  16:16
  6. 2015. július 30. 16:1871.

    Munkáltatóra nem terhelsz semmit a sok kölökkel, ő ad, amennyit ad, és nem érdekli a többi. Max. állambácsira, így a közös kasszára terheled őket.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (68)
    2015-07-30  16:13
  7. 2015. július 30. 16:1670.

    Én még adókedvezmény előtt vállaltam őket, szó sem volt plusz zsetonról. :-)


    Szerintem ez is egy próbálkozás állambácsi részéről, hátha így összekalapálnak néhány nem full csóró gyereket is. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (68)
    2015-07-30  16:13
  8. 2015. július 30. 16:1469.

    Minden szavaddal egyetértek!


    Mármint én nem egy gyerekre vagyok programozva, de a többi résszel. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (67)
    2015-07-30  16:08
  9. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 30. 16:1368.

    Az adókedvezmény szerintem is jobb egy fokkal, mint az alanyi jogon gyerek után járó juttatások. De csak egy fokkal. A hatgyerekes kollégám ugyanis akkor is vállalt volna hat gyereket, ha nem kapja ezt (vallási ok, meggyőződés). Szerintem a gyerekvállalás "luxus". Az vállalja el, aki el tudja tartani a gyerekeit önerőből. Vannak ma már fogamzásgátló módszerek, jók. De ne terheljük már a saját szaporodási vágyunkat az államra meg a munkáltatónkra.

    előzmény:
    évi* (66)
    2015-07-30  16:02
  10. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 30. 16:0867.

    Aki meg "szocpolért" meg ilyenekért vállal gyereket: hát inkább nem minősítem. Az ember alapból a hagyományait viszi tovább, de aztán még azt is átgondolja normális ésszel. Nekem egy tesóm van, régebben azt hittem, nekem is két gyerekem lesz. Aztán rájöttem, hogy: egy gyereket tudok felelősen felnevelni anyagilag, erkölcsileg, energiában, mindenhogy. Még egyszer be nem vállalnék egy olyan horror szülést, mint az első. Túl sok olyan családot láttam már, ahol egyik gyereket jobban szeretik mint a másikat, én ezt nem tenném meg a saját véremmel. Testileg-lelkieg egy gyerekre vagyok beprogramozva. ÉS: a büdös életben eszembe nem jutott volna azért vállalni még egyet (vagy akárhányat), mert a bruttó fizum jönne a számlámra a jelenlegi nettó helyett a családi adókedvezmény miatt, és mert ingyenes lenne a tankönyv meg több lenne a családi pótlék. És szent meggyőződésem, hogy akiket ilyen indokok vezérelnek, rohadtul nem kéne nekik gyereket kárhoztatni maguk mellé. Az államnak meg rohadtul nem kéne támogatni őket. Egy árva filllérrel sem.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (65)
    2015-07-30  15:58
  11. 2015. július 30. 16:0266.

    "Aki megélhetésből szül, az nem munkaerőt szül, hanem további megélhetési gyerekgyártót" => Na pont ezért van az, hogy az adókedvezménnyel pont nem ezt a réteget buzdítják további szaporodásra, még ha igazságos lenne is, hogy szegény rászoruló kapja a nagy dellát. :-)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (65)
    2015-07-30  15:58
  12. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 30. 15:5865.

    "Azt kellene itthon vęgre megérteni,hogy nem szabad "központilag" és pénzzel,juttatásokkal arra rávenni embereket,hogy szaporodjanak! A mennyiség helyett miért nem inkább a minőségre koncentrálunk??"


    Hát itt a lényeg! Baromira nem azért szül valaki, mert kap érte adókedvezményt, hanem mert szülni akar. De normális ember meg akkor akar szülni, ha fel is tudja nevelni a gyerekét munkával, és a gyerekének is a munka tiszteletét adja tovább.  Nem alamizsnából akar gyereket nevelni, és nem is azért szül, hogy kapjon alamizsnát a saját nyomorult kis életét fenntartani a gyereke okán (és a váratlan élethelyzeteket most tényleg ne vegyük ide). Ha pedig valaki juttatásokért akar szülni, akkor meg jobban tenné, ha nem szülne. Szarul hangzik így kimondva, de tényleg így van. Aki megélhetésből szül, az nem munkaerőt szül, hanem további megélhetési gyerekgyártót. Ennyi, a kör bezárul.

    előzmény:
    Lédienn (57)
    2015-07-30  15:11
  13. 2015. július 30. 15:5264.

    Hát az igen egyértelmű, hogy sok sebből vérzik az egész rendszer...


    Én azért mondom, hogy minden szívfájdalom nélkül veszem fel az adókedvezményt, mert azt látom, hogy még így is bőven berakok a közösbe sokakkal ellentétben ("csődközeli" vállalkozó adót csal, dolgozóinak zsebbe fizet, aki persze nem adózik és így tovább...)


    Én egy multinál dolgozom, egyetlen fillért sem látok úgy tőlük, hogy nincs leadózva. És ez bőven nem csődközeli cég, szóval ők is bedbják a közösbe, amit kell.

    előzmény:
    bucimanci (63)
    2015-07-30  15:47
  14. 2015. július 30. 15:4763.

    Igaz. Viszont az is elgondolkodtató, hogy tíz vállalkozóból papíron nyolc állandóan csődközeli helyzetben van, amikor arról van szó, hogy munkabért, egyebet kell fizetni.... 


     


    Na, végülis arra jutottunk, hogy sehogy sincs ez az egész jól. :)

    előzmény:
    évi* (62)
    2015-07-30  15:36
  15. 2015. július 30. 15:3662.

    De igen, az lenne az üdvös, és erre írtam, hogy szerintem ez fog eljönni "Sohanapján" Mo-n - sajnos.


    Ahhoz, hogy vállalkozó jobban fizethessen a dolgozójának, az kell, hogy jobban menjen a vállalkozása.


    Családi adókedvezményt viszont "állambácsi" adja.


    Szóval más helyről KÉNE jönnie az egyik fajta pénznek és más fajta helyről érkezik a másik. Kettő közt nem sok átjárással. Legalábbis szerintem bár közgazdász nem vagyok.

    előzmény:
    bucimanci (60)
    2015-07-30  15:24
  16. 2015. július 30. 15:3061.

    Na itt a pont!

    előzmény:
    Lédienn (57)
    2015-07-30  15:11
  17. 2015. július 30. 15:2460.

    ""Állam-bácsinak" valószínűleg az a leginkább üdvözlendő, ha sok gyerek születik (ezért a 3-tól támogatja meg alaposabban), ráadásul azok olyan családban, akik amúgy maguk is képesek megfelelő adózott bevétel előállítására."


     


    Az üdvös akkor nem az lenne, hogy MINDENKINEK olyan jövedelmet biztosítana a munkaadója -mindegy, hogy állami, multi, vagy kismaszek-, amiből biztonsággal képes eltartani kettőnél több gyereket? 


    Amúgy nekem az a meglátásom, hogy ha az állam "ösztönzi" mindenféle juttatással a gyerekvállalást, attól nem születik több gyerek. Legalábbis ott nem, ahol eleve nem az az egyetlen megélhetési alternatíva illetve akik eleve nem akarnak egy vagy két gyereknél többet.

    előzmény:
    évi* (41)
    2015-07-30  14:30
  18. 2015. július 30. 15:1859.

    Ehhez viszont elsősorban az kellene,hogy a munkahelyek nagy százaléka ne külföldről idehelyezett munkahely legyen. Egy francia,osztrák,német stb cég nem fog itt annyit fizetni,mint az anyaorszŕgi dolgozóinak. Nem véletlenül terjeszkednek mindig arra,ahol olcsóbb a munkaerő,ahol munkahely hiány van,ahol az adott ország adózás és munkahely létesitésnél törvényi szempontból nekik kedvező. Például a cafetéria rendszer is azért jellemző jobban rájuk,mert igy nem kell a magasabb bért megadniuk,ami után fizethetnék a járulékokat mint a katonatiszt,mig a cafetéria egy bizonyos keretig és bizonyos kategóriánként alig vannak terhelve. És még ez a kevés plusz is jó,hogy van,ugyanis amig például egy vidékinek nem hajlandó pénzben kifizetni az utazási költségeit,addig a cafetéria keretén belül igen. És ez nem csak a nem keresett szakmával vagy alig-végzettséggel rendelkezőket érinti,de akár diplomásokat is. Vagy vegyél egy lakatost, cnc-s dolgozót alapul: 2 út van előtte a külföldre elhúzáson kivül. 


    1. Elmegy maszekhoz,cafetéria nélkül,magasabb igért bérért,de természetesen minimálbérre bejelentve,aztán vagy kifizetik a különbséget,vagy nem.


    2. Elmegy egy multihoz mondjuk 30-40 ezerrel kevesebbért,mint amit a maszek igért neki,de legalŕbb teljesen bejelentve és a bérét rendszeresen megkapva,ehhez pedig pluszban a cafetériŕn belül egy éves keretből vŕlogat x szŕmú opcióból,amivel a maszek ŕltal igért bér és a multi által kinált bér különbségének egy részét megkapja legalŕbb.


    Ez a nagy büdös magyar valósŕg. Hogy aztŕn a munkavŕllaló mit választ,az mŕr az ő dolga.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (49)
    2015-07-30  14:56
  19. 2015. július 30. 15:1258.

    Ezek nem munkahelyi kedvezmények, hanem központi juttatások.


    Amelyek nagy része attól függ, hogy dolgozol és mennyi a jövedelmed.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (15)
    2015-07-30  13:35
  20. 2015. július 30. 15:1157.

    Azt kellene itthon vęgre megérteni,hogy nem szabad "központilag" és pénzzel,juttatásokkal arra rávenni embereket,hogy szaporodjanak! A mennyiség helyett miért nem inkább a minőségre koncentrálunk??


    Pénzbeli és egyéb előnyökért kikényszerített szaporulatból születettek még soha nem vittek előre egyetlen társadalmat sem. Utólag persze  mindenki csak érzelmi alapon született. :D


    Sajnos Maon az ilyen "motivációnak" óriási hagyományai vannak pl. lakásért min.3 gyereknek kellett régebben megszületni x időn belül. A fél világ akkor is rajtunk röhögött,szörnyülködött emiatt,a magyar szocpol. miatt. Gyerekcsinálásért lakást,pénzt?


    Aztán akiknek így több gyerekük született,egyre elégedetlenebbek lettek,egyre többet akartak amikor rájöttek,hogy saját erő nélkül hiába kaptak állami juttatásokat,képtelenek normálisan eltartani,felnevelni a gyerekeket. (Kb. úgy,jártak mint manapság az önerő nélkül milliókat felvett hitelesek).


     


    Miért nem az elvégzett munkáért adják a megfelelő fizetéseket az embereknek?


    És mindezek mellet azóta többen lettünk mi magyarok? Jobb lett nekünk?


    Szerintem nem,csak az ilyen intézkedések miatt is egyre nagyobb a társadalmi feszültség.


     


     

    előzmény:
    Ardian05 (38)
    2015-07-30  14:24
  21. 2015. július 30. 15:1156.

    Persze, hogy nem. Az éves nyelvkönyvek kb 5. magán idegennyelvi óra árába kerülnek. Plusz a kért (elvárt) alapítványi befizetés is kitesz vagy 3 órát.


    Ezért érettségire minimum közép (de nagy valószínűséggel felső) fokú nyelvvizsgája lesz. (tapasztalat, mert a nagyfiam ugyanezt végezte)

    előzmény:
    évi* (9)
    2015-07-30  12:41
  22. 2015. július 30. 15:0955.

    Jól emlékszel: három van. Azonban sosem voltam nagycsaládos, sosem kaptam alanyi jogon semmit. Mire három gyerekem lett éppen egy gyerekes lettem. Hiába szültem hármat. Előtte meg két gyerekem volt, ami megint csak semmi. Mégsem adtam a lelencbe egyiket sem, hanem a fizetésemből neveltem őket, vettem könyvet-egyebet. És tudod rohadtul félre áll a szám, amikor nekem az egy gyerekemre aki már harmadik semmi nem jár, pedig a negyede a bevételem mint a háromgyerekesnek a környezetemben,akinek meg a kedvezmények mellett ingyé van óvoda-iskola is.


     


    A bevándorlókat meg szaporulatnövelést meg ha lehet ne hozzuk már ide. Ez a nettó megélhetési gyerekgyártás, amiről beszélsz. Basszus, ne azt honorálják már, amit a hálószobámban műveltem, hanem akit a munkahelyemen elvégeztem. És akkor ugyanott vagyunk, amiről Trivial beszélt. Az igazságtalan elosztásról nevezetesen.

    előzmény:
    Ardian05 (38)
    2015-07-30  14:24
  23. 2015. július 30. 15:0754.

    Benti cipő csak alsóban kell. Felsőben már vándorolnak óráról órára, a legritkább az, hogy bent cipőt cserélnek.

    előzmény:
    Ardian05 (16)
    2015-07-30  13:38
  24. 2015. július 30. 15:0453.

    Igen, de ez központilag nehezebben szabályozható: Abból tud fizetni, amit kitermel, hiába mondjuk meg neki központilag, hogy fizessen többet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_634765 (52)
    2015-07-30  15:03
  25. Torolt_felhasznalo_634765
    Torolt_felhasznalo_634765
    2015. július 30. 15:0352.

    Nem, én mindenféle szférára gondolok. A vállalkozónak is ki kell fizetnie a munkásait. Vagyis kellene.

    előzmény:
    évi* (50)
    2015-07-30  15:00

Címlap

top