Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Teknős a házikedvenc

hocsim
Létrehozva: 2006. augusztus 16. 23:36
Sziasztok!Látom,több topic is a házikedvencekről szól.Nekem egy Klementina nevezetű háziszörnyem van,aki civilben ékszerteknős...Amúgy egy elkényeztetett zsarnok...De imádom nagyon.Gondoltam,ha vannak itt,akik szintén arra adták a fejüket,hogy valamilyen teknőst vásároltak maguknak,vagy a gyereknek,és vannak kérdések,érdekes történetek,stb a tarsolyukban,írjanak!Korábban a www.haziallat.hu című weboldalon volt ilyen fórum,ahol egész jól el lehetett beszélgetni a teknősök gazdijaival.Nem ragozom tovább,ha van kedvetek,írjatok!  
  1. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 25. 16:41126.

    Szia Betty75! Mivel már a Te tekijeid elég nagyok, ezért szerintem nem lesz nehéz megállapítani a nemüket. A fiú tekinek a mellső lábán hosszúak a karmai, de sokkal jobban, mint pl. a hátsó lábán, és a fiú tekinek hosszabb és szélesebb a farka(ha a hátára fordítod, akkor látszik igazán, hogy szélesebb), mint a lánynak. Most meg is néztem a képet, amit betettél róluk, ez alapján a jobboldali a lány, és a baloldali a fiú. Hát jó hamar aktivizálták magukat, hogy máris tojást raktak Elkészült már a napozó helyük?

    Kérdés a többiekhez: nem tudjátok, hogy a párzástól számitva kb. hány napra raknak tojást?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735553 (125)
    2006-09-25  13:30
  2. Torolt_felhasznalo_735553
    Torolt_felhasznalo_735553
    2006. szeptember 25. 13:30125.

    Sziasztok!

    Na, a mi tekijeink nem cicóztak sokat.... Még 3 napja sincsenek nálunk, máris tojást raktak.... 

    pollyka: Mivel ezek kidobott állatok, így nem tudunk róluk semmit (gyümit nem esznek, az tuti, az alma sem jött be nekik....) Meg fogom látogatni azt az oldalt, amit ajánlottál, köszi szépen! Az egész fagyi hal az mekkora? Mint a szárított, csak nem szárítva??? Tengeri halat is esznek? (konkrétan tonhalra gondoltam)

    Lemértem őket a nagy köbö 16 cm, a kicsi köbö 12 cm. Egyébként azt honnan lehet tudni, hogy melyiknek mi a neme?  Nem Lajosoznám, Vilizném le pl a kiscsajt..../nem kicsit röhögtem ezen/ 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  3. 2006. szeptember 25. 13:08124.
    Szia Betty75! Az, hogy milyen sűrűn esznek a tekik, a koruktól függ. 1 éves korig minden nap kell, hogy egyenek. A mennyiséget nehéz meghatározni. Én tekim kb. 11 cm-es, 2 naponta kap egy egész fagyi halat (intersp..-ban vettem fél kg-os kiszerelésben), meg valami rágcsálnivalót, rákocskát, gyümit, salátát..(DE szerintem ha a Vilim elé raknék egy 1 kg-os halat, azt is felzabálná!) Olvastam, hogy a megfelelő mennyiség kb. akkora, mint a teki feje, meg azt is, hogy amennyit néhány perc alatt elfogyaszt. A www.teknosforum.hu oldalon mindent megtudsz róluk és ha kérdésed van, válaszolnak. Marhaszívvel vigyázz, mert gyorsan elhíznak tőle, ugyanis színtiszta fehérje!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735553 (122)
    2006-09-24  09:43
  4. 2006. szeptember 24. 12:46123.

    Szia Betty75!Én szőlőt még soha nem adtam az enyémnek,de almát,kivit,banánt és sárgarépát igen.A babnánt szereti nagyon,a többit is megeszi,de csak ha éhes,ha műbalhézik,akkor persze nem,de akkor nem is éhes.Adjál nekik fagyaztott vagy nyers halat.Fagyasztottat lehet kapni az állatkereskedésben,nyerset a horgászboltokban.Van lisztkukac is,szintén élő,az állatkereskedésben lehet beszerezni.A tücsköt is szereti,bár az enyémnek fél fogára nem lenne elég.MEg sajnos mélységsen undorodom mindenféle bogártól és rovartól ezért én élő tücsköt haza nem viszek... Persze szokott szárított rákot,szívmixet és szárított halat is enni,meg nyers pipihúst vagy sertést,attól függően,mi a vasárnapi menü.Mindig rakok el neki...Klementinának eddig nem lett baja,szerencsére soha nem volt még beteg.Nagy kövek vannak neki a terráriumba,amire ráülhet,de elég gyakran (sokszor napi szinten több órát) sétál,ilyenkor napozik is a padlón.De nem lesz baja,ha hosszabb időt tölt a vízben (persze,ha ékszerteknősről beszélünk).VAn,amikor Klementina egész napokat nem megy fel a kőre,vagy csak nagyon rövid ideig...

     

    Jó teknősözést és kellemes vasárnapot!! 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_735553 (122)
    2006-09-24  09:43
  5. Torolt_felhasznalo_735553
    Torolt_felhasznalo_735553
    2006. szeptember 24. 09:43122.

    Merültek fel még kérdések...... Mivel egy lavorból mentettük ki őket, semmit sem tudunk róluk. Mit esznek ezek a tekik? Illetve a tietek miket esznek? Persze olvastam erről e neten, de a valósg biztos más. Eddig szárított halat kaptak, meg marhaszívet, ez bejött nekik, de valami mást is szeretnék adni nekik. Olvastam a gyümiknél, hogy lehet szőlőt....hát, úgy néztek ránk ..." Hülyéskedsz?"....

    És még egy fontos kérdés: mennyit?? Ezek 2 tenyérniek köbö. Nem akarnám túletetni őket, meg alul sem. Szóval mit, s mennyit? Köszi!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  6. Torolt_felhasznalo_735553
    Torolt_felhasznalo_735553
    2006. szeptember 24. 07:53121.

    Sziasztok!

    Péntek óta bővült a család..lett két tekink, mert a nagyobbik kislányom odavan értük, meg vissza... Mivel költözés alatt álunk így csak egy átmeneti terráriumot kaptak. Détután megyünk kövezni, még nincs napozójuk sem, kvázi áznak. Birják még délutánig??? Illetve, kell őket futtatni?

    Köszi a válaszokat!  B.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  7. 2006. szeptember 23. 18:09120.

    Sziasztok!Szerintem is így van,a tenyésztett tekik valószínűleg nem élnék túl a kalandot a vadonban...Az enyém tuti nem.Szerintem a problémát nem a tenyésztő okozza,hiszen ő nem elhozza a teknőst a természetből,hanem ugye generációk óta tenyészti...A gondot azok okozzák,akik kamionokba zsúfolva hozzák a kistekiket természetes élőhelyükről.Több száz,sokszort több 1000 görögteknőst találnak így a vámosok.Sajnos nem mindegyik teknős éli túl az utazást,hiszen teknősnek nem megfelelő környezetben tölt szegény napokat.Amelyik túléli,az pedig állatkertbe és vadasparkba kerül,ami megint nem a legjobb megoldás,hiszen a természetes élőhelyükről hiányoznak...Szóval én azt gondolom,hogy ha az ember normális állatkereskedésben vásárol bármilyen kisállatot,az telesen legális jogilag és erkölcsileg is.Biztosan van a teknősök természetes élőhelyén olyan csoport,aki figyeli őket,a betegeket ápolja,esetleg valamiféle vadasparkban tenyészti is és visszaviszi a természetbe.Szinte minden veszélyeztetett fajjal foglalkoznak már így szerencsére.Mindazonáltal nem hinném,hogy a nálunk tenyésztett és született állatkákat vissza kellene vinnünk...

     

    Más:vettem Klementinának algaevő csigát,hátha kipucolja/kipucolják a terráriumot.Bíztam benne,hogy Klementina - mivel aznap evett egy jó csomó halat - legalább egy darabig békén hagyja őket.Hallottam ugyanis,hogy vannak teknősök,akik halakkal,csigákkal élnek együtt.Erre az én kis szörnyecském nem lenne képes,de gondoltam néhány napot,esetleg.Hát...az algákat nem ették meg,de az algaevőket igen.Illetve az egyiket...Mivel még nem evett soha csigát,nem gondoltam,hogy így elpusztítja.Hallottam,hogy a csigaházban lévő mész jót tesz a teknősnek.Remélem,tényleg nem lesz baja,bár pár nap már eltelt...Eddig jól van!

    További kellemes szombat estét mindenkinek!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. Torolt_felhasznalo_464067
    Torolt_felhasznalo_464067
    2006. szeptember 20. 09:55119.

    Szia ilef!

    A pézsmateknősök 2 évesek, az egyik görög teki szintén, a másik 4 éves. 2 éve költöztem be Pestre, és hát a lákásban nem szeretnék kutyát, macskát tartani, sajnálnám őket. Meg elég időm sem lenne ráju. Szóval akkor alakult a kis állatkertem.

    Hát egy fogságban született tekit, akinek már a dédszülei is terráriumban éltek, nem tudom, érdemes-e visszavadítani. Meg a tenyésztők sem azért szaporítanak, hanem, hogy pénzük legyen belőle. De lehet, hogy van direkt olyan program, hogy nőjön a vadon élők száma. Jó ötlet lenne. De ha az állatkereskedésben veszel egyet, szerintem nem kell úgy érezned, hogy kirablod a természetet.

    A mocsári teknős viszont tényleg szigorúan védett, nem tudom, egyesek ezt miért nem tudják felfogni.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  9. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 20. 09:21118.

    Szia Camena! Köszi az infot a pézsmatekiről. Mennyi idősek a teknőseid?

    Igen, tudom, hogy tenyésztik a görögtekit, de én még mindig úgy vagyok vele, hogy inkább azokat is próbálják visszatelepíteni a természetbe, bár igazából nem tudom mennyire vannak kevesen, de ha már védett lett, akkor nem lehet olyan jó a helyzet.

    Huu, valamelyik teki oldalon meg többen írták, hogy mocsári teknősük van, találták és befogták. Kicsit kiakadtam, mert azt meg biztos nem lehet tartani! Persze mondjuk, ha vmi baja volt és nem épült fel teljesen úgy, hogy vissza lehessen engedni, akkor ok, de nem hiszem, hogy mindegyik ilyen lenne.

    Szép napot!

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_464067 (116)
    2006-09-19  20:16
  10. 2006. szeptember 19. 21:51117.

    Szia!Üdv a topicban!!!Igen,a görögtekiről én is ilyesmiket tudtam,csak az engedély neve nem ugrott be...Kb.14 éve nekem is volt görögtekim,Vergiliusnak hívták (görögteknőshöz méltatlanul).Innen a teknősimádatom...Igazából korábban kígyót,vagy más hasonló háziállatot akartam,de a szüleim inkább átvették az egyik ismerősünk tekijét,mert nekik már nem kellett.Azóta pedig a teknős a kedvenc...(az egyik)

    További kellemes estét!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_464067 (116)
    2006-09-19  20:16
  11. Torolt_felhasznalo_464067
    Torolt_felhasznalo_464067
    2006. szeptember 19. 20:16116.
    Sziasztok!
    Csak most találtam a topikra, de nagyon tetszik.
    Nekem 2 pézsmateknősöm van és 2 görög. Szóval válaszolnék a kb. egy hete feltett kérdésekre.
    A pézsmateknősöknek több faja van, de 13 cm-nél egyik sem nő nagyobbra. Szóval ajánlom annak, akinek nincs helye egy 200 l-es akváriumnak. Száraz rész nem feltétlen kell, mert nagyon ritkán megy ki napozni (az enyémek soha). Inkább a vízben a talajon sétálnak. Nem kell mély víz, mert nem olyan jó úszó, mint az ékszerteki. Szeretnek bújkálni, kell nekik erre alkalmas több berendezési tárgy. Egy pézsmatekitől nem lehet elvárni, hogy az üvegnél kepesszen, ha meglátja gazdáját. De azért aranyosak.
    A görög teki tényleg védett, de CITES engedéllyel lehet tartani, kereskedni vele. Ezeket nem a természetben fogják be, hanem direkt házikedvencnek tenyésztik. Az ára kb. 17-20 ezer engedéllyel. Az ő tartásuk egyszerűbb, nem kell vizezni és elég kb. havonta takarítani. De nagyra nőnek és szeretnek mozogni.
    Ha még bármi kérdés van, válaszolok, ha tudok.
    Üdv: Camena
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  12. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 19. 13:53115.
    szoktam rendszeresen fogkefével tisztítani, csak szerintem túl puha sörtéjű a fogkefe, majd veszek egy erősebbet, vagy körömkefét. 
    előzmény:
    manoka01 (114)
    2006-09-18  19:44
  13. 2006. szeptember 18. 19:44114.

    körömkefe-körömkefe és körömkefe...

    a kemény páncélú tekéket minden nagytakarításkor dörzsöljétek meg alaposan. Vagy fogkefével (nem egy elhasználttal ha lehet :-) mert az tele van bacikkal). A már fellazulandó lemezkéket és a kapcsolódási pontjaikat szépen "fellazítja". És tessék olyan bújóhelyet is csinálni nekik ahova tudnak dörgölőzni, akkor a saját ütemükben tudják csiszolni a páncéljukat. És a haspáncélt is sikamikázzátok meg.

    Dormama: ha éhes lesz megeszik mindent az a gézengúz :-) Neked is van kínaid???? Végre vki Tiétek mennyire vadóc?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_472360 (113)
    2006-09-18  11:49
  14. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 18. 11:49113.

    Sziasztok! Látom a 7végén fellendült megint a topic.  Sajnos én pont 7végeken nem vagyok gép közelében.

    Manoka01 szépek az állataid!:-) bárcsak nekem is lenne ennyi, csak ehhez nagyobb lakás is kéne, persze legjobb lenne a kertes ház.

    Én már nem is emlékszem, hogy olyan picik voltak a teknőseim, pedig állítólag igen Szerintem sincsenek 7 hónaposak azok a nagyon pici tekik, 3-4cm-es páncéllal tuti nincs annyi idős. Én is onnan számítom az életkorukat, amióta megvettem. Vagyis Forrest vasárnap lesz 5 éves , Zsani pedig októberben 4 éves. A vedlés attól is függ, hogy mennyire nőnek gyorsan, és ez persze pedig attól mennyi kaját kapnak, persze jó kaját. (Szerintem is próbálkozz tovább a hallal, majd megeszi vmikor.) Nekem 1x vedlették a páncéljukat olyan nagyon látványosan, most meg szenvednek már mióta és nem akar lejönni, nem vmi szép így, de hát ez van. Majd csak lejön szépen lassan. A bőrük meg szinte folyamatosan vedlik, ami természetes.

    Szép napot mindenkinek!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2006. szeptember 17. 18:18112.
    Szárított halat nem kapnak. Fagyasztottat veszek mindig, picike halak kis zacsiban. Eddig szerette. Most beáztatom vitamincseppekbe a szív-mixet mert kellene a vitamin is neki. Bolond tarajos, olyat ne vegyetek baromira félős. Nagyon kellemetlen. Akkor érezné jól magát ha sohasem látna. Ilyen a természetük utánanbéztem. De mit tudtam én amikor megvettem.
    előzmény:
    hocsim (111)
    2006-09-17  11:36
  16. 2006. szeptember 17. 11:36111.

    Szia dormama!Igen,valóban muszáj halat ennie.Milyen hallal próbálkoztál???Élő,fagyasztott,vagy szárított???Az én Klementinám ugyanis az első kettőt szereti,de a szárítottból csak a fehéret hajlandó elfogyasztani.Illetve mostanában már a másik fajtát is,de csak ritkán és nagy duzzogással.Szóval olyat nem adok neki,csak ha elkerülhetetlen...(Pl.nem kaptam mást és mire hazaértem,minden bezárt).Lehet,hogy Tekilánál is erről van szó.Olyasmit kapott,ami nem a fogáravaló.VAgy tényleg éppen nem azt kívánta...Próbálkozz valami más kajával,majd később néhány nap múlva térj vissza a halra.

    Klementina nagyon aprócska volt,amikor hozzánk került.Bevallom,nem is tudom,mennyi idős lehetett,mert én nem néztem ki belőle,hogy 7 hónapos lenne...Azt tapasztaltam,hogy a kereskedésben sokszor nem is tudják (még hozzávetőlegesen sem),mennyi idősek a tekik.Én Klementinát két éve kaptam nyáron (Tádeus halála után),így ő az én számításaim szerint 2 éves. Most kezdi levedleni a páncélját,eddig csak a bőre vedlett.Legalábbis eddig nem vettem észre,hogy a páncéllemezkéi cserélődnének...Pedig biztos feltűnt volna...Bár ki tudja???Szóval nálunk most jelentkezett a vedlés.

     

    Üdv!

    előzmény:
    dormama (109)
    2006-09-17  01:23
  17. 2006. szeptember 17. 07:26110.

    Pedig muszáj halat ennie, a szívmix magában nem lesz elég a szép fejlődéséhez. Másrészt nem vagyok benne biztos hogy mindegyik gyártóé egészséges táplálék lenne .

    Lehet hogy most éppen nem kívánja a halat, de ne add fel! Próbálkozz folyamatosan, akár egész hallal, akár hal darabokkal. Reméljük visszakap rá  ! 

    előzmény:
    dormama (109)
    2006-09-17  01:23
  18. 2006. szeptember 17. 01:23109.
    KÖSZÖNÖM A VÁLASZOKAT. bOCS A NAGYBETŰKÉRT, a macskám is segít az írásban))))

    A kérdésem az lenne, hogy a teki mikor veti le a páncélját? Mennyi idős korában vedlik. Az enyémek még kicsik, az eladó azt mondta hogy 7 hónaposan kerülnek az állatkereskedésbe.
    Tekilámat júnisban vettem, a Kicsit pedig 1 hónappal később. Mennyi idősek lehetnek? Mert a másik álatkereskedő viszont azt mondta, hogy két hónaposan már eladják őket. Amikor megvettem Tekila hátpáncélja 4 cm.-átmérőjű volt, a Kicsijé csak 3 cm.

    És még a másik gondom: eddig szerette a halat a tarajos ( Tekila) és újabban nem eszi meg csak kizárólag a szivmixet. Nem tudom mi baja lett a hallal. A Kicsi ( a kis kínai) nagyon aranyos, ő komótosan minden menüt végigeszik.)
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  19. 2006. szeptember 16. 19:11108.
    Szépek a csigijeid is . Az algásodást én is ismerem, nálam Mayának elég egy hét erre, Pizsinek a vízkőre szintén  
    előzmény:
    manoka01 (107)
    2006-09-14  13:24
  20. 2006. szeptember 14. 13:24107.

    sziasztok :-)

    adok már én is némi életjelet magamról, bár már egy ideje itthon vagyunk a nyaralásból, de sajnos a munka megvárt és jól elhavaztam. Most kicsit punnyadok, mert itthon vagyok betegen :-S sikerült benyalnom vmi hasfájós vírust.

    A nyaralást az állatkák igen jól viselték, de szegény békuci vize olyan algás lett, hogy alig láttam a vízben mikor hazajöttünk.

    A tengerimalac jött velünk, így ő maximálisan élvezte a helyzetet. Szegény madárkám volt kicsit zabos mikor megjöttünk, de azóta már kiheverte :-)

    Ti hogy vagytok? Állatkák? láttam sok szép tekikét ám nálatok :-)

    Mindjárt pakolok fel újabb képeket a régi tekékről meg állatkákról, ha vkit érdekel kukkancson be.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  21. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 14. 11:45106.

    Én sem tudom a konkrét szabályokat, csak barátnőm mondta, hogy az állatkereskedésben mondták, hogy védett lett. Ahol én láttam az már egy kicsit nagyobb teki volt, nem az a nagyon pici, ezért gondoltam, hogy még ott azért lehet kapni, mert azt az egyet nem vitték el.  Azt nem tudom mennyi volt, mert nem kérdeztem. Meg lehet tényleg lehet kapni papírokkal, de ha egyszer védett, akkor szerintem inkább maradjon a természetben, biztos nincs túl sok már szabadon 

    Szép napot!

    előzmény:
    hocsim (105)
    2006-09-13  23:25
  22. 2006. szeptember 13. 23:25105.

    Szió!!!Igen,én is gondolkodom "állatfarmban",majd ha egyszer sok pénzünk lesz és családiházba költözünk.Persze csak szeretgetnivaló álaltok jöhetnek szóba,semmi tyúk,meg malac... Jól néznénk ki!!!Nekem lesz kutyám,macskám,meg persze tekim...

    Úgy tudom,hogy görögtekit lehet tartani függetlenül attól,hogy védett,csak a megfelelő papírok kellenek (CITESes???).Sokszor,ha gyanúsan iolcsón adják a görögtekit,akkor ezt a papírt lespórolják,így lesz illegális a tartása.Papírokkal együtt olyan 20.000.Bár nem tudom,lehet,hogy nekem elavultak az ismereteim,lehet,hogy új törvény van!!!

     

    Jó éjt!!!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_472360 (104)
    2006-09-13  19:45
  23. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 13. 19:45104.

    Szia hocsim! Legjobb barátnőm akar vmilyen tekit. Görög tekit akart ő is, csak ugyebár védett lett, így most vmi másban gondolkodik. Én mondtam neki, hogy van pézsmateknős is és az nem nő olyan nagyra, de ezen kívül nem sok mindent tudok róla. Volt neki régen vörösfülűje. Nagyon szeretne vmi állatot, most költöztek lakásba így kutya, macska nem nagyon jöhet szóba. Marad a teki.

    Sajnos nekem most nincs lehetőségem több tekire, pedig én is örülnék kicsiknek, de most külön tartom a meglévőket is, mert a múltkor sikerült jól összeverekedniük. Na meg van két höri is, így tele van a lakás. De ha egyszer nagy házam lesz nagy kerttel biztos egész állatfarmom lesz .

    előzmény:
    hocsim (103)
    2006-09-13  13:53
  24. 2006. szeptember 13. 13:53103.

    Szia ilef!Én itt vagyok!!!!Csak kissé el vagyok havazva.Ált.naponta egyszer ránézek a fórumra,de alig van valaki néha.Akkor meg idő nincs hozzászólni. 

    Pézsmateknőstöd lesz???Megnéztem neten.Aranyos,csak picike...Én még mindig azon agyalok,hogy kellene még 2 teki.Minden megvan hozzá.De lehet,hogy majd később.Görögtekit is szívesen tartanék,meg hieroglifásat is...Az nagyon szép.Tényleg,olyan van valakinek???

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_472360 (102)
    2006-09-12  18:06
  25. Torolt_felhasznalo_472360
    Torolt_felhasznalo_472360
    2006. szeptember 12. 18:06102.
    Hova lett mindenki????
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     

Címlap

top