Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kert

Kertember
Létrehozva: 2007. szeptember 26. 08:10

Sziasztok!

Segíteni szeretnék mindenkinek, aki a kert gondozása, építése során szakmai támogatásra szorul. Bátorítok mindenkit, hogy kérdezzen, mert sokszor egy tanács elég ahhoz, hogy megmentsük legféltettebb növényünket, vagy pénzt spóroljunk a helyes gondozással, kivitelezéssel. Bátorítok mindenkit, hogy válaszoljon, mert tudni igazán csak a gyakorlatból lehet. Aki kertészkedik az tapasztal is, ne szégyellje ezt mással is megosztani, mert másnak ez kincs lehet. Várlak benneteket a virtuális kertünkbe.

Kertember

  1. 2007. október 1. 12:57126.

    Szia!

    A képet elnézve szerintem mindent jól csinálsz. Kár lenne elrontani a munkád tanácsokkal. Azért összeírom a teendőket, és felteszem ide. A levelei látom már elkezdték az őszi szineződést. Nagyon bájos a háttérkép is.  

    előzmény:
    EU (116)
    2007-09-30  19:09
  2. 2007. október 1. 12:35125.

    Szia!

    Díszfákat, és nagyobb méretű díszcserjéket, örökzöldeket, valamint gyümölcsfákat érdemes még novemberben ültetni. Ezen felül, ha fagymentes az idő, akkor előkészülhetsz a tavaszi munkákra, pl. kertásás szervestrágya beforgatás, kiírtani, ami nem kell, tereprendezés, nem oda való anyagok (hulladékok) összegyűjtése. De fagymentes időben még kerti utakat is kialakíthatsz. Szóval lehet mit csinálni. Sőt még a sziklekertet is meg tudod csinálni novemberben, decemberben, maximum a növények beültetése marad el tavaszra.

    előzmény:
    yvettsz (118)
    2007-10-01  09:26
  3. 2007. október 1. 12:30124.

    Szia!

    Lehet, hogy kellemetlen az olasznád, illetve a díszfüvek susogó hangja télen, de láttad már őket, amikor deresek, vagy havasak. Nagyon fel tudják dobni a kertet télen. Már csak ezért is megéri rajtuk hagyni a hajtást.

    előzmény:
    tűztövis (121)
    2007-10-01  11:38
  4. 2007. október 1. 12:25123.

    Szia!

    Én is örülök nagyon. Banántól azért még messze vagyok, de ha így haladunk akkor napról-napra többet fogok tudni róla.

    előzmény:
    nagyimax (117)
    2007-10-01  09:11
  5. 2007. október 1. 12:23122.

    Szia!

    5 cm fenőháncs alól még kijön, tulajdonképpen a vastagabb alól is előbújuik, de akkor már olyan mélyről jön, hogy kisebb, kevesebb lesz a virága, vagy nem is nyílik. Úgy, mintha sok évig felszedés nélkül tartanád a hagymás virágokat.

    előzmény:
    Tamara01 (119)
    2007-10-01  09:46
  6. 2007. október 1. 11:38121.
    Sziasztok,
    Szép napot!
    De jó , hogy benéztem , már megint okosabb lettem!
    Én ezt az olasznádat, amit pittiagi kérdezett mindíg ősszel vágtam vissza, nem szeretem télen ahogy a száraz nádnak zörögnek a levelei amikor fújja a szél, de bizony nem is hajtott ki mind.Így aztán most nem ,de majd tavasszal fogom vissza vágni.
    Sok növényt vásároltál, kicsit irígy is vagyok érte!
    Mi hétvégén horgászni voltunk a fiúkkal, és képzeljétek csak, olyan szép sárga virágú növényt találtam a körösparton.
    Bizony bekellett kicsit másznom, hogy pár tövet feltudjak szedni belőle, hátha tudnám itthon szaporítani, de lehet, hogy nem is tőről, hanem magról szaporodik ,mivel a töveknél nem láttam új hajtásokat.
    Így jó alkalom lesz a fiúknak egy újabb horgászatra, hogy magot is tudjak majd szedni, és valahogy tudjam itthon szaporítani
    Minden esetre ezt a néhány tövet elültettem.

    További szép napot mindenkinek!
    előzmény:
    Kertember (112)
    2007-09-30  09:06
  7. Torolt_felhasznalo_691904
    Torolt_felhasznalo_691904
    2007. október 1. 11:00120.

    hevelyn!

    Köszi a tanácsot!!!

    Klemátiszt lehetne ilyenre futtatni? Az különösen tetszene

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  8. 2007. október 1. 09:46119.
    Szia Kertember!
    Egy kérdésem lenne: a fenyőhánccsal leszórt talajból kihajtanak-e a virághagymák(tulipán, krókusz,jácint)?Előre is köszönöm a segítséget!
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  9. 2007. október 1. 09:26118.
    Szia Kertember!
    A segítségedet szeretném kérni. Mi majd csak november közepe - végefelé fogunk kertes házba költözni, és azt szeretném megkérdezni, hogy érdemes-e még akkor valami kerti munkába kezdeni, mivel a házhoz tartozó telek sajnos ott hever parlagon, se parkosítva nincs, se konyhakert nincs. Azt már olvastam a hozzászólásaidban, hogy füvesíteni is ősszel érdemesebb mint tavasszal, és én úgy tervezem a kertrendezést, hogy lenne egy kisebb konyhakert és egy nagyobb rész pedig parkosítva, sziklakerttel. Tehát mi az amit érdemes tavasszal elültetni, /vagy akár még november végén/, és mit hagyjunk inkább jövő őszre? Gondolok itt sövényre, fákra, évelőkre stb. Tudom, még messze van a tavasz, de én már álmomban is a kertet rendezem
    Előre is köszönöm a segítséged
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10
  10. 2007. október 1. 09:11117.
    Hello kertember és többiek Kébzeld Kertember a banánom hozott egy teljesen egészséges levelet hatalmas és gyönyörű igaz behoztam akkor, mikor mondtad hogy fázik.Na mostmár a banánhoz is értesz látod?BOLDOG VAGYOK MINDEZ EGY NAGY ZÖLD LEVÉL MIATT?!
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  11. EU
    EU
    2007. szeptember 30. 19:09116.
    Koszi a kimerito valaszodat! Sokat segitettel...legalabb van meg egy kis idom kiasni a godroket. Jo kis melo, mert csak csakannyal lehet csinalni. Egy pozitivuma van, ami kovet kiszedek az megy majd a leendo sziklakertbe.
    A hortenzia, az kerti hortenzia...szerintem. De teszek be kepet rola. Most elsosorban az oszi munka erdekel vele kapcsolatban, de ha van idod es turelmed, akkor leirhatod az eves gondozast is.
    előzmény:
    Kertember (81)
    2007-09-28  08:13
  12. 2007. szeptember 30. 17:43115.

    Szia!

    Tipikusan a túl mezses talaj tünetei. Halványzöld, vagy sárga levél, levélszéli beszáradás. Valahogy savanyítanod kellene  a talajt, mondjuk keverhetnél be mellé savanyú földet.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721964 (110)
    2007-09-30  08:34
  13. 2007. szeptember 30. 17:39114.

    Szia!

    Nem tudom mi ez, de látom Timcsi már segített. Látod azért figyelek rátok a másiki fórumon. Jó kis csapat vaygtok szeretem, ahogy viccelődtök.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_228826 (111)
    2007-09-30  08:39
  14. 2007. szeptember 30. 09:08113.
    Bocs, nem volt elég helyem befejezni. Remélem nem voltam túl bonyolult. Ha kérdésetek van szívesen válaszolok.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  15. 2007. szeptember 30. 09:06112.

    Sziasztok!

    Az ültetések időszakát tapossuk. Ilyenkor ősszel kevés az a növény, amit nem lehet, vagy nem tanácsos átültetni. Az ültetéssel kapcsolatban szeretnék megoszatni most veletek egy szakmai információt, ami remélem érdekes lesz számotokra. Persze biztosan sokan tudjátok ezt. Úgy érzem, az ezt ismerők sikeresebben tudnak ültetni.

    A növény vízfelvételéről van szó.

    A növényi élet számára is az egyik legalapvetőbb elem a víz. Növekedésükhöz, fejlődésükhöz nélkülözhetetelen. Mivel a növény helyet nem (ritka kivétel van erre is), csak helyzetet tud változtatni, ezért vagy a víz jut el hozzá, vagy ő keresi meg a vizet. A vízfelvétel majd 100 %-a a gyökéren keresztül (természetesen erre is vannak kivételek) zajlik, tehát a gyökérnek kell a víz után kutatnia. Ezt a munkát csak egészséges gyökér tudja elvégezni, és ugye egy frissen elvágott több sebből "vérző" növény gyökerét nem teinthetjük egészségesnek, annak ellenére sem ha nincs is más baja (pl. gombafertőzés stb.), akkor is elvan foglalva a sebek gyógyításával. (Más dolog miatt is lehet egy gyökér beteg, sérült, de erre most ne térek ki.) Egy ültetés során a gyökérsérülés csak az egyik gond. A másik legalább ennyire fontos. Mi is az?

    Hogyan veszi fel a növény a vizet? Mi a vízfelvétel mechanizmusa?Mi emberek , és állatok is iszunk. Izmaink összehangolt munkájával vizet veszünk fel. A növények vízfelvétele sem egyszerű folyamat, ezért ezt most az érthetőség kedvéért leegyszerűsítem.

    A növények belsejében hasonló érhálózatot képzeljünk el, mint az emberben. Ezek változó méretű csövecskék, amiket ha, az egyik végén megszívunk, akkor  a másik végén folyadékot vesz fel, ha ez a szívóhatás folyamatos, akkor a folyadékáram is folyamtos (a virágok levágásánál is ez okozza a fő gondot, a vágás helyén levegő kerül a főáramba, ami megszajkítja a vízáramot és nem tud tovább vizet felvenni a csövecske, nálunk embereknél is halálos, ha levegő oszlop kerül a véráramba). Ha a szívóerő nő, akkor egyre gyorsabban, egyre több folyadék áramlik, de mivel a csövecske átmérője korlátozott, ezért a végtelenségig nem fokoztható a folyadék felvétel.

    Mi az a szívóhatás, ami megindítja a folyadék áramlását? Ez nem más mint a párolgás. A levelek sztómanyílásain keresztül különféle oko miatt (pl. a párologtató erő hatására) távozik a víz, ez vákumot idéz elő, ami szívja a vizet a talajból a gyökereken keresztül. A szívóhatás annál nagyobb, minél nagyobb a párolgás. Persze ennyire nem egyszerű a folyamat, d e a lényege így megfogható.

    Nos a növények ültetésekor elvesztik a gyökérzetük jelentős részét, de ha nem metszük meg a föld feletti részeiket, akkor a hajtás, levéltömegük változatlan marad. Optimális esetben annyi gyökere van egy növénynek, amennyivel fel tudja venni a szükséges vizet (szélsőséges esetektől tekintsünke el). Az átültetésnél ez megbomlik ( a konténeres növények esetében nincs gyökérveszteség, ezért ezektől most vonatkoztassunk el). Metszés nélkül, tehát marad a sok levél, ami sok vizet szív fel, de a gyökér nem tudja kiszolgálni a fentiek miatt, még akkor sem, ha egy vödör vízbe állítjuk, mert ugye a csövek kerezstmetszete korlátozott. Ez azt eredményezi, hogy a levelek az összes vizet kiszívják a fás részekből, a növény kiszárad. Ha viszont metszünk, akkor... és innen már be tudjátok felyezni.

    Ezért nagyon fontos a gyökér-levél egyensúly beállítása ültetésnél. Ez az egyensúly beállítás megint egy jó kérdés, erről majd máskor, most csak a mechanizmus lényegét igyekeztem bemutetni. Természetesen a növény is próbál védekezni a kiszáradás ellen, ehhez meg is vannak az eszközei, de ha nem segítünk neki, akkor sokszor a pusztulása következik be. Nem elég tehát csak öntözni. Az őszi ültetés ebből a szempontból is jobb, mert akkor amúgy is csökken a növények vízfelvétele (figyelem az örökzöldek télen is sok vizet vesznek fel), van ideje a gyökérnek a regenerálódásra. Ha kérdésetek van szívesen válaszol

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  16. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2007. szeptember 30. 08:39111.
    sziasztok! Kertember,ime a Bonsaiom.légyszíves infót adni róla,ha ismered.kösy ui.képek? vettél vérvirágot is? légyszi tedd fel! köszike
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  17. Torolt_felhasznalo_721964
    Torolt_felhasznalo_721964
    2007. szeptember 30. 08:34110.

    szia Kertember!

     

    Ime az igért beteg  fehér virágú liliomfa kép, szerinted mi lehet a baja?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_603598 (0)
     
  18. 2007. szeptember 29. 21:22109.

    Szia!

    Sajnos ültetéskor muszáj. Így nem fog kiszáradni, mert a gyökér és levél a metszéssel kerül egyensúlyba. A kifagyás ellen teríts lá valamilyen védőanyagot (falevél, szalma stb.)

    Egyébként nagyon helyesen jártok el, hogy csak tacóvasszal vágjátok vissza.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776153 (108)
    2007-09-29  18:29
  19. Torolt_felhasznalo_776153
    Torolt_felhasznalo_776153
    2007. szeptember 29. 18:29108.
    köszönöm szépen a jótanácsot!
    Ha levágom a szárát nem fog kifagyni télen?mert egyik ismerősünk igy járt,mi mindig tavasszal vágjuk le,hogy a viz ne tudjon a szárába csurogni.
    Ma már nem tudok visszanézni,de ha válaszolsz,azt megköszönöm igy elölre is!
    előzmény:
    Kertember (104)
    2007-09-29  17:57
  20. Torolt_felhasznalo_228826
    Torolt_felhasznalo_228826
    2007. szeptember 29. 18:27107.
    kedves Kertember! én meg a profiság messze vagyok attól nagyon sokat kell tanulnom még... nem sokára felrakom a bonsait...
    előzmény:
    Kertember (105)
    2007-09-29  18:12
  21. Torolt_felhasznalo_933435
    Torolt_felhasznalo_933435
    2007. szeptember 29. 18:13106.

    Köszönöm a dicséretet mindenkinek!

    A babarózsát, iyen szépnek én is régen láttam, sajnos már új helyre kellene telepíteni. Van olyan tavasz, amikor teljesen lehullik a zöld levél virág imitt-amott , pedig ez is permetezve is van. Szóval örömteli az ilyen látvány, de ritka.

    Sajnos a tujáim berozsdásodásán már túl vagyunk, 1 hete szépen kiszedegettem az elsárgult részeket. Kapott permetet is. Meg kell mondanom levegősebb is lett (mintha így akarta volna)

     

    előzmény:
    Kertember (76)
    2007-09-27  16:24
  22. 2007. szeptember 29. 18:12105.

    De rég ettem már tarhonya levest.

    Golgota ügyben Evelin már segített. E téren Ő a profi.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_721964 (97)
    2007-09-29  12:49
  23. 2007. szeptember 29. 17:57104.

    Szia!

    Ősszel és tavasszal is tudod szétosztani, máshová ültetni. Az őszi időt jobban szeretem, mert akkor több a természetes csapadék, hűvösebb az idő, könnyebben tud begyökeresedni. Elég igénytelen növény, így kicsi a kockázata a szétültetésének. Egy jó erős és éles ásóval ess neki a tövének. Hasíts ki belőle egy egy darabot gyökerestül, és ültesd át. Az átültetett tő hajtásait célszerű rövidre visszavágni (30-50 cm), így könnyebben boldogulsz vele.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_776153 (102)
    2007-09-29  17:09
  24. 2007. szeptember 29. 17:52103.
    Láttam, amikor feltetted, de nem akartam belszólni. Évelő szegfű. Kora tavasszal virágzik nagyon sokat és nagyon illatosat. Évről-évre egyre nagyobb párnácskát alkot. Én nagyon szertem, van itthon. Ha gondolod szedek ki neked egy-két tövet.
    előzmény:
    nagyimax (100)
    2007-09-29  16:49
  25. Torolt_felhasznalo_776153
    Torolt_felhasznalo_776153
    2007. szeptember 29. 17:09102.
    Szia!
    Nagyon jó ez a topik!
    Kérdésem lenne!Van a kertünkben Óriás olasznád ,nagyon elszaporodott és szeretnénk máshová is ültetni belöle,de nem tudjuk mikor és hogyan lehet(ősszel,tavasszal,stb...)
    Tudnál ebben segíteni?A neten rákerestem,ITT
    a link,ahol meg tudod nézni!
    Más tanácsát is szivesen fogadom!
    előzmény:
    Kertember (1)
    2007-09-26  08:10

Címlap

top