Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Kertet építünk.

Kertember
Létrehozva: 2012. február 16. 09:52

Sziasztok!

 

Egy másik topikban ajánlottam fel segítségem kerttervezésben, kertépítésben. Azt gondoltam hátha érdekelne mást is a téma, ezért javasoltam, hogy egy a témára utaló topikcím alatt nyissunk egy új teret a kertépítésnek.

A cím tehát árulkodik a témáról. Kertépítésben, kerttervezésben igyekszem segítséget nyújtani azoknak, akik szeretnének belevágni kertjük rendezesébe, átalakításába, megépítésébe, vagy csak érdeklődnek a téma iránt.

  1. 2012. február 19. 21:4751.

    Kedves Kertember!

    Igazából megerősítést, vagy éppen hibajavítást szeretnék kérni a terveimhez.....

    Van egy kb 1000 m2-es telkünk, 3 éve építkeztünk és most  én már nagyon szeretném füvesíteni, mármint az eddigi "ősgyepet" (ami a férjem szerint csudálatos) fűvel helyettesíteni. A telek végén már két éve veteményes illetve gyümölcsfák vannak, illetve van egy 2,5 éves kis emberkénk (ezen okok miatt vegyszereket nem igazán szeretnék használni). Szóval ősszel az egészet felszántattam, remélvén ezzel a gyomok egy részét a tél kipusztítja. Most tavasszal szeretnék esetleg pétisót rászórni(???), aztán talajmaróztatni, majd családi összefogásban gereblyézni, hengerelni, fűmagot szórni, hengereln, öntözni és aztán reménykedni hogy valami szép lesz belől. Természetesen mivel nem használtam és nem is igazán szeretnék "gialkázni" a gyomokat majd próbálom kiszedegetn, ahogy nőnek. Nagyvonalakban jó az elképzelésem? Illetve mikor érdemes nekiállni?

    És mindezek előtt egy esővízgyűjtőt szeretnék csináltatni, mivel tetőnk hatalmas,a víz ára pedig szintén. Jelenleg egy fóliás lehetőségnek járok utána, ahol a kiásott gödörbe fóliát melegítenek bele, és állítólag olcsóbb, de ugyanolyan j, mint a műanyag tartályok. Erről hallott már, tudja ajánlani?

    Minden ötletet, tanácsot, hozzászólást nagyon megköszönnék!!!!!!!

    Móni

    előzmény:
    Kertember (1)
    2012-02-16  09:52
  2. 2012. február 17. 08:2150.

    Ettől lesz még sokkal több is. Igazából semmi sem kötelező, semmi sem muszáj. De arra talán alkalmas, hogy az emberben gondolatokat ébresszen. A kertkialakítás sincs másként , mint a házépítés. Megveszel egy házat laksz benne néhány évet és rájössz, hogy milyen házat is szeretnél. Ezért aki megteszi épít magának egy új házat, amiben már benne vannak az első néhány évnyi tapasztalatai. Aztán lakik az új házában is néhány évet, születnek gyerekei, sé rájön, hogy még mindig nem az igazi, ezért másodjára megépíti álmai házát, ami többnyire már valóban sikerül. Most vonatkoztassunk el attól, hogy kevesen engedhetik meg maguknak a házépítést, pláne a kétszerit. De valahogy így készülne el az optimális ház. A kerttel sincs ez másként. A kerted is használat közben ismered  meg és ennek megfelelően évekig alakítgatod olyanná, amilyennek neked tetszik. Aki hirtelen ötlettől vezérelve építi kertjét, az bizony sok időt és pénzt áldozhat bele feleslegesen. Ha tudnád mennyi olyan negatív esettel találkoztam, ami az átgondolatlanság következménye. Pl. termő gyümölcsfát kellett azért kivágni, mert szűk lett neki a hely, ahova ültették, drága dísztavat kellett megszüntetni azért mert hangosak voltak a békák, elvadult kertet kellett rendezni, mert kiderült hogy túlságosan gondozásigéyes, amit a tulaj nem tudott megoldani, és még hosszan sorolhatnám.

    Érdemes tehát egy kis időt arra fordítani, hogy megismerjük azt amit, ahova, és akinek építeni szeretnénk.

    előzmény:
    Muki2 (49)
    2012-02-16  20:38
  3. 2012. február 16. 20:3849.
    Jó sok szempontot figyelembe kell venni, csak tátom itt a szám.
    előzmény:
    Kertember (47)
    2012-02-16  18:14
  4. 2012. február 16. 20:0548.
    Köszönöm szépen. Ezen a linken bejön.
    előzmény:
    Kertember (47)
    2012-02-16  18:14
  5. 2012. február 16. 18:1447.
    előzmény:
    mibolyka (44)
    2012-02-16  18:04
  6. 2012. február 16. 18:1346.
    Akkor valamit elszúrhattam. Megpróbálom újra. Ha nem megy szívesen elküldöm emilben is, ha küldesz címet priviben.
    előzmény:
    mibolyka (44)
    2012-02-16  18:04
  7. 2012. február 16. 18:1145.
    Ezekre a kérdésekre adott válaszokat érdemes egybeolvasni, és értékelni. A későbbi tervezéshez már nagyon sok szempontttal szolgálnak. Aki igényli, annak szívesen segítek a kiértékelésben.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
    2012-02-16  17:50
  8. 2012. február 16. 18:0444.
    Azt irja, nincs jogosultságom megnézni. Előbb készítsek egy blogot.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
    2012-02-16  17:50
  9. 2012. február 16. 17:5043.

    Sajnos nem fért bele egy hsz-be, sőt a táblázatot sem szúrta be, ezért beraktam a blogomba az egész cikket. Légyszi itt nézzétek meg. http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=16466544324005256 32#editor/target=page;pageID=9210655654971344699

    előzmény:
    Kertember (42)
    2012-02-16  17:46
  10. 2012. február 16. 17:4642.

    Kerttervezési előkészületek.

    Aki kertépítésbe kezd, az egyedi elképzeléseit szeretné megvalósítani. A kertépítés nagyon leegyszerűsítve tulajdonképpen nem más, mint a saját elképzeléseink összehangolása az adottságokkal. Mivel saját elképzeléseinkkel tisztában vagyunk, de legalábbis könnyen meg tudjuk fogalmazni őket, ezért a kertépítés tervezési szakaszában az adottságokra kell a nagyobb hangsúlyt fektetni. De a céljainkat sem szabad szem elől tévesztenünk.

    Nincs két egyforma kert. Még akkor is igaz ez a kijelentés, ha hajlandóak vagyunk azt feltételezni, hogy két szomszédos kert azonos külső körülményekkel, adottságokkal rendelkezik. Minden kert magán viseli tulajdonosának, vagy gondozójának kézjegyét. Természetesen törekedhetünk arra, hogy leutánozzunk egy számunkra tetsző kertet, de ne ringassuk magunkat abban a tévhitben, hogy ugyanolyan is lesz. Szerintem azzal, hogy egy másik kertet próbálunk leutánozni saját egyéniségünket hagyjuk ki, abból, amiben nap, mint nap sétálunk, tevékenykedünk.

     Az elkövetkező néhány hozzászólásomban (persze a kérdések megválaszolásán felül) az elképzelésekre és az adottságok felméréséről, illetve azoknak a jelentőségeiről írok.

    Kezdjük az elképzelésekkel, célokkal.

    Mivel én nem tudom kitalálni más helyett, hogy mit szeretne, ezért elsősorban azzal tudok segíteni, ha megpróbálok rávezető kérdéseket feltenni.

    Ki használja a kertet?

    Az alábbi táblázat kitöltésével röviden mutassa be a kerttel rendszeresen kapcsolatba kerülőket. Példaként beírtam két sort.

    Megnevezés

    Használó

    Gondozó

    Allergia

    Any a

    naponta

    ha ideje engedi kb. heti 1 óra

    mogyoró

    Nagyi

    ha látogatóba érkezik, kb. heti 2 alkalommal

    nem gondozza

    nincs ismert allergiája

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  11. 2012. február 16. 14:1541.
    köszönöm a gyors válaszod! :)  Én is hagyni akartam, a párom metszette volna , de akkor lebeszélem :)
    előzmény:
    Kertember (40)
    2012-02-16  14:10
  12. 2012. február 16. 14:1040.

    Kedves Matesa!

     

    Gyönyörű fácska. Hagyjátok szabadon nőni. Szoktak ilyet művelni a kínai mamutfenyők is. Ettől még ugyanazt a faalakot fogja kialakítani, mintha egy vezérhajtása lenne. Egyébként elrendezi majd magában ezt a kérdést, idővel csak egy legerősebb lesz. Ha benneteket nem zavar, akkor hagyjátok nyugodtan.

    előzmény:
    matesa (38)
    2012-02-16  13:09
  13. 2012. február 16. 14:0239.
    lehet hogy nem lett jó a fotó, mert nagyon kicsi lett
    előzmény:
    matesa (38)
    2012-02-16  13:09
  14. 2012. február 16. 13:0938.

    Szerbusz Kertember! segítség kéne nekem is :)

     

    van egy kinai mammutfenyőnek vett kicsi fánk...ami szépen fejlődik, de úgy látjuk több főűgat hoz, van egy főága, de mintha lenne még ilyen erős éga mellette is. mellékelek fotót. Szerinted metszeni kell, vagy hagyjuk hagy nőljön úgy ahogy akar. :)

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  15. 2012. február 16. 12:5237.
    Akkor is beperelhetnek, ha nem pénzszerzés a cél? Megnézem majd, mit ír a könyvben, köszi a figyelmeztetést.
    előzmény:
    Kertember (31)
    2012-02-16  11:49
  16. 2012. február 16. 12:2236.

    Egy kérdés sosem bagatell. Másnak lehet, de más max. nem olvassa el.

    Nincs mit.

    előzmény:
    pinkpearl (34)
    2012-02-16  12:06
  17. 2012. február 16. 12:0735.

    A föld közepéig azért nem tud eljutni:) Ott már túl meleg lenne neki, meg aztán addigra el is pusztulna a hagymája, hogy egyéb más akadályozó tényezőt már ne is említsek.

    A 10 éves hagymákat is érdemes kiásni. Általában 3-4 évente érdemes kiásni őket és újra ültetni.

    Az ültető kosár jó megoldás. Ha elég sűrű a rácsa, akkor azon nem tud kibújni a hagyma, ezért nem is tud mélyre menni. A kosárban bármeddig maradhatnak a hagymák, maga a műanyag kosár nem bomlik el. A méylség attól függ, hogy milyen hagymást raksz bele. Tulipán 8 centi, jácint 8-10 centi, krókusz, hóvirág, tőzike 4-6 centi, nárcisz 10-12 centi, lilom 12-15 centi.

    Mivel én tehetségtelen rajzoló vagyok, egyszer megkértem egy kedves fórumozó hölgyet, hogy rajzolja le nekem azt a jelenséget, ahogy a tulipánhagyma lefelé megy a talajban. Megpróbálom megkeresni és felrakni ide.

     

     

    előzmény:
    gemefütyüjke (27)
    2012-02-16  11:32
  18. 2012. február 16. 12:0634.

    Sziasztok!

     

    Kedves Kertember!

    Téged ajánlottak nekem, hogy talán tudsz segíteni. Ha megtennéd, hogy szánsz egy kis időt a "problémámra" itt olvashatod a részleteket:

    http://www.nlcafe.hu/forum/?fid=441&topicid=292535

    Bocsánat, hogy ilyen bagatell kérdéssel zavarlak.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_635120 (0)
     
  19. 2012. február 16. 12:0033.

    A kertépítők álma vagy. Na persze csak akkor, ha nem önerőből végzitek el a munkákat.

    Talajt cserélni csak nagyon indokolt esetben szabad. Nagyon költséges, és rosszul is elsülhet. De ebbe most nem mélyednék el, csak, ha érdekel. Hangyák miatt biztos nem cserélnék talajt. Azok visszatelepednek az új talajba is, ha ott érzik jól magukat. Inkább írtsd ki őket.

    Egyébként elég a 20-30 centis talajcsere.

    A gyomírtó szerek nagy része levélen keresztül szívódik fel, és onnan a gyökérbe kerül, ahol kifejti a hatását, azaz megöli a gyökeret. Egyik totális gazölő a Glialka. Talán már nem ezen a néven fut, hanám Fozát, vagy valami hasonló. Az a baj, hogy a vegyszerekből nem vagyok naprakész, mert ritkán használom őket. Ha bemész szakboltba, és kéred a Glialkát biztos ajánlanak helyett mást. Nos az lesz a jó.

    Tavasszal szélcsendes időben kipermetezed a gyomra, úgy, hogy más hasznos növény levelére ne kerüljön (fásodott szárra kerülhet, azon keresztül nem szívódik fel). Minél nagyobb a lomb, annál hatásosabb a szer, annál több tud felszívódni belőle. 2-3 hét alatt elkezd sárgulni a gyom. Ekkor már elpusztult a gyökere. Utána lehet kezdeni az ását, tereprendezést füvesítést.

     

    előzmény:
    nanahogynem (28)
    2012-02-16  11:32
  20. 2012. február 16. 11:5032.
    A gyökere nem bántja a házat, emiatt nem kell bolygatni. de, ha a bővítés miatt útban van, akkor valóban költöznie kell.
    előzmény:
    bkrisztika (29)
    2012-02-16  11:38
  21. 2012. február 16. 11:4931.
    Vigyázz a fotózással, és felrakással. Nehogy bepereljenek. Én igyekszem saját képekkel dolgozni, ezért talán sokszor nem leszek annyira látványos, mint mondjuk az két nyitó kép, az első hsz-ben.
    előzmény:
    Muki2 (30)
    2012-02-16  11:42
  22. 2012. február 16. 11:4230.
    Hátha később idevetődik még valaki kert-tudós, aki tud segíteni a kérdésekben, és a tapasztalatainkat is megoszthatjuk mi magunk is egymással. Nekem van egy nagyon szép kerttervezős könyvem, este megpróbálok kifotózni képeket és terveket belőle.
    előzmény:
    Kertember (18)
    2012-02-16  10:50
  23. 2012. február 16. 11:3829.
    Valamikor az előző tulaj az ablak alá ültette. A gyökere azóta teljesen a ház alá került, ráadásul pont arrafelé bővitenénk, de kiirtani meg csak úgy-sajnálnám. Köszi a választ, igy fogom megpróbálni.
    előzmény:
    Kertember (25)
    2012-02-16  11:17
  24. 2012. február 16. 11:3228.

    Köszi szépen a választ. Jujj, gáz, megbökés....dehogy...nem akarom én megölni a szegény vakondkákat. A háló jó ötlet. A hangyákkal már más a helyzet.  Úgy gondoltuk, hogy a föld felső 20-30 centijét (elég ennyi?) kicserélnénk, akkor egyúttal hálót is lehetne letenni és talán a hangyaboj is kevesebb lenne. Szerinted?

    Másik kérdés: van olyan gazölő szer, ami a tujákat, meg a fákat nem bántja csak a gazt írtja ki?

    Köszi előre is!

    előzmény:
    Kertember (23)
    2012-02-16  11:07
  25. 2012. február 16. 11:3227.

    Köszönöm a tanácsot!

     

    De nagyon érdekes, nem is tudtam, hogy a tulipán így megy lefelé... Nekem van kb. 10 éves is, amit egy helyben hagytam, lehet, az már a Föld középpontjánál jár? :))) Azokat szerinted kiássam (már ha megtalálom) és tegyem máshová? Tápoldatot ők se kaptak, de eddig mindig volt viráguk, csak tavaly nem.

     

    És még azt kérdezném, vettem ültető kosarakat, tudod, kis tálféleség, rácsozott, a réseken mehet a gyökér lefelé, de utána meg lehet találni a hagymákat, nem tud lemenni. Ez a kosár hány évig maradhat földben vajon? És milyen mélyen rakjam egyáltalán? Jó ez egy virághagymának?

    előzmény:
    Kertember (26)
    2012-02-16  11:24

Címlap

top