Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Gyerekek és a tévé

durmola
Létrehozva: 2015. február 25. 10:24

Sziasztok!


Olyan sok helyen olvasni, hallani, hogy egy kisgyereknek nem tesz jót a tévézés. Szerintetek ez tényleg megalapozott? (természetesen nem szélsőségre gondolok)


Akiknek már nagyobb gyermekeik vannak, észrevettek valamiféle változást, amiért a kisgyerek, napi szinten 1-2 órát nézte a tévét? Nem lett elég kreatív? Nem szeret esetleg mozogni? Elhízott?

  1. 2015. február 25. 20:4876.

    ezzel is egyetértek, jó dolog, hogy a tévé által olyanokat is láthatunk, amit valószínűleg sosem fogunk.

    De, és most ne érts félre, mert szándékosan túlozni fogok. Azt írja a linkelt cikk, hogy "Már vannak olyan tanulmányok, melyek bizonyítják: azok az alsó tagozatos gyerekek, akik jók matekból, különösen jól tudnak egyensúlyozni is. Az ember úgy szerzi meg a háromdimenziós és absztrakt gondolkodáshoz, ill. a matematikához szükséges feltételeket, hogy megtanulja egyensúlyban tartani a testét. Amint egy gyerek a tévé előtt ül, nem érzi többé a testét. Nem mászik, nem ugrál, nem egyensúlyoz, sőt nem mászik fára sem – azaz nem a testének tanulásával tölti az időt."

    Szóval ha nagyon eltolódik az arány a tévézés felé, akkor ugyan tök jó, hogy betéve tudja a fél bolygó állatvilágát, ha mondjuk matekból meg gyenge, mert nem mozgott eleget, ezáltal nem aktiválódtak bizonyos területek az agyában.

    Vagy egyre több helyen olvasni, hogy a későbbi tanulás szempontjából milyen fontos babakorban a sok-sok kúszás, mászás, különböző alapmozgások. Én inkább ehhez biztosítok minél nagyobb teret a lakásban, és nem a duck-tévén nézzük a nem-tudom-milyen babaműsort, ami elvileg fejleszt.

    Hangsúlyozom, hogy túlzó példák voltak, de talán érted.

    Szóval legyen szavanna, meg Niagara-vízesés, ha emellett van kellő más program is. Az, hogy mennyi az annyi, az persze megint vita tárgya. És tudom, te sem azt írtad, hogy ne mozogjon a gyerek, és nézzen minél többet tévét :)
    Mondom én, hogy egyébként sok tekintetben egyetértünk, csak máshonnan közelítjük meg a dolgokat.

    előzmény:
    Lillaréka (73)
    2015-02-25  20:31
  2. 2015. február 25. 20:4175.

    Egyetértek, a teljes tiltás tényleg kontraproduktív, és én sem szándékozom mindentől tiltani a gyereket, több mint valószínű, hogy thomas is lesz :)
    Csak azzal nem értek egyet - de ezt írtam is - mikor pl. egész nap a minimax megy, vagy mondjuk bébiszitternek van használva a tévé.

    előzmény:
    lady1986 (72)
    2015-02-25  20:30
  3. 2015. február 25. 20:3774.

    Valószínű tényleg félreírhatóan írtam. Nem azt mondtam, hogy gond van az ismeretterjesztő csatornákkal, sem azt, hogy akár egy óvodáskorú ne nézhetné. Csak azzal nem értek egyet, hogy ha valaki azt mondja, hogy jajj, ismeretterjesztő csatorna, miért ne nézhetné a gyerek fél délután. Mint sok mindenben az életben, itt is az arányokon van a hangsúly. Magam is úgy gondolom, hogy a tévézés hozzátartozik legtöbbünk életéhez, azt sem titkoltam, hogy a miénkhez is.
    Amivel én nem értettem egyet, az az egészen kicsi gyerekek tévézése, illetve a nagyobbacskák több órás, napi szintű tévézése, pont amiatt, amit az antironia által linkelt cikk is írt.
    Még egyszer hangsúlyozom, nincs azzal gond, ha a gyerek tévét néz, azzal sem, ha alkalmanként megnéz mondjuk egy másfél órás mesét, de szerintem mindennap 2 órát tévét nézni már túlzás. Ennek ellenére, ha valaki így tesz, nekem ahhoz sincs közöm, a való életben ki sem fogom oktatni, csupán felvetődött egy téma, amiről leírtam a véleményem.

    előzmény:
    lady1986 (71)
    2015-02-25  20:20
  4. 2015. február 25. 20:3173.

    Régebben  volt egy sorozat.


    Nem emlékszem a cimére....  De arra, hogy az EMBERről szólt.
    teljesen részletesen  mutatta be az emberi testet... és úgy, hogy egy ovis és megértse.


    Öveges prof műsorai is  jók voltak anno.. mert közérthető gyereknyelven magyarázott.


    Vagy .. pl az állatos csatornák.. olyan természetfilmek, ahol pl bemutatják.. mondjuk, hogyan él a szavannán az oroszláncsalád.
    erről  lehet könyvből mesélni,  meg el is képzelheti a  gyerek.. de igazából...  pl ez olyan eset, ahol a valóságos természetfilm felülmúlja a képzeletet.    ráadásul egy olyan gyerek is láthat mondjuk oroszlánt, vagy krokodilt, vagy kengurut, aki nem jut el állatkertbe..... kb hány magyarországi állatkertben van kenguru vagy  strucc?  Győrben pl egyik sincs.  (csak fehér kisitigris.. épp most.. :-)
    Vagy -  hányan jutnak el, mondjuk egy Niagara vízeséshez? vagy a Grand kanyonhoz?- vagy a Mont Everestre??
    hát.. szerintem erről lehet  leirást olvasni... és elképzelni... de ha még csak hasonlót sem látott egy kisgyerek, akkor el sem tudja képzelni.
    Az ovisok meg már pont érettek ahhoz, hogy ilyen jellegű természetfilmeket megnézzenek--- szerintem. 
    Persze ez nem pótolja a  helyi kisállatkert állatsimogatóját, vagy a sétát az erdőben vagy a folyóparton.  De mára kitágult a világ. Felesleges elzárni a gyereket a jó dolgoktól.

    előzmény:
    lady1986 (71)
    2015-02-25  20:20
  5. 2015. február 25. 20:3072.

    Mondom ezt úgy, hogy nem vagyok a tv nagy híve, de nem is tiltom, azzal pont az ellenkező hatást éri el az ember. Fiam nyáron lesz 3, Thomas a kedvence, de az se köti le sokáig.

    előzmény:
    lady1986 (71)
    2015-02-25  20:20
  6. 2015. február 25. 20:2071.

    Vagy pl van a Da Vinci learning... direkt gyerkőcöknek való ismeretterjesztő műsorokkal, pl a Mi micsoda sorozat.

    előzmény:
    mocskos_macska (67)
    2015-02-25  18:56
  7. 2015. február 25. 20:1970.

    ez a vers is írja, meg sokan mondjk, hogy a ygerekek 2-3 órt nézik a tvt... komolyan, biztos, az enyimek, meg az ismerősök ygerekei, akkor nem ygerekek, de én ilyet még sose tapasztaltam. egyszerűen mentek jtszani, szaladglni, kismotorozni, bújócskzni, tapasztalni...


    szóval én azt gondolom, kifejezetten trenirozni kell a gyereket, hogy ottragadjon a tv előtt. vagyis az én tapasztalataim ezt mutatjk.


    persze ahogy nőnek, egy sulis, mr végignéz egy 45 perces  egyórás ismeretterjesztőt simán, de utána megy dolgára. És a reklmszünet alatt se biztos,h ogy  a tvt bambulja...

    előzmény:
    mocskos_macska (52)
    2015-02-25  15:29
  8. 2015. február 25. 20:1369.

     


    Ez nagyon jó vers és nagyon igaz!


     

    előzmény:
    mocskos_macska (52)
    2015-02-25  15:29
  9. 2015. február 25. 20:1368.

    tematikus csatornk vannak ;)


    pl a natgeo wildon nincs egy licitlós se, csak természetfilmek.. a viasat historyn történelem megy... sorolhatnm még a csatornkat.


    az hogy te elakadtl a licites műsoroknl  az egy dolog, de  tudod körbe kell nézni.


     


    Amúgy igen, sokat lehet tanulni az ismeretterjesztő csatornákból. És igenm nem ültetünk semmilyen  műsor, tv, film, rajzfilm, könyv elé kiskorban egyedül ygereket. Mert  a lényeg,h ogy a ygerek KÉRDEZ!! egy szülő meg ott van és vlaszol... Nem a tv káros, az csak egy tárgy. a távirnyítója viszont a mi kezünkben van.

    előzmény:
    mocskos_macska (67)
    2015-02-25  18:56
  10. 2015. február 25. 18:5667.

    Próbálom, de nem megy.
    Egyrészt nem azt mondtam, hogy szarok ezek a csatornák, azt sem, hogy csupa rossz és haszontalan műsor lenne rajta. Csak azt, hogy egyre kevesebb a valódi ismeretterjesztés. Az általa mondott műsort valóban nem láttam,ezt el is ismertem, ennek tükrében is fenntartom, amit írtam. Egy ismeretterjesztő műsor szemben 3 vagy 4 licitessel. Amúgy a licitálóssal sincs gond, engem ugyan nem köt le, de hát nézze, akinek tetszik. Csupán ügyintéző autó azon megállapítása nem tetszett, hogy mennyit lehet tanulni ezekből a csatornákból, és nézze csak a gyerek, mert ez így - szerintem - nem állja meg a helyét.
    Másrészt, még ha valóban elhamarkodottan is mondtam volna véleményt, nem hiszem, hogy ez összefüggést mutatna az ingerszegény környezettel. Hidd el, megpróbálok utánajárni nagyon sok mindennek, ami a gyerek fejlődését illeti, így a megfelelő ingereknek is. Ha nem hiszed az sem gond, nekem ezen nem múlik semmi.

    Az a nagy helyzet, hogy egyébként sok mindennel egyetértek abból, ami írtál, pl. hogy vannak jó műsorok, hogy hasznos lehet, ha apuval együtt nézi a kópé az őt érdeklő műsort, pláne, ha emellett együtt barkácsolnak stb., de azt tényleg nem értem, hogy miért kellett a torkomnak esned, pláne személyeskedni.

    előzmény:
    Lillaréka (66)
    2015-02-25  18:42
  11. 2015. február 25. 18:4266.

    Abból, hogy úgy szóltál le valamit, hogy arról bármi fogalmad lenne!


    Aki gyereket nevel,  kb első számú szabály kéne legyen,  hogy  mielött bármiről véleményt  mondasz, előtte   utánanézel . ÉS EZ NEM A TÉVÉRE VONATKOZIK. Hanem mindenre!


    Próbáld meg értelmezni  amit irtam!

    előzmény:
    mocskos_macska (65)
    2015-02-25  18:35
  12. 2015. február 25. 18:3565.

    Hát mondjuk abból gondolom, hogy a topikindító véleményeket kért, az én véleményem meg az, hogy ellenzem. 
    Nem kell sajnálnod szegény gyerekem, bár érdekelne, hogy miből szűrted le, hogy ingerszegény környezetben nő fel.

    előzmény:
    Lillaréka (64)
    2015-02-25  18:26
  13. 2015. február 25. 18:2664.

    és miből gondolod, hogy   a te ellenzésed   érdekel valakit?


    A saját gyerekedet  úgy neveled ahogy akarod!  azt engedsz neki amit akarsz.


     


    De a helyzet az, hogy aki babyszitternek használja a képládát... annak aztán tökmindegy bármilyen tudományos cikk, és az nlc- falvai okoskodás is.

    előzmény:
    mocskos_macska (62)
    2015-02-25  18:11
  14. 2015. február 25. 18:2063.

    Ott, abban a hszben csupán arra reagáltam, hogy -   leszóltál egy műsort, hogy anélkül egyetlen percet is láttál volna belőle


    Ha ilyen hozzáállással nevelsz gyereket, akkor szegény nagyon   ingerszegényben környezetben fog nevelkedni...    és  NEM azért mert  nem engeded tévézni!


     

    előzmény:
    mocskos_macska (61)
    2015-02-25  18:05
  15. 2015. február 25. 18:1162.

    Azt is írtam, hogy az óvodáskorú gyerekem nyilván nézhet majd tévét, csak nem több órát naponta. Szóval ha érdeklik az autók, akkor nézhet autószerelőset is :)
    Viszont az egészen apró gyerekek (értsd: kb. 2 éven aluliak) tévézését továbbra is ellenzem, akkor is, ha lebegő kacsákat néz a duck-tévén, meg akkor is, ha a szavannák élővilágát a natgeon.

    előzmény:
    Lillaréka (59)
    2015-02-25  17:36
  16. 2015. február 25. 18:0561.

    De a téma a kisgyerek volt, nem a kiskamasz. Ez utóbbi valóban más tészta.
    Ha figyeltél azt is írtam, hogy akad érdekes műsor, de valahogy eltolódtak az arányok. Ezt az autósat valóban nem ismertem, de pl. a licites-garázsvásárosból láttam egy-két részt, hát nem a tudományos ismeretterjesztésről szólt.

    előzmény:
    Lillaréka (59)
    2015-02-25  17:36
  17. Torolt_felhasznalo_302972
    Torolt_felhasznalo_302972
    2015. február 25. 17:4360.

    Nalunk van tévézés, nem orrba-szájba. Fiam Thomas-fan, abbol vannak 1órás mesefilmek, néha, 7végén engedünk neki egyet megnézni.


    A tél sajnos a levegőzés szempontjából kicsit necces...persze igy is lehet, délután ovi, bólcsi, suli után nagyot sétálni.


    Nekunk a nyár a könnyebb, mert akkor, van, h csak este 7re megyünk fel a lakásba. Addig lenn vagyunk téren/ház előtt/kiskertben.

    előzmény:
    Lillaréka (53)
    2015-02-25  17:11
  18. 2015. február 25. 17:3659.

    pl.. az Autókereskedők!


    ja.. gondolom sosem láttad még...  tehát gőződ sosem lehet miről is szól.
    az való igaz, hogy nem kisgyereknek való... de pl érdekelhet  már egy  kiskamaszt. Az Autókereskedők arról szól, hogy két  pasi vesz- szerez egy roncsot és teljesen kézi munkával az utolsó csavarig felújitja... motorikusan és a karosszériát a belső kárpitot is- mindent.


    ja.. jut eszembe..  nem tetszhet mindenkinek.. aki egy szeget is képtelen beverni, annak  ugyis hiába magyaráznak ebben a műsorban a karburátorról.


     


    egyébként.. van az a reklám.. - már az óvódában is kisautó volt a jele----  szakembereket vár az AUDI. Tetszik van nem,  ovis korban kell elkezdeni a gyerek fejlesztését... és akinek az apukája nem egy kétbalkezes az már együtt szerel az ovissal és még az ilyen jellegű műsort is megnézik együtt, apu meg közben el is magyarázza a gyereknek mit lát.

    előzmény:
    mocskos_macska (40)
    2015-02-25  14:08
  19. 2015. február 25. 17:3158.

    Egyszerre írtuk. :)))


     


     

    előzmény:
    biobula (56)
    2015-02-25  17:29
  20. 2015. február 25. 17:3057.

    Már reggel hoztam.... :)))


     


     

    előzmény:
    biobula (55)
    2015-02-25  17:28
  21. 2015. február 25. 17:2956.

    Na, pont ugyanez - nem olvastam végig, nem láttam, hogy Te is belinkelted:)


     


     

    előzmény:
    antironia (2)
    2015-02-25  10:41
  22. 2015. február 25. 17:2855.
  23. 2015. február 25. 17:2154.

    pont ezt akartam irni én is..


    gyerekkori barátnőm öccse, állandóan a Deltát nézte..  már 3 éves korától! és őrületbe kergette a családot a kérdéseivel.. 
    a srácból mérnök lett. 
    összefügg- e - nem tudom..  de amikor az apja otthon volt, akkor szereltek valamit..  vagy csak az udvaron rohangászott. 


    persze aki retekklubbon szocializálódik az fel sem képes fogni, hogy  milyen jó tudományos csatornák vannak még a pár kertévén kivül.


    és a mai gyerekek totál mások ráadásul. Ha hagyják a szülők sokkal könnyebben tanulnak és sokkal több infót képesek befogadni. AZ is a szülőn múlik, hogy mi az az infó.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_397210 (29)
    2015-02-25  12:58
  24. 2015. február 25. 17:1153.

    apuuuuu!! nézhetem a tévét??
    - persze kisfiam! csak ne kapcsold be!!


     


    szerinted nem rajtad múlik, mennyit ül az elektronikus babyszitter elött a gyereked?


    Kreativitás- képzelőerő egyrészt adottság, másrészt fejleszthető!
    A mozgásfejlődés is adottság.. másrészt... pl azon is múlik mennyit viszed a gyereked levegőre, hogy ott szabadon játszhasson.


     


    bár.. most valami első számú közellenséggé lépett elő a tévé és számitógép. igy azt mondom.. dönts saját belátásod szerint,

    előzmény:
    durmola (5)
    2015-02-25  11:00
  25. 2015. február 25. 15:2952.

    Pont múltkor olvastam egy kapcsolódó verset, megosztom.

    Roald Dahl: Tanács a televíziózással kapcsolatban

    Az a legfontosabb dolog
    (A gyerekekre gondolok),
    Hogy SOHA, SOHA nem szabad,
    Hogy tévéműsort lássanak -
    Sőt, legjobb, ha a bárgyu láda
    Már be sem kerül a szobába.
    Amerre csak jártunk, a tévét
    A gyerekek szájtátva nézték.
    Két-három óra meg se kottyan,
    Csak néznek, míg a szemük kipottyan.
    (Múltkor is láttunk egy helyen
    Tíz szemgolyót a szőnyegen.)
    Csak ülnek, néznek, néznek, ülnek,
    Míg hipnózisba nem kerülnek,
    S a sok szennytől, mit egyre néznek,
    Olyanok lesznek, mint a részeg.
    Ó, persze, tudjuk, csendbe vannak,
    A falnak fejjel nem rohannak,
    Nem kezdik egymást hasogatni,
    Hagynak nyugodtan mosogatni,
    Míg fő az étel, hűl a lekvár -
    De azon eltűnődtetek már,
    Hogy ez a rémséges doboz
    Miféle dolgokat okoz?
    ELSORVASZT MINDEN ÉRZETET!
    MEGHAL BELÉ A KÉPZELET!
    Az észt betömi, eldugítja!
    A gyereket úgy elbutítja,
    HOGY TÖBBÉ BIZTOSAN NEM ÉRT MEG
    TÜNDÉRVILÁGOKAT, MESÉKET!
    Az agya lágy lesz, mint a sajt!
    FEJÉBEN DUDVA, GAZ KIHAJT!
    NEM IS TUD MÁST, csak nézni majd!
    „Na jó! – mondjátok majd. – Na jó!
    De ha a televízió
    Nincsen, mivel foglaljuk el
    A drága gyermekünk, mivel?”
    Ezt fogjuk akkor válaszolni:
    Míg nem volt még e bamba holmi,
    Míg e szörnyet fel nem találták,
    Mit csináltak vajon a drágák?
    Hát elfelejtettétek volna?
    Ezt mondjuk lassan, szótagolva:
    OL… VAS… TAK…! És OLVASTAK és
    OLVASTAK, s még ez is kevés
    Volt nekik, OLVASTAK tovább!
    Fél napjuk olvasásból állt!
    A polc könyvekkel volt tele,
    A föld, az asztal is vele,
    S az ágy mellett, a kisszobába
    Még több könyv várt elolvasásra.
    Sok szép mese, volt benne sárkány,
    Volt indián, cet és királylány,
    Kincses sziget, és messzi partok,
    Hová sok csempész lopva tartott,
    Kampó kezű, komor kalózok,
    Egy elefánt, ki csak hallózott,
    És rémes, éhes kannibálok,
    Üstbe ki tudja mit dobálók…
    Mily könyveken busult-vidult, ó,
    Az a sok régi-régi lurkó!
    Hát kérve kérünk titeket,
    A tévékészüléketek
    Dobjátok el, s mi hely marad,
    Oda tehettek polcokat,
    A polcra végig könyveket,
    Hadd ontsanak csak könnyeket,
    Hadd rúgkapáljanak a kölkök,
    A nyelvük hadd legyen csak öltött -
    Ígérjük, nem kell félnetek,
    Ha vártok egy vagy két hetet,
    A drágalátos gyermekek
    Egyszercsak rájönnek maguktól:
    Egy könyvtől lennének nagyon jól.
    S ha már olvasnak ők – juhéj!
    Szívükben árad szét a kéj,
    Érzékeik kiélesednek,
    Nem értik majd, hogy mit szerettek
    Az émelyítő, a silány,
    Hülye, idétlen masinán.
    S azok a drága gyermekek
    Hálásak lesznek majd neked.

    Varró Dániel fordítása

Címlap

top