Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

Orchidea

zelma3
Létrehozva: 2005. szeptember 23. 07:47

sziasztok!

Gyönyörüen megnött és uj hatásokat hozott egy cserépben az erkélyünkön az orchideánk.Egy pár hete bimbok is vannak rajta.De még nem nyiltak ki azota sem.

Szerintetek mi lehet az oka hogy nem nyilik ki a bimbo?

Ma reggel arra gondoltam -nincs e már hüvös neki kinnt?

Mi a véleményetek -esetelg valaki tapasztalt?

Köszönöm elöre is a segiotséget 

  1. 2010. október 23. 08:513326.

    Szióka!

     

    A cimbinek szerintem semmi baja sem lesz, ha nem rakod ki a tűző napra vagy a radiátorra. A párás helyet szereti, meg ha megfelelő fénymennyiséget kap. Ne tartsd most már kint, mert tuti, hogy megfagy. Az oldalra nyúló hajtással még ne csinálj semmit, majd ha nagyobb lesz, akkor kötözd fel, mert még túl picike.

    A lepkéket, meg egy olyan dobozba tedd, amiken lyukak is vannak, hogy kapjanak fényt.

    előzmény:
    Halmama (3324)
    2010-10-22  14:58
  2. 2010. október 22. 14:593325.
    Még képek
    előzmény:
    fanor87 (3323)
    2010-10-13  07:16
  3. 2010. október 22. 14:583324.

    Sziasztok!

     

    Hoztam helyzetjelentést a fagyoskodó kis cimbim első virágzásáról, mármint amihez nekem is közöm van. Nem tudom maradhat-e még kint, illetve ha behozom a meleg nem árt-e a virágfejlődésnek. Ha valakinek van tippje segítsen légyszi :)

    A másik, hogy eléggé oldalra jön ez a virágszár de nem mertem hajlítgatni, lehet hogy kéne? Vagy majd ha már megnyúlik?

     

    A lepkék is szépek, csak azt nem tudom hogy fogunk költözni novemberben friss bimbókkal? Ha bebugyolálom őket nem lesz bajuk?

     

    Halmama

    előzmény:
    fanor87 (3323)
    2010-10-13  07:16
  4. 2010. október 13. 07:163323.

    Kedves Mimike!

     

    Nagyon örülök neki, hogy ennyit foglakozol a növénye(i)ddel, de szerintem ez egy kicsit túlzás. Nekem is van pár lepkeorchideám, s egy helyen sincs kavicságyban, s nem szoktam spriccelni sem. Annyit szoktam csinálni, hogy kéthetente megöntözöm és kész. Többet ártanék vele a sok locsolással, minthogy használna.

    A kép alapján nem látom, hogy puhulna a levele, de szerintem ez azért van, mert nem bír el olyan sok nedvességet, ne várd meg míg fonnyadjon!

    Egyébként meg tök szép!

     

    előzmény:
    mimike-84 (3322)
    2010-10-12  09:38
  5. 2010. október 12. 09:383322.

    Sziasztok!

     

    Egy kis segítséget szeretnék kérni! Szülinapomra megkaptam életem első orchideáját, amire már nagyon vágytam, ha jól tudom lepke orchidea....

     

    Sajnos nem tudtam még eleinte hogyan kell gondozni, és naponta spricceltem a leveleit, igy állandóan vizes volt az a tölcsér rész a levelek tövénél.... aztán utánajártam a dolgoknak, és most már kavicságyon van, és nem is spriccelem ....

     

    A végleges helye az ablakpárkányon lett, a radiátor felett, mivel egy régi építésü házban lakunk az ablakok nem éppen a legjobban szigetelnek, így nincs túl nagy meleg, de nem is fázik, olyan 20-22 fok lehet az ablakba. Fény egész nap éri, ha süt a nap akkor az csak a délutáni órákban, mivel ny-i fekvésű a szoba. Kavicságyon van onnan is párolog a víz illetve a radiátoron is van egy kerámia edény, onnan is párolog.

     

    Pár napja vettem észre, hogy a legalsó levele, elkezdett puhulni :((

    Mi baja lehet, a kezdeti időkben túlöntözhettem és még nem heverte ki? Mit tegyek? Tápoldatozzam? Vegyek olyan orchidea levél ápolására szolgáló sprickát?

     

    Jelenleg már egy hete nem öntöztem, csak párologtatok, a léggyökerek szép zöldek, az átlátszó edényke fala mindig párás, szzerintem a gyökerekkel nem lehet gond....

     

    Merítsem vízbe? Tényleg ezt a fajta orchideát kell meríteni, vagy elég csak ha párologtatok? Ha meríteni kell akkor milyen időközönként?

     

    Teszek fel képeket is, hátha az segít....

     

    Köszönöm a segítséget: Mimi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  6. 2010. október 10. 19:573321.

    Szia!

     

    A helyedben mindenképp új földet vennék, mert amiben hangya volt, ki tudja, hogy milyen sz..okat tett bele. A föld nem is olyan drága. Van egyáltalán még annak a növénynek zöld része?

     

    előzmény:
    tl75hajni (3317)
    2010-10-10  07:18
  7. 2010. október 10. 19:533320.

    Szióka!

     

    Szerintem elírtad a nevet, mert én találtam neked zygopetalum orchideáról szóló magyar nyelvű oldalt:

     

     http://www.edenkert.hu/szobanoveny/viragdiszek /zygopetalum-orchidea-apolasa-118/1911/

     

    (Remélem arra a virágra gondoltam, amilyen neked van!)

     

     

    előzmény:
    Ramónácska (3315)
    2010-10-09  17:19
  8. 2010. október 10. 07:453319.
    fotók.
    előzmény:
    Halmama (3316)
    2010-10-10  07:06
  9. 2010. október 10. 07:413318.

    Sziasztok!

     

    én  nem vagyok tapasztalt virágügyben, de otthon van 5 orchideám, még azt sem tudom pontosan milyen , de szerintem mindegyik a lepkeorchidea. 

     

    Ékszer orchideám egyszer volt, nagyon hamar kipusztult szegény, és volt egyszer egy olyan sárga is, amilyet LOTTI123 tett fel a  3295  -ös hozzászólásban. Sajnos az nagyon hamar lehulajtotta a virágait pedig gyönyörű volt, de elpusztult.

     

    szóval a lényeg: a két legrégebbi (kb. 4 éve kaptam őket) orchideám időnként újra virágzik stb., semmi gondom vele, szépek. (bár már annyi gyökere van, hogy kicsit már dzsungeles, de nem baj én imádom őket, mert ez a kettő "hálás" azért mert szeretem őket.

     

    Viszont a másik három egyszerűen amióta elvirágzott nem akar újra nyílni. 

     

    pár hónapot, akár fél évet is türelmesen képes vagyok várni amúgy, de ezek között van olyan ami már két és fél éves, és azóta sem nyílt újra.

     

    mindegyiket ugyanolyan sűrűséggel locsolom, és keleti ablakban van mind, mert azt hallottam hogy azt szereti.

     

    ami még nagyon fontos,  hogy amelyik úgy nyílt el, hogy elkezdett száradni a szár is amin a virágok voltak, azt levágtam de csak addig amíg el volt száradva, nem egészen a tövéig.

     

    ezt jól tettem? vagy nem?

     

    néha ha egy egy levél elszárad (de nem foltos amúgy,csak egészen kiszárad) azt leszoktam szedni, de az már szinte magától ki is jön, nem kell vágni, vagy rángatni. 

     

    ezeket jól teszem, vagy nem szabadna leszedni?

     

    most vettem a mellékelt táprúdat és kíváncsi lennék, hogy használta e már valaki és jó e?  

    Mindegyikbe beletettem egy egy rudat félbetörve, ahogy írja, és remélem ez már meghozza a rég elnyíltak virágzását is...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  10. 2010. október 10. 07:183317.
    Sziasztok! sajnos nekem elszáradtak a phala léggyökerei is és ledobálta az összes levelét. úgy tűnik, kipusztult. Az igazság az, h. tavasszal hangyák másztak bele (nappaliban volt ablakpárkányon radiátor fölött) és 1 barátnőm tanácsára sütőport szórtam a talajára... tudok még érte tenni vmit? a talaját még felhasználhatom kiszárítás után v. dobjam ki? KÖSZI!
    előzmény:
    Halmama (3316)
    2010-10-10  07:06
  11. 2010. október 10. 07:063316.

    Sziasztok!

     

    Sajonos nekem sincs infóm, a kép az jó lenne.

     

    Van egy cymbim, amiről már tettem fel képeket régebben. Ahogy utána olvastam kitettem szépen az erkélyre, locsolgattam de jól elfelejtettem. Szépen jöttek hajtások, látszólag jól érezte magát. Most hogy rendezgettem a cserepeket kint a fal felé nézzétek mit növesztett :)

    Nagyon örülök neki :)

     

    Szerintetek meddig maradhat kint, még novemberig simán, nem? 3. emeleti erkély a fedett fal mellett, szóval nincs fagy

     

    A phalák is mind hozzák a virágszárat, már olyan 5-6 cm-esek

    előzmény:
    Ramónácska (3315)
    2010-10-09  17:19
  12. 2010. október 9. 17:193315.

    Ha valaki tud nekem segíteni ezt megköszönném. Ma vettem az a****-ban 1290 ft-ért zypogetalum orchit, még bimbós nem nyílt ki, erről kellene nekem gondozási infó, ha valakinek van ilyen fajtája! Képet majd teszek, ha már ki nyílik majd! Googlén már túlvagyok, csak angol oldalt írt ki és nincs magyarul semmi sem! Köszi a segítséget! Ramónácska

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  13. 2010. október 8. 13:563314.

    Szia Rena

    köszi a tippet! És boldog névnapot,ha Renáta vagy

    Lehet túl sok vizet kapott az orchid! olyan szőröket még sosem tapasztaltam.. pedig 3 orchim elpusztut már az évek során

    előzmény:
    rena (3312)
    2010-10-04  21:08
  14. 2010. október 5. 07:003313.

    Kedves Rena!

     

    Nekem akkor folt az orchideám fonnyadt és ráncos, amikor túl sok vizet kapott. Mivel beköszönt az ősz, egyre kevesebbszer kell őket locsolni (2 hetente). Kép nélkül megítélve a fehér izé penészre emlékeztet, de ha feltennél pár képet, lehet hogy pontosabb információt tudok adni...

     

    előzmény:
    rena (3311)
    2010-10-04  21:05
  15. 2010. október 4. 21:083312.

    Zsuzsigrín!

     

    A virágodnak azok a gyökerei melyeket nem szabad a cserépbe erőltetni. A virág azért dőlhet mert megy a fény felé, és úgy nőnek a gyökerei, de attól nem lesz semmi baja, megpróbálhatod átültetni nagyon minimálisan nagyobb cserépbe de nem garancia hogy egyenesbe tudod hozni!

     

    De gyönyörű!

    előzmény:
    zsuzsigrín (3303)
    2010-09-17  09:07
  16. 2010. október 4. 21:053311.

    Sziasztok!

     

    Régebben is írtam már ide. Több orchideám is van. Az egyiknek a levele elkezdett a nyár elején "fonnyadni" ráncos lenni, kivettem a földből és elég sok gyökere volt élettelen. Azokat eltávolítottam, és mivel nem volt megfelelő orchidea földem itthon , hát üvegvázába tettem vízbe. Azóta több gyönyörű gyökeret is hozzott, a minap észrevettem, hogy a gyökerek bizonyos távolsásokra egymástól fehér szőröket növesztenek!

     

    Ez mitől lehet, a víztől? Ja és hoz új levelet is azóta. 

     

    Valamint  a levélfonnyadást mi okozhatja, mert többször tapasztaltam már a virágaimon. Egyébként most is virágzik egy az idén 2x sikerült kivirágoztatni 5 virág volt rajta!

     

    Válaszokat előre is köszönöm!

     

    Reni

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_390011 (0)
     
  17. 2010. szeptember 29. 12:573310.

    Kedves Hugobossi!

     

    Sógornődnek gratulálni szeretnék, mert nálunk nem maradt meg az ékszerorchidea!

     

    Ha beírod a Google-be, hogy "ékszerorchidea szaporítása", biztosan találsz rengeteg hasznos információt. Nekem másmilyen orchideáim vannak, szóval nem merek tanácsot adni, mert ezt a fajtát másképp kell gondozni.

    előzmény:
    Hugobossi (3309)
    2010-09-27  19:46
  18. 2010. szeptember 27. 19:463309.

    Sziasztok!

     

    Pár napja olvasgatom a fórumot és egy kérdéssel fordulok Hozzátok! 

     

    A Sógornőmnek van egy gyönyörű ékszerorchideája. Tavaly kapta decemberben névnapjára és valami eszméletlen gyönyörű, azóta folyamatosan virágzott 14 szálon voltak virágok. Kb 1 hónapja hullottak le a virágok. Mivel mindig nagyon dícsérgettem, úgy döntött, hogy úgy is kinőtte a cserepét és átülteti, egyben leszed róla nekem kis hajtásokat. 

    A kis hajtásokat, amit leszedett vízben ki kell gyökereztetni vagy ültesse orchidea földbe? 

     

    Edőre is köszönöm a válaszokat. 

    Üdv,

    Hugobossi

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_116446 (0)
     
  19. 2010. szeptember 20. 20:323308.

    Szia!

     

    Nekem az a tapasztalatom, hogy elég kéthetente locsolni. Ha virágzó állapotban van, nem szabad tápoldatozni! Keleti vagy nyugati fekvésű ablakban legyen mert azt szereti. Ja, nem tesz jót neki a túl napos ablak sem.

    előzmény:
    Renáta1986 (3306)
    2010-09-20  14:12
  20. 2010. szeptember 20. 20:283307.

    Szióka!

     

    Szerintem a leveleket próbált meg szárazra törölni plusz öntsd ki alóluk a felesleges vizet, nehogy berohadjon a gyökere!

    Remélem azért nem fog meghalni!

     

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_642827 (3305)
    2010-09-20  12:10
  21. 2010. szeptember 20. 14:123306.
    Sziasztok !Voltam Szigetszentmiklóson,mutatom a képeket...Nem bírtam ellenállni,vettem kettő lepkeorchit.Ti milyen sűrűséggel öntözitek és mivel? A hűvösebb időben mennyi a megfelelő fok számára?Akinek van tapasztalata  a virágokról,írja,meg hogyan gondozza ezeket a szépségeket...
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  22. Torolt_felhasznalo_642827
    Torolt_felhasznalo_642827
    2010. szeptember 20. 12:103305.

    Sziasztok!

     

    De jo, hogy talaltam ezt a topicot!

     

    Van egy gyonyoru nagy orchideank kb 20 viraggal. Parom mero jo szandekbol lezuhanyoztatta. Na, azota hullanak le a viragok

     

    Magahoz fog meg valaha terni?! Mit lehetne vele csinalni???

     

    Elore is koszonom az otleteket!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  23. 2010. szeptember 17. 21:443304.

    Szióka!

     

    Szerintem az a picike valami az léggyökér. Szerintem meg épp sok fényt kap és azért dől el oldalra mert nem kell neki annyi. Az én phaláim olyan ablakban vannak, ahol nem jön be annyi fény, mint amennyi nálad (sokkal kevesebb), s egyik sem jelzi a fényigényét. A helyedben valamivel megtámasztanám a virágot, hogy ne oldalra fejlődjön, hanem felfelé.

     

    előzmény:
    zsuzsigrín (3303)
    2010-09-17  09:07
  24. 2010. szeptember 17. 09:073303.

    hoztam két képet a Phalámról.

    Az egyiken jól látszik,ahogyan nyúlik a levél az ablak felé (lehet kevés a fény?! ) keleti tetőablakban van

    a másikon szerintetek léggyökér nő?

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     
  25. 2010. szeptember 16. 13:433302.

    Sziasztok gondoltam én is rakok fel egy képet a virágaimról igaz a kép még anyáron készült deszerintem jó lett.

    Remélem látszik 

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_ (0)
     

Címlap

top