Az nlc. fórumon 20 éves fennállása óta közel 300 ezer témában indult csevegés, és több mint 1 millió hozzászólás született. A Facebook megjelenése és térhódítása miatt azonban azt tapasztaltuk, hogy a beszélgetések nagyrésze áttevődött a közösségi médiába, ezért úgy döntöttünk, a fórumot hibernáljuk, ezentúl csak olvasása lehetséges. Új hozzászólást és témát nem tudtok indítani, azonban a régi beszélgetéseket továbbra is megtaláljátok.

4-6-8 osztályos gimi?

Ildiszilvi
Létrehozva: 2006. február 22. 14:00

Sziasztok!

 

Érdekelne, kinek mi a véleménye a 4-6-8 osztályos gimnáziumokról: tíz évesen érdemes-e átmenni gimibe, vagy várjunk még két illetve négy évet.

  1. 2006. február 23. 13:5476.
    Köszi!

    kellett írásbelizni természetesen, 100 pontból 86 pontot írt a Miki. Magyarból 50-ből 45 pont, matekból 50-ből 41 pont.

    A vidéki város szempontjából, igen, jó a gimi, nagyon jó a továbbtanulási esélye a gyerekeknek. Általában 98 %-os a továbbtanulás egyetmekre, főiskolákra évfolyamonként, és elég jó nevű egyetemekről van szó.
    előzmény:
    Ildiszilvi (74)
    2006-02-23  13:45
  2. 2006. február 23. 13:4575.

    Sziasztok!

    Már azon gondolkodtam, indítok egy topikot a témában, de örülök, hogy találtam egyet.

    Nálunk a következő a felállás: van egy fiam, aki eldöntötte, hogy nyolcosztályos gimibe megy, szóval ezen nincs mit vitatkoznunk vele.

    Megírta a központit 87 pontosra, tehát ennek alapján a legelittebb gimikbe is behívják szóbelizni. Tulajdonképpen  mi azt az öt gimit jelöltük meg, amelyik közlekedés szempontjából szóba jöhet, gondoltuk, lesz ami lesz, majd eldöntjük hová megy, abban sem voltam biztos, felveszik.

    Mostmár látom, hogy valahová fel fogják venni, ahol ő írta, ott ő írta a legjobb felvételit, de biztos máshol voltak jobb eredmények is.

    Na, mindegy, a lényeg, hogy mi beírtuk az ELTE Radnóti gyak.gimit is. Állítólag ez a "legerősebb" gimik egyike, azért tettem idézőjelbe, mert biztos van, aki cáfolja.

    A kérdésem, hogy ti mit gondoltok, tényleg jobbak-e az erős gimiként nyilvántartott gimik, érdemes-e "hajtani", hogy ide bekerüljön?

    előzmény:
    Ildiszilvi (72)
    2006-02-23  13:33
  3. 2006. február 23. 13:4574.

    Drukkolok! Hány pontot írtatok az írásbelin, vagy nem kellett írásbelizni? 

    Valóban olyan jó a gimi, amit kinéztetek? 

    előzmény:
    gyerkőcök (73)
    2006-02-23  13:41
  4. 2006. február 23. 13:4173.
    Az én terveim szerint nem akarok elköltözni innen, ahol most lakunk, szóval költözés miatt biztos nem lesz iskola váltás.

    Igen, ettől kapok frászt, ettől az ülök az órán, hozom a szintet, a többi meg le van...

    A fiam szerencsére olyan tipus, hogy nagyon könnyen tanul, kikérdeznem sem kell, és így volt most ötödikben 4 db négyese, a többi ötös. Voltunk bemutató órán, és az egyik anyukával beszélgettünk, és mondta, hogy ő állandóan kikérdezi a kislányt, még most ötödikben is, és mellette ül, amíg tanul, van hogy órákat.
    A fiam meg már fél órája hazajött most, és kint van a bátyjával az udvaron, a tanulás meg majd lesz, amit kb fél óra alatt lezavar, és még lecke nem tudás miatt nem nagyon kapott rossz jegyet.
    Szóval ezért mondom azt, hogy vétek lenne itt hagyni a gyereket, még az évvesztés ellenére is ezt mondom. Aztán lehet, hogy előre iszom a medvebőrére, mert még azért ez nem egy eldöntött tény, hogy már felvették, ezért még tenni kell a gyereknek szombaton délelőtt.
    előzmény:
    Ildiszilvi (72)
    2006-02-23  13:33
  5. 2006. február 23. 13:3372.

    Ezt értem. Sajnos, ahova a lányom jár általánosba, ott sincs versenyszellem, nem sikk a tanulás. A gyerekek fele ott üldögél, hozza  a szintet, aztán olyan gyerek is van, akihez mégis magántanár kell. Engem megdorgált az igazgató néni, hogy mi  a második általánosba jártunk eddig a négy év alatt, és semmi sem jó nekem, pedig más iskolába sem jobb a helyzet. 

     

    előzmény:
    gyerkőcök (71)
    2006-02-23  13:18
  6. 2006. február 23. 13:1871.
    Na, igen ám, csakhogy nálunk egyházi 6 osztályos van csak, abba meg nem akar menni a gyerek, pedig felekezetileg jó helyen lenne, de nem érdekli. A másik szóba jöhető 6 osztályos tőlünk 15 km-re van, azt meg én nem akarom, hogy 12 évesen utazgasson, mi nem Pesten lakunk, szerencsére.

    Szóval marad a tiszta 8 osztályos végig járása, vagy a 8 osztályos gimi, ahová a gyereknek is kedve van menni. És tulajdonképpen leírtad a mondandód közepe táján, hogy attól félek, hogy a gyerek totál ellustul a jelenlegi osztályában, mindent megcsinál, amit plusz feladatnak adnak ki, de magától nem hajlandó semmit sem csinálni. Szerencsére a magyar tanárnéni ad nekik rendesen plusz feladatokat, azokat meg is csinálja jó kedvvel, meg külön levelezős matekot is megcsinálja, de ez még nem elég, és mint mondtam, nem azért mert én hajtom a gyereket, hanem mert elég nagy versenyszellem van a gyerekben, és most nincs kivel versenyezzen az osztályban.
    előzmény:
    Ildiszilvi (65)
    2006-02-23  10:13
  7. Torolt_felhasznalo_202565
    Torolt_felhasznalo_202565
    2006. február 23. 12:0670.

    Felvételibe még szerintem nem számít bele. Legalábbis a Móriczban (II.ker) nem. Az én lányom is spanyolt, vagy olaszt szeretne tanulni. De ő eléggé lusta, és nagyon önfejű. Nála nem jön be a fenyegetés. Ráhagyom, tudja, hogy magának tanul. Most 0.-os, és ez az év jó arra, hogy belejöjjön a gimis életbe, kicsit pihenjen, lógjon. Aztán majd  ősztől jön az igazi tanulás. Ő még csak most lesz a nyáron 15 éves. Még amikor érettségizni fog sem fogja a 18-at betölteni. Neki vannak elképzelései, hogy merre akar tanulni, élni. Persze nem Mo-n. És azt azért tudja jól, hogy mindezért tenni is kell valamit.

     

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_420630 (69)
    2006-02-23  11:32
  8. Torolt_felhasznalo_420630
    Torolt_felhasznalo_420630
    2006. február 23. 11:3269.

    Hát ez van... Azért az angol nálunk is kemény pénzért van, de megéri, mert tényleg jó belőle. Szegény némettanárnője szokott néha hívni kétségbeesve telefonon, hogy nem elég a tehetség, tenni is kéne valamit. Aztán megegyeztünk, hogy kap külön feladatokat - amikért ugyan dünnyög, de megcsinálja. Rájött, hogy ő tud többet ettől.

    Év elején magánszorgalomból görögül is elkezdett tanulni, merthogy a barátnője is jár (akinek az apukája görög). Nagyon tetszett az is, de sok volt így már a külön elfoglaltság, így abbahagyta. A múltkor azért elment látogatóba, de még most is sok mindent értett  Hát így érdemes nyelveket tanulni. A következő - az angol nyelvvizsga után -  a spanyol lesz, már kinézte magának!

    Amúgy ha megvan a nyelvvizsga, felvételibe beszámít? Ő jövőre lesz még csak nyolcadikos, akkor aktuális a felvételi...

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_202565 (68)
    2006-02-23  11:22
  9. Torolt_felhasznalo_202565
    Torolt_felhasznalo_202565
    2006. február 23. 11:2268.
    Milyen jó ezeknek a mai gyerekeknek...Én még anno oroszul tanultam, és érettségiztem. Aztán kemény pénzekért tanultam angolul.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_420630 (67)
    2006-02-23  11:19
  10. Torolt_felhasznalo_420630
    Torolt_felhasznalo_420630
    2006. február 23. 11:1967.

    Köszi!

    Otthon tanul angolul -  a suliban németül. Mindkettő nagyon jól megy, de csak angolból meri megpróbálni egyenlőre. Az angoltanárnőjével még a pletyi is angolul megy A múltkor egyszer véletlenül otthon voltam, és nagyon meglepődtem, milyen jól megy neki. Velünk nem hajlandó sem angolul sem németül beszélni, így maradnak a külföldi ismerősök... Pl ősszel Stuttgartban volt, egy német családnál. Eleinte semmit nem értett, aztán már a többi cseregyerekkel is néha németül beszéltek, mert így mindenki értette (ha meg nem akarták, hogy értsék: magyarul   &nbsp

    Egyenlőre nagy-nagy titok, hogy megpróbálja, senki nem tudhatja a családban rajtam kívül. Azért én drukkolok!

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_202565 (66)
    2006-02-23  11:11
  11. Torolt_felhasznalo_202565
    Torolt_felhasznalo_202565
    2006. február 23. 11:1166.

    Igazán nem tudom,én nem tanultam vele. És szerintem ő sem eröltette meg magát a tanulással. Az osztályban a tanárnő töltetett ki velük régi teszteket hetedik végén, nyolcadik elején. Valahány fő felett jön ki a vizsgaközpontból valaki vizsgátatni. Tavaly tavaszra jöttek össze a gyerekek. Aztán egyszer csak mondta, hogy be kell fizetni, és levizsgáztak.

    Talán azt lehet gyakorlásnak nevezni, hogy mi szoktunk angolul is beszélgetni. Nekem sem árt:-)  Filmeket is általában angolul nézünk, a rossz szinkron miatt is. Neki azért könnyebb, mert 3-4 éves koráig német-magyar-angol nyelven nevelkedett. Azután áltunk át, amikor már én is megtanultam a német-magyar-ra.

    Szerintem egy nyelvtanulásban nem csak a tesztek kitöltése a fontos, hanem a sok-sok gyakorlás. Nagyon sok embert ismerek, aki németben százszor jobban tudja a nyelvtant nálam, de nem tud egy beszélgetésben részt venni. (Mert arra ügyel, hogy helyesen mondja nyelvtanilag. )

    Sok sikert nektek.

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_420630 (64)
    2006-02-23  10:11
  12. 2006. február 23. 10:1365.

    Gyerkőcök és Achille véleményét elolvastam, és rengeteg dolog jutott az eszembe: Szerintem sem érdemes évet ismételni most egy gimnázium miatt, próbáljatok meg átmenni 6 osztályosba jövőre, (mi is 8 osztályos gimibe mennénk, és még mindig  nem vagyok biztos abban, jó döntés, a hat osztályosból több van, talán még két évig "érhetnek" a gyerekek. Viszont ha 8 osztályosba átviszed, és valami miatt pl. költözés vissza kell mennie egy hagyományos általánosba, lehet, hogy újra kell évet ismételnie, mert tudjuk, hogy az iskolák átjárhatók. 

    Ha erős gimibe viszed, elveszed a gyerekkorát,

    ha gyenge suliba, akkor egy jó képességű gyereket 10-11 éves korában beültetsz egy  8 osztályos gimibe, 8 évig fog odajárni, vagy két év múlva újra iskolát válthattok, hogy 6 osztályosba menjen át.  (Mert  ugye azért gondoljuk, hogy átvinnénk, mert keveseljük az általános iskolát, az én gyerekemmel pl. az a baj, hogy unatkozik évek óta, nincs kihívás, tanulnia sem kell. Igy félek, hogy megszokja, és később probléma lesz, hogy nem tud tanulni, viszont 14 éves korába, amikor 4 osztályos gimibe menne, rengeteg pótolni valója lesz.&nbsp

    Szerintem  viszont 10-11 évesen (sőt, már az ovi választásakor) is megalapozod a jövőjét. Persze nem lehet tudni, milyen irányban fog tanulni, de feltételezzük, hogy egyetemet végez. A bolognai rendszer szerint gimi után felvételizik valahova, és eldől, 3., 4., 6., netán 8 évet tanul még. Vagyis el kell tartanunk 27-28 éves koráig a gyerekeinket. Ha jó alapokkal megy a felsőoktatásba, tandíjat sem kell fizetnünk, talán még ösztöndíjat is kaphat.  (Bocsi, de én egyedül nevelem a lányom, és alkalmazott vagyok, nem sok remény van rá, hogy ez változzon).Aki 11 évesen egy 8 osztályos gimiben pl. latint kezd tanulni, később orvosnak készül,  előnnyel indul azokhoz képest, akik nem tanultak latint, és az apró csontocskák nevét magolják a vizsgákra. (ismerősünk  tapasztalata). 

     

    előzmény:
    gyerkőcök (60)
    2006-02-22  17:48
  13. Torolt_felhasznalo_420630
    Torolt_felhasznalo_420630
    2006. február 23. 10:1164.

    Köszi!

    És töltöttetek le valahonnan teszteket? Most nyomtattam ki egyet, amit találtam, de hátha van több is...

    tuty

    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_202565 (61)
    2006-02-22  18:17
  14. 2006. február 23. 09:1563.
    Nagyon köszönöm a véleményeteket!!!
    előzmény:
    Ildiszilvi (1)
    2006-02-22  14:00
  15. Torolt_felhasznalo_667249
    Torolt_felhasznalo_667249
    2006. február 22. 21:5162.

    Szia !

    Mi az idén kezdtük a hatosztályost, de eddig nem volt különösebb problémánk vele. Az biztos, hogy más módszerekkel tanítanak mint egy általános suliban, de olyat egyáltalán nem tapasztaltunk, hogy hátrány lenne a felsőbbévesek társasága. Pedig mi is attól tartottunk, hogy 12 évesen nem biztos, hogy nyerő a 17-18 évesek közé bekerülni, de eddig csak elismerően nyilatkozott a lányom a nagyobbak segítőkészségéről. Jó, a menzán nyilván előjön, hogy ők még kicsik, de máshol nem volt negatív tapasztalata...... Annyi, hogy kezd odafigyelni magára, nem vesz fel általa "gyerekesnek" minősített cuccokat, de ezt is inkább a kamaszkor számlájára írom, mint az új környezetére.

    Nekünk külön felhívták a figyelmünket szülőin arra, hogy a hatosztályos évfolyam teljesít mindig a legjobban  a végső elszámolásnál, mert nekik 6 évük van aklimatizálódni. Amikor a velük egykorúak nyolcadik után bekerülnek ebbe a suliba, akkor nekik ugyanúgy 1-1,5 év mire felveszik a tempót, szemben a hatosztályosokkal, akiknek ez a 9. és 10. év már nem azzal telik, hogy megszokják az új stílust és követelményrendszert. Ebben a suliban például nagyon szorítják a nyelvtanulást és mindekit arra ösztönöznek, hogy 10. vagy legkésőbb 11. év végére legalább egy nyelvvvizsgát letegyenek. Ahogy nézem a tempót - ami nem annyira gyilkos, mint ahogy hittem - ezt meg is fogják csinálni lazán. Már most 50 % feletti középfokú próbateszteket írtak ! Egyébként ebbe az osztályba csak kitűnő gyerekek kerültek be és most félévkor nagyon sok kettes,hármas jegy is született. Mi azt hittük nagyon le fognak érte tolni minket a szülőin, de nem ez történt. Azt mondták ez az eredmény az iskolaváltásnak megfelelő és ne ijedjünk meg, mert ez mindig így van. Ezért is jó a hatosztályos, mert ott 9.-re már felszívják magukat és nem akkor születnek ezek az "elrettentő" eredmények. Nekem az is szimpatikus, hogy majdnem minden tárgyból nem ott folytatták ahol 6.-ban befejezték, hanem kezdték előlről (pl. töri) és nem tanulja 6 év alatt kétszer ugyanazt, hanem 1x, de azt sokkal alaposabban. Persze itt is vannak vérlázító dolgok, olyan házifeladatok amitől falnak lehet menni, de kérdezem én, hogy hol nincsenek..........  És még annyit, hogy akik tavaly érettségiztek pl. ebben a suliban, ott a hatosztályosoknál mindenkit felvettek egyetemre vagy fősulira és mindenkit az elsőként megjelölt helyre. Azért 35-36 gyereknél 100 %-os sikert elérni nem kis dolog szerintem !

    (És az én gyerekem is busszal, egyedül jár suliba, bár ő ezt már korábban is gyakorolta, mert edzésre is egyedül közlekedett már negyediktől. Ez szerintem nem lehet akadály !  )

    előzmény:
    Ildiszilvi (1)
    2006-02-22  14:00
  16. Torolt_felhasznalo_202565
    Torolt_felhasznalo_202565
    2006. február 22. 18:1761.
    Most megnéztem itthon: 1 hónappal a 14. szülinapja előtt. Ezt én nem tudom, hogy mi erre a korhatár.Mindent ő intézet. De talán nyelvvizsga központban meg lehet kérdezni.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_420630 (38)
    2006-02-22  15:58
  17. 2006. február 22. 17:4860.
    Figyusz! Szerintem ez parttalan vita, mert te ismondod a magadét, meg én is!
    Viszont nagyon szívesen beszélnék veled 10-15 év múlva, amikor a Te gyerekedről lesz szó, hogy te hogy döntesz akkor.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908218 (59)
    2006-02-22  17:45
  18. 2006. február 22. 17:4559.
    nem szabad az osztályra fogni!!!nincs olyan hogy futottak még osztály! csak a gyereken múlik, hogy érdekli-e valami annyira, hogy azt akarja tanulni, de ez is csak 18 évesen aktuális. és akkor leül és 2 hónap alatt felkészül egy magántanárral a felvételire. ennyi az egész, minden más csak túlaggódása a dolgoknak. most átvinnéd a gyereked egy suliba, ahol felesleges baromságokat akarnának beleerőszakolni, úgy elmenne a kedve a tanulástól, hogy érettségi után elmenne dolgozni
    előzmény:
    gyerkőcök (57)
    2006-02-22  17:38
  19. 2006. február 22. 17:4258.

    akkoris azt mondom, ezeket a bónusz éveket az egyetemre kell hagyni

    az hogy szar a mostani osztálya, az szerinted, így 10 évesen kihat a jövőjére? nem jut be az egyetemre, stb? egyáltalán nem. ebben a korban játsszon, és nyelveket tanuljon, az hogy a marika néni, meg a julika néni rosszul tanítja a matekot, meg a magyart az nem lényeges.

    hidd el, nem a levegőbe beszélek: a csoporttársaim nagy része "szar" suliból jutott be az orvosira.

    előzmény:
    gyerkőcök (55)
    2006-02-22  17:36
  20. 2006. február 22. 17:3857.
    másik iskolában mi a garancia, hogy nem ismét a "futottak még" osztályba kerül????
    Ha már váltok, és van rá lehetősége, akkor jobb-ba viszem, nem?
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908218 (54)
    2006-02-22  17:34
  21. 2006. február 22. 17:3756.
    55-ös hozzászólásban válaszoltam erre a kérdésedre.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908218 (53)
    2006-02-22  17:32
  22. 2006. február 22. 17:3655.
    ja, az évvesztésről akartam még írni.
    A gyerekek túlnyomó részt most már nem 6 évesen kezdi az iskolát, hanem 7 évesen, már itt van egy év vesztesége a legtöbbnek.
    Az én fiam időben kezdte, 6 éves volt áprilisban, és szeptemberben kezdte anno a sulit. Akkor ez volt a jó megoldás, mert nagyon iskolába akart menni, jól is vette az akadályokat, jól tanult, de tavaly, amikor felvételizett, akkor bukott ki, hogy amikor írták a felvételit még 10 éves sem volt a lelkem, a többiek meg már rég betöltötték a 10-et, sőt már majdnem 11 évesek voltak.
    Szóval, ha jól belegondolok, és számolok, akkor ha most évet kell ismételnie, akkor lesz helyén a gyerek életkorilag.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908218 (51)
    2006-02-22  17:26
  23. 2006. február 22. 17:3454.
    értem, de el lehet vinni más iskolába is, anélkül, hogy évet ismételne...már ne vedd sértésnek de a szülők a túlaggódás miatt követik el a legnagyobb hibákat
    előzmény:
    gyerkőcök (52)
    2006-02-22  17:32
  24. 2006. február 22. 17:3253.
    nem tudom van-e idősebb gyereked vagy az ismerősöd között van-e egyetemista, de érdemes lenne őket is megkérdezni, meg a piaci esélyeket a kor kapcsán. nem szabad szűklátókörűen cselekedni, mert 10 év múlva irdatlanul megbosszulja magát, mikor visszatekintve egy idióta lépésnek tűnik, hogy egy gimi miatt évet csúszott 
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908218 (51)
    2006-02-22  17:26
  25. 2006. február 22. 17:3252.
    Nem tudsz lebeszélni, és nem azért mert nem vagyok meggyőzhető, hanem azért mert tudom, amit tudok.

    Már írtam, hogy a gyerek osztályának tanulmánya már most ötödikben sem jó, ezért félő, hogy a későbbiekben még jobban romlani fog. Ha választhatok, hogy egy 8 osztályos gimi, vagy esetleg egy másik osztály, akkor inkább az előző, mert ha már osztályt váltunk, akkor ha van rá lehetősége, akkor inkább egy olyan változat szimpatikus nekem, ahol már kamaszkorban nem kell újból végig járni, szenvedni ezt a procedurát.

    Ilyenkor mindig az jut eszembe, hogy egy ismerősöm évekkel ezeőtt panaszkodott, hogy a 7. osztályos fia nem tanul a 8 osztályos gimiben, teli van kettesekkel, hármasokkal. A gyerek a tavalyi tanévben érettségizett kitünővel, és a második helyen megjelölt felős oktatási intézménybe nyert felvételt. Ja, és maradta gyerek a 8 osztályos gimiben, túkjutott a krízisen.
    előzmény:
    Torolt_felhasznalo_908218 (51)
    2006-02-22  17:26

Címlap

top