Nem is gondolnánk első ránézésre, hogy ez a kissé földes illatú és ízű gumó ennyi csodát rejt. A cékla ugyanis erőteljes vérképző hatású, ezért vashiányban szenvedőknek kifejezetten ajánlott a fogyasztása. A cékla rendszeres fogyasztása pedig nagyban támogatja a daganatos betegségekben szenvedők gyógyulását, a kemoterápiás kezelések alatt is, mivel szuper antioxidáns tulajdonságokat mutat.
Miért rakjunk el céklát télire?
A cékla fogyasztása magas A-, B-, és C-vitamin, folsav-, rosttartalma miatt elsősorban nyersen ajánlott. Ha van lehetőségünk, akkor tárazzunk be télire nagyobb mennyiségű céklát, hűvösebb kamrában vagy pincében. Így készíthetünk belőle frissen facsart céklalevet, vagy reszelve salátákba is nagyszerű, de készíthetünk belőle céklalevest is. Ha pedig vasárnapi húsok mellé vágyunk savanyúságra, akkor tegyük el ecetesen a céklát télire.
Ezek kellenek a cékla befőzéséhez
- 2 kg cékla
- 6-7 babérlevél
- 30 dkg cukor
- 1 liter 15%-os ecet
- 10 szem bors
- fél tk. egész kömény
- 2 csipet só
A cékla befőzése télire
- A céklákat megmossuk, meghámozzuk és vastagabb karikákra felvágjuk.
- Felöntjük annyi vízzel, hogy épp ellepje, majd babérlevéllel, egész borssal és a köménnyel feltesszük főni.
- Nem kell teljesen puhára főzni, maradjon egy kicsit roppanós.
- Ha megfőtt, még melegen sóval, cukorral és az ecettel ízesítjük a levét és csíramentesre megtisztított üvegekbe töltjük. Szorosan lezárjuk az üvegeket és fejre állítva hagyjuk kihűlni a télire eltett céklát.