Azt nem ígérjük, hogy egy pillanat alatt elkészül minden, amit a következőkben mutatunk be, de aki szeret főzni, az biztosan nem lesz rest, és kipróbálja ezeket a válogatott ínyencségeket, amelyek egyáltalán nem bonyolultak. Hoztunk görög és francia ízeket, nem felejtettük el az olasz tésztát, és nem hagytuk ki az egészséges édességet sem. Legyen meleg vagy hideg ezen a kiszámíthatatlan nyáron, ezeket a fogásokat nyugodtan elkészítheted.
Házi müzli
Hozzávalók:
- 300 g nagy szemű zab
- 1-1 marék mandula, mogyoró (lehet kombinálni, mehet bele kesudió, tökmag, szotyi ízlés szerint)
- chiamag, lenmag
- 1-2 evőkanál kókuszolaj
- édesítő
- pár csipet só
- apróra vágott aszalt gyümölcsök
- cukormentes csoki/étcsoki
Tűzhelyen, a serpenyőben elkezdem melegíteni a kókuszolajat, és amíg még nem forró, beleforgatom a zabot, illetve hozzáadom a mandulát, a mogyorót és az egyéb magokat, ha nyersek voltak (a pirított magokat elég később hozzáadni). A chiamagot és a lenmagot csak később adom hozzá, amikor a zab már majdnem készen van. Az édesítőt és a sót is belekeverem, mehet rá fahéj is ízlés szerint. Az apróra vágott aszalt gyümölcsöket és a csokit akkor teszem csak hozzá, amikor már kihűlt. Egy helyes kis csatos üvegbe zárom, de bármilyen légmentesen zárható tároló megfelel a célnak.
Reggeli ötlet: Túrót, szemcsés sajtot citromlével, édesítőszerrel összekeverek, fagyasztott vagy friss bogyós gyümölcsöket adok hozzá, és 2-3 evőkanálnyi házi müzlit halmozok a tetejére. Akár mandulatejbe, egyéb tejbe szórva is fogyasztható.
Anatóliai spenótsaláta (Borani)
Spenótsaláta
Hozzávalók:
- 2 ek. liszt
- pár csipet só
- 3 ek. olaj
- 120 ml tej
- 1-2 csipet őrölt bors
- 250 g spenótlevél
Fokhagymás joghurtszósz:
- 1 gerezd fokhagyma
- ízlés szerint fűszerpaprika
- 4 ek. görög joghurt
Készítsünk besamelmártást: egy lábosba öntsük bele az olajat, adjuk hozzá a lisztet, a sót és a borsot. Kevergessük fakanállal, nehogy odaégjen. Öntsük fel langyos tejjel, és keverjük csomómentesre. Amikor sűrűsödni kezd, adjuk hozzá a megtisztított spenótot. Hagyjuk kissé párolódni a mártásban, majd zárjuk el alatta a gázt. A fokhagymát préseljük össze, és keverjük a joghurtba. Tálaláskor locsoljuk a spenótra. Szórjuk meg fűszerpaprika-őrleménnyel. Fogyasszuk előételnek pirítós kenyérrel vagy salátaként.
Fűszeres kecskesajtos-koktélparadicsomos quiche
Hozzávalók:
A tésztához:
- 250 g liszt
- 125 g vaj
- 1 tojás
- 2-3 ek. hideg víz
- 1 csapott kk só
- 2 ek. friss kakukkfű
A töltelékhez:
- 150 g friss kecskesajt
- 180 g koktélparadicsom
- morzsolt oregánó
- olívaolaj
- tengeri só
A kakukkfű levélkéit lehúzom a fás szárakról, majd felaprítom. A lisztet a sóval beleszitálom egy keverőtálba, majd hozzáadom a kakukkfüvet, a kisebb darabokra vágott vajat, és jól elmorzsolom. Hozzáadom a tojást és annyi vizet, hogy lágy, de ne ragacsos tésztát kapjak. Folpack fóliába csomagolom, és fél órán át hűtőben pihentetem. Ha kisebb, 12 cm átmérőjű formákat szeretnék használni, akkor a tésztát 6 egyenlő részre osztom, ha 22 cm átmérőjű tortaformát választok, akkor a teljes tésztát 3-4 mm vastagra nyújtom. Óvatosan kibélelem a kivajazott formát úgy, hogy ne szakadjon el a tészta. A legjobb módszer erre, ha belülről kifelé haladva elegyengetem a tésztát, majd kés vagy a sodrófa segítségével levágom a felesleget. Villával megszurkálom az alját, majd félórára a fagyasztóba teszem. A sütőt előmelegítem 200 fokosra, majd megfelelő nagyságú köröket vágok ki sütőpapírból, belehelyezem őket a formákba, majd a tetejükre konyhaeszközboltokban kapható speciális sütőgyöngyöt vagy szárazbabot teszek, ami megakadályozza, hogy túlzottan megemelkedjen a tészta. 15 perc után eltávolítom a sütőpapírt a nehezékkel, és további 5 percig sütöm. A sütő hőmérsékletét 180 fokosra csökkentem.
A kecskesajtot kis kockákra vágom, a koktélparadicsomot megmosom, de a látvány kedvéért a csumáját rajta hagyom. A paradicsomokat egy ecsettel körben megolajozom, és megszórom tengeri sóval. Az elősütött tészta tetejére egyenletesen elosztom a sajtot és a paradicsomot, megszórom oregánóval, majd ráöntöm a tejszínes keveréket. Tepsibe rakom a formákat, hogy megakadályozzam, hogy a túlcsorduló krém esetleg a sütő aljába folyjon. 20-25 percig sütöm, amíg megszilárdul.
Szuvlaki házi pitakenyérrel
Szuvlaki:
- a nyárshoz vöröshagyma
- 1 dl olívaolaj
- ízlés szerint oregánó
- a nyárshoz paradicsom
- 1 citrom leve
- a nyárshoz (zöld vagy piros) kaliforniai paprika
- 50 dkg sertéshús
Házi pitakenyér:
- 100 g liszt
- fél tk. só
- 60 ml olívaolaj
- 100-140 ml víz
- 1 tk. koriander
- 100 g fehér tönkölyliszt
- 1 tk. őrölt római kömény
A húst vágjuk fel kb. 2 cm-es kockákra. Tegyük egy tálba, és locsoljuk meg olajjal, a citrom levével, fűszerezzük oregánóval, sóval, borssal. Vágjuk nagyobb darabokra a hagymát, a paprikát és a paradicsomot, és ezt is tegyük a tálba. Forgassuk át a páclével, és a hűtőben érleljük néhány óráig, majd nyársra tűzve, grillserpenyőben vagy grillsütőben, többször megforgatva süssük készre.
Tzatzikivel és pitakenyérrel tálaljuk.
A lepény sütéséhez keverjük össze a kétféle lisztet, a fűszereket és a sót egy nagy tálban. Locsoljunk hozzá az olívaolajból, majd adjunk hozzá annyi langyos vizet, amennyit felvesz. Gyúrjuk össze a tésztát egy nagy gombóccá, és hagyjuk félórát állni. Ezután formázzunk belőle golflabda méretű kisebb gombócokat (kb. 6 darab lesz), majd nyújtsuk ki. Grillserpenyőben mindkét oldalán süssük át.
Petrezselymes-pestós spagetti
Hozzávalók:
- 2 csokor petrezselyem
- 3 kk. felaprított metélőhagyma
- 1 kk. tengeri só
- 8-10 ek. extra szűz olívaolaj
- 1 marék héj nélküli mandula
- 3 ek. reszelt sajt (gouda vagy trappista)
- 25 dkg spagetti
Főzzük ki a spagettit, és a főzővizéből tegyünk félre kb. 1,5 decit.
A mandulát egy serpenyőben pirítsuk át, hogy intenzívebb legyen az íze, majd mozsárban törjük durvára. A sajt kivételével tegyük az összes hozzávalót és az olívaolaj felét egy aprítóba, és zúzzuk össze. Locsoljunk még hozzá az olívából, hogy krémes legyen az állaga. Amikor elkészültünk vele, adjuk hozzá a reszelt sajtot. Egy lábosban keverjük össze a szószt a spagettivel és egy kevés főzőlével. Melegítsük át, és tálalhatjuk.
Lisztmentes csicseriborsós „blondie”
Hozzávalók:
- 2 csicseriborsó-konzerv (összesen kb 500 g lecsepegtetett csicseriborsó)
- 2 érett banán
- 2 egész tojás
- 6-8 húsos datolya, amit előtte pár óráig meleg vízben kell áztatni, hogy felpuhuljon
- édesítőszer ízlés szerint (a stivia a legjobb talán)
- pár csipet só
- fahéjjal, vaníliaaromával, mézeskalács-fűszerkeverékkel lehet érdekesebbé tenni
Egy aprítógépbe beleteszed a hozzávalókat, és addig „aprítod”, kevered, amíg egynemű, tészta állagú masszát nem kapsz. Ha kicsit sűrű, akkor a csicseriborsó levével, esetleg mandulatejjel, egyéb növényi tejjel lehet lazítani, de ne legyen túl híg, mert akkor szét fog esni sütés után. Aszalt gyümölcs, cukormentes csoki kerülhet a tésztájába, és a csokiból a tetejére is érdemes szórni. Egy kókuszolajjal kikent, 15 x 20 cm-es kerámiatepsiben szoktam sütni. 180-200 fokra előmelegített sütőbe mehet addig, amíg a teteje nem kezd el egy kicsit pirulni, közben tűpróbával lehet ellenőrizni. Nem érdemes túlsütni, mert akkor száraz lesz, csak annyira kell megsülnie, mint egy brownie-nak (sütőtől függően körülbelül 30-40 perc).
Lehet kicsit variálni, ha kakaót és esetleg cukkinit adunk hozzá: