Életemben először a Govinda étkezdékben ettem zöldségalapú curryt, és csak miután betértem a helyre, tudtam meg, hogy vegetáriánus helyen járok. A curry átható illata becsábított (másokat éppen ez üldöz el), és sokáig törzsvendég is maradtam. Emlékezetes élmény volt ilyen gazdagon fűszerezett, laktató ételt enni hús nélkül.
A magyar konyha is jól ismeri persze a hús nélküli főételeket, de egy krumplis tészta, káposztás cvekedli vagy az édes főtt tésztáink – mint a túrós, grízes, diós vagy mákos tészta – sokkal egyszerűbb ételek, amelyek zöldséget alig vagy egyáltalán nem tartalmaznak.
A szószos indiai egytálételek nagy erőssége az illatos fűszereken kívül a nagyvonalú zöldséghasználatban rejlik. Egy-egy ételben akár több zöldség is főszerepben lehet, hús nélkül táplálóak és egészségesek. Az indiai konyha köztudottan kedveli a tejet és tejtermékeket, és megismertet minket a paneer fogalmával is. Kiejtve panír, de nincs köze a magyar panírhoz. Ez egy indiai sajtféle, amit szép, beszédes fordításban tejsajtnak is nevezünk. Teljesen mást képzeljetek el, mint az itthon megszokott félzsíros vagy félkemény sajtok, és a krémsajtokhoz sincsen köze. Ez egy könnyed állagú, puha sajt, amit előszeretettel használnak főételekbe is, hasonlóan belekockázva, mint mi a színhúsokat. A paneer sajt jól felveszi a szószokat – és sokkal finomabb, mint a növényi alapú tofu, vagyis a szójababból kinyert szójatejből készített, egyébiránt ízetlen, kissé szivacsos állagú szójababsajt.
Milyen körettel fogyasszuk a szószos indiai curryket?
Örök körete a főtt basmati rizs, ami helyett vagy ami mellé süthetünk indiai lepénykenyeret, naant is. A naan egyszerűen zseniális, különösen a vajas és a fokhagymás változata. Ma az indiai éttermekben már egy-egy adag naanért 1000 forintot is elkérnek – nagyon drága lett. Érdemes elsajátítani a készítését, egy kiváló kenyéralternatívát nyerünk vele.
Gyors recept: indiai csicseriborsós padlizsán curry
A vegák mentsvára a padlizsán és a csicseriborsó egyaránt. A padlizsán „húsos” állagával ügyesen lehet játszani a különböző ragukban, grillételekben, a csicseriborsó pedig napjaink sztárja, kiváló tápanyag-forrás, és a hummuszon és falafelen kívül például a currykben is remekül szerepel.
Készítsük vékonyabb lével, kicsit levesesen, ahogy a képen is látható. Ha nem szimpatizálunk ezzel az állaggal, 1 evőkanál liszttel be is sűríthetjük a főzetet.
Hozzávalók:
- 1 nagy padlizsán, kb. 50 dkg
- 1 doboz (400 g) csicseriborsó
- 15 dkg édesburgonya vagy sütőtök
- 3 dl 3,5% zsírtartalmú tej vagy kókusztej
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 3-4 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál sárga curry paszta
- 1 teáskanál sűrített paradicsom
- 1 teáskanál kurkuma
- 1 mokkáskanál őrölt fűszerpaprika
- 1 mokkáskanál szárított, őrölt koriander
- 1 mokkáskanál római kömény
- Só, chili ízlés szerint
- 2 evőkanál olívaolaj vagy kókuszzsír
- Friss koriander vagy petrezselyem díszítésnek
Elkészítése:
- Ha szereted a padlizsán héjának harapását és enyhén kesernyés ízét, akkor héjastul főzd! Ha nem, akkor hámozd meg, akárcsak az édesburgonyát vagy sütőtököt, a hagymákat szintén pucoljuk meg.
- Vágjuk kb. 2-2,5 centis kockákra a padlizsánt, az édesburgonyát vagy sütőtököt, és egészen apróra a vörös- és fokhagymát.
- Egy nagy méretű serpenyőben egy kanál olívaolajon vagy kókuszzsíron nagy lángon futtassuk meg a padlizsánt és az édesburgonyát vagy sütőtököt, kapjanak egy pici kérget. Öntsük ki a serpenyőből, tegyük félre.
- Ezután ugyanabban a serpenyőben a másik kanál zsiradékon kis lángon üvegesre pároljuk a hagymákat, majd ha már nem nyers, vegyük feljebb a gázt, és ráönthetjük a leszűrt csicseriborsót és a tejet vagy kókusztejet. A csicseriborsó után visszamaradt aquafaba értékes alapanyag lehet!
- Ekkor visszatehetjük a serpenyőbe a megpirított padlizsánt és az édesburgonyát vagy sütőtököt.
- Néhányszor átkeverve ízesítsük be az összes fűszerrel és a currypasztával. A sót és a chilit hagyjuk csak a legvégére, mert a sokféle íz találkozásával érhetnek meglepetések. Csak a legvégén állítsuk be a végső ízeket.
- Ha megpuhultak a zöldségek, kész is vagyunk!
- Friss korianderrel és/vagy petrezselyemmel frissíthetjük, díszíthetjük a végén.
Még gyorsabb recept: indiai zöldborsós paneer curry
A paneert, vagyis magát a sajtot meglepően könnyű elkészíteni, tej és citromsav a két fő alkotóeleme. Persze ha egy hétköznapi meleg ételre vágyunk, bizonyára nem szeretnénk házi sajt készítésével bíbelődni, úgyhogy irány a helyi ázsiai vagy közel-keleti élelmiszerbolt, ahol árulnak paneert.
Mivel a lágy sajtnak nincs szüksége különösebb főzésre-sütésre, igazán gyorsan el fogunk készülni. A rizst és a naant jóval több idő elkészíteni, mint magát a curryt!
Hozzávalók:
- 40 dkg paneer
- 25 dkg zöldborsó
- 1 konzerv (400 g) paradicsom
- 1 kápiapaprika
- 1,5 tejszín vagy zsíros kókusztej
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 2-3 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál garam masala fűszerkeverék
- 1 teáskanál őrölt fűszerpaprika
- 1 mokkáskanál kurkuma
- 1 mokkáskanál szárított, őrölt koriander
- 1 mokkáskanál római kömény
- 1 csipet őrölt gyömbér
- 3 evőkanál kókuszzsír vagy olívaolaj
- Só, chili ízlés szerint
- Friss koriander vagy petrezselyem díszítésnek
Elkészítése:
- Hámozzuk meg és vágjuk egészen apróra a vöröshagymát és a fokhagymát, és ezúttal a kápiapaprikát is.
- Várjuk fel kb 2,5 centis kockákra a paneert.
- Egy nagy serpenyőben a kókuszzsíron vagy olívaolajon pároljuk meg kis lángon a vöröshagymát, majd ha már nem nyers a hagyma, vegyük közepes-nagyra a lángot, majd jöhet rá az apróra vágott fokhagyma és kápiapaprika, a paneer, a zöldborsó és a paradicsom. Kicsit futtassuk meg őket a zsiradékon, majd öntsük fel a tejszínnel vagy kókusztejjel.
- Ízesítsük be az összes fűszerrel, néhányszor átkeverve forraljuk fel, majd fedő alatt egy-két percig főzzük.
- Akárcsak a csicseriborsós-padlizsán curry esetében, a paneert is friss korianderrel és/vagy petrezselyemmel díszíthetjük, az ízeket pedig ezekkel a zöldekkel frissíthetjük a végén.