Nem tudom, ti hogy vagytok vele, de a kamaszok egyik legidegesítőbb szokásának azt tartom, amikor reggelente rajtam kérik számon, hogy hol van valamelyik ruhájuk. Nyilván épp azt keresik, amelyik épp a mosógépben van vagy azt, amelyik még a szennyesig sem jut el, mert ott hever a szobájukban egy halom másik ruha alatt.
Anya, nem érted, hogy az még nem volt piszkos?
– érkezik a kérdés, komoly rosszallással, majd megpróbál meggyőzni, hogy a három napja hordott pulóver, amiben két délutánt is végigfocizott, az egyetlen alternatíva, és anélkül nem hogy tanulni, de iskolába menni sem lehet.
És persze ilyenkor én esem kétségbe, mert, tudom, hogy az a pulóver a kedvence, de nincs mit tenni, piszkosan nem veheti fel. Ebből a kétségbeesésből született az ötlet:
„Vállalom, hogy megtanítom a fiamat mosni.”
Arra gondoltam, ha bármilyen mobiltelefonnal vagy számítógéppel elboldogul, akkor a mosógépünk kezelése sem okoz majd problémát. Azt pedig könnyen elmagyarázom, hogy miért nem mossuk együtt a színes ruhákat a fehérekkel, hogy az ágyneműt, terítőt, törülközőt nem mossuk együtt a tréningnadrágjával.
Külön jó lenne, ha ő is megtapasztalná, milyen más koszos nadrágjának a zsebébe nyúlni, mert a fiatalember, ha épp a szennyesben landol a ruhája, előszeretettel hagy benne kulcsot, rágógumit és a legrosszabb: papír zsebkendőt a nadrágzsebben, ami aztán darabjaira hullva teríti be a mosott ruhát, ha átjut a szigorú anyai szűrőn. De eztán máshogy lesz, nincs szórakoztatóbb egy kamasznál, aki rájön, hogy csak őt magát terheli a felelősség, ha benne hagyott egy zsepit a mosásban.
Vállalásomban persze nem csak az van, hogy a fiamat is rászoktatnám ezzel a házimunkára és némi tudatosságra a saját ruháit illetően, hanem az is, hogy a mosás, teregetés és a tiszta ruhák elrakása helyett nekem is több időm lenne másra, például elvinni a fiamat új pulcsikat venni.
Olvass többet a témáról a Zewa oldalán.