Ágotánál ötéves kora körül jelentkezett először a kínzó fejfájás. Akkor agyhártyagyulladás gyanújával kórházba került, ahol a „fokozott elővigyázatosság” jegyében szinte úgy bántak vele, mintha börtönben lenne, fájdalmas és kellemetlen vizsgálatok sorának vetették alá. „A nővérek erőszakkal vettek vért tőlem, a karom tiszta lila volt. Miután gerincvelőváladékot vettek, nem tudtam kiegyenesedni és rendesen járni” – idézi fel Ágota.
Végül konkrét okot nem találtak a fejfájására, a kórházban töltött egy hét viszont olyan mély nyomot hagyott benne, hogy a trauma miatt a fájdalom évtizedeken keresztül újra és újra visszatért, egészen addig, amíg a wingwave-módszerrel nem sikerült feloldani. Ágota nagyjából fél évig járt a terápiára, azóta pedig már eltelt egy év, és a fejfájás nem jelentkezett.
Kényszerbetegséget, pánikot, önbizalomhiányt is kezelnek vele
A wingwave szóösszetétel a wing (vagyis szárny, ami a pillangóeffektusra utal) és a brainwave (agyhullám) szavak összekapcsolásával jött létre, és egy olyan módszert takar, ami a lelki elakadások felkutatására és feloldására szolgál. Magyarországra dr. Pusztai Erzsébet és Liptai Beáta hozták be az eljárást, és ők is oktatják, de egyelőre csak kevesen ismerik.
Tar Katalin pszichológus, a Főnix Fészek munkatársa 2015 óta alkalmazza a wingwave-et. Szorongást, kisebbrendűségi érzéseket, negatív hiedelmeket old fel ezzel a technikával, de volt már dolga pánikbetegséggel és évtizedek óta tartó migrénnel is.
„Van, amikor a tudatos agyunkra olyan nyomás, negatív élmény nehezedne, hogy a túlélés érdekében inkább leszorítjuk a tudattalanba a minket ért sérelmet, bántást, rosszindulatot. Ezeket is fel lehet dolgozni ezzel a módszerrel. Olyan tüneteket lehet vele megoldani, mint az ősbizalmatlanság, a párkeresési problémák, a kapcsolatok megtartásának nehézsége, a szégyen, az elakadások, a fejünkben létező korlátok” – magyarázza a szakember.
Katalin találkozása a módszerrel egy tragikus eseményhez köthető. Amikor a kis unokája ötéves volt, váratlanul, a szeme láttára hunyt el a nagyapja (nem Katalin férjéről van szó, hanem a másik ági nagyapáról): a férfi a földre esett, és meghalt. A fürdőszobaajtón zuhant ki, ez a momentum pedig azért fontos, mert később ez összefonódott a kisgyereknél azzal a kényszeres tünettel, hogy nem tudott kijönni az említett helyiségből anélkül, hogy néhányszor vissza ne lépett volna, később pedig ez kiterjedt a vécére és a többi szobára is. A probléma évekig fennállt, ezért Katalin elhatározta, hogy keres egy olyan módszert, amivel a gyerek érzelmi agyára tud hatni. Egy kollégája javasolta neki a wingwave-et, ami bevált: az unokánál szépen, fokozatosan elmúlt a kényszercselekvés. Katalint ez bátorította fel arra, hogy tovább foglalkozzon a módszerrel, azóta pedig nagy tapasztalatra tett szert a területen.
A wingwave segítségével természetesen csak olyan problémákat lehet kezelni, amelyeknek a hátterében nincs szervi elváltozás, így ha valaki komoly fizikai tünetekkel fordul Katalinhoz, annak mindenképpen orvosi kivizsgálást javasol. A pszichológus azt is elmondta, hogy természetesen a wingwave sem univerzális terápia, ami mindenkinek egyformán beválik.
A beragadt érzelmi tüskék
A wingwave-et a 90-es években egy német pszichológus házaspár, Cora Besser-Siegmund és Harry Siegmund dolgozta ki több, már létező eljárás összefűzésével. Az egyik az NLP, azaz a neuro-lingvisztikus programozás, ami egyebek (főleg a beszéd) mellett az ember arcán a kommunikáció során megfigyelhető mikromozgásokat is vizsgálja. Ebből fejlődött ki az EMDR (szemmozgásokkal történő deszenzitizálás és újrafeldolgozás), amit a súlyos traumán átesett személyeknél, például poszttraumás stressz-szindrómásoknál használnak, és amit a wingwave is átvett.
„A szervezetnek megvan a maga öngyógyító tevékenysége. Amikor éjjel alszunk, álmunkban az agyunk visszapergeti a velünk történt eseményeket, amelyek a rövidtávú memóriában, a hippokampuszban tárolódnak, és ezeket megszűri, megrostálja, aztán átkerülnek a hosszútávú memóriába. Ami viszont traumatikus jellegű, annak olyan intenzív érzelmi velejárója van, hogy nem tud átkerülni. Ezek az »érzelmi tüskék« beragadnak az agyunkba, és zavarnak minket a mindennapi életünkben” – magyarázza a pszichológus, hozzátéve, hogy személyenként eltérő lehet, ki mit él meg traumaként, és az mennyire hagy benne nyomot.
Visszatérve az alváshoz: az említett feldolgozási folyamat a REM fázis alatt történik, ami egy nyolcórás alvás során négy-hat alkalommal következik be. Ilyenkor a becsukott szemhéj mögött a szem gyors ütemben jobbra-balra mozog. Ezt használja fel a wingwave-módszer. „Mozgatom az ujjamat, és arra kérem a klienst, hogy kövesse a szemével. Így ugyanazt a feldolgozó folyamatot indítjuk el éber állapotban, mint ami éjszaka, a biológiai tényezőknek megfelelően történik” – mondja Katalin. A folyamatot egyébként röviden „elintegetésnek” nevezik, és hogy mi az, amit az ember életéből ki kell iktatni, a beszélgetés, illetve az „O-gyűrű teszt” segítségével derül ki.
Utóbbit egy japán kutató fejlesztette ki. A lényege, hogy ha az ember a hüvelyk- és mutatóujját O betűt formázva jó erősen összetartja, és a terapeutától egy abszurd dolgot vagy instrukciót hall, vagyis a vegetatív idegrendszert stressz éri, az ujjai könnyen szétnyílnak. Ez az izomválasz vezeti a szakembert, hogy az illetőt hol, mikor és hogyan érhette olyan stresszhatás, ami feldolgozatlan maradt. Együtt felkutatják a probléma forrását, az érzelmi, indulati töltéseket, a negatív, kényelmetlen érzéseket, amelyeket végül „el lehet integetni”.
„Ez azután már nem jön vissza, viszont a vele kapcsolatos asszociációk, emlékek, más típusú rossz érzések, a mögötte rejlő egyéb negatív élmények kicsit megkavarodnak, és felszínre bukkanhatnak” – mondja a pszichológus. Ezért a terápia általában nem egy, hanem legalább három-öt alkalomból áll. A traumát akkor sikerült feldolgozni, ha az ember rágondol, és nem lesz rögtön rossz érzése vagy gyomoridege – tudjuk meg Katalintól.
„Amit nekem adott a módszer, az a felszabadultság”
Antónia pszichológus, ezért saját bevallása szerint eleinte volt némi fenntartása a technikával kapcsolatban. „Érdekesnek találtam, hogy hogyan lehet pár ülés alatt hosszú terápiás folyamat nélkül is megszabadulni ezektől a blokkoló erőktől” – árulja el. Ő szorongásos jellegű problémáira kereste a megoldást, amelyek a szülei válása óta álltak fenn. „Zavart, hogy nem tudok felszabadultan dolgozni, nem tudom élvezni a munkámat a nyomás miatt, és úgy éreztem, bármit csinálok, nem vagyok elég jó. Problémám volt a szexualitásommal, a nőiségemmel, pedig ezt nem indokolta komolyabb trauma. Tudtam, hogy nem bennem van a hiba, és hogy ezek az élet természetes velejárói, mégsem voltam képes megélni a dolgokat szorongás nélkül, önfeledten, a maga természetességében” – foglalja össze. Antóniának a coacha ajánlotta a wingwave-et. Tulajdonképpen hamar eloszlottak az előítéletei.
„A kezelés mindig úgy kezdődött, hogy meséltem arról, mi az, amivel foglalkozni szeretnék, és az abból fakadó saját érzeteimet a terapeuta kiragadta, kibontotta az O-teszttel, majd az eredetét átdolgoztuk integetéssel. Emlékszem, nagyon érdekes volt, hogy ennek segítségével teljesen feltérképezte olyan érzéseimet is, amikre addig nem figyeltem” – meséli. Azt is elmondja, bár újdonságot nem tudott meg a problémák hátteréről, mert ezek zömével számára már ismert, berögzült családi minták és hiedelmek voltak, ő valójában a felszabadultságot köszönheti a módszernek.
„Pár ülés alatt éreztem a hatását, hogy kevésbé szorongok olyan helyzetekben, ahol jellemzően szoktam, lassan fél évvel a kezelések után pedig igazán teljes életet tudok élni, megszabadultam a béklyóimtól.”
Wingwave otthonra
Azt is megfigyelték, hogy a módszer hatásossága abban rejlik, hogy szinkronba hozza a jobb és bal agyfélteke által kibocsátott hullámokat. „Ez a kettő általában külön-külön működik, hiszen külön funkciójuk van. Amikor pánikba esünk, szomorúak, letörtek vagyunk, akkor fokozott ez a különálló működés, az agyhullámok összevissza mozognak. Viszont ha kiegyensúlyozottak, boldogok vagyunk, akkor szinkronban vannak” – magyarázza Katalin.
A szinkront pedig elő lehet idézni ritmikus mozgással, adott esetben váll- vagy térdütögetéssel is. Ha ezt furának találod – főleg az ember munkahelyén adhat okot némi mosolygásra –, mással is próbálkozhatsz, például wingwave-es zenével, ami szintén segít harmóniába hozni az agyhullámokat, és egyébként másodpercek alatt fel lehet lelni a YouTube-on. Persze, ha valakinek komoly elakadásai, traumái vannak, önmagában ez nem lehet megoldás, de az aktivitás, a kreativitás fokozására vagy ellazuláshoz jól jöhet.