Az üvegtéglákról sokunknak a nyolcvanas évek végének fából vaskarika belsőépítészeti megoldásai juthatnak eszünkbe, azok a kellemetlen, elunt és divatjamúlt tervezési elgondolások, melyektől mára már mentesek vagyunk – legalábbis reméljük.
Ha azonban vetünk egy pillantást az üvegtégla sokoldalú felhasználhatóságára és a segítségével létrehozott elegáns enteriőrökre, lehetséges, hogy megváltozik a véleményünk, hiszen egy igen változatosan kihasználható anyagról beszélünk: míg a fényt átereszti, a kíváncsi tekintetnek megálljt parancsol.
Ráadásul, tegyük hozzá, nem kell feltétlenül a legújabb trendeket áttekintenünk, hogy inspiráló enteriőrökre bukkanjunk, amelyek kreatívan használják az üvegtéglát. Itt van például az 1927-es párizsi Maison de Verre (üvegház), amelyben a belső tér légiességéért felelős az üvegtégla.
A 2001-ben átadott, Renzo Piano által tervezett tokiói Hermés-ház azt mutatja be, hogy az áttetsző anyag nagy léptékű használata is hozhat innovatív megoldásokat.
Vagy itt egy nagyon friss példa, a 2013-ban átadott pekingi Hotel Conrad, ahol az üvegtégla klasszikus térelválasztó funkciót tölt be, ugyanakkor dekorációként is megállja a helyét.
Az üvegtégla azonban nemcsak ekkora léptékű épületekben állja meg a helyét, sőt, egyre inkább úgy tűnik, hogy számos stílusban és még több helyiségben sikerrel felhasználható.
A fürdőszoba például kézenfekvő terep az alkalmazására, és ez a barcelonai helyiség azt is remekül szemlélteti, hogy milyen jól passzol a nyers, indusztriális stílushoz:
Egy letisztult enteriőrben hasonlóan izgalmas hatást kelt.
Az alábbi esetben a modern designer bútordarabokkal és geometrikus mintákkal párosítva retró, ám dinamikus összképet ad.
A legjobban azonban talán olyan minimalista közegekben érvényesül, mint Jun Murata építész üvegháza.
Forrás: Apartment Therapy
Kiemelt képünk: ToLioRe minimalista ház, tervezte Atelier Tekuto. Fotó: Pinterest