A baltimore-i John Hopkins Egyetem közegészségügyi karának tudósai a Science tudományos folyóiratban írták meg a korábbi vizsgálatokat áttekintő tanulmányukat, amiben arra jutottak a koronavírus-járvány három fő hajtóereje (vagyis azok a helyszínek, ahol a legtöbb fertőzés történik) a háztartások, a szuperterjesztő események és a nemzetközi utazások.
Elizabeth Lee, a kutatócsoport egyik tagja szerint a fertőzések jelentős része, mintegy 46-66 százaléka háztartási eredetű, ami azt jelenti, hogy az egy háztartáson belül élők nagyobb valószínűséggel adják át egymásnak a fertőzést, mint az idegenek. Ez persze nem meglepő, más légúti vírusok esetében is ugyanennyire igaz.
A kutatás szerint egyébként a háztartásokhoz hasonló veszéllyel fenyegetnek
- az ítéletvégrehajtási intézmények,
- a csoportos szállások,
- és az ápolási otthonok.
Bár ezeknek a fenti intézményeknek a lakói ritkán hagyják el a helyszíneket, az ott dolgozók és a látogatók összeköthetik őket a kinti közösségekkel, így a veszélyes vírusokkal is. A kutatás szerint a járvány fennmaradásában fontos szerepet játszanak még a szuperfertőző események (kóruspróbák, istentiszteletek, esküvők, húsüzemek), ahol kisszámú – akár tünetmentes – fertőzött sok embernek adhatja át a vírust.
A tanulmányon dolgozók szerint a járvány harmadik fontos hajtóereje a régiók és országok közötti utazás: az adataik szerint elég néhány nagy távolságokat megtévő utazó ahhoz, hogy a vírus az egész világon elterjedjen.