Sok apró, de annál hasznosabb teendő akad májusban a kertünkben. Készítsük fel a nyári meleg hónapokra a növényeinket.
Fűnyírás teljes gőzzel
Májusban van a legnagyobb növekedési időszakában a gyep, úgyhogy gyakran, akár hetente kétszer is vágnunk kell. Lassan állítsuk be a nyári gyepmagasságot, ez 2,5-3,5 cm között legyen.
Gyomirtás okosan
A gyomirtásra ugyancsak a májusi hónap a legalkalmasabb, leginkább akkor, amikor szép az idő, nedves a talaj és száraz a fű. Fűnyírás előtt műtrágyát vagy gyomirtót a nyírás előtt 4-5 nappal alkalmazzunk, hogy legyen levélfelület, amin keresztül a hatóanyagok beszívódnak. Kertészetekben kapható olyan gyephez alkalmazható kétszikű gyomirtó, amihez tápanyagot kevertek, ami segíti a fű növekedését. Ilyet mindenképp érdemes beszerezni. Ezen a ponton jegyezzük meg, hogy évelőágyban vagy egynyári ágyásokban ne alkalmazzunk gyomirtót, mert kipusztítja a dísznövényeket is!
Tipp: A vegyszermentes védekezés egyik módja, ha olyan növényeket ültetünk egymás mellé, amik megvédik egymást. A fokhagyma, a torma, a csalán, a zsurló például elriasztja a csigát, a gombát, míg a zeller a hernyókat; a menta, a snidling a hangyákat.
Öntözés
Az öntözésre éjszaka vagy kora reggel (hajnalban) a legalkalmasabb az idő, mert ekkor párologtatnak a növények a legkevesebbet. Fel kell készülni azonban nagyobb mennyiségű esőzésekre is, amik kedveznek a gombás megbetegedéseknek. A rózsák például kimondottan érzékenyek rá!
Viszlát, tulipán, helló, dália
A tulipánok, nárciszok és más kora tavaszi hagymások májusra többnyire elnyílnak. Elnyílás után közvetlenül törjük le a magszárakat. Ha gondosan akarjuk tulipánjainkat ápolni, elvirágzás után szedjük fel őket, hagyjuk kiszáradni, és a hagymájukat tegyük száraz, hűvös helyre, szalmával vagy forgáccsal letakarva. A nyáron virágzó hagymásokat elkezdhetjük elültetni: ilyenek a kardvirág, a dáliák, a kána, frézia.
Mi a helyzet a konyhakerttel?
„Az idejében elvetett sárgarépa, petrezselyem, spenót, hónapos retek magjai már kikeltek. A sűrűre sikerült vetéseket most kell megritkítani, nagyon ügyelve arra, hogy a gyengébb, kisebb növényeket húzzuk ki a talajból és az erősebbek növekedjenek tovább” – tanácsolta korábban Bálint gazda az oldalán.
Május elején jön el az ideje a paradicsompalánták kiültetésének. Ezt a növényt úgy kell elültetni, hogy a szárának egy része is a földbe kerüljön, mert azon is gyökereket fejleszt és ezek elősegítik a tápanyagok felvételével a növény gyors fejlődését és virágzását. A paradicsom palántáit egyébként akár folyamatosan is nevelhetjük és ültethetjük, hiszen még az augusztus elején ültetett is termést hoz.
Fűszer- és gyógynövények
Májusban vethető a kerti zsázsa, a borsfű és a turbolya is szabad földbe. A bazsalikom és a majoránna palántáit május közepe után ültessük ki. Ugyancsak májusban érdemes a levendulát, zsályát, citromfű- és kakukkfűpalántákat elültetni. A fűszernövények számára a napos, de szélvédett helyek a legmegfelelőbbek.
Túrázás okosan:
- A sártól nem félünk, a szemetet hazavisszük – tippek és útvonalak kezdő túrázóknak
- Erdőfürdő: sima túra vagy valami egészen más?
- A legtutibb kirándulási lehetőségek Budapesten és a környékén
(Nyitókép: Anatoli Weingart / EyeEm/ Getty Images)