A holland fővárosban felavatták a világ első olyan hídját, amely teljes egészében 3D-nyomtatás segítségével jött létre – írja a New Scientist. A híd különlegessége, hogy nem műanyagból nyomtatták, hanem acélból, amelyet négy, heggesztőkészülékekkel felszerelt robotkar alakított ki rétegenként. Az építményhez 4,5 tonna rozsdamentes acélt használtak fel.
A 12 méter hosszú MX3D nevű híd hat hónap alatt készült el, ezt követően pedig Amszterdamba szállították, ahol az Oudezijds Achterburgwal csatorna felett kínál átkelési lehetőséget a gyalogosoknak és kerékpárosoknak.
Mivel ez az első hasonló építmény, speciális lépéseket tesznek a rajta áthaladók biztonsága érdekében: az építményre több mint egy tucat különféle szenzort szereltek fel, amelyek folyamatosan figyelik, hogy milyen terhelésnek, vibrációnak vagy épp hőmérsékletnek van kitéve a híd. A szenzorok az adatokat a híd digitális modelljéhez továbbítják, így gyakorlatilag valós időben tudják figyelni, hogyan reagál az acélszerkezet a környezeti hatásokra.
A hidat tervező mérnökök gépi tanulás segítségével elemzik a fémszerkezet viselkedését, amely alapján előre tudják majd jelezni, ha karbantartásra vagy épp átalakításra van szükség. A híd egyben kísérleti projektként is szolgál, nagyobb és komplexebb épületek tervezéséhez.
Mark Girolami, a híd digitális modelljén dolgozó kutató a New Scientistnek elmondta, hogy korábbi, hidakat érintő balesetek után gyakran derült ki, hogy valamilyen szerkezeti hiba, vagy anyagfáradás tehet a katasztrófákról, amelyeket az építményeket felügyelő szakemberek nem vettek észre időben. A valós idejű visszajelzést használó digitális modell segítségével azonban időben lehet jelezni, ha a fémszerkezet kezdene elöregedni.
További friss híreink:
- Elhunyt Lugosi Lugo László fotóművész
- Háztartási eszközökből áll össze Nikola Tesla portréja
- Egymillió dollárt nyerhet, aki kirakja ezt a puzzle-t