Az adventi koszorú a várakozás szimbóluma: gyertyái az adventi időszak négy hetét jelképezik. Johann Heinrich von Wichern német evangélikus lelkész nevéhez fűződik, aki az ünnep előtt gyertyákkal jelezte a karácsonyig még hátralévő időt az általa alapított hamburgi Rauhen Haus gyermekotthonban. Minden nap egy új gyertyát gyújtott meg egy tartóban, míg végül karácsony napján az összes gyertya égett. 1839-ben a gyertyákat egy két méter átmérőjű, örökzölddel díszített fa kerékre helyezte, ezzel megalkotva a mai adventi koszorú ősét. 20 piros gyertya jelképezte a hétköznapokat, 4 fehér pedig az advent vasárnapjait.
Az adventi időszak eredetileg hat hétig, Szent Márton napjától (november 11.) december 24-ig tartott. Később VII. Gergely pápa négyre redukálta az adventi vasárnapok számát, és a nyugati kereszténységben ez a mai napig változatlan maradt. Advent első vasárnapja idén december 3-ra esik, vagyis ekkor kell meggyújtani az első gyertyát.
Az adventi gyertyák egy-egy fogalmat szimbolizálnak, a meggyújtás sorrendjében: hit, remény, öröm, szeretet. Három gyertya lila színű, az örömöt jelképező pedig rózsaszín – ez advent harmadik vasárnapján kerül sorra. Bár egyesek úgy tartják, hogy a gyertyákat az óramutató járásával ellentétes (vagy éppen megegyező, esetleg átlós) irányban kell meggyújtani, a hagyomány nem tartalmaz ilyen kitételt.