A CNN hírcsatorna értesülései szerint Oregonban idén fogadták el azt a törvényt, amely lehetővé teszi a diákok számára, hogy mentális, illetve viselkedési problémáik miatt hiányozzanak az iskolából. A törvényjavaslatot Kate Brown kormányzó múlt héten írta alá.
A kezdeményezés helyi diákoktól származik, akik tavaly egy a vezetői képességeket fejlesztő táborban mentális egészséggel foglalkozó szakértőkkel együtt dolgozták ki a javaslat részleteit. Az egyik tanuló, Hailey Hardcastle rámutatott, hogy a mentális problémákat a fizikai betegségekhez hasonló módon kellene kezelni.
„Ha valaki náthás lesz, otthon marad egy-két napra, hogy jobban érezze magát” – magyarázta Hardcastle a CNN-nek nyilatkozva. „Ugyanígy, ha valakinek szorongásos rohama van, vagy épp depresszióval küzd, nagy segítség lehet számára, ha egy-egy napot otthon tölthet.”
A törvény értelmében a diákok háromhavonta legfeljebb öt napon élhetnek az otthoni pihenés lehetőségével. Hardcastle arra is felhívta a figyelmet, hogy az igazoltan hiányzó diákoknak a tanárok lehetővé teszik, hogy pótolják az elmaradásukat, a kihagyott dolgozatokat vagy beadandókat, ez pedig nagyon sokat segíthet a mentális problémákkal küzdőknek. A diák maga is szorongással harcolva csinálta végig gimnáziumi éveit, miközben hatalmas nyomás nehezedett rá, hogy az egyetemi felvételijét jó jegyekkel alapozza meg, emiatt pedig állandóan kimerültnek, túlhajszoltnak érezte magát.
„Az elvárások miatt már eleve szorongtam, így a szüleim néha megengedték, hogy egy-egy napra otthon maradjak, ez rengeteget segített” – magyarázta Harcastle, aki hozzátette, hogy ez természetesen nem azt jelenti, hogy a tanulók mostantól igazoltan „lóghatnának” az órákról.
„Az a helyzet, hogy sok gyerek már most is mentális okok miatt marad ki az iskolából” – tette hozzá. „Legfeljebb trükközniük kell, hogy elhitessék a külvilággal, hogy lázasak, vagy fáj a fejük, pedig valójában mentális problémákkal küzdenek.”
A diák-aktivista szerint az új törvény arra is lehetőséget teremt, hogy a gyerekek nyíltan beszélhessenek szüleikkel és tanáraikkal a mentális állapotukról.
„Így az értük felelős felnőttek is tudni fogják, hogy pontosan mi zajlik a fejükben, így pedig sok diák megkapja azt a támogatást, segítséget, amire szüksége van” – hangsúlyozta Harcastle.
A rendelkezés nem egyedülálló az Egyesült Államokban, Utah állam például tavaly is elfogadott hasonlót. Oregonban egyébként két évvel ezelőtt rekordot döntött az öngyilkosságok száma, összesen 825-en végeztek magukkal. Ennél is riasztóbb, hogy a 15–24 évesek között az öngyilkosság a második helyen szerepelt a halálesetek okai között, míg az 5–14 évesek között a harmadik helyen.
Az oregoni kormányzó múlt hónapban az Adi’s Act nevű törvényt is ratifikálta, amelynek értelmében a helyi iskolakörzeteknek átfogó öngyilkosság-prevenciós módszereket kell bevezetniük óvodától érettségiig, külön figyelmet fordítva az LMBTQ-diákok és más veszélyeztetett csoportok tagjaira. A törvényt egy Adi Staub nevű gimnazistáról nevezték el, aki az után lett öngyilkos, hogy transzneműként coming outolt az iskolájában.
Ha te vagy valaki a környezetedben krízishelyzetben van, hívd mobilról is a 116 123 ingyenes lelki elsősegély-számot, vagy keresd fel a www.suicidprevencio.hu weboldalt.