„Vilmos és Harry herceg tragikus gyerekkora” címmel néztem néhány nappal ezelőtt egy 50 perces dokumentumfilmet, amelynek központi témája az imádott édesanya halála.
Diana végzetes balesete után Vilmos és Harry élete valóban végérvényesen megváltozott, de az említett dokumentumfilm arról akarja meggyőzni a nézőt, hogy már a születésük óta egyfajta drámában éltek. De vajon alátámasztják ezeket a feltevéseket Vilmos herceg emlékei?
„Nem telik el úgy nap, hogy ne gondolnék édesanyámra. Persze vannak köztük szomorú, könnyfakasztó emlékek, de többségében a vidám pillanatokra gondolok” – mesélte egy az ITV stábjának adott interjúban 2017-ben Vilmos herceg, aki tehát gyerekkorának nem a tragikus pillanataira fókuszál, bármennyire is szeretné ezt állandóan előtérbe helyezni a média.
Hétköznapi pillanatok
Egyetlen anya sem szeret távol lenni a gyermekétől és minden gyermeknek szüksége van az anyjára, ahogyan az apjára is. Azonban az élet némileg máshogy néz ki egy királyi családban. Bár ma már Vilmos édesapaként másképp gondolkodik a gyermekei oktatásáról, neki és az öccsének még bentlakásos iskolába kellett járniuk, távol az otthonuktól. „Amikor hazalátogattunk és aztán ismét elérkezett a búcsú ideje, annak érdekében, hogy ne szorongjunk annyira, édesanyánk mindenféle dalokat játszott le nekünk. Az egyik ilyen dal, amire élénken emlékszem, Tina Turnertől volt a The Best. Emlékeszem, hogy ültem az autó hátsó ülésén és hangosan énekeltünk, ez olyan igazi családi pillanat volt. Legtöbbször anya vezetett, de előfordult, hogy a testőr is beült mellénk a kocsiba és akkor négyen énekeltük végig az utat az iskoláig. Ha manapság meghallom ezt a dalt, rengeteg szép emléket hoz vissza”- mondta decemberben az Apple Music egyik csatornáján megjelent interjúban a herceg, aki nagyon fontosnak tartja, hogy a szomorúbbnak tűnő emlékekben is megtalálja a pozitív pillanatokat, mint amilyen ez a közös autókázás.
Milliószor felmerülő vita az is, hogy mennyire tett jót Diana azzal, hogy már nagyon fiatalon megmutatta fiainak a palotán kívüli életét. Vilmos arról csak nagyon ritkán beszél, hogy mit gondol édesanyja azon szándékáról, hogy „normális” gyermekkort szeretett volna biztosítani neki és az öccsének. Arról viszont gyakran osztja meg az emlékeit, hogy anyja már korán a fejébe verte, milyen kötelezettségekkel jár az, hogy ebbe a családba született. „Már gyermekként elmentem vele hajléktalanszállókra. Édesanyám meg akart győződni arról, hogy Harry és én is pontosan értjük, hogy az élet a palota falain kívül nagyon más. Akarta, hogy azt a világot is ismerjük”- magyarázta az interjúban Vilmos, aki szerint nem holmi „kellékek” voltak az anyjuk mellett, hanem meghallgatták az ottani emberek történetét, akármilyen fájdalmasak is voltak azok.
Utazás Disney Worldbe, magánnyaralások, kerékpározások… Diana törekedett arra, hogy fiai életében a „hétköznapi” dolgok is jelen legyenek, miközben persze magángépek és hajók vártak rájuk, és néhány nappal később, már a gyerekeknek is elnöki fogadáson kellett részt venniük. Ezt a kettősséget egyetlen gyermeknek sem könnyű feldolgozni, de a hercegné sokkal nagyobb szabadságot, és mondhatni lazaságot biztosított a fiainak, mint a palota. Arról például Diana egykori séfje, Darren McGrrady beszélt, hogy a hercegné és a fiai a kényelmes, teljesen hétköznapi ételeket szerették. „Gyakran készült banánkenyér, amit banános fagyival ettek. Hamburger, pizza, spagetti, húsgolyó és különböző grillezett csirke került általában a büfé asztalra. A hercegek mindig repetáztak, de mivel gyerekek voltak, többnyire az édességből vettek duplán, amit természetesen az édesanyjuk mindig megengedett.”
Milyen apa volt Károly valójában?
Még a Netflixen futó, The Crown (A korona) sorozatban is úgy ábrázolták Károlyt, mint egy magának való, különc trónörököst, akit a fiai sem nagyon érdekeltek. Tény, hogy nem minden ember tudja egyformán kifejezni az érzéseit, pláne nehezített pálya volt ez Károly hercegnek, akit többségében dadák és inasok neveltek. Ettől még Vilmosnak nagyon is szép gyerekkori emlékei vannak az apjáról. „Amikor fiatal fiú voltam, nagyon szerencsésnek éreztem magam, mert néhányszor egy régi helikopterrel utazhattam az apámmal Wessexbe. Ma már az a helikopter nem is repül, olyan öreg. Az egyik ilyen utazásról készült egy fotó, amit kitettem a falamra. Emlékszem, hogy folyamatosan azt bámultam. Egyrészt ezek számomra fontos emlékek voltak az apukámmal, másrészt olyan volt, mintha a kép üzenné nekem, hogy „Gyerünk, mire vársz még?! Tedd meg a következő lépést”– mesélte a korábban említett Apple interjúban a trónörökös, akiből később valóban helikopterpilóta lett a Brit Királyi Légierőnél.
Azt egyébként maga Vilmos herceg is úgy látja, hogy sokkal közelebb került az édesapjához most, mint gyerekkorában. „Apám nagy természetkedvelő, imád sétálni. Mindig is noszogatott minket, hogy mozduljunk ki a szobánkból, és menjünk vele sétálni. De ezt akkor mi nem igazán szerettük. Ahogyan öregszem, sokkal jobban érdekel a természetvédelem és persze a közös séták is az édesapámmal. Sokkal jobban tudom értékelni mindazt, amire ő már gyerekkorom óta szerette volna felhívni a figyelmemet.”
Az utolsó telefonbeszélgetés
A korábban említett tragikus pillanatok nem kerülték el a fiúkat. Szüleik megromlott házasságából nemcsak annyit éreztek meg, hogy már két helyen volt szobájuk. Diana és Károly viharos, gyakran nyilvános utálkozása a gyerekeikre is hatással volt. Bár a hercegi pár válását hivatalosan csak 1996-ban mondták ki, már négy évvel korábban a végérvényes szakítás mellett döntöttek. Vilmos alig múlt 11 éves, amikor egyik alkalommal a fürdőszoba padlóján összekuporodva talált rá a hisztérikusan zokogó anyjára, aki ráeszmélt, hogy a válással elveszíti néhány rangját. „Utállak szomorúnak látni. Ne aggódj mami, egyszer visszaadom neked a címedet, amikor majd király leszek!” Vilmosnak már kamaszként is felnőttként kellett viselkednie, pedig egyetlen 11 éves gyermeknek sem kellene ekkora terhet cipelnie, akár herceg, akár hétköznapi kisfiú.
Már maga a felbomlott család és a válás is hatalmas sebet ejtett a hercegeken, de amikor 1996 nyarán elveszítették imádott édesanyjukat, az drámai módon örökre megváltoztatta az életüket. Vilmos és Harry sokszor gondolnak vissza az utolsó telefonbeszélgetésére az édesanyjukkal. „Párizsban volt… Nem feltétlenül emlékszem arra, hogy mit mondtam neki, csak arra, hogy rövid volt. Ezt életem végéig sajnálni fogom” – mesélte öt évvel ezelőtt egy interjúban Harry herceg, majd így folytatta: „Ha tudtam volna, hogy az az utolsó alkalom, amikor beszélhetek az anyámmal, akkor bizonyosan másképp zajlott volna le ez a telefonhívás.”
Harry még ma is gyakran beszél arról különböző tévéműsorokban, hogy mennyire elmagányosodott, és milyen nehezen viselte az édesanyja hiányát. Ahogy ő fogalmaz, Dianának hatalmas erejű ölelése volt, amit már akkor érez és képes felidézni, hogy beszél róla. Vilmos ezzel szemben nem a gyászra, és a gyász okozta fájdalomra szokott összepontosítani. „Köszönetet szoktam mondani a sorsnak, hogy 15 évig a fia lehettem, hogy volt 15 évem ismerni és szeretni őt. Azt hiszem, édesanyám nagyon jól beállított minket az életre. Megfelelő eszközöket adott számunkra, és jól felkészített minket arra, ami ránk várt”- mondta Vilmos herceg, aki idén nyáron ünnepli majd a 40. születésnapját.