A hormonális változások az öregedés természetes velejárói mindkét nemnél, ezért beszélni kell a férfiklimaxról, más néven andropauzáról is. Nőknél és férfiaknál egyaránt a nemi hormonok csökkenéséről van szó változókorban, ám egész más tünetekkel jár a jelenség a két nemnél.
A férfiklimax esetén a tesztoszteron hormon termelődésének csökkenése okoz tüneteket, ám ezek a tünetek nem olyan egyértelműek és közismertek, mint a nők esetében a menopauzánál. Amikor a nőknél a peteérés megszűnik, a hormontermelés viszonylag rövid idő alatt lezuhan, ezért a tünetek is intenzívebbek lehetnek, a férfiaknál azonban lassabban alakul ki a változás – így a tüneteket is nehezebb felismerni. Ezért is van az például, hogy míg a nők a menopauza után általában már nem termékenyek, addig a férfiak simán maradhatnak nemzőképesek idősebb korukban, csökkent tesztoszteronszinttel is.
Ismerd fel a tüneteket!
A férfiak tesztoszteronszintje 40 éves kor után évente átlagosan körülbelül egy százalékkal csökken. A legtöbb idősebb férfi tesztoszteronszintje azonban még mindig a normális tartományon belül van, a becslések szerint csupán 10-25 százalékuknak lesz hivatalosan alacsony a hormonszintje. A férfiklimax ezért gyakran észrevétlen marad, nem szűrik a rutinvizsgálatokon, pedig egy vérvizsgálattal ellenőrizhető a tesztoszteronszint.
A diagnózis felállítását az is nehezíti, hogy a férfiak esetében az alacsony hormonszinthez kapcsolódó jelek és tünetek nem specifikusak, ezeket okozhatja a férfi életkora, gyógyszerei vagy más körülmények, mint például a 30-as vagy magasabb testtömegindex, azaz az elhízás. Ha mégis tüneteket keresünk, akkor a következők az alacsony tesztoszteronszintre utaló jelek és tünetek közé tartoznak:
- csökkent szexuális vágy és aktivitás;
- csökkent spontán erekció vagy merevedési zavarok;
- vérnyomásproblémák;
- meddőség;
- hőhullámok;
- energia, motiváció, önbizalom csökkenése;
- hangulatingadozás, depressziós gondolatok;
- koncentrációzavar, fáradékonyság;
- hízékonyság;
- fokozott izzadás;
- kapuzárási pánik.
A férfiklimax diagnózisához nem elég egy vérvétel, bár a hormonvizsgálat elengedhetetlen része, de szükség van fizikális és ultrahangvizsgálatra is. A diagnózis után pedig a szakember fogja meghatározni, hogy milyen kezelésre van szükség. A klimax férfiaknál és nőknél sem betegség, hanem egy olyan természetes folyamat, amely a korral együtt jár, így a leggyakrabban inkább csak a tünetek enyhítésére helyezik a hangsúlyt a kezelés során. Az is biztos, hogy az orvos az életmódváltás felé fogja terelni a férfiklimax esetén a pácienst, mert a tüneteken sokat segíthet a helyes táplálkozás, rendszeres testmozgás és a normál testsúly elérése, valamint megtartása. A változókor elkerülhetetlen, minden férfi életében beköszönt a korral együtt, a tünetek intenzitása azonban enyhíthető a stresszmentes, egészséges életmód segítségével.
Egészséges életmód:
- Egészséges életmód: divathóbort vagy tudatos döntések eredménye?
- Élj egészségesen, de készülj arra is, hogy ez bizony drága menet lesz!
- Egészséges életmód? Erre figyelj!