A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma a menstruáló nők nagy részét érinti valamilyen formában. Sokaknál csak testi panaszokat okoz, mások viszont testi és lelki tüneteit egyaránt tapasztalják:
- labilis kedélyállapot,
- ingerlékenység,
- álmatlanság,
- fáradtság,
- éhségrohamok is jelentkezhetnek, amik arra késztetnek, hogy felfaljuk a hűtőnk teljes tartalmát.
Tudtad? Kutatások szerint a PMS alatt a szokásos mennyiségnél akár napi 500 kalóriával több szénhidrátot is beviszünk a szervezetünkbe.
Mi az a PMS?
A tünetegyüttes hormonális változásokra vezethető vissza, amelyek a menstruációs ciklus utolsó két hetére jellemzőek.
A PMS kiváltó okát pontosan még nem sikerült meghatározni, de a túlzott stressz és az egészségtelen életmód egyaránt szerepet játszhat a kialakulásában, akárcsak a hormonok. A női ciklust alapvetően két hormon, az ösztrogén (tüszőhormon) és a progeszteron (sárgatesthormon) vezérli. Termelődésük szabályozása, illetve egyensúlyban tartása az agyban történik. A menstruációt megelőző napokban a PMS-re jellemző tünetek olyankor jelentkeznek, ha a szervezetben valamiért megbomlik a menstruációs ciklus hormonális egyensúlya.
Az egyik legbosszantóbb tünet az állandó evéskényszer. Mi ennek az oka?
Erre többféle magyarázat is született.
- A falásrohamok a menstruációt megelőző időszakban jelentkező szerotoninszint-csökkenésre is visszavezethetők: a szerotonin hiánya okozza ugyanis az ilyenkor tapasztalható szorongást, feszültséget, depressziót. Öntudatlanul is igyekszünk helyreállítani a szervezet szerotoninszintjét, amire az egyik legjobb „módszer” a szénhidrátok (köztük természetesen az édességek, csokoládé) fogyasztása.
- A menstruációs ciklusnak ebben a szakaszában az ösztrogénszint csökken, a progeszteron szintje viszont megnő a szervezetben, ezen hormonális változás miatt pedig – a kutatások szerint – a nők jobban kívánják az ételt.
Semmi pánik, van megoldás!
A PMS tünetei egyénenként más és más formában jelentkezhetnek, ezért a kezelésük is személyre szabott. Vannak, akiknél indokolt és hatásos lehet az orvos által javasolt hormontartalmú gyógyszerek alkalmazása, de a változatos tünetek kezelésére alkalmazhatunk hormonmentes növényi gyógyszert, illetve egyéb tünetenyhítő szereket is, mint például gyulladáscsökkentőt, fájdalomcsillapítót, görcsoldót, feszültségoldót, altatót.
Fontos: figyeljünk az étkezésünkre!
Ha nem akarunk néhány nap alatt jó pár plusz kilóval gazdagodni, figyeljünk oda az étkezésünkre. Kutatások szerint a megfelelő mennyiségű kalcium- és D-vitamin-bevitel jótékony hatással lehet a PMS-re. Hogy a PMS ne legyen annyira megterhelő, fontos, hogy az étrended tartalmazzon tejet, joghurtot, sovány sajtokat és olyan zöldségeket, mint a brokkoli vagy a káposzta. Kerüljük a cukros és a finomított lisztből készült ételeket, csökkentsük a koffein és a só mennyiségét. Iktassuk ki a tünetek felerősítésében esetleg szerepet játszó táplálékokat, mint amilyen például a vörösbor, a csokoládé vagy a penészes sajtok.
Tipp: a sport hatására gyorsul a vérkeringés, az emésztés, illetve a méreganyagok kiválasztása is, amelyek mind-mind segítenek a hormonális egyensúly fenntartásában, így a PMS tüneteinek csökkentésében.
(Nyitó kép: getty)