Az alvás legfőbb célja, hogy a testünk pihenjen, ennek hiányában ugyanis az ember nem képes a normális teljesítőképességét fenntartani: gyengül a koncentráció, ingerlékenyekké válunk, bizonyos feladatok ellátása fizikailag is nehezünkre esik.
- Éjjel zajlanak testünk növekedési és újjáépítő folyamatai. Ilyenkor – különösen gyermekeknél, kisebb mértékben azonban felnőtteknél is – növekedési hormon szabadul fel a szervezetünkben, amely gondoskodik a testsejtek újratermelődéséről, fokozza a vérképzést és a sebgyógyulást.
- Az éjszaka fontos feladata az immunrendszer regenerálása is. Ekkor tölti fel raktárait a szervezet az emberi test védekezési mechanizmusát szolgáló anyagokkal.
Milyen következményekkel járhat az alvászavar?
Kihat az emlékezőképességre
Az alvásciklus néhány része fontos szerepet játszik az emlékek megszilárdításában: ha nem alszunk eleget, kevésbé fogunk emlékezni arra, hogy mi történt velünk előző nap.
Kihat a közérzetre
Ha huzamosabb ideig nyugtalanul alszunk, az hangulatingadozást okozhat, a tartós rosszkedv pedig akár depresszióra is hajlamosíthat. Az agynak szüksége van alvásra, hogy feldolgozza a napi eseményeket, érzelmeket és élményeket.
Gyengíti az immunrendszert
Ha nem alszunk eleget, nagyobb az esélye, hogy megbetegszünk. Az alváshiány gyengíti az immunrendszert, így egy egyszerű megfázás is könnyedén ledönthet a lábunkról.
Tudtad? Aki nagyon fáradt, nagyjából úgy érzi magát, mint az, akinek a vérében 1 ezreléknyi alkohol van. Nem véletlenül nevezik az ilyen embert „álomittasnak”.
Rontja a bőrünk állapotát
Ha keveset alszunk, a magasabb kortizolszint – ez egyfajta stresszhormon – miatt nemcsak feszültebbek leszünk, hanem a bőrünk is megsínyli, hatására ugyanis felgyorsul a kollagén lebontása.
Szív- és érrendszeri rendellenességek
A napi hét óránál kevesebb alvás hosszú távon szó szerint a szívügyünkké válhat. Már a rövid távú alváshiány is megterheli a szervezetet, mivel emeli a szívösszehúzódások számát és a vérnyomást. Friss eredmények alapján a rendszeresen napi 6-8 óránál kevesebb alvás 11 százalékkal növeli a koszorúér-betegség és a szívroham esélyét.
Csökken a libidó
Férfiak esetében több vizsgálat is kimutatta, hogy az alváshiány a tesztoszteronszint, és ezzel együtt a nemi vágy csökkenéséhez vezet.
Cukorbetegség kialakulását is eredményezheti
Minden kialvatlan éjszaka gyengíti az immunrendszert, így hosszú távon növeli a krónikus betegségek kialakulásának esélyét. Az alváshiány ráadásul arra sarkallja a szervezetet, hogy még több inzulint bocsásson ki evés után, és növelje a zsírraktárakat.
Növeli a daganatos betegségek rizikóját
Több daganatos betegség rizikóját, illetve kimenetelét befolyásolja, hogy mennyire vagyunk kipihentek. Azoknál, akik hat órát vagy annál kevesebbet alszanak éjjelente, megnő a bélrendszeri, illetve prosztatadaganatok kialakulásának esélye.
Fejfájás és figyelemhiány
Az alváshiány főleg azoknál okoz még inkább a fejfájást, akik egyébként is hajlamosak rá. Náluk viszont gyakoribbá és erősebbé is teheti a tüneteket. Emellett másokra is veszélyes, figyelemhiányos állapot ugyancsak kialakulhat, amit a lassúbb idegműködés okoz.
További cikkeink az alvás témakörében:
- “Forró éjszakák”: Nemcsak a kánikula miatt nem tudunk aludni nyáron…
- Ne várd el az egy hónapos babától, hogy akkor aludjon, amikor te akarod
- A háromgyerekes anya megtalálta a megoldást a kialvatlanságra
(Nyitókép: Unsplash)