A fájdalmas, csípő vizeléssel, állandó vizelési ingerrel, súlyosabb esetben lázzal, deréktáji fájdalommal járó felfázás, azaz hólyaghurut leggyakoribb kiváltó oka az E. coli nevű baktérium. A húgyutakban elszaporodó baktériumok eljuthatnak a vesékhez, és akár vesemedence-gyulladást is okozhatnak! Ezért cselekedjünk azonnal, ha jelentkeznek a hólyaghurut tünetei, mert magától nem biztos, hogy elmúlik.
Bevált praktikák felfázás ellen
Ahhoz, hogy elkerüljük a felfázás súlyosbodását, ami már gyógyszeres kezelést, legtöbbször antibiotikum-kúrát igényel, apró, de hatékony trükköket is bevethetünk a hólyaghurut első tüneteinek jelentkezésekor.
Bőséges folyadékbevitel, gyakori pisilés!
Aki hajlamos húgyúti fertőzésre, mindenképpen fogyasszon sok folyadékot. (Az ajánlott napi folyadékbevitel 2-2,5 liter). Emellett célszerű a vizeletet gyakran üríteni. A pisilést nem szabad túl sokáig visszatartani, mivel a húgyhólyagban pangó langymeleg vizelet ideális közeg a baktériumok szaporodásához.
Medveszőlőlevél
A hólyaghurut első tüneteinél érdemes bevetni ezt a gyógynövényt, amelynek antibakteriális és enyhe vizelethajtó hatása régóta ismert és mára már tudományosan is bizonyított. A belőle készült tea adagolásával érdemes vigyázni, mivel gyomorpanaszokat, émelygést is okozhat. A szárított levélből egy-két teáskanál elég szokott lenni. Legfeljebb tíz napig használjuk, mert ha ennél tovább alkalmazzuk, akkor már szembesülhetünk a kellemetlen mellékhatásokkal.
Igyunk gyógyteát
A vizelethajtó teák alaposan átmossák a hólyagot, ezzel megtisztítják a baktériumoktól. Remek vizelethajtó többek között a csalán-, a rozmaring-, az aranyvessző- vagy a hibiszkusztea. Öntsünk le egy-két evőkanál szárított gyógynövényt forró vízzel, majd hagyjuk állni 15 percig, végül szűrjük le és igyuk meg.
Tünetenyhítés: görcsoldás, fájdalom- és gyulladáscsökkentés, borogatás
A bőséges folyadékfogyasztás mellett az időben elkezdetett tünetenyhítés is nagyon fontos: a recept nélküli fájdalom- és gyulladáscsökkentők, görcsoldók mellett borogatással ugyancsak lehet próbálkozni. Ez készülhet kamillateából, cickafarkfűből, de konyhasóval is: 3-4 evőkanálnyi sót kell egy liter vízhez adni, majd a borogató ruhát belemártani. A borogatást ezután helyezzük a hólyag fölé, az alhas területére.
Fontos! Ha valaki visszatérő hólyaghuruttal küzd, feltétlenül forduljon urológus szakorvoshoz, az antibiotikum-kúra után pedig a hüvelyflóra természetes egyensúlyának visszaállítására is törekedni kell!
Probiotikumok
A probiotikus élelmiszerekben vagy étrend-kiegészítőkben található hasznos baktériumok erősítik az immunrendszert, segítik a tápanyagok felszívódását és az emésztés egészséges működését. Emellett megakadályozzák azoknak a bélbaktériumoknak az elszaporodását, amelyek a hüvelyben és a húgyutakban lévő mikroorganizmusokkal együtt problémákat okozhatnak.
Megfelelő öltözet
A fertőzések megelőzése, de a minél gyorsabb gyógyulás szempontjából is kritikus fontosságú az évszaknak megfelelő öltözködés. A természetes anyagú alsóneműk viselése javasolt, illetve fontos a szoros ruhadarabok kerülése, mert ezek megakadályozzák, hogy a bőr lélegezhessen.
Figyeljünk az étrendünkre!
Ha húgyúti fertőzésünk van, akkor bizonyos ételeket, italokat jobb kerülni, mert csak feleslegesen irritáljuk vele a húgyhólyagot, vagy éppen dehidratáljuk a szervezetet. Ezért ilyenkor ne fogyasszunk túl sok kávét, ne igyunk alkoholt, sem koffeines üdítőket, illetve kerüljük a túl fűszeres ételeket és a mesterséges édesítőket is.
Alapszabályok, amelyeket télen-nyáron be kell tartani!
- Az uszodában, strandon, ha kijöttünk a medencéből, minél hamarabb törölközzünk meg, és cseréljük szárazra a vizes fürdőruhát.
- Ne viseljünk műszálas alsóneműt, mert könnyen beleizzadhatunk, aminek fertőzés lehet a vége.
- Ha pisilni kell, akkor azonnal menjünk a mosdóba! Semmiképp se tartsuk vissza, mert az csak súlyosbítja a problémát.
- Bármilyen okból is antibiotikumot kell szednünk, utána mindig gondoskodjunk a hüvelyflóra egészséges egyensúlyának helyreállításáról.
- A helyes WC-használatra mindig ügyeljünk: ne csak utána mossunk kezet, hanem előtte is! Mindig elölről hátrafelé töröljük meg magunkat odalent, máskülönben hamar felütheti a fejét a fertőzés.
Tudj meg többet a testedről!
- 5 különleges testi adottság, amivel csak kevesen rendelkeznek
- Tévedsz, ha azt hiszed, csak az orrod érzékeli a szagokat
- Kvíz: Ezt biztos nem tudtad az emberi testről
(Nyitó kép: getty)