A menstruáció általában 28 napos időközönként jelentkezik, ami egyénenként eltérő lehet, de normális az is, ha a ciklus hossza 21 és 35 nap között van. Cikluszavart jelezhet, ha a két menstruáció között túl rövid vagy hosszú idő telik el, szokatlanul erős vérzéssel vagy fájdalommal jár, esetleg köztes pecsételő vérzés jelentkezik.
A cikluszavar lehetséges okai
- Méhtestet érintő fertőzések, daganatos betegségek: például jóindulatú mióma, polip vagy rosszindulatú méhnyálkahártya-daganat, méhnyakrák
- Bizonyos gyógyszerek: például fogamzásgátló, hormonpótló kezelés, véralvadásgátló terápia
- Ovulációs problémák: például PCOS, azaz policisztás ovárium szindróma
- Egyes betegségek: például pajzsmirigy-alulműködés, magas prolaktinszint, véralvadási zavarok
- Méhnyálkahártya-atrófia (sorvadás): például menopauza, a petefészkek korai kimerülése
- Életmódbeli eltérések: túlzásba vitt diéta, étkezési zavarok (anorexia, bulimia), extrém megerőltető sport, tartós stressz
A cikluszavart tehát komoly probléma, például gyulladás, ciszta, mióma és daganatos betegség is okozhatja, ezért azok kizárása érdekében érdemes orvosi segítséget kérni. Ám az is elképzelhető, hogy a cikluszavar hátterében nem betegség vagy szervi baj, hanem olyan külső, elsősorban életmódbeli hatások állnak, amelyek felboríthatják a hormonháztartásunk egyensúlyát.
Stresszmentesítsük magunkat!
A cikluszavar oka legtöbbször a tüszőrepedés eltolódása vagy elmaradása, amit gyakran például a tartós stresszhatás miatti hormonális eltérések okoznak. Rendszeres sporttal, egészséges táplálkozással, pihentető alvással, kiegyensúlyozott életmóddal sokat tehetünk hormonháztartásunk szabályos működéséért, és így talán elkerülhetjük a hormonkészítmények szedését is.
Rendezzük a prolaktinszintünket!
Az agyalapi mirigy által termelt, úgynevezett „anyasági hormon”, a prolaktin feladata a terhesség támogatása, valamint a szülés utáni tejelválasztás beindítása és fenntartása. A prolaktin kis mennyiségben állandóan jelen van a női szervezetben, ha azonban terhesség vagy szoptatás nélkül is magas a szintje, akkor megzavarhatja a ciklust, amivel pont a teherbeesést akadályozhatja meg. Erre is van hormonmentes segítség: vessük be a barátcserjét! A gyógynövényből készült kivonat gátolni tudja a prolaktinhormon túlzott termelését, így a cikluszavarok kezelésében is segítséget jelenthet.
Vizsgáltassuk ki magunkat!
Mivel a cikluszavar hátterében legtöbbször hormonális okok állnak, a fent említett prolaktin mellett más hormonszinteket, betegségeket is érdemes kivizsgáltatni, ha például a menstruációs vér színe, szaga, állaga eltér a megszokottól .
A nőgyógyász-endokrinológus vérvételt és nőgyógyászati vizsgálatokat követően a diagnózis függvényében fogja a terápiát megkezdeni. Ha az életmódváltás vagy a gyógynövényes készítmények nem segítenek, a szakorvos hormonális kezelést vagy akár nőgyógyászati műtétet is ajánlhat a probléma megoldására.
(Nyitókép: skaman306/Getty Images)