A meleg nyári hónapokban a nyaralásé, a strandolásé és a pihenésé a főszerep. De sajnos a szezon kedvez a kellemetlen hüvelygombának is.
A hüvelyfertőzések egyik első jele a rendellenes hüvelyfolyás: ha a váladék túrós-szemcsés, sárgás színű, ráadásul égő, viszkető érzés társul hozzá, akkor hüvelygombára gyanakodhatunk, amit az egészséges hüvelyben is jelen lévő Candida gombák elszaporodása okoz.
Tudtad? A statisztika szerint öt nőből négynél legalább egyszer előfordul az életében a hüvelygomba, és sokaknak visszatérő panaszokat is okoz.
Mi minden hajlamosít nyáron a hüvelygomba kialakulására?
Meleg
A hüvelygomba kiválóan érzi magát a meleg, nyirkos közegben, ami az izzasztó kánikulában könnyen kialakul az intim területeken.
Strand
Aki hajlamos rá, annál akár a strandolás is megzavarhatja a hüvelyflóra biológiai egyensúlyát. Sok nő érzékeny a medencék klóros vizére, így nyáron strandoláskor könnyen megváltozhat a hüvely enyhén savas pH-ja, ami kedvez a gombák elszaporodásának. Tehát a hüvelygombát általában nem elkapjuk, hanem a fertőzés mondhatni „magunkból” fejlődik ki.
Mit NE tegyünk?
1. NE együk tele magunkat édességgel
Megfigyelések szerint a kontroll nélküli édességevéssel és/vagy túl sok szénhidrát bevitelével kedvezünk a Candida gombák szaporodásának. Ha inkább elkerülnénk a gombás hüvelyfertőzést, akkor a fagyi, lángos és társai helyett inkább részesítsük előnyben a zöldségeket, gyümölcsöket. Nem hangzik túl jól, de valamit valamiért.
2. NE üljünk a jakuzziba, termálvízbe
A meleg vízben való üldögélés szintén növelheti a fertőzés kialakulásának kockázatát. Ha hajlamosak vagyunk a hüvelygombára, inkább ne időzzünk sokat a termálvízben vagy a jakuzziban. Ha mégis, fürdés után zuhanyozzunk le, és legyen nálunk váltófürdőruha.
3. NE hordjunk műszálas fehérneműt
Viseljünk lehetőleg jól szellőző, pamut alsóneműt, a szoros, műszálas darabokat viszont kerüljük! A strandon jó minőségű, gyorsan száradó fürdőruhát használjunk!
Ha már nem úszunk vagy ázunk a medencében, akkor először mindig tusoljunk le tiszta vízzel, aztán cseréljük át a nedves fürdőruhát szárazra, ugyanis a nedves környezet nagyon kedvez a gombák szaporodásának.
Ha már megvan a baj
Gombaellenes készítményekkel, például tablettákkal, kenőcsökkel, kúpokkal úrrá lehet lenni a hüvelygombán. Ne feledjük, hogy a gyógyszeres kúra után gondoskodni kell a hüvelyflóra visszaállításáról is!
Ha nem szeretnénk szenvedni a hüvelygomba kellemetlen tüneteitől, akkor érdemes betartani a fenti három szabályt, amelyek segítenek elkerülni, hogy a felelőtlen strandolás miatt esetleg kialakuló hüvelygomba-fertőzés elrontsa a vidám nyári napokat!