A színek nagy hatással vannak ránk, szellemileg és érzelmileg egyaránt. Amíg egyes napokon szívesen vesszük fel a napsárga, a tűzpiros vagy épp a babakék pólónkat, és a tükörbe nézve ragyogónak látjuk magunkat, addig más napokon úgy érezzük, pocsékul állnak, és az ügyeletes kedvenc árnyalatunk hirtelen a fekete vagy épp a szürke lesz. Azt gondoljuk, hogy csak a hangulatunk van hatással az aznapi színpreferenciánkra, pedig ez fordítva legalább ennyire igaz.
Egyes színek képesek megnyugtatni vagy épp felélénkíteni minket, amíg mások az agyi kapacitásunkat serkentik. Bizonyos árnyalatok a hangulatunkat javítják, de még olyanok is vannak, amik az étvágyunkat is befolyásolni tudják.
Szóval elképzelhető, hogy jobban járunk, ha nem a hangulatunkra bízzuk a pólónk színét, hanem tudatosan választjuk meg azt, és hagyjuk. hogy tegye a dolgát.
A színek agyunkra gyakorolt hatását a pszichológia is ismeri, a marketingesek, divattervezők, lakberendezők és étterem-tulajdonosok pedig előszeretettel használják, sőt kihasználják. Itt az ideje tehát, hogy mi is kiaknázzuk a bennük rejlő lehetőségeket, és tudatosan alkalmazzuk.
Határozzuk meg a színeink célját
Mielőtt rátérnénk, hogy melyik színnel mikor érdemes operálni, azt kell eldöntenünk, hogy az életünk mely helyszínein szeretnénk alkalmazni a „színterápiát”. Menjünk végig azokon a helyeken, ahol a legtöbb időt töltjük, mint például a nappalink, vagy éppen ahol a legfontosabb döntéseket hozzuk, mint az irodai tárgyalónk, vagy ahol a leginkább szeretnénk harmóniára törekedni, mint mondjuk a gyermekeink szobája.
A legegyszerűbb, ha az ember sorba veszi egy hétköznapjának a helyszíneit, és máris számtalan olyan pillanatba fut bele, ahol jól jönne egy kis erősítés. Ha szeretnénk pihentebben ébredni, a hálószobánk színeit érdemes megvizsgálni. Ha jól jönne egy kis reggeli jó hangulat, hogy a család vidáman induljon útjára, a konyha és az étkező árnyalata a fontos. Ha nem akarunk idegbajosan beérni a munkába, nem gondolnánk talán, de még az autónk belsejének színét is érdemes lenne újraértelmeznünk. Ahol igazán produktívak és kreatívak akarunk lenni, mint például az iroda vagy a tárgyaló, ott ennek megfelelően kell a színeket megválasztanunk. Na de lássuk, melyik szín vezet minket az üzleti siker felé és melyik simítja ki az idegeinket egy-egy fárasztó nap után.
Majd határozzuk meg a céljaink színét
Fehér: Szimbolikus értelemben az erkölcs, a tisztaság és a béke színe. A fehér szín semleges, olyan, akár egy tiszta vászon, ami gondolkodásra és problémamegoldásra sarkall, és nem tereli el a figyelmet. Egy fehérre festett szobában világossá válik minden, és kitágul a tér, így bátran használjuk ezt a színt az otthonunkban, hogy növeljük a teret, és az irodánkban egyaránt, ugyanis az üzleti eseményekhez az egyik legjobban illő szín.
Sárga: Ez a szín vidám, energikus és izgalmas. Beindítja a kreativitásunkat, inspirál, pozitív hatást kelt és ösztönzi a kommunikációt. Az otthonunkban tökéletes a reggeli események helyszínéül szolgáló helyiségekbe, mint például a konyha vagy az étkező, így biztosan jól indul a család napja, de a gyerekszobát is érdemes vele feldobni.
Ugyan az egész tárgyalót nem célszerű sárgára pingálni, egy falat viszont annál inkább. Akár a bútorok és kiegészítők is lehetnek sárgák, vagy egy nagyobb felületű kép az iroda falán. A sárga látványa megemeli a pulzusszámot és tudatos figyelmet vált ki, produktívvá teszi a munkát.
Narancs: A sárgánál nyugodtabb, melegebb szín, ami az otthonunkat kellemes hangulattal tölti fel. A látványa növeli az étvágyat és a hőérzetet, így az étkezőt és az északi fekvésű szobákat érdemes vele kipingálni. Mivel barátságos hatást kelt és elősegíti a szocializációt, a gyerekek által használt tereket is nyugodtan töltsük meg vele.
Vörös: Dinamikus és izgalmas szín, de ennek megfelelően a látványa növeli a pulzus- és a légzésszámot, így bánjunk vele módjával. Mivel a szerelemmel és a szenvedéllyel azonosítják, így sokan a hálóba szeretnék alkalmazni, de mivel a nyugodt alvásunkat nem segíti elő, így csak kis felületekre vigyük fel, vagy inkább a kiegészítőkre korlátozzuk a használatát. Egy-egy jól elhelyezett vörös párna, lámpa, váza vagy épp függöny pont elegendő a hangulat fokozásához.
Fekete: Modern és elegáns, viszont barátságtalan lehet, ha nem vigyázunk. Ha jól használjuk, kelthet luxus és kifinomult hatást, de ha nem ellensúlyozzuk valamivel, csak kopár lesz. A kreativitást ugyan fokozza, viszont a figyelem lankad a hatására, ezért érdemes inkább csak a kontraszt kedvéért becsempészni a feketét, mint kiegészítő színt a fehér, a sárga vagy épp a kék mellé. A teret szűkíti, így csak tágas, világos helyiségekben használjuk. Rengetegféle érzelmet képes kiváltani, van, akit megnyugtat, de sokakat idegessé, nyugtalanná tesz, vagy szorongással tölt el, így bánjunk vele óvatosan!
Szürke: Inkább válasszuk a fekete helyett a szürkét, ami szintén letisztult, modern és minimalista, de nem olyan domináns, mint a fekete, mivel azt feloldja a fehér tisztaságával. Méltóságot és bölcsességet sugároz, de ezt is érdemes pár élénkebb színnel kiegészíteni, hogy ne legyen lehangoló.
Kék: Bár a kék hideg szín, mégsem ridegséget, sokkal inkább nyugalmat áraszt. Barátságos, nyugodt, pihentető árnyalat, ami jó hatással van a kreativitásra és növeli a munkaképességet, így a kék egy igazi jolly joker. Ez az a szín, amit az otthonunkban, a munkahelyünkön, de még az autónkban is érdemes használni. A lakásban ideális a hálóba, ha szeretnénk reggelente pihenten ébredni, és az autónkba is érdemes becsempészni, hogy a dugók ne térítsenek ki minket a hitünkből. Az irodánkban is használjuk bátran, jó hatással lesz az üzletre.
Zöld: Minél több, annál jobb. Ez a szabály ritkán igaz, viszont mivel a zöld a természetre emlékezteti az agyunkat, így a látványa jó hatással van a szervezetünkre. A legjobb, ha ezt nem csupán falfesték és bútorok formájában, hanem sokkal inkább növények segítségével visszük be az életterünkbe.
Bátran használjuk otthon a hálóban, a gyerekszobában, mert harmonikus, megnyugtató hatással van ránk, csökkenti a pulzust és ideális környezetet biztosít a regenerációhoz és a relaxációhoz.
Egy-egy stresszes munkahelyet is nyugodtabbá lehet vele varázsolni. Ha az irodánk falának a színéről nem is mi döntünk, igyekezzünk körülvenni magunkat munka közben minél több növénnyel és zöld kiegészítővel!