Nem számít, hogy óriási kertünk vagy egy pici teraszunk van, biztosan létezik olyan és akkora kültéri grillező, aminek segítségével mi is élvezhetjük a szabadtéri sütögetés szépségeit és főként ízletes eredményeit. A grillezés azonban nem egy tiszta sport: fröcsög a zsír, sistereg a hús, vagy épp az utolsó pillanatban csúszik ki a fogólapátból és hát, persze hogy a pólónkon landol. Hogy úrrá legyünk a helyzeten, öszegyűjtöttük a legjobb folttisztító módszereket, amikkel kiszedhetjük a zsírfoltokat a ruhából.
Bármelyiket is próbálod ki, vannak alapszabályok, amikre érdemes figyelned:
- Ne várd meg a vacsora végét, azonnal cserélj ruhát és kezdj neki a folttisztításnak. A beszáradt foltot már szinte lehetetlenség eltüntetni.
- Ne dörzsöld! Bármit is teszel a zsírfoltra, ne dörzsöld bele az anyagba, attól csak még inkább a szövet szálai közé ivódik a zsír.
- Dörzsölés helyett áztasd be a foltot a tisztítószerrel, de ne egész éjszakára, különben a ruha színét vesztheti. A bolti szerekre általában rá van írva a szükséges hatóidő, de a házi praktikák esetén is elég, ha 20-30 percre rajta hagyod őket a folton.
Házi praktikák zsírfolt kiszedésére
1. Só és citromlé
Úgy tartják, az egyszerű konyhai só nagyon jól képes magába szívni a zsírt a szövet szálai közül, elég hozzá, ha a friss foltra szórunk belőle úgy, hogy azt teljesen elfedje és hagyjuk pár percig, hogy hasson, majd ezt követően kiöblítjük. Ha biztosra szeretnénk menni, csepegtethetünk még pluszban citromlevet is a foltra, vagy áztassuk be citromos vízbe fél órára. Az áztatáshoz ruhadarabonként legalább 2-3 deci citromlével számoljunk. Erős dörzsölés nélkül mossuk át a foltot, öblítsük ki, majd mehet is a szárítókötélre.
2. Só és ecet
A fenti megoldás citrom híján ecettel is működik. Tehetjük közvetlenül a besózott foltra is, vagy az áztatóvízbe. Utóbbi esetén literenként egy deciliter ecettel érdemes számolni, pláne, ha 10%-os vagy annál gyengébb változatot használunk. Ne aggódjunk, nem lesz tőle átható ecetszagú a ruha, nem véletlen, hogy az ecet bevált, természetes öblítőszerként is népszerű.
3. Sebbenzin, alkohol
A friss zsírfoltokat, olajos pacákat sebbenzinnel vagy gyógyszertári alkohollal is kiszedhetjük a ruhából, de ügyeljünk rá, hogy nyílt lángtól távol ügyködjünk, lehetőleg a szabad levegőn. Tegyünk a folt alá nedvszívó papírt vagy konyharuhát, öntsünk a sebbenzinből vagy alkoholból annyit a foltra, hogy az mindenhol, a szélein is átnedvesedjen, majd azonnal szórjunk hintőport vagy keményítőt a foltra. Hagyjuk rajta, míg meg nem szárad a folt, majd alaposan rázzuk ki a ruhát, megszabadulva a folttól is. Végül öblítsük ki a ruhát a szokásos módon.
Zsírfolt eltüntetése tisztítószerrel
1. Mosogatószer
Ha zsírfoltos lesz a ruha, a fürdőszoba helyett a konyha felé vegyük az irányt, a mosogatószer ugyanis nem csak az edényekről oldja hatékonyan a zsírt, de ruhákból is. Tegyünk egy kisebb mennyiséget belőle a teljes foltra, hagyjuk, hogy beleivódjon a ruha szálai közé is. Ne dörzsöljük, de picit belenyomkodhatjuk – bár magától is meg fogja találni az utat. Hagyjuk a folton 10-15 percre, majd mehet is a mosógépbe egy gyors átöblítésre a ruha.
2. Mosószappan
A közösségi oldalak csoportjaiban is rendszeresen felbukkanó téma a zsírfoltok kiszedése a ruhából, mely esetén a különböző márkák készítményei fej-fej mellett versenyeznek a tapasztalt hatékonyságuk szerint, színes ruhák esetén is. Sokan megerősítik velük kapcsolatban azt, a cikk elején írt jó tanácsot is, hogy a foltot érdemes még frissen kitisztítani, a beszáradt zsírfoltokkal ugyanis még ezek a bolti cuccok sem minden esetben tudnak megküzdeni. Külön kiemelnénk közülük egy természetes alternatívát, a marhaepe szappant, mely szintén kiváló folteltávolítónak számít – nem csak zsírfoltok esetén. Bármelyiket is választjuk, áztassuk be a ruhát kézmeleg vízbe és kenjük át a foltot alaposan, majd hagyjuk ázni 15-20 percig, végül pedig alaposan öblítsük ki.