Az ötvenes évekre újra pezsgett az élet a háborúk borzalmai után, és olyan gyönyörű és tehetséges nőkért rajongott a fél világ, mint a szexszimbólum, Marilyn Monroe, vagy a visszafogott eleganciájáról híres Audrey Hepburn.
A divatban is hatalmas változások mentek keresztül: az uralkodó divatirányzatok a női idomokat helyezték a fókuszba, így nyugodtan mondhatjuk, hogy a legnőiesebb korszak köszöntött be. Már ami a ruhákat és a szocializmuson kívüli világot illeti.
Nyugaton hódítottak a testhez álló darabok; jellemző volt a homokóra emlékeztető jellegzetes sziluett; a beépített, merev fűzős felsőrész, és a kicsit leeresztett szoknyaszegély.
Bár a nőiességen volt a hangsúly, az előző évtizedek divatjával ellentétben mégis a jóval kényelmesebb és hordhatóbb darabok lettek a követendők. A divattervezők mertek és tudtak is újat mutatni, gondoljunk, csak Hubert de Givenchyre, akinek több emlékezetes kreáció is fűződik a nevéhez ebből az időszakból.
Ebben az évtizedben egyenesen új irányzatok születtek a divat ernyője alatt. Ilyen volt a New Look, ami a nevéhez hűen tényleg újat mutatott:
Ez a divatirányzat Christian Dior nevéhez fűződik, aki akkoriban rendesen megreformálta a divatot: a női szépséget, a kifinomultságot és eleganciát, az abszolút nőiességet állította a középpontba. Nevével összekapcsolódik az ötvenes évekre jellemző darázsderék hangsúlyozása, a dekoltázs kiemelése, a bő alsószoknya, kivillanó csipkeszegéllyel, más néven a Petticoat. Védjegyévé vált a hatalmas kalap, a kesztyű, és az ezekhez színben passzoló táska és cipő.
Rockabilly
Ezzel párhuzamosan hódított a rockabilly, mint zenei stílus, ami a divatra, és a főleg a fiatalok öltözködésére is nagy hatással volt. Amerikai tinik milliói viselték az irányzat kötelező ruhadarabjait és kiegészítőit: a pöttyös bő szoknyát, a fejkendőt, a necc- és nylonharisnyát, a tűsarkút vagy épp a balerinacipőt, utóbbit szigorúan bokazoknival. De a stílushoz hozzátartozott a bőrdzseki, a felhajtott szárú szűk farmer, és a cateye szemüveg.
A pin-up lányok is hódítottak:
A tökéletes feleségek ideálja mellett betört az úgynevezett rosszlány stílus is, ezt főleg azok a fotómodellek képviselték, akiknek erotikába hajló képeit a férfiak nézegették otthon, a garázsban, vagy a műhelyekben. Természetesen a hétköznapi életben is megjelentek ennek az irányzatnak a stílusjegyei. Nekik köszönhetően robbant be az akkoriban viszonylag sokat mutató egyrészes fürdőruha, ami a divatos homokóra alakot és a gömbölyded formákat volt hivatott hangsúlyozni. Merevítőkkel adtak tartást neki.
Mindemellett olyan ikonok is diktálták a divatot, mint Marilyn Monroe, a tragikus sorsú szőke szexszimbólum, Audrey Hepburn, akit gyakran emlegették „darázsderekúként” karcsúságáért, de híres volt trendteremtő ízléséről is, vagy Rita Hayworth, Elizabeth Taylor, Marlene Dietrich, és még hosszan folytathatnánk a sort.
Gyönyörű nőkből ugyanis nem volt hiány ebben az évtizedben (sem), és el lehet képzelni, milyen volt, amikor ezek a csodás ikonok megjelentek estélyikben, hogy beragyogják a premiereket, a prominens vacsorákat és estélyeket.
Az ötvenes évek mesés estélyi ruháiért kattints a galériára:
Kiemelt kép: Getty Images