Elképzelhető, hogy már te is hallottad azt az elméletet, miszerint a napszemüvegeknek, egészen pontosan az azokon lévő UV-védelemnek is van szavatossági ideje, melynek lejártát követően a kiegészítő már nem védi megfelelőképpen a szemet a Nap káros ultraibolya sugaraitól.
A legtöbb napszemüvegen átlátszó UV-bevonat van, amely blokkolja a napsugarakat. A bevonat kívülről borítja a lencséket, vagy drágább napszemüvegeknél azok belsejében is lehet. Egyik verzió esetében sincs azonban tudományos bizonyíték arra, hogy a napsugárzás annyira megviselné a bevonatot, hogy az ne tudná betölteni többé a funkcióját.
„Általában az UV-védelem nem romlik az idő múlásával – mondta dr. Mark Blecher a philadelphiai Wills Eye Hospital orvosa a Mental Flossnak. – A lencsén lévő bevonatok azonban lekarcolódhatnak, ez a minőségtől függ.”
Ha nem vagy biztos abban, hogy a napszemüveged megfelelő UV-védelmet nyújt, a legegyszerűbb, ha besétálsz vele egy optikai szaküzletbe.
Ha új napszemüveget vásárolsz, figyelj arra, hogy mindenképp UV-védelemmel ellátottat válassz. „Ha csak azért visel valaki napszemüveget, hogy sötétítsen, a pupillái kitágulnak, és több UV-sugárzásnak lesznek kitéve, mintha egyáltalán nem viselne szemüveget” – magyarázta a szakember.
A napszemüvegeken lehetőleg keresd a 400 UV-címkét, ez ugyanis azt jelenti, hogy a lencsék az UV-sugárzás 99 százalékát blokkolják, és lefedik az UVA és UVB sugárzást is. A lencsék árnyalata ugyanakkor az UV-védelem hatékonyságát nem befolyásolja.