nlc.hu
Trend
Emiatt gyakoribb a nőknél a narancsbőr

Emiatt gyakoribb a nőknél a narancsbőr, mint a férfiaknál

A cellulitisz, azaz a narancsbőr gyakrabban jelentkezik nőknél, mint férfiaknál. De vajon mi lehet ennek az oka? Szakemberek válaszolták meg a kérdést.

„A közfelfogással ellentétben a cellulitisz nem maga a zsír, hanem a bőr, amely gödröcskésnek vagy egyenetlennek tűnik” – magyarázza dr. Andy Chien bőrgyógyász a HuffPost riportjában.  Washingtonban. A narancsbőr leggyakrabban a nők combján, csípőjén és fenekén jelentkezik. Dr. Joel Kopelman, a Kopelman Esztétikai Sebészet plasztikai sebésze ugyanitt elmondta: az állapot gyakori és minden testtípusnál megfigyelhető. 

A cellulitisz kialakulása összetett és többtényezős. Amikor a bőr alatti zsírsejtek növekednek, kitágulnak és a kötőszövethez nyomódnak. „Amikor ez megtörténik, a bőr alatti kötőszövet összehúzódik és befogja a zsírt, lehúzza a bőrt, miközben a zsír felnyomódik” – magyarázta Kopelman.  

Számos tényező okozhat narancsbőrt, de nem mindig világos, hogy egyes egyéneknél pontosan mi is a kiváltó oka. „A genetikai hajlam döntő szerepet játszik, mivel egyes gének befolyásolják a zsíreloszlást és a kötőszövet jellemzőit” – mutatott rá dr. Jennie Stanford orvos. Hozzátette: a hormonális változások és az életmódbeli tényezők szintén szerepet játszanak. Az ülő életmód vagy a magas feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend súlygyarapodáshoz vezethet, ami zsírfelhalmozódást okoz.

„A testmozgás hiánya gyakran csökkenti az izomtónust, ami a cellulitisz megjelenésének romlásához vezethet” – tette hozzá Chien 

Narancsbőr

Illusztráció: Getty Images

De miért a nők?

„Nőknél és férfiaknál is kialakulhat narancsbőr, azonban sokkal gyakoribb a nőknél, főként a testük felépítése miatt – magyarázta Kopelman. Ennek négy fő oka van.

Először is, a bőr alatti kötőszövet eltérő a férfiaknál és nőknél. A nőknél ezek a kötőszövetek függőlegesen helyezkednek el, mint a szalagok, ami lehetővé teszi, hogy a zsír könnyebben felnyomódjon, és csomós megjelenést keltsen. A férfiaknál ezzel szemben a kötőszövet szerkezete keresztezettebb, ami általában jobban tartja a zsírt.

„A nőkkel azonos testalkatú férfiaknál sokkal kisebb valószínűséggel alakul ki narancsbőr, mert a kötőszövet eltérő módon tartja meg a zsírt. Ez az oka annak, hogy még a  nagyon fitt nőknél is előfordulhat narancsbőr, míg a testsúlyosabb férfiaknak nincs” – mondta a doktor.  

A második ok, hogy a nők több bőr alatti zsírral rendelkeznek, ami hajlamos különösen a comb és a csípő területén képződni, ahol a narancsbőr jobban észrevehető.

„A hormonális változások, különösen az ösztrogénnel kapcsolatban, szintén óriási szerepet játszanak cellulitisz kialakulásában. Az ösztrogén, amelyet néha női hormonnak is neveznek, elengedhetetlen a nők egészségéhez. Mivel az ösztrogén befolyásolja a zsíreloszlást, a kollagéntermelést és a bőr rugalmasságát, közvetlen hatással lehet a zsírraktározásra és a bőr kötőszövetének viselkedésére” – magyarázta Kopelman a harmadik okot. Sok nő észreveszi a cellulitisz súlyosbodását, amikor a menopauza során az ösztrogénszintje csökken. Amikor ez megtörténik, a kollagéntermelés csökken, a zsírsejtek megnagyobbodnak, és a bőr alatti rostos sávok elkezdhetnek lehúzódni, ami további cellulitiszt okoz .

„Amikor az ösztrogénszint megemelkedik, például pubertáskor vagy terhesség alatt, a zsír nagyobb valószínűséggel halmozódik fel olyan területeken, mint a csípő, a comb és a fenék, ami észrevehetőbbé teszi a narancsbőrt ezeken a területeken. Valójában arról van szó, hogy az ösztrogén hogyan befolyásolja a zsírraktározást és a bőr szerkezetét” – mutatott rá Kopelman.

A negyedik ok pedig az, hogy a nők bőre vékonyabb, mint a férfiaké. A férfiak bőre általában vastagabb, ami kevésbé észrevehetővé teszi a cellulitiszt.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top